Şamandıra nasıl bağlanır

Konu, 'Mantarlar' kısmında boss_16 tarafından paylaşıldı.

1. boss_16

boss_16 Abdullah

Üstte gördüğünüz şamandıra misinaya nasıl bağlanır?

Son düzenleme: 1 Şubat 2009
  2. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Resimdeki şamandra kıbrıs şamandrası olarak bilinen bir şamandradır. Çocukluğumda 1975 - 80 lerde daha Türkiye'de kamışla avcılık yaygınlaşmamışken kıbrısta İngiltereden gelen birçok av malzemesinin yanında bu şamandrada çok rağbet görüyordu. Kıbrıslı balıkçılar kamışla kefal oltalarını ileri atabilmek için bu şamandrayı kullanıyorlardı.

Bu şamandra klasik kıbrıs takımının yanında kurşunsuz olarak hazırlanan takımı ileri atmak için kullanılmaktaydı. Kefal balığının ilgisini çekmek amacıyla özellikle kırmızı beyaz reklerde üretilmiş diğer renkleri çok nadirdir. Kıbrıs takımının 50 cm kadar gerisinde yer alır ve ekmeğin batması veya kefalin yakalanması nedeniyle dibe batması durumunda bu şamandra oltanın durumunu tespit için balıkçının imdadına yetişir. Bahsettiğim yıllarda Kıbrısta 3-4 kg ye kadar sarıkulak kefallerin çıktığı ve en favori av olduğu için bu takımın adı günümüze kadar kıbrıs takımı olarak gelmiştir.

Şamandranın takılışına gelince Öncelikle işine 3/4 kadar tatlı su konup 1/4 ü hava bırakılır. Tatlı su konmasındaki maksat sudan daha yukaruda olması ve kıyıdan görünebilirliğinin artması. içindeki havada şamandranın batmasının engellenmesi için. Misinayı öncelikle kenarındaki ilk delikten geçirip tekrar aynı delikten ikinci kez doluyorsun. Bundan sonra ortada bulunan iki adet tıpaçın ortasındaki kesiklerden geçirip diğer deliktende iki kez dolayınca zaten sabitlenmiiş oluyor.

Kefal avlarında özellikle kırmız rengi ve şıpırtısının çıkardığı ses nedeniyle av kalitesini arttırdığı genel kabul edilen görüştür. Ancak diğerbalıkların avlanmasında örneğin zargana tıopu gibi kullanılması imkanı çok yoktur.
    Çünkü içinde su olması nedeniyle sarmaya başlayınca dibe dalar. Zor sarılır.

3. boss_16

boss_16 Abdullah

Cevabınız için teşekkürler.80'li yıllarda bizden büyüklerin bu şamandırayla
    çok Zargana yakaladığına şahit olmuştum.Şimdi mutlaka daha iyi modelleri vardır.Ama yine de kesin olarak Zarganada işe yaramaz mı?Aşağı linkteki şamandıra nasıldır?
    http://www.avmarketi.com/asp/listgroup.asp?group=09080000

Son düzenleme: 2 Şubat 2009
  4. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Resimdeki bullrag zaten balıkçılar arasında zargana topu olarak bilinir. Atışı ve sarılmasındaki kolaylık nedeniyle zargana avında iyi onuç verir. Ancak kırmızı beyaz kıbrıs şamandrası dediğim gibi içindeki suyun ağırlığından sarılmaya başlandığı an dibe dalar bırakınca yukarı çıkar. Bu zargana avı için istenilen birşey değil. Ama elbetteki iş yapacaktır.

5. alpperr

alpperr alper

Bilgilendirme için teşekkürler...
    Bende bu şamandıranın şeffafını sahte balıkları daha uzağa atmak için kullanıyordum bir ara...

6. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

ben bullrag şamandıralara nedense ısınamadım. ağırlığı güzel fakat çok batıyor. aşağıdaki şamandıralar idaeldir bence, çok zargana yakaladım bu şamandıralarla. kıbrıs şamandırası dediğiniz şamandırayıda albanın şamandıraları yokken çok kullandım, verim olarak birşey farketmiyor. birde uzak atışlar için lastik toptan olanları var, eskiden kendim yapardım son birkaç senedir hazırları var piyasada onlardan kullanıyorum. ama dediğim gibi albanın renkli şamandıraları en idaelidir bence.

7. lovermann

lovermann mustafa

bu şamandıralardan mevcut bende babadan kalmadır kendileri.eski olduğunu biliyodum ama 75-80lerde kullanıldığını duyunca vaybe dedim.

8. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    zargana için böyle mandalina samandra diyorum harika zargana alıyorsun hele antalyada biçilmiş kaftan 2 tarafına kilipsli fırdöndü sonra balıyorum canlı takıp atıyorum misal akıntıda biraz götürdümü değmesin keyfime yazılı orkinos zargana melanur aldım şeffaf olanla ise melanur cok yakaladım rastgele.