Kiralık tekneyle ava çıkacakların dikkatine!!!

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında denizci_kaptan tarafından paylaşıldı.

1. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Havaların ısınmasıyla teknelere binerek ava çıkmanın tadını yaşamak isteği hepimizin içinde depreşmeye başladı. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir kaç noktayı hatırlatmak istedim.

Sahil güvenlik artık denetimleriyle işi çok sıkı tutuyor Birkaç sene öncesinde hiç sorulmayan evrak ve belgeler için şimdilerde tekneler bağlanıyor.
    Biraz da düzenlemeleri bilmiyen arkadaşlarımız karşısına Sahil güvenlik denetimleri keyfi uygulamayı yapabiliyor. Bu nedenle hukuki durumu iyi bilmek gerekiyor.

Tekneler 3 çeşittir.

1) ÖTB li (ÖZEL TEKNE BELGELİ) özel tekneler:

Bunlar bizim gibi amatör balıkçı ve gezicilerin binebileceği 24 m ye kadar olan teknelerdir. Ancak normalde ticari değil hususi oldukları için bu teknelerin kiralanması mümkün değildir. Bu nedenle böyle bir tekne kiralandığında veya tanıdığın teknesine binildiğinde çevirme olduğunda kesinlikle kiralık denmemelidir. Misafir olarak gösterilmelidir.

Ayrıca zorunluluk olmasa da ABB (Amatör Balıkçı Belgesi) kimliğinizi ve bir yerde çalışıyorsanız ne iş yaptığınızı gösterir kimliğinizi öğrenci belgenizi vs de bulundurmanız faydalıdır. Asla sarı kağıt gösterilmemelidir. Çünkü özel teknede profesyonel balıkçı olamaz.

Ayrıca sirkülerden fazla asla balık yakalanmamalı ve fazla yakalanan balıklar iade edilmelidir. Teknede ağ parakete 6 dan çoklu iğneli takım (palamut çaparileri de dahil) gibi ticari olabilecek edevat bulundurulmamalıdır. Yoksa ticari balıkçı teknesi muamelesi görebilir teknenizi bağlatmaya kadar varabilecek sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Sahil güvenlik direk acaba kaçak avcılık mı yapıyor düşüncesi ile yaklaşıyor. Çünkü ÖTB belgesi ile kaçak olarak balık avlayıp satan yüzlerce balıkçı var.

Ayrıca bindiğiniz teknede herşeyin tam olması gerekli. Ayrıca ÖTB de yazandan daha fazla kişi asla olmamalı.

Asgari bulunması gereken belgeler

a)ÖTB belgesi.

b)Tekne 9.9 dan daha büyük motorluysa kaptanın ADB si.

c) Sertifikalı Yangın söndürme tüpü

d) Sertifikalı teknede bulunan kişi kadar can simidi

2) Yeşil kağıtlı ticari balıkçı tekneleri:

Bu tekneler tamamen ticari amaçla balık tutmak için seyretmekte olup teknede bulunan herkesin sarı kağıt denilen belgesi bulunmak zorundadır. Belgesi bulunmayan kişi başına kaptana ciddi oranda ceza kesilmektedir. Bu nedenle yeşil ruhsatlı ticari balıkçı tekneleri sarı kağıdı yani profesyonel belgesi olmayanı kolay kolay tekneye almaz. Bu teknelerde ABB işe yaramaz.

Bu tür tekneler de de yine yangın söndürme tüpü ve can yeleği şarttır.

3) Ticari gezinti teknesi:

Ülkemizde de son yıllarda gelişen bu tekneler belirli bir gelir karşılığınca gezinti ve eğlence amaçlı teknelerdir. Vergiye tabidir.

Bu teknelerde balık tutulması tutulmaması diye bir hukuki düzenleme yoktur. Bu nedenle yeni gelişen balık avı turu düzenleyen tekneler hukuki boşluktadır. Bu teknelerde vatandaşın av yapması kanaatimce amatör bir işlem olduğundan ABB ile yeterli olması gerekir. Ancak Sahil güvenlik en başta tekne kiralamasını ticari bir işlem olarak gördüğü için aynı mantıkla bu teknelerde de balık avı yapılmasını da ticari bir işlem kabul ederek sarı kağıt isteyebilmektedir.

Bu teknelerde de yine Yangın tüpü ve can yeleği şarttır.

NOT: Hiçbir belgesi olmayan, sahiplik belgesiyle idare etmeye çalışan, kaptanlık belgesi olmayan vs kaçak olan ruhsatsız teknelerle hiçbir şekilde denize açılmayınız. Gününüz rezil olabilir. Tecrübe ile sabittir:D

Son düzenleme: 19 Nisan 2009
  2. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Teşekkürler,

Arkadaşlar bu konu gerçektende çok önemli,zira gününüzün berbat geçmemesi için dikkat edilmesi gereken hususlar bunlar.

