İskenderun Körfezi

Konu, 'Bölgeler' kısmında drmehmetkoo74 tarafından paylaşıldı.

1. drmehmetkoo74

drmehmetkoo74

Favori Kamış:
    Yalnızca ve yalnızca olta
    En İyi Avı:
    Mercan, Çupra, Lüfer, Baracüda ve Azman istavrit (ortaya karışık) Miktardan ziyede çeşit önemli
    Herkese selam. Uzun zamandır İskenderun körfezinde tekne ile avlanıyoruz. Özellikle istavrit olmak üzere çipura, mercan, akya gibi balıklar avımızın büyük bir bölümünü oluşturuyor. Fakat hava şartları ve teknecimizin işleri nedeniyle istediğimiz zaman açılamıyoruz. Bizde tekne ile avın yanında kıyı avcılığını da denemeye karar verdik. Fakat bu konuda yeterli bilgiye sahip değiliz. Bu konuda tecrübesi olan ve Dörtyol - Arsuz hattında avlanan arkadaşlardan avlak yeri ve yöntem hakkında bilgi almak istiyoruz. Teşekkürler...

2. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Merhaba Mehmet Bey;
    Kıyıdan At-Çek konusunda size yardımcı olmaya çalışayım....
    Önce Malzeme:
    Kamış; 270 cm (Bence Pelican London)
    Makine; Banax Sİ 800
    Misine; 0.30 Tornado
    Yem:a) Alinin Balıkları 6-8-10-12 cm
    b) Beyaz Topla Tüy-silikon takımı
    c) Kaşık Tobby 2-3 numara
    d) Rapala ve Yozuri nin yöreye uygunları (Renk ve boy)
    e) Zokalı değişken renkli kıvrılan silikonlar..
    Yer: Arsuz;
    a) Irmak agızları
    b) Arsuza gelirken ziyaretin karşısı
    c) İsos-Güleryüz arası "eski çeşme nin" 1 km ileri -gerisi
    İskenderun:
    a) Liman çevresi
    b) İkem koleji gülcihan arası kıyı
    c) girebiliyorsanız tüm iskeleler
    İDÇ:
    a) Çay ağzı
    b) Curuf sahası
    c) Plajın (denize bakarken) en sağındaki küçük koy...
    Sarıseki;
    a) nato iskelesi çevresi

YETMEZ Mİ......:)

Malzemeci;
    Kısmet Balıkçılık; Deniz alayı lojmanları yanı, Mustafa Bey, İskenderun
    Yıldız Balıkçılık; Yağ camii yanı, Ali bey, Adana

RASTGELE...

3. drmehmetkoo74

drmehmetkoo74

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Mercan, Çupra, Lüfer, Baracüda ve Azman istavrit (ortaya karışık) Miktardan ziyede çeşit önemli
    Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

4. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Rica ederim..

5. ufukkula

ufukkula ufuk

En İyi Avı:
    Henüz yakalamamış olduğum
    Levent Bey çok değerli bilgiler paylaşmışsınız,avlak paylaşımı çok sık yapılmıyor,herkesin kendine göre haklı nedeni vardır mutlaka,benım burda gördüğüm ondan ziyade sizin onlarca yıllık birikimizini burada bir çırpıda anlatmanız.Teşekkürler...

6. ceranımoo_ist

ceranımoo_ist Yakup BULUT

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    Favorim Shimano Sahara 3000FD , Okuma İmpact 65,Okuma Eclipz ez 65
    En İyi Avı:
    levrek,çupra,yazılı orkinos, ceylan .....
    dörtyol barınakta balık avı

eger dörtyola yolunuz düşerse kıyıdan suanda barınakta güzel yabani çupra yapıyor yem tüm karides gezer kurşunlu tek iğneli dip oltası yada iki iğneli 20gr. kursun 6 numara çupra iğnesi yarım karides takılıp 30 metrede barınak ucu en güzel mevki bide palamut geldi beyaz samamdıra bilinen palamut çaparisiyle sabah saatlerinde barınakta palamut almanız olasılık dahilinde. iyi avlar..
    eğer ben kıyıya gigerim dersenizde öğmeğiş sahilde de güzel gümüş ve mırmır alırsınızz...

