kefal ne zaman yapar?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında mashadov tarafından paylaşıldı.

1. mashadov

mashadov özgür

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ..kg kefal
    slm bu aralar tekirdağda kefal çıkarmı yoksa zamanı geçti mi?:confused:

2. tr16hunter

tr16hunter H.Cahit ÇİÇEK

Favori Kamış:
    Yasal olan tüm takımlar.
    En İyi Avı:
    sazan 5.300gr
    Yarın kesin yapar. ;) :D :D
    Tanışalım'dan kendini tanıtan bir konu açarsan ve imza ayarlarını yaparsan seni daha iyi tanırız ve sorunun cevabını herkes elinden geldiğince verir.
    Hadi göreyim seni...;) :)

3. mashadov

mashadov özgür

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ..kg kefal
    biraz aceleye geldi onun için böyle

4. simendifer

simendifer Sennur

Sevgili arkadaşım, Tekirdağ taraflarını bilmiyorum elbette ama İstanbul'da genellikle Ekim sonu, Kasım başı gibi kefal alınmaya başlar. Bu dönemden önceki yaz ayları ve sonbahar başı olan Eylül ayında kefal alman biraz zordur. Suda kefalleri görürsün, iri iri dolaşırlar ve hangi yemi denersen dene pek vurmaz, seni de delirtirler. Çünkü kefaller Ekim sonu, Kasım başına dek yumurta dökerler ve bu süreçte de yemlerle pek ilgilenmediklerinden oltaya gelmezler. Gelirse, senin için sürpriz olur derim. Bana sorarsan, şu dönemde kefal alabilirsin ama yaz aylarından itibaren yeniden yumurta dökmeye başlayacaklarından, kefal bulman zorlaşacaktır. Yumurta döken kefaller oltana vurmayacağı için de, muhtemelen küçük kefaller alacaksındır, ki bence değmez. ;) Kısacası, şimdilerde avlamaya bak, sonrası hüsran olacaktır derim.

5. Serkan.ist

Serkan.ist Hidayet

slm

ama hangi tür kefal kardeş onu söylersen önce daha yadımcı olur Sarıkulak diyorsan şimendifere katılmam yazın ekime kadar av verir kışınsa pek av vermez kışın av yapacaksan dipten sardalya veya hamsi filetolarını dene derim yada yorun ama onun seviği yosunu nasıl tarif edeyim şimdi sana bilmem

6. simendifer

simendifer Sennur

Cinslerine göre değişebilir ona bir şey diyemem. Bilmediğim konuda yanlış yönlendirmek istemem. Ama sarıkulak dediğiniz altınbaş ya da sarıyanak denilen kefal ise, KKGM'ye baktığımda Ekim ayı da dahil olmak üzere yumurta döktüğünü görüyorum. Bu nedenle, oltaya gelse dahi, tutulacak kefalin havyarlı olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmem gerek. Ama belirtilen diğer türlerin havyarlı zamanı Ekim başında bitiyor. Tabi ortama göre de değişebilir, o kadarını bilemem. Ben sadece araştırıp gördüğümü söylüyorum. Bunun dışında yukarıda anlattıklarım, kendi tecrübemdir. Ama bana bu tecrübeyi yaşatan kefal cinsini sorarsanız cevap veremem, çünkü cinsini bilmiyorum. :)

7. mashadov

mashadov özgür

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ..kg kefal
    bugün oltacıya sordum kıyıda kefal olurmuş bu mevsimde kıbrıs oltasıyla dene dedi balık etiyle olmazmış

8. simendifer

simendifer Sennur

Evet ekmek sararsan verimli olur. Eğer balık dipteyse, ekmeğin içine taş koyarsan dibe iner. Balık yüzeydeyse, mantara sararsan yukarda kalır. Buna göre kendin ayarlayabilirsin.

9. mashadov

mashadov özgür

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ..kg kefal
    bugün gittim marinaya ama hiç tutamadım hava kapalıydı acaba ondanmı?

10. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Kefal yakalamak kolaydır, ancak büyük kefal yakalamak meşakkatli bir iştir, 2kg üstü kefaller ancak öğlen vakti kıyıya yanaşır ancak oltaya vurmaz. Nedeni ise kefal için kıyıda çok fazla yem bulunur ve siz kefali gördüğünüzde kefal zaten çoktan yemlenmiş olur. Avlanması için en iyi saat sabah 7 ila10 arası kıyıdan 30-50 metre açıkta, 100 gr kurşunlu mantarlı kıbrıs takım, kıbrısın bedeni 1 metre olacak. Bu saatlerde kefaller henüz beslenmek için kıyıya yanaşmadıklarından aç olurlar ve denizin dibinde salınıp duran kocaman bir ekmek parçası kefale çok ilgi çekici gelebilir. Ancak çok sabırlı olmak gerekir, tam anlamıyla takıldığından emin olunmadan çekilmemelidir.Bazen dakikalarca yemi didikler ama takılmaz heyecan yapmadan ve oltayı kıpırdatmadan beklemek en iyi çözümdür.