Tekne bulmak kolay da olsa SKG personelide sizi kolaylıkla buluyor :)

Evrak ve tekne donanımıda çok önemli,öncelikle uygun olan tekne ve kaptanları tercih etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Botlarla ilgili bir not eklemek istiyorum.

Şişme botlarda 4 m ye kadar herhangi bir belge zorunluluğu yoktur. Ancak bot ve motorun çalıntı olmadığını ıspat açısından bot ve motorun faturalarının ibrazı gereklidir. Bu faturaların sizin adınıza olması da şart değildir.

Faturalar yoksa muhtardan alacağınız bir sahiplik belgesi de işinizi görebilir.

http://www.balikavi.net/forum/showthread.php?t=21384

Sahiplik belgesi ile ilgili bilgi için linke bakınız.

Ancak hiçbir şekilde sirkülerden fazla balık yakalanmamalı ve can yeleği mutlaka botta bulundurulmalıdır. Ayrıca ticari faaliyet sayılabilecek ağ parakete 6 dan fazla iğneli takımlar bulundurulmamalıdır.

Ayrıca bot bile olsa 9.9 hp den fazla motorlar için ADB (Amatör denizci belgesi) gereklidir. Bu nedenle bot için motor alırken 9.9 un altında tercih edilmesi faydalıdır.

4. majestik28

majestik28 ali barış

paylaşımınız için teşekkürler

5. Hamit

Hamit Hamit ATABAY

Arkadaşlar ben bu sarı kağıt meselesini birtürlü anlamadım, tarım müdürlüğü'nden aldım bu belgeyi şimdi kullanılmıyacakmı bilenler lütfen yazssın.
    Beyaz almıştım o kıyı için dediler şimdide sarı aldım.
    Hamit

6. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Hamit bey aramıza hoşgeldiniz keyifli paylaşımlar dilerim.

sarı kağıt beyaz kağıt yerine resmi isimleri kullanırsak daha anlaşılır olacaktır.

Nasıl bir tekneyle avlanıyorsunuz? Balıkçı ruhsatlı mı yat ruhsatlımı (ÖTB limi) Balıkçı ruhsatlı bir teknedeyseniz kanunen amatör değil profesyonel balıkçı oluyorsunuz ve bu sizin mesleğiniz oluyor o nedenle sarı kağıt dediğiniz Ticari balıkçı belgeniz gerekiyor.

Ancak ÖTB li özel bir yatla avlanıyorsanız o zaman hobici oluyorsunuz yanınızda ABB yani sizin beyaz kağıt dediğiniz belgeniz zorunlu olmasada yanınızda bulunması menfaatiniz icabı olacaktır. Bu belge zorunlu olmasa da SGK kontrollerde sizi kaçak balıkçılıkla suçlarsa bu belge sizin için bir delil olacaktır.

Tabiki ÖTB li bir teknede avlanıyorsanız asla yanınıazda tebliğden fazla balık yada tebliğe aykırı av ekipmanları bulundurmamalısınız. Yoksa sizi ABB yani beyaz kağıt da kurtaramaz:)

Son düzenleme: 2 Haziran 2009
  7. db_garage

db_garage murat ileri

En İyi Avı:
    2,5 kg lüfer
    bu konuyu bi türlü çözemedim gitti bende 3.25 biş kayık ve 5 hp motor var bi av yapamadık gitti. kayık mersin tasucu mevkiide kimi limana kayıt yaptırmak gerek diyor, kimi vergi ödenmesi gerek diyor bi çözüm bulamadık bu işe bana yardımcı olursanız sevinirim

8. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Kanunlar sonderece açık. Boyu 2.5 m nin üstünde olan bütün teknelere ÖTB belgesi çıkartıp liman kayır zorunluluğu var. Aksi taktirde SGK kontrollerde teknenizi bağlayacaktır. 1.Temmuzdan itibaren yıl sonuna kadar son bir af çıkarıldı. Bundan faydalanıp sahiplik belgezi düzenleyerek ÖTB nizi çıkartın. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi en yakın liman başkanlığına giderek öğrenebilirsiniz.

9. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Amatör balıkçı belgesi almak veya av esnasında yanınızda bulundurmak sirkülere göre bir zorunluluk değil. Dolayısıyla sahil güvenliğin özel teknede bulunan kişilerden bu belgeyi isteme hakkı yoktur. Sirkülere göre her TC vatandaşı denizlerden amatör ve sportif balıkçılık yapabilir. Ava çıkan arkadaşların özel tekne belgesi, amatör denizci belgesi, can simidi, can yeleği, yangın söndürücü gibi ekipmanların sertifikalarının yanında amatör balıkçılığı düzenleyen sürküleride sahil güvenliğe göstermek için yanında bulundurması iyi olur. Kimse ABB bulundurmak zorunda değildir.