7. drmehmetkoo74

drmehmetkoo74

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Yakup Bey, hafta sonu o taraflara gelip, tekne ile açılmayı planlıyoruz. Fakat hava şartlarının kötü olması durumunda kıyıdan avlanmayı denemek istiyoruz. Bu konuda birkaç sorumuz olacak. Çupraları günün hangi saatlerinde aldınız ? Avlanma zamanı konusunda (Gece / gündüz) ne önerirsiniz ? Ayrıca oltaları barınağın içinemi yoksa denize açılan kısımlarına mı attınız ? Tanışmak dileğiyle, teşekkürler...

8. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Merhaba Ufuk Bey;
    Nedeni Çok Basit..... "İZMİR" de lisans eğitimimi aldığım yıllarda öğrendim; "KOMŞUNA İKİ İSTE, ALLAH SANA BİR VERSİN".....:)
    Aaaaahhh İzmir.... Çok şey kattı hayatıma......
    O balıkları oralarda ( benim avladığım yerlerde ) avlanan birsürü avcı var.... Bende onlardan biriyim... İlkeli ve sağduyulu avlanan arkadaşlarım İskenderun körfezinin balığını bitiremezler.... Varsın olarda yakalasın.... Hem ben keyif alırken onlar neden bu keyiften mahrum kalsın:)

En derin saygılarımla...

Hepimize Rastgele...

9. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    dörtyoll barınakta avv

mehmet bey barınağın büyük bölümün, uç kısmına yakın yerlerde gündüz öğleden sonra yabani çupra almanız olası şunuda açıklıyım eger giderseniz dediğim yere yabani çupralar yemi küçük parçalar halinde yutuyo siz sanıyosunuz ki ya küçük çekmiyim diyosunuz ama vuran 350 grm 400 grm çupralar çok uyanıklar ona göre ayarlayın kendinizi ben akşam giderim derseniz karidesin dışında yanınızda sardelyeyi tavsiye ederim size daha iyi sonuç alırsınız oltaları barınağın uç kısımdan iç tarafa atın atış mesafesi 20==30 metre de. eliniz boş dönmezsinizz 06;00 dan sonrada çupra iişini bırakıp rapala, kasık sallayın levrek yada baracüda almanız olası bu yöntemi dış tarafta uygulayınn... iyi avlarr...

10. drmehmetkoo74

drmehmetkoo74

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Büyük bir aksilik olmaz ise hafta sonu oralardayız. Sonucu sizinle paylaşırız.

11. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    merakla bekliyorum raporlarınızı şimdiden iyi avlar...

12. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Yakup Kardeş seni tebrik ederim... Avlandığın yerleri iyi analiz etmişsin....
    bende sana bir yem önereyim... "Alinin Balıkları" süper bir avcıdır... Özellikle 8-10cm lik modeli sabah gün ağarırken yada akşam güneş batımında kullan... Eğer kamışın iyiyse ve makinen long cast atışlara uygunsa barınağın uç kısmından atabildiğin kadar uzağa ( hemen her yanı taramalısın) at ve çek.... Sabah 06:00 - 07:00 arası; akya ve Kofana dolaşıyor.... Kıyıya yanaştırdığında yavaşlat son 3-5 mt rede levrek hamle yapıyor... Aynı sonuç akşam avında da geçerli....
    Sana ve o çevrede avlanacak arkadaşlara rastgele....
    Selamlar...

13. ceranımoo_ist

Favori Kamış:
    okuma,linelife,remixon
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    barınakta sahte ile av

levent bey verdiğiniz bilgiler için tesekürler ben sahte çekmek için genelikle sabah 6;00 dan 8;00 kadar barınağın dış kısmında ve iç kısmında levrek ve baraküda avı yapıoz mevsim farketmiyoo sahte işi birazda şans işi saatlerce atış yaparsın ama maalesef elin boş dönersin eve bide balık yakalarsan deyme keyfine bu yöntemle. siz nerelerde av yapıosunuzz ne üzerine..

14. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Levent Ustadim bu Alinin baliklari hakkinda biraz daha bilgi verebilirmisiniz. Ornegin model olabilecek resimler cok iyi olurdu.Ilk defa duyuyorum...

Saygilar.

15. araştırıcı

araştırıcı Levent Bekir

En İyi Avı:
    akya
    Levent Ustadim bu Alinin baliklari hakkinda biraz daha bilgi verebilirmisiniz. Ornegin model olabilecek resimler cok iyi olurdu.Ilk defa duyuyorum...

Saygilar.[/QUOTE]

Estağfurullah Hüseyin Alp Bey;
    Üstad sizsiniz, ben nacizane bir amatörüm...... Sizin bildikleriniz ve sizden öğrendiklerim yanında benim bildiklerim denizdeki kum tanesi kadar.....
    "Alinin Balıkları" el yapımı bir yapay balık türü.... Yörede usta balıkçılar bu yapay balıklarla güzel avlar yapıyorlar.... Kofana, Akya, Levrek, Lagos gibi yörem balıklarını bu malzemeyle avlayabiliyorsunuz.... Bizde şükürler olsun eve mahcup olmuyoruz....
    Birçok makine ve kamışla bu malzemeleri uzağa atmayı denedim... Zaten balıklarda yeterince ağırlar..... (Ortalama: 20-35 gr) İçeriğindeki madde ve ustanın mahareti ile balıklar oldukça güzel oluyor... Eh sonrası balıkları kandırmak pek zor olmuyor....:)

Fotoğraf eklemeyi bilmiyorum:( üzgünüm....
    Ama size gönderdiğim balıklarda fotoları var....:)

Yakup kardeşimin sorusu için bu konu başlığının ilk sayfasında benim avlanma yöntemimle ilgili bilgi var.....

Hüseyin Alp bey Üstadım: En derin saygılarımı sunuyorum... Sizden öğrenecek çok şeyim var.... Esirgemezseniz hepimiz mutlu oluruz...
    Rastgele...

16. ahmetto

ahmetto ahmet

En İyi Avı:
    3kg lüferdi sanırım.Kemaneleri saymazsam.
    Paylaşım için teşekkürler.

17. draw03

draw03 deniz

Favori Kamış:
    fladen maxximus 3,30 cm
    Favori Makine:
    albastar eta 60
    En İyi Avı:
    1,80 kg kaya balığı
    değerli arkadaşlar hataydan deniz ben ben genelde samandağ tarafında kıyıdan avlanıyorum samandağ hakkında bilgisi olan arkadaşlarımın paylaşımda bulunmasını isterim ayrıca iskenderun için verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

18. bora6776

bora6776 bora

merhaba ben sizin kadar tecrübeli değilim ama ikem kolleji önündeki kumsaldan sedef sitesine kadar her yerde olta attım eylülde çapari 5 li öneririm çok iyi levrek alırsınız eğer dörtyoldaysanız benim orada evim var öğmeiş sahil sitesi eğer ordan atarsanız denizde ekim 26 sonra lüfer istavrit cerbit daha önce çipura mırmır aldığım olmuştur kıyıdan atıcaksan ekim kasım da suyun üzerinde kıpırtılar görürsün 5 li çapariye şamandıra tak ve tam arkalarına at sar her çekişinde 2 tane 30 cm istarvit çekersin gaaranti yemli atarsanda mırmır gümüş(o bölgede inanılmaz fazla var) leverek alabilirsin öyle ki karaya bazen küçük hamsiler vurabilir onu oltaya düzgünce takarsan zargan alırsın (denedim olmadı ama alanı gördüm) hooked burada erciyes balıkçılık var orada sülinez ve borukurdu satılıyor istediğin heryerden at deli gibi balık vurur reeling akşama da eve iyi balık getirirsin :hungry: