1250 ytl ye 5.20 Fiber Yarım Kamaralı ...

Konu, 'Genel Konular' kısmında Dewilefe tarafından paylaşıldı.

1. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Pelican Chalenger Surf 420
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    Yeniden selamlar dostlarım...Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ??

Uzun araştırmalar nesticesinde 5,20 boyunda Yarım kamaralı,Bakımlı;içi komple ağaç olan Motorsuz bir Sandalmı dersiniz balıkçımkı derseniz ne derseniz diyin :) :)
    Almayı dusunuyorum..Nelere dikkat edeyim..Adama parayı verip hemen alayımmı..Aldığımda en ucuza nereye bağlayayım..Acill es o esssss pls :)

yardımlarınız çok önemli VALLAHİDE BİLLAHİDE İLERLEYEN ZAMANLARDA SİZLERLE TANIŞTIK VE KAYNAŞTIKÇA SİZİ O TEKNEYE ( YANLIZ DİKKAT EDİN TEKNE OLDU :) ) DAVET EDİP BALIĞA ÇIKICAZ..VALLAHİ SİZDE BATARSINIZ ONA GÖRE....Biliyorum bütçe meselesi desenizki arkadaş 2 milyara çıkkk şu varrr ... yokkk çıkmıyo :) Lütfen bugun cevap yazın yarın almaya gidicez..Şimdiden tşklr

2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Dertsiz başına dert alıyorsu ya neyse:) Hangi semttesin ve amacın sırf balıkmı yoksa yanında gezip yüzmek mi? Teknenin motoru varmı boy bakım vs istiyormu biraz bilgi verirsen yardımcı oluruz

3. Wetblue

Wetblue CUMHUR

Favori Kamış:
    DAIVA ST.9070 + ALBASTAR-Target 1,80 Two Piece
    En İyi Avı:
    Lagos 7,5 kg.
    Teknenin Evraki Yoksa Zaten Bir Işe Yaramaz. BU FİYATADA OLACAK İŞ DEĞİL.

4. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    Tekrar tşklr....Bende size soruyorum yaaa işte :)

Evrak derken ne evrakı ?
    Evet amacım balık tutmak ..
    motorsuz,yarım kamaralı,komple bakımlı fiber ,içi ahşap...

Bide şuna anlamadım...BU FİYATADA OLUCAK İŞ DEĞİL DERKEN...TECRÜBELİSİNİZ GALİBA..Biraz açıklasanız iyi olur..Konuyu kestirip atmaktansa..Zahmet olmazsa

5. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    5,20 boyunda
    çamlıcada oturuyorum

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

yarım kamara dediğine göre muhtemelen 470 lusy modelidir. 520 yarım kamara tekne modeli bilmiyorum. Lusylerin denge sorunu var.

Zaten çıplak tekne ikinci el fiyatı o civarda. Pendikte istemediğin kadar var. O tekneye en az 15 beygirlik benzinli bir motor lazım. işte asıl para o tutar. ikinci el 2000tl den az bulamazsın.
    Çapası
    dubası
    250 m halatı
    can simitleri
    her yıl zehirlisi
    kromdan bağlantı ve aparatları
    usturmaçaları
    deri döşemeleri
    dümen sistemi
    aküsü
    elektrik sistemi döşemesi
    balık bulucusu
    aylık kirası(200 tl civarı) oda yer bulabilmen çok zor
    zorunlu işaret fişeği
    yangın söndürücüsü
    zorunlu fenerleri düdükleri vs
    ehliyeti(ADB)
    yıllık motor bakımı
    aktısı koktusu vs bir sürü şeyi
    Belge çıkarmak yokartık Sahil güvenli yakaladımı doğru hurdaya ki boğazda kesin yakalar

vs vs vs
    sabaha kadar anlatırım istersen
    modeli nedir onu bi öğrensense dengesi çok mühim

7. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    size ulaşabileceğim bir el varmı ustadım...Hemen söliyim bilgileri...satan arkadaş bana bir kaçtan şey dedi

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Özelden msj atabilirsiniz isterseniz. msni falan verebilirsiniz
    Burdanda paylaşabilirsiniz. Sizin konumunuzdakilerde katkısı olur.

9. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    ugurozbas@hotmail.com abi acilen eklersen biraz başını ağrıtayım mazallah satılır felan yanarım :)

10. seckinacar

seckinacar

Favori Kamış:
    surf kamış,cormoran big ben 6000 pi makina
    İşallah hayırlısıysa olur,diğer tekne almak isteyen üyelerimizede yol göstermesi açısından konuyu havada bırakmazsanız iyi olur diye düşünüyorum.teşekkürler

11. onder1905

onder1905 Önder

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    Lüfer
    1-Arkadaşım motorsuz o tekne hiç birişe yaramaz.
    2-Tekneyi baglıycak yeri ayarlamadan kesinlikle tekne bakma.
    3-Tekneyle motoru almakla iş bitmiyor görünmeyen bi okadar daha masraf çıkıyor.
    4-Teknenin faturası yada özel tekne belgesi yoksa uzak dur
    Geri kalanı teferruattır ...

12. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    Şİmi adamı aradım..Lucy modelimi dedim bilmiyorum dedi....Sahiplik belgesi dedim motor alırsan ancak ozaman alırsın kardeşim dedi...Aciliyetim var sen anlamıyosun galiba deyip biraz tersledide.....

Şimdi bende çekiniyorum tabi....ama en azından boyu,yarım kamarası ve fiyatı beni cezb etti........bakalım yarın neler olucak bu arada fotosunuda koyuyorum şimdi....

sizce denilenler doğrumu..yani motor olmadığı için bir evraka gerek yokmu

13. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    İnsan bir şeye heves ettiği zaman etrafından destek bekliyor, bulamazsa üzülüyor.
    Gerçek dostlar ise dost acı söyler misali konuşuyor.:eek:
    Ne yapacağız şimdi?

En önemli iş teknenin her şeyi olsa bile, yer meselesi.
    Çamlıca'da olduğuna göre, Beylerbeyi'nde küçük bir barınak var, oraya hayatta giremezsin.
    Göksu Deresi ağzına kadar dolu, beş dakika bağlayıp ekmek almaya gidene olmadık laf ediyorlar.
    Kurbağalıderenin daha iyi olduğunu sanmam.:(
    Yer olmadıktan sonra hiç heveslenme. Haa, heveslendin, bağlarım bir arabaya getiririm evin önüne dedin. Tamam.
    Motorsuz fiber tekneyi kürekle yürütmen mümkün değil.
    Evrak çıkarmak için teknenin ve motorun faturası gerekiyor.
    Yani ya önceden evrakı olacak ya da faturası.
    Bunlar yoksa, başın ağrıyacak, beni kim görecek kaçak çıkarım kenarlarda gezerim dersen. Allah işini rast getirsin derim. Haklı da olabilirsin.
    Ben ehliyet alalı 45 sene oldu, daha bir Allah'în kulu sormadı, ama bu yarın sormayacaklar demek değil.
    Diğer malzeme alet edevat, bir defa alınacak, bence çok problem değil, ama yer ve belge olmadan ....

Allah hayırlısını versin, en iyi dua bu.

RAstgele.

14. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Valla bir iki senedir bir denk geldimi yangın döndürme tüpnün sertifikasını hatta can yeleklerinin sertifikasını işaret fişeğini bile soruyorlar yoksa bağlıyorlar.

15. Dewilefe

Dewilefe Uğur

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Okuma 6500
    En İyi Avı:
    Kofana
    Reis abi Vallahi Saol.
    Alper Abi sendende ALLAH RAZI olsun..
    Dedikleriniz o kadar doğruki...Ah işte her işin bir acemilikj dönemi var..İNŞALLAH atlatırızda beraberce güleriz bu olaylaara....
    Olucak İNŞALLAH güzel teknelerde...Parayı bağlayınca mala..Bide balıklar bol bol gelice oltaya :) :) Ah aahhh :)

16. 56562

56562 xxx xxxxx

Merhaba

Öncelikle tekneyi alırsanızda, almasanızda hayırlı olsun diyorum. Almayı düşündüğünüz tekne, kabuk olarak sağlam ve verdiğiniz paraya değer ise alın derim. Piyasadan veya internet sityelerinden teknenize uygun birsürü sıfır veya 2. el motor seçenekleri var. ( özellikle şu sıralar henüz sezona girmememiz ve kriz nedeni ile fiyatlar çok uygun ). ÖTB ( özel tekne belgesi ) ve ADB ( Amatör denizci belgesi ) konusunda aşağıdaki siteye girip mutlaka incelemenizi öneririm.

