Kartal Balık Avı

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında starmix tarafından paylaşıldı.

1. starmix

starmix Murat YILDIZ

Favori Kamış:
    Alba
    Favori Makine:
    AlbaStar
    En İyi Avı:
    Olta: Karagöz 650 gr. Zıpkın: Yılan Balığı 2.7 Kg
    Herkese Merhabalar,

Cumartesi günü telefonlaştığım arkadaşım ile beraber pazar sabahı saat 6:30 civarında Kartal rahmanlar sahilinden kiraladığımız kayık ile açıldık. Kürekçi başı her zamanki gibi bendeniz olduğum için zatı muhterem sürekli bana sağa git biraz sola git gibi komutlar vere vere baya açıldık. Ben açıklara doğru kürek çekerken bir gün önce aldığım siyah iğne koyu yeşil simli takımları arabanın bağajında unuttuğumu farkettim ve biraz keyfim kaçtı. Tam geri dönmeye hazırlanırken takım çantasını karıştırdım ve 4 takım siyah iğne açık yeşil tüylü ince beden çapari buldum. Bunlar geçen haftadan kalan takımlardı. Adam başı 2 takım çapariyi paylaştık ve dragos burnunun kerteriz alarak durduk.

Oltalarımız su ile buluştuğunda saat 7 civarıydı. Dipten yukarı derinlik azaltarak çaparilerimizi salladık. İlk atışlarda 2`li 3`lü kıraçaları çekince tuttuğumuz balıkları suya saldık ve yer değiştirmeye ve daha açığa gitmeye karar verdik. Bir miktar daha açığa gittik ve çapa attık. Çapariye başladık ve ilk dakikasında iri istavrit aldık. Gerçi 2-3 taneydi ama orada kalmaya karar verdik. Bir süre balık alamadık ve arkamızdan bir su püskürtme sesi duyduk. Yunuslar kayığımızın 10 metre yanındaydılar ve dalıp çıkıyorlardı. Yunusların gelmesi nedeniyle balıklar kaçmışlardı.Yunusların yön değiştirmesi ve uzaklaşması ile her ikimizin de çaparilerine gayet iri sardalyalar vurmaya başladı. Arada gelen kıraçaları suya iade ettik. Oltadan çıkarken ölen 3-5 kıraçayı ise yemlik yaparız diye kovaya attık. Ben hemen su üstü şamandıralı hırsızlı bir beden yaparak kayıktan 50 metre açılacak şekilde bıraktım ve çapariye devam ettik. Yunuslardan kaçan balıkları avlama suretiyle yaklaşık 1,5-2 kilo kadar sardalya ve istavrit aldık. Su üstü oltama ise herhangi bir şey gelmedi.Sadece bir kere martının biri yemi alıp havalandı ama bıraktı :)

Benim de hafta sonu raporum bu kadar, herkes 6-7 kiloluk balık avlarını anlattığı için canım çekti ve ben de yazdım. Bu arada tuttğum sardalyaları tuza yatırdım, hafta sonu çanakkaleye levrek ve karagöze gidicem inşallah. Oraya yem olarak saklıyorum.Kim bilir belki de kartaldan aldığımız sardalyalar çanakkaleden levrek getirir bize
    Arkadaşım Sertaç`ın Resimleri

Bu da benim dağılan çaparim ve balıklar

Son düzenleme: 12 Temmuz 2010
  2. drasty41

drasty41 Recep

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast, spro spin2,70 ve 2,40
    Favori Makine:
    shimano exage ryobi ekusima4000
    tebrikler murat afiyet olsun..

3. starmix

starmix Murat YILDIZ

Favori Kamış:
    Alba
    Favori Makine:
    AlbaStar
    En İyi Avı:
    Sağol Recep Abi, tuzladım çanakkalede yem olarak kullanacağım. Ama o karar güzeldi ki balıklar, neredeyse atıcaktım tavaya :)

4. Alp Eren

Alp Eren Alp Eren

Favori Kamış:
    Lineaeffe Extrem Cast
    Favori Makine:
    Okuma
    En İyi Avı:
    8 tane lüfer - kofana
    Az balıklı ama güzel bir rapor olmuş:)
    Kartaldan sandal kiralamanın usulü nedir ücreti vs. ve yeri tam olarak neresidir? Bilgi verirseniz sevinirim.

5. sances

sances Sener Atmaca

Favori Kamış:
    Albastar Krokodil 2785 - 390 - 150/200 gr.
    Favori Makine:
    Albastar Score 50
    En İyi Avı:
    Hedef : (Kısmetse) Lüfer / Kalkan /
    tebrikler avınız içih, alp eren'in sorusuna aynen bende katılmakla birlikte, birgün hep birlikte bir organizasyon yaparak, kayık kiralayıp avalanalım diyorum.

6. yeknet

yeknet Yekta

Favori Kamış:
    lineaeffe unicast420
    Favori Makine:
    mitchell avosurf700
    Kayıkların 06:30 gibi erkenden kiralanabildiğini bilmiyordum. Güzel av olmuş tebrikler.

