Izmir barajlari hakkinda

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında yalcinicli tarafından paylaşıldı.

1. yalcinicli

yalcinicli

Herkese merhabalar.

Izmir' in yakin cevresinde azimsanmayacak sayida baraj goletleri mevcut.
    Ancak hic biri olta balikciligina acik degil.
    Gerekce ise, Izmir' in icme suyu ihtiyacini karsiliyor olmalariymis.

Oldukca buyuk sayilabilecek onlarca barajin tamaminin icme suyu icin tahsis edilmis olmasi oldukca garip. Hos gittigi yerin icine eden toplumumuz icin mustahak, ama arada bu hobiye gonul vermis bizler de mahrum kaliyoruz.

Seferihisar, Urkmez, Tahtali, Guzelhisar gibi barajlar cok cok keyifli avlar verecek potansiyele sahipler. Bunlardan ozellikle Tahtali barajinda iri cusseli sazanlar ve yayinlar oldugunu isitiyorum.

Diger bolge baraj goletleri icme suyu icin kullanilmiyor mu?
    Bu barajlarin yakin cevresinde konumlanmis sehirlerin belediyeleri, icme suyunu revers osmos (R/O) cihazlarindan mi uretiyorlar?

Bu konuda hobiye gonul vermis arkadaslarin dusuncelerini aktarmalarini rica ediyorum.

Saygilarimla,

2. tasim yıldız

tasim yıldız

Favori Kamış:
    olta, kamış
    En İyi Avı:
    sazan 4.638 gr.,1,5 kg çipura
    tahtalı

tathtalı barajında yayın yok, sazan ve levrek var. ama sazanlar şimdi çok büyümüşlerdir. izsu da tanıdığın varsa her türlü tutarsın . ne de olsa yüksek yerlerde alçak tanıdıkların olması lazım. balık tutmak için bile olsa

3. Baracuda76

Baracuda76

Favori Kamış:
    Daiwa Kamış, Silstar Cx80 Makina
    En İyi Avı:
    3.350 gr Aynalı Sazan
    Alaçatı barajında hangi tür balıklar var?

4. master1973

master1973

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kg levrek,800 gr çipura
    Selam Yalçın Bey,
    37/2 nolu sirkülere göre sadece tahtalı barajı yasak..diğer barajlar yasak kapsamında görünmüyor.seferihisar tarafındaki barajlarda balık yakalayanları biliyorum...3 yıl önce seferihisar beyler barajında bende balık avı yapmıştım..tatlısu levreği,adi sazan ve aynalı sazan yakaladık..fakat en büyük balık 500-600 gr falandı..bu yıl kuşadası'nda konuştuğum bir balıkçı,beyler barajında 7 tane 2 şer kiloluk sazan yakaladığını söyledi..kıbrıs takımı ile yakalamış üstelik.bence şansınızı bir deneyin..daha iyi takımlarla büyük balık avlanabilir bence..
    rastgele
    saygılarımla,

5. fsekerci

fsekerci

Favori Kamış:
    sadece olta
    En İyi Avı:
    turna 4 kg
    abiii. deniziniz var ..daha ne istiyorsunuz...

6. myigit

myigit

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Alabalık 1kg
    aman dikkat

sakın oralarada turnaları bırakmayın kefalin köküne kibrit suyu döker. Ankaralı balıkçılar gibi turna muhabbetine dönersiniz sonra:)

7. yalcinicli

yalcinicli

Ozgur bey, paylasiminiz icin tesekkurler.

Bir kac yil once ozellikle Guzel hisar barajina gittigimizde, yolun demir parmakli bir kapi ile kapali oldugunu gorduk. Bekci kulubesinden cikip gelen zat, girisin kesinlikle yasak oldugunu soyledi. Mecburen boynu bukuk donmek zorunda kalmistik.
    Anlasilan sirkuler yerine girise koyduklari kisilerin kanunlari gecerli olmakta.

Diger, kucuk olsa da hatiri sayilir sazanlarin oldugu bilinen Balçova baraji.
    Yine bu barajda su seviyesine yaklasmak dahi yasak.
    Sozunu ettiginiz gibi, Urkmez ve Seferihisar baraj gollerini ziyaret etmekte fayda var.

Sayin fseker, bazilari tatli sucudur ve bundan kolay kolay vazgecemezler. :)

Sayin myigit, bildigim kadariyla Ege bolgesinin hic bir baraj ya da golunde turna bulunmamakta. En az bir kac yerde bulunmasini dilerdim.

Saygilarimla...