http://www.adf.org.tr/

Özel tekne belgesi almak için fatura mutlaka gerekli değil. Muhtardan alacağınız bir sahiplik belgesi ile konu çözülebiliyor. Aldığınız teknenin donatımı ( seyir ve emniyet cihazları ) konusunda ise aşağıdaki linki inceleyip teknenizin özelliklerine uygun donanımı teknede bulundurmanız gerekecek.

http://www.adf.org.tr/docs/ozel_tekneler_techizat_Belgeler20_04_081.pdf

Bunun ötesi sizin tekneden ne beklediğiniz ve bütçeniz ile orantılı. Canınızı emanet edeceğiniz teknenizi bakımsız bırakmanız kabül edilemez. Denizcilik ile uğraşan birisi olarak " denizin şakası olmaz " sözünü tüm arkadaşlara tekrar hatırlatıyorum. Ama buradaki bazı yorumlarda yazıldığı kadar masraflı ve eziyetli bir olay olduğu konusuna katılmıyorum. Örneğin tanesi 12 Tl ye sertifikalı can yelekleri, 15 Tl ye pusula v.s. seçenekleri eğer meraklı iseniz çok kolay bulabilirsiniz.

Tekrar hayırlı olsun ve kolaygelsin.

17. Wetblue

Wetblue CUMHUR

Favori Kamış:
    DAIVA ST.9070 + ALBASTAR-Target 1,80 Two Piece
    En İyi Avı:
    Lagos 7,5 kg.
    TÜM TEKNE ALMAK İSTEYEN ARKADAŞLARA: KANUN GEREĞİ BU YILIN SONUNA KADAR TEKNELERE BELGE ALMAK ZORUNLU. BU FIRSAT FATURASI OLMAYAN TEKNELER İÇİN BİTTİ. BELGE ALMAMIŞ FATURALILAR BU YILSONUNA KADAR ALABİLECEKLER "YANILMIYORSAM" .ÖZEL TEKNE BELGESİ OLMAYAN TEKNE ALIRSANIZ RYHSATI OLMAYAN ARABA ALMIŞ GİBİ OLURSUNU. NETİCESİ BELLİ SG İLK KONTROLDE SİZİ CEZALANDIRACAKTIR. FİYATLAR BUNUN İÇİN DÜŞÜK. BAZILARIDA MUHTAR BELGESİ VAR BU OLUR DİYOR AMAN KANMAYIN.

Düzenlenmesine başlandı
    12 Mayıs 2006 Cuma

Yat/Tekne sahibi amatör denizci dostlarımız,
    Özel Teknelerin Kayıt, Belgelendirme ve Donatımına İlişkin Yönerge uyarınca özel tekneler adına ÖZEL TEKNE BELGESİ (ÖTB) düzenlenmesine Denizcilik Müsteşarlığı Bölge Müdürlüğü olan yerlerde Bölge Müdürlüklerince, olmayan yerlerde ise Liman Başkanlıklarınca başlandı.
    Tekneniz adına düzenlenmiş Tonilâto Belgesi ile Özel Yat/Tekne Kayıt Belgesi’ni (özel yat, amatör balıkçı teknesi, diğer) aşağıdaki örnek dilekçe ekinde teknenizin kayıtlı olduğu Bölge Müdürlüğü veya Liman Başkanlığı’na iade etmeniz gerekmektedir.
    · Dilekçenizde;
    a. T.C. Kimlik numaranız ile
    b. Vergi numaranızın belirtilmiş olması zorunludur.
    · Ayrıca dilekçeniz ekinde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) son taksidine ait makbuzun fotokopisi de bulunacaktır.
    · MTV makbuzu ve numaralar olmadan teknenizin elektronik sistemde kaydı olanaksızdır. İşlemde gecikmeleri önlemek amacıyla bu bilgilerin eksiksiz verilmesi gerektiği önemle hatırlatılır.
    ÖTB, tekne boyu 24 metreyi aşmayan, Türk vatandaşı kişiler ile Türkiye’de oturma izni almış olan yabancı uyruklulara ve su sporlarında faaliyeti olan Türkiye’de kurulu dernek ve vakıflara ait tekneler adına düzenlenecektir. Yeni alacağınız ÖTB’nizi naylon kaplatmanızı veya bir naylon kılıf içinde muhafaza etmenizi öneririz. Teknenize ait tek sahiplik belgeniz ÖTB’dir. ÖTB, içindeki bilgiler değişmedikçe (satış, yapısal değişiklik v.b.) süresizdir, yıllık sörveyler kalkmıştır. Seyirde teknenizde, ÖTB’nin arka kapağında belirlenmiş emniyet teçhizatının süresi geçmemiş ve noksansız olmasına dikkat ediniz. Sahil Güvenlik Botlarının seyir esnasındaki denetlemelerinde noksan veya süresi geçmiş teçhizat ile seyire çıkılmış olduğunun saptanması halinde yasal işlem yapılacağını unutmayınız.
    Emniyet içinde keyfinizce seyirler dileriz.
    Saygılarımızla

