Akçay kıyıdan ,zargana ve kupa avlarım

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında monuraslan tarafından paylaşıldı.

1. monuraslan

monuraslan onur

Favori Kamış:
    Zargana topu
    Her sene tatilimi yaptıgım Akçaydan ,kıyıdan yaptığım zargana ve kupa avlarımı sizlerle paylaşmak istedim. Zarganalar ortalama da olsa ne yazıkki kupalar küçük boyda çıkabiliyor. Küçük olan her balığı itina ile çıkarıp geri salmaya gayret ediyorum ama ölen balıkları ziyan olmasın diye atmıyorum (neyseki livar varda bu ayrımı kolayca yapıyorum) Resimlerde ki küçük boylu balıkların sebebi bu :( Zaten ne yazıkki akçay da kıyıdan belirli boyutu aşan balık tutmak gerçekten çok zor.

zargana takımlarım şu şekilde ,topun arkasına bir, bir bucuk metre kadar(daha çok göz kararı) 0.20 misina ,misinanın ucuna da kursunsuz küçük kanca (numarasından tam emin olamadım bi an, yanlış yönlendirme olmasın diye de bildiğimi yazmıyorum :) ) aslında eskiden misinayı daha kısa tutardım ama açıkçası 1 metreden kısa oldugu zaman atarken topa dolanma ihtimali çok artıyor.

yem olarak ,zargana kuyrugu ve tavuk göğüsü kullanıyorum. Güneş batana kadar zargana kuyrugu güneş battıktan sonrada tavuk göğüsü daha uygun oluyor genelde, ama son zamanlarda daha çok tavuğa yöneldim çünkü çok daha iyi sonuç veriyor. Bide işin güzel tarafı tavuk ile sadece zargana değil kupa da tutabiliyorsunuz.(ayrıca aslen kupa acına çıkan arkadaşlara önerim ,kalamar bacağı >tavuk ciğeri>boru kurdu ,yemlerini denemeleridir. borukurdu ile çok avlanmadım ama diğer ikisinin kupada gerçekten çok iyi iş yaptığına çok kez şahit oldum)

Sadece zargana için değil diğer tüm balıklar içinde tavuk göğüsünü tavsiye ederim. Çünkü gerçekten çok iyi avantajları var ; Bir kere para ile alıcağınız yemler arasında en ucuzu ,ayrıca tavuk taktığınız zaman başka bir canlıya da eziyet etmemiş oluyorsunuz ,canlı yemler çok iyi sonuç veriyor ama baya da acı çekiyorlar ve bu beni genellikle üzüyor. Ve son olarak her ne kadar balık yeminin kokanı makbul olsada ,tavuk hiç kokmuyor :) Ben şimdiye kadar tavukla çok fazla çeşit balık yakaladım ve beni hiç yarı yolda bırakmadı sizlerede bir kez olsun ,göğüsü fileto olarak hazırlayıp kullanmanızı tavsiye ederim. Neyse konu çok dağıldı :)

ilk resimdeki balıkların boyları pek belli olmadıgı için en iri zarganaya birde furuko şişesi ile poz verdirttim :) (balıklar gerçekten çok küçük görünüyor ama göründükleri kadar küçük değiller bunu furuko şişesi ve çataldan anlayabilirsiniz ,mesela orda furuko şişesi olmasa ve resmi bizzat kendim çekmiş olmasam :) o çatalın küçük çatal oldugundan hiç şüphe etmezdim )

son resimde başka bir günde ki avlarım onların arasında birde misafir 2 isparoz var :)

Bu benim ilk raporumdu kusurum var ise affola ,yanlışım varsa siz ustalarımın tavsiye ve eleştirilerini almaktan mutluluk duyarım ,herkeze rasgele...

Son düzenleme: 12 Eylül 2008
  2. gurbetteki kasabali

gurbetteki kasabali garip

Onur kardesim limit alti olan baliklari suya iade etmen gibi bir düsünce sahip olup bunu uygulaman senin (varsa bile kusurun) ki ben göremedim böyle bir kusuru hepsine bedel,anlatimin harika avlanma metodunda bir okadar harika banada seni tebrik ve tesekkür etmekten baska bir sey getirtmiyor aklimdan, tebrikler kardesim rastgele.

3. ercanguven

ercanguven Ercan

Favori Kamış:
    Spin kamış & fly
    En İyi Avı:
    Balık
    Onur,insanların eleştirileri seni baya ürkütmüşe benziyor,sen eniyi kendin bilirsin,ne denildiği önemli değil tebliğe göre davrandığına göre avda keyif almaya bak,avı yapış tekniğinide anlatman(hangi yem,misin gibi)büyük incelik.
    Herdaim Rastgelsin sevgili Onur

4. mühendis

mühendis Anıl

Favori Kamış:
    2.10 kamış ve şeytan oltam
    En İyi Avı:
    1m'lik dere yılanı
    Hepimizin sıkıntısı aynı Onur. Bazen küçük balıklar oltayı öyle bir yerden yutuyor ki, çıkarırken zarar vermeyelim de tekrar suya salalım diye gayret ediyoruz. Ancak zaten yavru olduğu için narin olan balık çoğu zaman yaralanıyor bu durumda ziyan olmaması için livara koyuyoruz. Eğer av dönüşü hala canlı ise salıveriyoruz.

