sazan için malzemeçiden alınması gereken malzemeler nedir.?

Konu, 'Takım Çantası' kısmında birkan tarafından paylaşıldı.

1. birkan

birkan

Favori Kamış:
    .2.40 remixon & 4.50 alba star
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    merhaba arkadaşlar sezon açılmak üzere tabi ben balık işine yeni başladığım için malzemem yok. hafta sonu malzemeciye gidip sazan için malzeme alıcam sezona açılana kadar takımların yapımına başlarım. ne almam gerektiği konusunda bilgi edinirsem satıçının gazabına uğramam :) benim gibi bilmeyen arkadaşlarında bu konudan fikir edinmesi sağlanmış olur .

öncelikle nasıl misina almak gerek makina için kaç no, el oltası için kaç no ?
    iğneler nasıl olmalı bildiğim kadarıyla 1-4 no arası hangisi ideal olur ?
    takım yapmak için neler gerekli fırdöndü hem klipsli hem klipssiz renk olarakta parlak olmayan koyu renk mi olmalı ? beden yapmak için çelik beden almaya gerek varmı birde stoper, boncuk ,bazen bedene kablo takan var ?
    ağırlık nasıl olmalı illa koyu renk mi olacak kaç gr idael olur elimizin altın da kaç gr lık kurşunlar bulundurmalı ?
    küspeli takımda nasıl küspe kullanmak gerekir mısır mı ayçiçek mi hangisi daha randıman verir küspeyi hazır mı alalım yoksa paket halinde alıp kendimiz mi yapalım.?
    son olarak da avlanacağımız avlağı nasıl yemlememiz gerekir mısırla mı cüvciv yemi mi küs pe mi bunlardan kaç kilo kadarını yemlemek için kullanırız yanımıza ne kadar almamız gerek ?

şimdiden herkeze teşekkür ederim

2. balıkçı hikmet

balıkçı hikmet

Favori Kamış:
    REMİXON ELİTE 50(en iyi oltam) ve diğer oltalar
    En İyi Avı:
    5 kg Turna
    öncelikle merhaba birkan abi...bizim kullandığımız ve çok iyi sonuç aldığımız malzemeleri sana anlatayım...ilk önce bir amatör balıkçıdaki ana malzemeler nelerdir? 1.Olta
    2.takım çantası
    3.livar-sepet(tutulan balığı canlı muhafaza etmek için)
    4.çadır(gece kalınacaksa)
    5.el feneri
    6.işte bunlarda senin merak ettiğin aparatlar.bunları açarak anlatayım.

misina:makara için:en ideal olanı 35 mm olandır.siyah veya yeşil kullanmanı tavsiye ederim.
    el oltası için:50-60 mm en idealidir;) .eğer bunlardan kalın alırsan vuruş sayısı fazla olmaz ve balığı çekerken zevk almazsın.İnce olanda vuruş sayısı daha fazla olduğu için balığı çekerkende insana ayrı bir heyecan yaşatıyo.

iğne:1-3 no arası iğne kullan.

takım yapmak için şunlar gerekli.çelik tel sadece turna avında kullanılır.buda kösteğe takılır.yani oltayı kesmesin diye.sazan da misina beden kullanman gerekir.beden 1 metre olmalı ve 2 tane köstek olmalı.yani bir oltada 2 iğne olması yeterli.en altta kurşun.bedende sırası ile köstekler ve en üstte fırdöndü.Bunların renkleri önemli değil.

bedene neden kablo takılır?çünkü gezer kurşun kullanılan takımlarda gezer kurşunun uç kısımları misinayı tahriş eder ve misinaya zarar verir.bu yüzden gezer kurşunlu oltalarda kablo kullanılır.

boncuk yem olarak kullanılır.bazı göllerde kerevit bulunduğu için mısırları vb. yemleri iğneden alıyor.bu yüzden boncuk sert olduğu için oltalara takılıyo ve kerevit boncuğa hiç birşey yapamıyo.ama boncuk kullanacaksan boncuğun üzerine ULTRABAIT damlat.böylece boncuk koku yapıyor ve balığın ilgisini daha çabuk çekiyor.

bence alabildiğin kadar çeşitte kurşun al.boy boy.yakın mesafelere(10-30 metre) mesafelere olta atmak için 50 gr. uzak mesafelere(30-80 metre) olta atmak için 100 gr. kurşunlar kullan.;) renk önemsiz.

ben küspeyi hazır alıyorum.hem mısır var hemde ayçiçek(gündöndü) küspesi var.bence ikisindende kullan.

YEMLEME:en önemli konuya değinmişsin.yem satan yerlerden 3 kg kuzu yemi(hayvan yemi),3 ky mısır,2 ky buğday al.kuzuyemine bi kapta biraz su ilave et.hamur kıvamında oluyo.ama sert olcak.daha sonra sırası ile mısır ve buğdayı bi kapta kaynat.birazda şeker ve vanilin ilave et.(koku yapması için)bunları ayrı şişelere vb. kaplara koy.avlağa gittin.ilk önce yaptığın kuzu yemi su karışımını küçük toplar halinde göle at.ama atarken dağılıyo dersen 2 paket ince kadın çorabı al ve bunu 3-4 parçaya böl.bunların içine kuzuyemini koy ve gölete at.hemm dağalmaz atarken hemde attığında suyun dibine iner ve suyun altında koku yapar.daha sonra kaynattığın mısır ve buğdayları el veya sapan yardımı ile atabildiğin kadar uzağa at.ben sapan kullanıyorum.30-40 metre uzağa kadar gidiyo.daha sonra oltalarını at ve balıkları beklemeye başla...

ama 1 temmuza kadar beklemen gerek...RASTGELE...

hsn bunu beğendi.
  3. birkan

birkan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    vallaa sağolasın özkan kardeş verdiğin bilgiler için teşekkür ederim ..
    peki bu yemleme işi söylediğin malzemeleri kuzu yemi vs bunların hepsini bi seferde atmak mı lazım kilo ile atmaya gerek varmı yoksa yarım kilo yada 1 kilo kadarını mı atmamız gerek ?

4. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    birkan bu konudada ben sana şöyle açıklama getireyim
    beraberinde gittiğin kişi sayısı ve yanınızdaki olta sayısı bu konuda göle nekadar yem atmanız gerektiğini belirleyecek
    mesela 2 kişi ve 3 er oltayla gittiyseniz toplam 6 oltayı birbirinden 5 metre ara ile attığını düşünürsen (ki oltaların birbirine karışmasını önlemek için olta aralıkları daha yakın olmamalı) gölde 30 metrelik bir kıyıya hükmedeceksin demektir bu bölgeyi yemlemek için de yarım kilo ile kurtulamazsın
    merak etme bahsi geçen şeyler oldukça ucuz ve metod da oldukça verimli yani attığına değecektir.
    birde ekleme yapmak isterim 2-3 oltayla gideceksen ve yanında muhabbet eden arkadasların varsa bence oltalarına zil de alki vuruşları takib etmen kolay olsun
    1 temmuzdan sonra rastgle....:)

5. birkan

birkan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    verdiğn bilgiler için sağol vural abi :)

6. OTTOMAN

OTTOMAN

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1 kilo aynalı sazan :(
    ne demek kardeş sen sağol ;)

7. birkan

birkan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    şu sezon bi açılsada başlasak balık yakalamaya :)

8. balıkçı hikmet

balıkçı hikmet

Favori Kamış:
    REMİXON ELİTE 50(en iyi oltam) ve diğer oltalar
    En İyi Avı:
    5 kg Turna
    arkadaşlar ben sazan yakalamak için sabırsızlanıyorum...şimdiden balığın oltayı çekişi,sizle mücadele edişi,zili çaldırışı beni şimdiden heyecanladırıyo...inşallah bu sezon herkes için çok iyi ve bereketli geçer...1 Temmuzda inşallah...Rastgele...:D

9. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    Birkan arkadaşlar hep dip olasından bahsetmişler ben de sana düz kamışlada nsl sazan tutabilirsin onu anlatayım şimdi arakadaşım öncelikle 7-8 metrelik kamış alacaksın piyasada oldukça çok ve ucuz kolayca temin edebilirsin daha sonra bunun ucuna şamanıralı bi olta yapacazğız 7metrelik bir kamışa 8 metrelik misine güzelbir şamadra 1-3 numara kanca şamandramızın taşıya bileceği ölçüde ağırlık bu oltayı hazırla oltamıza da yem olarak konserve freş mısır kullan yemlek için de aktardan sert mısır al ve haşla eminim ki boş dönmezsin hem bu şekilde tuttuğun balıkta inanılmaz keyif alacaksın buna eminim bol şans:)

Son düzenleme: 21 Haziran 2007
  10. birkan

birkan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    sağol mehmet kardeş şu sezon bi açılsın bende malzememi alayım bu hafta sonu ayrıntılı bilgi verirsin şu şamandralı takım hakkında :)

11. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    lafı olmaz yahu hazırlarız sana güzel bi şamandıralı olta slmlr:)

12. birkan

birkan

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    el kadar sazan
    ben bu arada kendime iyi bi avlak arıyayım balık olan güzel bir yer... giderim bide balık olmayan yere malzemeleri atarım suya beklerim balık gelsin diye :)

13. bino2230

bino2230 BÜNYAMİN

merhaba dost

balık tutmak için bir olta bir küsbe ve yem lazım
    küsbe ne dersen balıkçıya sor o verir küp şeklinde reeling reeling reeling reeling

14. gökhanacar

gökhanacar gökhan acar

bilgiler için çok teşekkürler. çok faydalı oldu.

bilgiler için çok teşekkürler çok faydalı oldu. bir sorda benden. ben iğneye yem takıp avlanıyorum. kimi sazan iğnelerinde sazan boili iğne yazarken kiminde carp iğne yazıyor. bunlar birbirinden farklımı. boili yazan iğneye yem taksam eksi yönde bir etkisi olurmu

15. mulkiyeli

mulkiyeli ahmet

Favori Kamış:
    Fladen Warbird Criss Cross 3,00
    Favori Makine:
    Mitchell Avocet R (4000)
    En İyi Avı:
    sazan , 4 kg
    Boili dediğiniz yemin adı aslında, bu yem de genelde kancaya saplanmaz,kancanın üzerine monte edilir , balık yemi vakumladığında veyahut vakumlayıp kustuğunda kanca da dudağa girmiş olur.Ben şahsen kendi hazırladığım boiliyi ve bir adet silikon mısırı takıma monteliyorum. Ayrıntılı bilgiyi internette bulabilirsiniz.

OzanAvsar1 bunu beğendi.
  16. akman90

akman90 Burak Koyuncu

Favori Kamış:
    Lıneaeffe Carbon Allaround 3.80 m 80-150
    Favori Makine:
    Shımano nexave 4000 fc
    arkadaşlar bende ankarada barajda balık tutmak için ota takımı alacağım 150 tl lik bir takım çıkaracak var mı netten saygılar. beklemeli avlar için sazan vs için alacağım at çek oltam var

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Sazan avı kadar maliyetli bir av daha yoktur sanıyorum. Al al bitmez malzemesi.