Örnek dilekçe

T.C. Başbakanlık
    Denizcilik Müsteşarlığı
    ................ Bölge Müdürlüğü
    Sörvey Kurulu Başkanlığı
    .......................

Tarih:

Konu: Özel Tekne Belgesi düzenlenmesi talebi

.............. Limanı’na Teknik Kütük ............ numara ile kayıtlı ............ isimli özel yatım/amatör balıkçı teknem/diğer adına, ...................... tarihinde düzenlenmiş Tonilâto Belgesi ile ......................... tarihinde düzenlenmiş .................. belge numaralı Özel Yat/Tekne Kayıt Belgesi’ninin asıllarını, bu defa “Özel Teknelerin Kayıt, Belgelendirme ve Donatımına İlişkin Yönege” uyarınca Özel Tekne Belgesi düzenlenmesi isteğiyle ilişikte sunuyorum.
    *Teknemin cinsi, tipi ve arması hakkında bilgiler: / / .
    Saygılarımla
    Ad, soyad, imza.

T.C. Kimlik numarası:
    Vergi numarası:
    Adres:
    Ek: MTV son taksitine ait makbuz fotokopisi.
    * Buraya aşağıdaki listeden teknenize en iyi tanıtan bilgileri seçerek yazınız. Bilgisayar kayıt programı aşağıdaki listede yer alan cins, tip ve arma bilgilerinden başkasını kabul etmeyecektir.

Not: Bölge Müdürlüğü olmayan yerlerde başvuru adresi aşağıdaki şekilde yazılmalıdır:

T.C. Başbakanlık
    ............ Bölge Müdürlüğü
    ............ Liman Başkanlığı
    ............

CİNS / TİP / ARMA SEÇENEKLERİ
    Teknenizin cins, tip ve arma bilgilerini aşağıdaki listeden seçiniz ve başvurunuza yazınız:
    Sandal == ==
    Şişme bot == ==
    Motorlu tekne Açık ==
    Motorlu tekne Açık *katamaran, trimaran ==
    Motorlu tekne Kamaralı ==
    Motorlu tekne Kamaralı *katamaran, trimaran ==
    Yelkenli tekne Açık Tek direk *slup, kotra, cat
    Yelkenli tekne Açık *katamaran, trimaran Tek direk *slup, kotra, cat
    Yelkenli tekne Açık İki direk
    Yelkenli tekne Kamaralı Tek direk *slup, kotra, cat
    Yelkenli tekne Kamaralı *katamaran, trimaran Tek direk *slup, kotra, cat
    Yelkenli tekne Kamaralı İki direk *keç, yovl, uskuna
    Yelkenli tekne Kamaralı Üç direk *uskuna

Açıklama:
    1. * işareti olanlar için tekne sahibi dilerse yandaki seçenekler yazılabilir.
    2. ==- yerlere bir şey yazılmayacak, boş bırakılacaktır.
    3. Yelkenli tekne tanımı, açık veya kamaralı, takma veya içten motorlu, tek veya çok gövdeli olarak bütün tipleri kapsar. Arması olan tekneler, örneğin centreboard tekneler, Dragon, Tırhandil, Gulet, yelkenli yat; hepsi yelkenli tekne tanımı içinde yaygın üç arma cinsi ile kaydedileceklerdir.
    4. Yelkenli olup motoru da olan teknelerde “yelkenli” tanımından sonra (+motorlu) yazılacaktır.
    5. Motorlu tekne tanımı, açık veya kamaralı, takma veya içten motorlu, tek veya çok gövdeli olarak bütün tipleri kapsar. Örneğin sürat teknesi, amatör balıkçı teknesi, günübirlik (day cruiser), cabin cruiser, motoryat; hepsi motorlu tekne tanımı içinde kaydedileceklerdir.
    ==========================================================================
    ÖTB DÜZENLEMESİ İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMA:
    Değerli dostlarımız,
    Teknenize ÖTB almak için Liman Başkanlıklarına iade edeceğiniz iki belge, ibraz edeceğiniz tek belge vardır.
    Bunlar sırasıyla;
    a) Ölçü Belgesi (tonilâto belgesi),
    b) Özel Yat/Tekne Kayıt Belgesi (süresi geçmiş olabilir),
    c) MTV son taksitine ait Ocak 2007 tarihli makbuzun aslıdır (aylar geçtikçe bu defa son taksit olarak Temmuz 2007 tarihli makbuzun ibrazı gerekecektir).
    Maliye'den "vergi borcu yoktur" belgesi almanıza gerek yoktur. Bu belgeyi teknenizi satarken Noter isteyebilir.
    Boşuna yorulup, bir de bu yazıyı almak için uğraşmayın.
    Buna rağmen ÖTB’niz düzenlenirken sizden Maliye'den yazı getirmeniz istenirse, bir yanlış anlama söz konusudur. Bu durumda, örneğin İstanbul’da, Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdürlüğü Gemi Sörvey Kurulu Başkanlığı'na başvurunuz.
    ÖZEL TEKNE BELGESİ ile ilgili EK AÇIKLAMA
    Değerli amatör denizci dostlarımız,
    ÖTB almak için teknenizin kaydını yenilemek üzere herhangi bir Liman Başkanlığı'na başvurabilirsiniz.
    Örneğin İstanbul'da bulunuyorsanız, teknenizin Tonilâto Belgesi yanınızdaysa, buna karşın tekneniz Bodrum'da bulunuyor ve kaydı önceden Bodrum Liman'ına yapılmış olsa da, İstanbul Bölge Müdürlüğü'ne başvurarak Tonilâto Belgesini ve "özel yat kayıt belgesi"ni iade edip ÖTB'nizi İstanbul'dan alabilirsiniz. Tabii bunun tersi de olabilir.

Özel teknelerle ilgili bütün kayıtlar artık Denizcilik Müsteşarlığı'nın veri tabanında tutulmaktadır.

Bölge Müdürlükleri ile Liman Başkanlıklarında işinizi şahsen takip etmenizi öneririz. Süreç son derece basittir, yanlış anlamalara veya yoruma gerek bırakmayacak şekilde açıktır.
    ÖZEL TEKNE ALIM VE SATIMI
    Değerli denizci dostlarımız,
    Türkiye Noterler Birliği'nin Noter Odalarına ve Noterliklere gönderdiği 3 Mayıs tarihli Genelge'de özel tekne alım ve satımlarında Devir Şözleşmesi düzenlenebilmesi için Özel Tekne Belgesi aranacağı bildirilmektedir. Genelge metni aşağıdaki gibidir. Bilgilerinize sunarız.
    Saygılarımızla

Türkiye Noterler Birliği'nden 3 Mayıs 2006 tarihli
    GENELGE
    Özü: Tekne satışlarında dikkate alınacak Tonilato ve Özel Tekne Belgeleri hk.
    İlgi: 18.10.2000 tarihli ve 51 sayılı genelgemiz.

Noterliklerde yapılan motorlu tekne ve gemi satışları sırasında aranması gereken belge ve kayıtlarla ilgili olarak Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı, Deniz Ulaştırması Genel Müdürlüğünden alınan yazı ilgi genelgemizle duyurulmuştu.

Bu yazıda; yapılacak gemi satışlarında mutlaka gemi tasdiknamesi aranacağı, deniz aracının 18 Gros tonilatodan küçük olması durumunda ise (18 Grt. den küçük deniz araçlarının tasdiknamesi olmayacağı için tescili gerektiğinden) tonilato belgesinin isteneceği ve satışın bu belgelere istinaden yapılacağı bildirilmişti.

Yürürlükte olan bu genelgemizde belirtilen hususlar dışında Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı,16.07.2004 tarihli ?Amatör Özel Teknelerin Donanımına İlişkin Yönerge?sini 16.02.2006 tarihli ve 00303 sayılı Bakanlık Oluru ile yürürlükten kaldırarak ve bunun yerine Özel Teknelerin Kayıt, Belgelendirme ve Donatımına İlişkin Yönerge'yi yürürlüğe sokmak suretiyle özel kullanım amaçlı tekneler için yeni bir düzenleme yapmıştır.

Bu Yönergenin Genel Esaslar başlığını taşıyan 4. maddesinde;
    e) Özel tekneler adına Özel Tekne Belgesi düzenlenir (EK-1). Bu tekneler; bölge, mesafe ve zaman sınırı olmaksızın bu belge ile tekne sahibi sorumluluğunda seyrederler.

f) Bu Yönerge yayımlanmadan önce Özel Yat, özel tekne, amatör balıkçı teknesi, özel sürat teknesi v.b. veya diğerleri adı altında belgelendirilmiş tekneler için sahipleri, Bölge Müdürlüğü/Liman Başkanlığına dilekçeyle başvurarak, tonilato belgelerinin asıllarını iade etmeleri neticesinde bu teknelere Özel Tekne Belgesi düzenlenir.

g) Boyları 24 metreden büyük tekneler ile gemi siciline kaydedilmeleri sahiplerince talep edilen özel tekneler, adlarına Tonilato Belgesi düzenlenmek koşuluyla belgelendirilirler ..... hükümlerine yer verilmiştir.

Bu hükümlerden anlaşıldığı üzere; boyları 24 metreden büyük tekneler ile Gemi Siciline kayıt edilmeleri sahiplerince talep edilen özel tekneler için Tonilato Belgesi düzenlenecek, bunlar dışında kalan özel kullanım amaçlı kayıtlı olan ve yeni kayıt edilecek teknelere ise Özel Tekne Belgesi verilecektir.

BAŞKAN
    Hasan YENİ
    (İstanbul 28.Noteri)
    KAYNAK : AMATÖR DENİZCİLİK FEDERASYONU SİTESİ
    http://www.adf.org.tr

18. 56562

56562 xxx xxxxx

Arkadaşlar

Özel tekne belgesi, Amatör denizci belgesi alınması ve özel teknelerde bulundurulması mecburi donanıma ait prosedür 2008 yılında yeniden düzenlendi ve daha kolay hale geldi. Lütfen öncelikle

www.adf.org.tr

sitesini ziyaret edip, kendi durumunuza uygun mevzuatı bulun. Örneğin 10 Bg. e kadar motorlu tekneler için artık Amatör Denizci Belgesi istenmiyor.

Teşekkürler

19. onder1905

onder1905 Önder

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    Lüfer
    Arkadaşlar yanlış bilgilendirme olmasın;
    Şu an ÖZELLİKLE CE BELGESİ VE FATURASI OLMAYAN TEKNELERE kesinlikle sahiplik belgesi verilmiyor.
    Sahiplik belgesi geçen eylül ayına kadar kabul görüyordu ve süresi doldu.

20. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Fatura konusuna bir açıklama getireyim. 2005 yılından sonraki tekne faturaları için ayrıyetten teknenin üretildiği yerden alınan CE (avrupa birliği kriterlerine uygunluk) belgesi aranıyor. bU BELGE SONRADAN ÇIKARILAMIYOR Ayrıca yılı ne olursa olsun fatuıra bedelinin %17 si kadar ÖTB ödeniyor. Bunun yanında Motor ve faturanın aynı kişi olması zorunluluğu da var. Ve yine ayrıca ruhsat başvuran kişi adına çıkıyor.

ARTIK SAHİPLİK BELGESİ DİYE BİR BELGE YOK. Bu belge hiçbir hukuki geçerlilik arzetmiyor. Sahil güvenlik Mutlaka ÖTB belgenizi yani özel tekne belgesini istiyor. (balıkçı ruhsatlılar hariç)

LÜTFEN ÖTB BELGESİ OLMAYAN TEKNE ALMAYINIZ YOKSA PARANIZ HURDALIĞA GİDECEKTİR. HAPİSS CEZASI VE SAVCILIKLA UĞRAŞMADA CABASI