Zarganalar da Küpes de çok güzel balıklar. Ben de altınoluk benzer bir avı çapari ile yapmıştım. Kurşunsuz şeytan oltasına da rağbet ediyor zargana... Ancak yakın bölgeyi balık artıklarıyla yemlemek şartıyla. Balıkçıdan ciğer,solungaç vs..bir torba al, ciğerlerin iyilerini yemlik ayır, geri kalanı yavaş yavaş olta attığın bölgeye fırlat. İşte o zaman yemi duyan gören her balık burada neler oluyor deyip o bölgeye uğruyor. Bir kez çipura bile yakalamıştım bu teknikle:)

5. alanya_meqan

alanya_meqan EMRAH

Favori Kamış:
    Emektar Dedemin Kamışı.....
    Favori Makine:
    D-A-M
    En İyi Avı:
    Leopar KöpekBalığı 26.80 Kg
    dikkat...........

güzel av olmuş ama yazık günah bu kelebekleri zargana diye avlıyorsunuz bırakında büyüyüp zargana olsun......hele kupaları almış olman daha kötü inşallah bu hatalarını düzeltirsin....basarılar...

6. rıfat yaman

rıfat yaman RIFAT YAMAN

Favori Kamış:
    alba star akina ve kamış
    En İyi Avı:
    yıl 1992 ankarada aynalı sazan 16.5 kilo
    çok güzel avlar ve güzel paylaşım rasgele

7. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    zarganaların ve kupeslerin boyları normal, bir problem yok. tüm balıkları maksimum boya gelene kadar avlamayıp beklesek balık tutamayız.

istavrit de tutmayalım, 65-70 cm oluyor büyüyünce, mercan tutmayalım büyüyünce 5 kilo oluyor, lüfer 1 metre oluyor, bırakalım köpekbalığı olsun.

büyümeleri ile ilgili düşüncen elbet doğru ancak fikrini uygulamaya çalıştığın başlık ve balıklar yanlış. insanların heveslerini sirküler dahilinde avlanırken bile kırmaya gerek yok diye düşünüyorum. metrelik zargana tutuyorsan fotoğraflarını paylaş zevkle izleyip keyif alalım biz de.

sevgiler.

8. safaklarda

safaklarda Şafak

Favori Kamış:
    çeşitli kamış ve makineler
    En İyi Avı:
    37 cm levrek
    tebrikler güzel av olmuş... zarganaların boyu bence normal zaten 1 metrelikleri oltayla yakalamak zor... zaten 1 metreliği bulmak daha da zor:D

9. monuraslan

monuraslan onur

Favori Kamış:
    Zargana topu
    Herkeze güzel yorumları, eleştirileri ve tavsiyeleri için çok teşekkür ederim.

Küçük balık olayına tekrar değinirsek ,dediğim gibi küçük balık tuttugum zaman ölmemesi için ayrı bir itina göstererek çıkarıyorum ve eğer az hasar aldıysa livara bile koymadan denize geri salıyorum ,ortalama hasar almışsa yani yaşayacağından emin değilsem livara koyup eve giderken kontrol ediyorum eğer yaşıyorsa o zaman geri salıyorum. Bu yöntem kupa,isparoz ve diğer pekçok balıkta işe yarasa da ,zargana gibi yemi bir kerede yutan balıklarda(özelliklede zarganada) hiç şansı kalmıyor. Uzun zamandır zargana tutuyorum ve şimdiye dek kancayı balığa zarar vermeden veyahutta az zarar vererek çıkardığım durumlar gerçekten çok az ,bu sene bu amaçla kanca çıkarmak için kalem gibi bir araç var onu kullandım ama yinede pek fayda etmedi. Bu kadar yazdım ama yinede ben zarganaların söylediğiniz kadar küçük oldugunu düşünmüyorum :) . Tabi benim avlandığım muhit yüzünden de böyle düşünüyor olabilirm.

herkeze yorumları için tekrar teşekkür ederim.
    iyi avlar :)....

10. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Aslıhan TURAN

Favori Kamış:
    Daiwa Ballistic X 270 cm 14-40 gr. /Fujın Dragon 270cm 8-32 gr
    Favori Makine:
    Daiıwa Fuego 17 LT 3000 DC/Shimano Stradic 4000 XG FK
    En İyi Avı:
    Levrek 2.4 kg
    Merhabalar,yazdığın rapor her yönüyle olumlu ve yapıcı çizgilere sahip.Avın ise çok güzel olmuş,özellikle zarganalar oldukça iyiler.Küçük balıklarla ilgili konuşup bir de ben başını ağrıtmak istemem zaten kuralı biliyorsun.Sonuçta ileride çok daha iyi avlara imza atabileceğin ortada,devamını diliyor rasgele diyorum:)

11. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    Zargana konusunda akdenizliler hep aynı şeyi söylüyor "o zarganalar küçük". Ya kardeşim bu rapor akdenizden değilki. Benimde zamanın birinde yayınladığım zargana raporuna antalyalı bir arkadaş "o zarganalar yavru" demiştide o geldi aklıma. izmitten bu kadarı tutuluyo sen daha büyüğünü tutuyorsan raporlarsın bizde zevkle izleriz demiştim :):p

Av için tebrikler, balıklar gayet güzel, küçük diyenlere aldırmayın siz ;)

12. RainboW

RainboW Sertan

Hevesin kırılmasın kardeşim, sen tebliğe göre ve kendi vicdanına göre avını yapmışsın. Hiç bir rapor avlanılan balığın ulaşabileceği maksimum boyutu ile fotoğraflanmış olmasını gerektirmez. Tebliğde limitler belirtilmiş zaten bu limitler dahilinde olduğu sürece bize tebrik etmek düşer.

13. spinoza79

spinoza79 MEHMET EZER

güzel bi rapor hazırlamışsın ellerine sağlık. ayrıca yakaladığın balık içinde tebrik edrim