istanbul'da SAZAN,TURNA ve YAYIN TUTABİLECEĞİM YERLER NERELER?

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında lazut53 tarafından paylaşıldı.

1. lazut53

lazut53

Benim birbirinden avcı, doğayı seven, balıklara şefkat elini uzatan (yada kancasını :D ) kıymetli arkadaşlarım...

Söylemek isterim ki, eminim hepiniz aynı hazı yaşıyorsunuz. Balık tutma olayı bende (İşi bilen usta abilerimiz kadar olmasam da) hastalık derecesinde. Yaklaşık 2 ay öncesi KAYABAŞI baraj gölünde iki adet yarım metrelik turna aldık ama ondan sonra ki gidişlerde malesef birşey yakalayamadık. Önemle belirteyim turnaları aldığımız yerde sonradan gittiğimizde artık yürüyorduk buda baraj göllerindeki suların çekilmesinin ve istanbulun karşı karşıya olduğu su kıtlığının da acı bir kanıtı idi...

Sonraki turna avlarında verim alamayınca ben olayı SAZAN olayına çevirdim ve ilk sazan avında 1,5 kg lık bir sazan aldım, ama sazan avında yemlerden çok sıkıntı çektiğim için harbiden bunaldım. Mısır takıyorum sazan beklerken küçük balıklar tarafından hemen didiklenip yok ediliyor artı kaya balıklarının sık sık yakalanması da cabası. Hazır yem alıyorum çok çabuk dağılıp gidiyor yani SAZAN avında yem takma olayından gına geldiği hemde küçük balıkların didikleyemeyeceği ve sık sık yem değiştirmek zorunda kalmayacağım bir çıkış yolu bulamadığım için malesef SAZAN balığı avından vaz caydım. Hal böyle olunca da YAYIN balığı avcılığına soyunayım dedim.
    (Bu arada yem olayına alternatif bir fikri olan arkadaşım varsa yardımlarını yorumlarını esirgemesin)

İki akşam önce yine KAYABAŞI baraj gölünde suyun durgun olduğu ayaklarımızın çamur değilde adam gibi kuru yere bastığı uygun bir yer bulduktan sonra 4 adet oltayı TAVUK CİĞERİ ve TAVUK TAŞLIĞI ile yemledim ve gölün sularına salı verdim. Diğer 4 Oltayı da belki vurur umuduyla sazan balığı için attım. Saat gece 23:00 gösteriyordu ki tlf geldi acil gitmemiz icab etti ve yayın balığı sevdası kursağımızda kalarak geri dönmek zorunda kaldık, ancak saat 19:00 dan 23:00 e kadar oltalar sudaydı bu süre zarfında orta boy kızıl kanattan başka birşey alamadım. Tabi o kızıl kanat bence hayatının en şanslı gününü yaşadı çünki çektikten sonra tekrar suya salıverdim. Belki asıl balık yapacak saatte orada değildik ama yinede bir umut vardı soldu gitti :p

Neyse sadede geleyim bunca zamandır hep aynı yerde yani KAYABAŞI baraj gölünde avlanıyorum, ben diyorum ki tatlı su avlarında TURNA, YAYIN ve SAZAN balığı bu gölde azaldı da o nedenle mi çıkmıyor yani doğru balığı yanlış yerdemi avlıyoruz, yoksa benmi çok şanssızım yada bu balıkların az olduğu olanların da zaten suyu çekilmiş göldeki balıkçıların ağlarına takılarak can verdikleri için bittiği gölde boşamı kürek çekiyorum?

Bende artık diyorum ki İSTANBUL AVRUPA yakası tercihli (Güzel yer varsa ANADOLU YAKASI da olur) arabayla ulaşımı kolay, malum avlakta arabadan malzeme ihtiyacını görebilmek için kıyıya kadar arabayla inebileceğimiz, söylediğim balıklardan yakalama şansımın çok yüksek olduğu (Özellikle TURNA ve YAYIN) göller, göletler, akarsular v.s. varmı?

