İzin belgesi

Konu, 'Tebliğler' kısmında timuçin tarafından paylaşıldı.

1. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Biraz önce Kocaeli Tahtalı barajında balık avımı yaparken eve gelmek zorunda kaldım. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünden görevliler geldi ve balık avlama izin belgemin olup olmadığını sordular ve olmadığı için oltalarımı kaldırmamı istediler(gayet kaba bir tavırla), ve ben de kimliklerini görmek istedim ve daha da kabalaştılar. Ve nüfus bilgilerimi alarak, 1 hafta içinde belgeyi almamı, almazsam ceza yazılacağını söylediler. Belgeyi alıcam ama gerçekten böyle bir ceza yazabileceklerini sanmıyorum, bilgisi olan arkadaşlar cevap verebilir mi? Bu belge avcılık için gerekli mi? Ve ben oltalarımı topladıktan sorna 50 mt. ilerimdeki balıkçılarla tartıştılar ve oltalarını kaldırmalarını istediler fakat 10 dk. sonra balıkçılar oltalarını kaldırmadan gittiler.
    Ayrıca tuttuğum 4 adet çaylama balığını da salmamı istediler. Çaylamanın limiti olmadığını sanıyordum fakat farketmez dediler. Balıklarda 20 cm civarındaydı.

2. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    timuçin kardeş istedikleri belge amatör balıkçılık belgesi değil onun bir mecburiyeti yok istedikleri orman içi sularda avlanma belgesi bu belge orman içi sularda mecburi ceza kesme yetkileri var hemen almanı öneririm

3. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Hayır amatör balıkçılık belgesi istediler.

4. joker_selo

joker_selo

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    5.30 KG SAZAN
    ABİ ÖYLE BİR BELGE VARMI ? VARSA ACABA NEREDEN ALABİLİRİM BİR BİLGİNİZ VAR MI VEYA SİTEDE BİR BİLGİSİ OLAN VARMI ?

5. timuçin

timuçin Timuçin

Favori Kamış:
    Okuma luremania
    Favori Makine:
    Shimano catana
    En İyi Avı:
    Kalkan...
    Hatta 2 olta 4 kanca kullanılacak ve ücreti 20,25 ytl (tam hatırlamıyorum) dediler. Orman içi avlanmaya tabi değil bildiğim kadarıyla orası.

6. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
  7. Wetblue

Wetblue CUMHUR

Favori Kamış:
    DAIVA ST.9070 + ALBASTAR-Target 1,80 Two Piece
    En İyi Avı:
    Lagos 7,5 kg.
    Bildiğim kadarı ile 3 yıldır Amatör Avlanma belgesi deniz yada iç sularda mecburi. Ben alalı 3 sene oldu oradan eminim. En yakın Tarım ve Köy İşleri BakanlığıSu Ürünlüğü Md. lüğüne iki resimle uğrayın yarım saatte işiniz biter başınızda ağrımaz.

8. vedatba

vedatba

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 3.450
    Arkadaşlar amatör balık avı için tarım ve köyişler bakanlıgı tarafından (amatör sportif su ürünleri avcılıgı) adı altında Ankara'da yenimahallede 5 ytl karşılıgı bu belge veriliyor her ilde de veriliyor ve 2 yıl süreli bu belge gereklidir. Bu belgeyi sorabilirler ve belge olmaz ise cezai müeyyide uygulama yetkileri vardır. 2 yıl önce dikilitaşta jandarmalar arkadaşıma 290milyon tl (290 ytl)ceza yazdılar ve mahkemeye çıkarılarak para cezası tahsil edildi sanırım şimdi bu ceza 500 ytl üzerinde bilgilerinize.

9. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    saygıdeğer abilerim birşeyler yazmadan önce 37/2 su ürünleri sirkülerinin 2. bölümü madde:3'e bakarmısınız bu sayfayı okuyan bütün arkadaşları yanlış bilgilendiriyorsunuz alınması mecburi bile olmayan bir belge için kim hangi kanuna dayanarak ceza kesebilirki .
    yalnızzzz dersenizki orman içi sularda avcılık belgesi işte o belgeyi almak mecburi tabiki bizimgibi orman içi sularda avlananlar için(bir suyun orman içi sayılması için ormanın içinde olması gerekmez devletimizin kayıtlarında ormanlar imarlı arsa bozkırlarsa orman olarak görünebiliyor) saygılarımla

Son düzenleme: 12 Ağustos 2007
  10. fish Perest

fish Perest

Favori Kamış:
    Remixon Horizon kamış,Cormoran makina
    En İyi Avı:
    4.25 Kg.TURNA & 14 Kg. Yayın,Ve 33 cm Çipura

1380 SAYILI SU ÜRÜNLERİ KANUNU:
    Ülkemizde su ürünleri avcılığı 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu ve bu kanuna göre çıkarılan Su Ürünleri Yönetmeliği kapsamında yapılmaktadır.
    1380 Sayılı Kanunun 3. maddesine göre, ticari amaçla su ürünlerini avlayacak olan gerçek ve tüzel kişiler su ürünleri ruhsat teskeresi almak zorundadır.
    Ancak bu maddeye 28.05.1986 gün ve 1920 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 3288 sayılı yasaya eklenen hükme göre, spor amaçlı su ürünleri avcılığı yapmak için ruhsat teskeresi alma zorunluluğu yoktur.
    Amatör balıkçı yasaklanmamış göl, baraj ve akarsularda, orman içi sular hariç, hiçbir belge ve izin almadan avlanabilir. Orman içi sularda balık avcılığı yapabilmek için orman idaresinden izin ve avlanma belgesi almak zorunludur.
    İç sularda en çok iki iğneli olan veya birer iğneli iki oltayla avcılık yapılabilir. Ağın her türlüsü ve 1km2 den küçük göl ve göletlerde motorlu motorsuz tekne ve botla avlanmak yasaktır. Ayrıca tür, zaman, boy, miktar ve yer konusunda da yasaklamalar iç sirkülerde yer almaktadır.

BİLGİLERİNİZE...;)

11. fish Perest

fish Perest

Favori Kamış:
    Remixon Horizon kamış,Cormoran makina
    En İyi Avı:
    4.25 Kg.TURNA & 14 Kg. Yayın,Ve 33 cm Çipura