10. acemiavcip

acemiavcip Rasit

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    küçuk kefal
    Selam arkadaslar

ben fransadan geldigim için ADB yi nerde alabilirim kursu ne kadar suruyor eger varsa temmuzun 20sinden Agustosun 20sine kadar kusadasi'nda bulunucam ve tekne almayi dusunuyordum ama bu kadar kurallar sIkI ise zor olcak gibi gözukuyo..... Yardimlariniz için Simdiden tesekkurler...

11. 56562

56562 xxx xxxxx

Selamlar

ADB almak için Amatör Denizcilik Federasyonu web sitesine www.adf.org.tr bakmanız gerekiyor. Sınav için tüm başvurular elektronik ortamda yapılıyor. Arada sadece sağlık raporunu almanız gerekecek.

Başarılar

12. db_garage

db_garage murat ileri

En İyi Avı:
    2,5 kg lüfer
    alperen bey limandan gerekli evrakları aldık fakat nedense silifke maliyesine yatırılması gerek mebla hakkında hiçbir şeklide görevlilerden bilgi alamadık nedense limana sahip bir bölgedeki görevliler bu konu hakkında bilgi sahibi olamadıklarından dolayı ötb alamıyoruz.

13. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Teknenizin göstermiş olduğunuz bedelin % 16 sı kadar ÖTV ödeyeceksiniz. Teknenin boyu 6 m ve üstüyse 200TL harç yatıracaksınız. En doğru bilgiyi yine de maliyeden alacaksınız.

14. db_garage

db_garage murat ileri

En İyi Avı:
    2,5 kg lüfer
    tekne 3.25 mt ve 4.9 hp 2 zamanlı mercury motor amortisman düşüldükten sonra 1500 tl gibi bir rakama denk geliyor ama maliyeden buna karşılık gelen harcı hesaplatmak hendegi devenin üzerinden atlatmak gibi bişey ne yazıkki en sonunda tekneyi satacaz galiba :(

15. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Motorun değil sadece teknenin değerinin %16 sı ÖTV. Motor hesaba katılmıyor.

Faturalar sorun oluşturacaksa hiç göstermeden muhtardan sahiplik belgesi düzenletin değerini düşük yazın olsun bitsin, sorun olmaz. Yıl sonuna kadar hakkınız var nasılsa.

16. db_garage

db_garage murat ileri

En İyi Avı:
    2,5 kg lüfer
    alperen bey,
    ilginizden dolayı teşekkür ederim ama bunun bukadar kolay olduğunu memur arkadaşlarda anlasa :)

17. ImpheatuS

ImpheatuS Oğulcan YILMAZ

Favori Makine:
    Kasnak
    En İyi Avı:
    1 kilo 450 gram Mercan
    alperen abı gercekten onemlı bır konuya degınmıssın ama sahsen konu balık olunca gozum hıcbır belgeyı gormuyor :)

18. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Merhabalar; arkadaşlar; Emekliliğime 2 yıl kaldığı halde 25 yıllık tekne eksikliğimi gidermek amacıyla 25 bg arkadan takma motorlu 4 metre fiber tekne aldım, ancak görevim nedeniyle tekneyi kullanacağım şehirde değilim.

Römork üzerindeki Tekneyi yaklaşık 2 yıl sonra denize götüreceğimden, Tekne satışını üzerime almak istediğimde noterin hayatında tekne satışı yapmadığı yüzünden aramadığımız makam kalmadı sonunda tekneyi 2 yıl sonra götüreceğim Zonguldak liman başkanlığından bir yetkili ile görüşmem neticesinde bana faksladığı sahiplik belgesini bana ait olduğuna dair 2 şahit imzası ile muhtara imzalattım.

2009 un sonuna kadar uzatılan sürenin ne olduğu ve elimdeki sahiplik belgesi yeterlimi? Değilse tekneyi kullanacağım şehirde müracaat etmem gereken mercileri belirtirseniz memnun olurum.
    Sevgiler.

19. xbro97

xbro97 Berk Buyruk

Favori Kamış:
    debra3
    Favori Makine:
    bg60
    En İyi Avı:
    12 kg sarıkuyruk
    pardon biz 25 ekim de yaklaşık 15 metrelik bir tekne ile arkadaşlarla balığa gideceğiz zaten bu kaptan eskiden ticari balıkçıymış ama belgeleri bilmiyorum teşekkürler.:eek:

20. TRUVA

TRUVA AHMET BİLEN

Merhabalar, forumu okudum birazda kafam karışmadı desem yeridir. en kısasından bi sorum olacaktı. 3 mt fiber tekne ve 5bg bi motor düşünüyorum. bu şartlarda limana kayıt ettirmem gerekiyormu acaba? yada bunun yanı sıra hangi belgeleri tedarik etmemiz gerekiyor fatura haricinde? teşekkürler