7. hakiahakia

hakiahakia Hakki

Favori Makine:
    Spro
    En İyi Avı:
    Levrek 2,7 Kg.
    Sardalyanin tam sezonu basladi keske izgara yapsaydiniz, yazik olmus, kalem gibiymisler hem de. Insallah yem olarak iyi is yaparlar...

8. erdinc

erdinc erdinç allı

Favori Makine:
    shakespeare
    Bahsettiğiniz bölge her zaman üç beş bişeyler yapar. izmarit de gelmeliydi, ama yunuslar dağıtmış ortalığı demekki.

9. RAPÇİ

RAPÇİ yagmur

Favori Kamış:
    alberto sea wave 360
    Favori Makine:
    alba star pion 50
    En İyi Avı:
    m olduğu zaman yazıcam
    oh bee demekki kartalda çıkıyorsa pendiktede çıkar aklımdakı soruya cevap verdiniz çok saolun :D:D:D:D:D:D

10. RAPÇİ

RAPÇİ yagmur

Favori Kamış:
    alberto sea wave 360
    Favori Makine:
    alba star pion 50
    En İyi Avı:
    m olduğu zaman yazıcam
    hem son zaman larda burada hiç yunusta göremedim 2 sene evvel yüzgeçlerini görüyordum balkonda ama demekki artık kendilerini göstermiyorlar :D

11. metalurjist41

metalurjist41 EMRAH

Favori Kamış:
    Ron Thompson
    Favori Makine:
    Shimano Nexave
    En İyi Avı:
    Turna, 87 cm
    Ellerinize sağlık az ve güzel bir av olmuş.

12. starmix

starmix Murat YILDIZ

Favori Kamış:
    Alba
    Favori Makine:
    AlbaStar
    En İyi Avı:
    Herkese Teşekkür ederim,
    Kartal Rahmanlar Atalar sahil şeridinde kayalıklarda minik iskeleler kurmuş kayıkçılar var. Kayık kiralamak isteyen ve malzemesi olmayanlara ayrıca çapari ve diğer malzemeleri de satıyorlar. Tabi tavsiyem takımlarınızı gelirken yanınızda getirin. Zira burada çeşit az ve takımlar çok iyi değil. Eğer yapabiliyorsanız çaparinizi kendiniz yapın. Haftasonları sabah saatlerinde çok erkenden geliyorlar, çünkü ben ve benim gibi cumartesi ve pazar sabahlarını balık için ayıran pek çok kişi oluyor. Bir defasında (ramazanda) sabah 5:30 veya 5:45 gibi aldığımı hatırlıyorum. Ama genelde 6:00 - 6:30 gibi bir iki kayıkçı orada oluyor. Saati 5 TL, Ama esnekler. Saat ücreti olarak hepsi biribiri ile anlaşmış olduğundan saat ücretini düşüremezsinia ama diyelim ki 4 saat 35 dakika kaldınız, 4 saat ücreti alıyorlar. (Tabi herkese mi yoksa artık tanıdıkları için sadece bana mı bilmiyorum) Kayıkta el oltası ile avlanılması daha makbuldür, ama alışkanlıktan dolayı (bir de yeni bir teknik geliştirdik :) ) biz kamışla avlanıyoruz. Tavsiyem; kayıkta iki kişi olun , fazlası takımların karışmasına yol açar, tek olursanız da kürek çekmek için kompanseniz olmaz.Bazen akıntı ve rüzgar felaket olabiliyor. (Bir kere yanaşamadığımız için motorlu bir tekne bizi geri getirmişti)
    Yunusları dibimizden geçerken videoya çekmiştim oradan fotoğraflarını koymaya çalışırım. Geçen hafta yoktular ama bu hafta iki tanesi sürekli etrafımızda gezdiler.
    Organizasyon işine gelince; ben seve seve katılırım, benim kafadarlar ile 3 kişi oluyoruz, Temmuz ayı için haftasonlarımız şu anda dolu, kimimiz İstanbulda değil, kimimiz ise ailesi ile plan yapmış. Ama eğer isteyen olursa Ağustos ayı için (zaten sahura kalkacağız) bir organizasyon yapabiliriz. Gelen kişi adedi çok olursa kayık ücretleri için konuşulabilir de. Ama tecrübelerimden söylüyorum; Organizasyon duyurusunda herkes kafasında "ben de gideyim" diye düşünür ama son gün vazgeçer. Şöyle yapabiliriz. Gidilecek günü önceden haber veririz ve gelecek olan arkadaşlar şu saatte şurada olsunlar diyebiliriz. Gelen kişi adedine göre kayık kiralarız. Eğer hiç kimse gelmezse biz iki kafadar biner açılırız. (Kürek çekmeyi dert edinmeyin 10 dakikada öğreniyorsunuz) :D

13. RAPÇİ

RAPÇİ yagmur

Favori Kamış:
    alberto sea wave 360
    Favori Makine:
    alba star pion 50
    En İyi Avı:
    m olduğu zaman yazıcam
    evet söylediğiniz gibi takımlar bır balıkta karışabiliyor (yeşil çapariler)