Bildiğiniz yerler varsa paylaşım yapıp bu acizane balık sevdalısını sevindirirseniz duacınız olurum :)

Şimdiden gösterdiğiniz ilgiye alakaya yardıma saygı sevgi ve tşk lerimi iletiyorum...

2. akinkaptan

akinkaptan

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,rapala,çapari
    En İyi Avı:
    Turna Valla 4 5 Kiloo Vardı
    arkadaşım arnavut köyde şamlar barajı var burada turna sazan tutulabiliyor hatta ben çok muhazzam turnalar aldım ama ama şuan gölde tık yok sularda azalmış durumda istersen dene bir şansını

3. lazut53

lazut53

tşk ederim... Bu göllerde ki suların azalma olayı balık bolluğunu da etkiledi galiba...

4. akinkaptan

akinkaptan

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,rapala,çapari
    En İyi Avı:
    Turna Valla 4 5 Kiloo Vardı
    evet etk,lemiş olucakki tık yok bu aralar.

5. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

İstanbul'da eğer böyle biryer kaldıysa Tayakadın'daki onlarca keşfedilmemiş göllerden biridir:)Kayabaşı neresi acaba?

6. lazut53

lazut53

Tayakadın Gaziosmanpaşa'da değilmiydi?...

Kayabaşı baraj gölü çok büyük bir göl dü. Göldü diyorum çünkü çevresine balık tutmak için indiğinizde sağında bir büyük göl solunda daha da büyük göl olmak üzre ortasından yanlızca arabaların geçeceği bir bendin böldüğü harika bir yerdi. (Aracınızla gölün etrafından dolaşarak hemen hemen istediğiniz noktasına ulaşabilirsiniz)

Kocaman yayın tuttukları gün dünmüş gibi aklımda olan sağtaraftaki derin ve berrak suya sahip göletden eser kalmadı. Artık yerinde çamur ve balçık mevcut. Büyük gölet de her geçen gün hızla kuruyor ama umarım bu kış yağacak olan karlarla iki gölet de eski güzelliğine kavuşup yine eski balık bolluğuna kavuşacak.

KAYABAŞI'na gidebilmek için Mahmutbey den gişelere girmeden yan yola giriyorsunuz yani maskonun bulunduğu yan yoldan ileriye doğru devam ediyorsunuz (Yeni GALATASARAY stadına giden yan yolu diyorum).
    Altın şehir tarafına giderken şehir girişinden aşağı tatlı bir rampaya geliyorsunuz rampayı inmeye başlamadan ilk ışıkları geçiyorsunuz rampanın bitiminde düzlüğe inerinmez ikinci ışıklardan sağa dönüyorsunuz.
    Sağa girdikten sonra 10-15 km gibi bir yol gittikten sonra KAYABAŞI köyüne geleceksiniz kendi halinde bir köy. Yol zaten tam köyün içinden geçiyor ama köyün merkezi gibi de farzedebilirsiniz bakkal, berber, kasap hepsi bir arada :)

Gölü köye varınca sorarsanız bulabilmeniz açısından daha kolay olur. Ama ben yine kendimce gölün girişini de tarif edeyim. Köyü geçtikten bir kaç km sonra yol düz bir hal alıyor bu düzlüğün bitiminde yolun sağa doğru tatlı bir dönüş yaptığı yerde sola bakın hemen karşınızda gölü ve giriş için yol ağzını göreceksiniz.
    Zaten hemen göl yoluna girişte gündüz gitmiş iseniz sürekli orda duran arabasıyla balık avı malzemesi satan birisini görürsünüz ozaman bingo doğru yerdesiniz.
    Artık o dakkadan sonra göl kenarına inip kendinize uygun bir yer bulmanız yarım saat içinde gerçekleşiyor...
    HAYDİ RASTGELE :)

Son düzenleme: 20 Ekim 2007
  7. lazut53

lazut53

Arkadaşlar yarın akşamdan pazar akşamına kadar balığa gitmek istiyoruz. Tavsiye edeceğiniz yer varmı. Tatlı su babında.