11. onurjordan

onurjordan onur

Favori Kamış:
    Şeytan oltası ...
    Kurt bulabilirseniz kurt kullanın. bulamazsanız ekmek le idare edin... Gözlemlerime göre sabah gün ışıldarken deli gibi suda oynamaya başlıyor... yani yemlenmeye...

12. mashadov

mashadov özgür

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ..kg kefal
    saol yarın deniycem

13. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Onur büyük kefaller kurtla yakalanmıyor, kurtla yakalanabilecek en büyük kefal 700 gramı geçmez, o da kırk yılda bir gelir, ekseriyetle ufak kefaller kurda daha çok rağbet eder, iri kefal için ekmek şart çok denedim kurtla gelmiyor büyükleri.

14. mashadov

mashadov özgür

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    ..kg kefal

sen kefalden bayağ anlıon galiba abi mantarsız kıbrıs yapsam olurmu burda kimsede mantarlı görmedim

15. onurjordan

onurjordan onur

Favori Kamış:
    Şeytan oltası ...
    yücel abi senin tecrübelerine diyecek bir şeyim yok haklısındır... ama galata arkadaşlarım ben güneşlenirken 1 kilo civarı kefaller aldılar hemde baya aldılar ama ozman galatanın orada kefalde boldu:) kurt a bütün balıklar deliriyor neredeyse ben gördüklerimi yazdım :) ama evet 1 kiloyu geçeni görmedim kurtla o gün :)

16. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mantarlı kıbrıs yapıp ekmeği kabuğuyla kare şeklinde kesiceksin, kabuğu mantara gelicek şekilde mantarın üstüne sarıp kıbrısı üstüne dolayacaksın, bu takımı dipte sabit tutmak için 100 gr kurşun kullanman lazım, yoksa habire olta boşluğu almak zorunda kalırsın, mantarlı olmasının avantajı suda salınan yemin dipte yatan yeme göre daha görünür ve hareketli olması.

17. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Cinsine baktın mı Ourcum, onlar has kefal değil, hele bir de galatada yakalanınca daha içini temizlerken çöpe atmaya karar verebilirsin :)
    Hayatta (teratürde adı adi kefaldir)yemem, yenicek kefal 2 tür o da altınbaş ve rus kefali, adi kefalle ayırmanın en kolay yolu altınbaş kefalin gözleri büyük olur, rus kefali adi kefale tip olarak benzese de oldukça iri oluyor zaten pek de çıkmıyor..

Kefal yakalayan arkadaşlara önemli bir uyarım; sanayi atıklarının yoğun olduğu yerlerde sakın yemeye kalkmasınlar özellikle kanalizasyon karışan dere ağızlarından yakalanan kefalleri yemek bile bile lades demektir. Kefal dip tortusundan beslendiği için ciddi ölçüde kurşun, cıva, kadmiyum gibi ağır metalleri etinde barındırma riski var.

18. İstanbuldan

İstanbuldan İbrahim

Favori Kamış:
    D.A.M
    Favori Makine:
    OKUMA
    En İyi Avı:
    7 kilo istavrit+2 kilo sardalya
    Kefali ben lezzet bakımından da bu pislik mevzusundan da sevmem.

Bu balık resmen Unkapanı veya Galatadan tutulanlar balçık kokuyor. Zaten Marmara pis ama bunlarda tam tersane tarafından tam pis yerden çıkıyor.

Dipten çamur yiyor zaten bunlar....

19. atmaca

atmaca İNANÇ SİNAN

Favori Kamış:
    meslek sırrı
    En İyi Avı:
    yayın 7,5 kg
    selam arkadaşlar

ben bir fikir vermek istiyorum arkadaşım;Eğer orda kar yağdıysa ve tabikibu kesin bişey illaki yağmıştır. havalarda don yaptıysa bence kefal tutmak cok zor.çünkü kefal balığı kar soğuğu suya düştüğü an değişime uğrar gözlerinde perde gibi saydam bi zar olusur bu sayede kefalı oltayla yakalamak cok zorlasır.buda benim fikrim.teşekkür ederim rastgele....;)