olta makinesi ve kamış tamir-bakım

Konu, 'Makineler' kısmında dgorkem1 tarafından paylaşıldı.

1. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Makinaların bakımını sürekli WD40 la yapıyorum.
    Püskürttükten sonra mekanizmayı çalıştırıp dağılmasını sağlıyorum. Fazlalığı da makinayı eğik tutarak kağıt havluya damlatıyorum.
    Hem pas a karşı koruyor hem yağlıyor.

Ayrıca dediğin gibi, kokusu yüzünden sorun yaşanabileceğini tahmin ettiğim için. Avdan çok önce yapıyorum bu bakımı.

2. Özellikle kavuçuklu gres yağı makine korunmasında inanılmaz etkilidir
    çünkü kavuçuklu gres yağı yat motorlarınında bakımında kullanılır ve her parça tek tek bu gres yağı ile temizlenip gereken yerlerde kavuçuklu gres ile doldurulur.tuz ve sürtünmelere karşı yegane dayanıklı yağ odur.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 21 Haziran 2007
  3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kauçuk gres ve diğerleri korozyona vs. karşı etkilidir, ama sürtünmeyi artırırlar. Nerde, nasıl bulunur bilmiyorum ama, bilhassa bilyalar için, özel, korozyonu engellediği kadar, sürtünmeyide azaltan yağlar vardır..

http://www.fishermansheadquarters.com/access_lubricants.htm

Yukarıda, örnekleri mevcut. Bunların hepsi aynı, hepsi çok iyi değil ama, kauçuk gresten iyidir..

4. valla ben devamlı kavuçuklu gres kullanıyorum gayette memnunum

5. hgulten

hgulten

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    izmarit
  6. blackboy55

blackboy55 Musa Karaoğlan

Favori Kamış:
    Okuma Salina Seaspin 2.85
    Favori Makine:
    Okuma Salina 40
    En İyi Avı:
    2410gr Gökala -3000 gr levrek
    Küçük bir bilgi de benden

Kırılan parçalar plastik olursa japon yapıştırıcı+karbonat=plastik , japon yapıştırıcı+sigara külü=taş olur.Birde diş protezcilerinin kullandığı soğuk akrilik malzemesi(hani şu damak yapılan) varki,oda plastik aksamları mükemmel tamir eder.Bilgilerinize...:)

7. fikir güzel ve benimde meslek gereği çok sık kullandığım malzeme..yapışacak bölümlerde zımpara ile retantif (tutucu) bir satıh oluşturabilirseniz sonuç daha da iyi olur.. piyasada diş depoları adıyla anılan iş yerlerinden temin edebilirsiniz. toz ve likit ten oluşur keskin kokuludur.. karışım küçük bir haznede yeteri kadar karıştırılır elinize yapışmayacak kıvama gelene kadar beklenir. yüzeye uygulanır.. gerekirse üzerine likitten bir miktar dökülerek şekillendirmeler yapılabilinir. ancak petrol türevi bir malzeme oldugunda mümkünse eldiven kullanılır.. dikkat edilmesi gereken bir husus ise likit diğer plastik aksamlar zarar verebilir en azından matlaştırır.. fazla yaymadan kulllamakta fayda vardır..yumuşak şekildeyken 7-8 dk çalışmaya izin verir. sertleştirmek için sıcak su kullanılır.. suda 5 dk kalması yeterlidir.. su zımparası yada sadece alcıyla ovularak polisajı yapılabilir.. pembe ve beyaz renk seçenekleri mevcuttur. :) :) :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 18 Kasım 2006
  8. yilo42

yilo42

makinadan ses çıkması

ya arkadaşlar bende yeni sayılırım bazı makinalardan oltayı sararken tırr diye güzel bir ses geliyor bu özellik bütün makinalrda var mı ve nasıl bir işlem yapmam gerekiyor.
    teşekkürler

9. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    makinanın altında küçük bir kol varsa o sesi çıkarabilirsin. O sesin anlamı yükün bilyadan çıkarıp dişlilere bindirdiğinin sesidir.

10. birkaç sebep olabilir bence normalde çıkmaması gerek.. öncelikle kalama ayarı gevşektir.. mkinenin en arka bölümünde yada misinanın sarılı olduğu bölümün önünde sıkman gereken bir parça vardır.. onları bir kontrol et..

11. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda
    Birde Banax ın sx5000 serisinde(diğerlerinde de vardır belki)görmüştüm makaraya doğru hemen alt kısmında bi tırnakçık var onu açtığın zaman tırrr diye ses çıkarıyor özel olarak..MAlzemecinin dediğine göre büyük balık çekerken o aparatı açtığın zaman çıkan ses direkt balığın beynine gidip sersemletiyormuş??çekmesi daha kolay oluyormuş..
    Böyle bişi olabilirmi?Ya da bu konuda bilgisi olan..Ne kadar doğrudur bu?

12. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    bu ses çıkarma eski modellerde çok yaygındı yeni çıkan makinalarda pek koymuyorlar, yada ben rastlamıyorum.

madem bu kadar işe yarar bir fonksiyon bu ses diğer modellerine neden koymuyorlar.:confused: bu olay bana inandırıcı gelmedi açıkçası.

13. arm59

arm59

Favori Kamış:
    Olta:Dam,daiwa,banax
    En İyi Avı:
    Sazan 4,5 kg.(1994)
    Arkadaşlar Banax sx serisindeki tırnakçık büyük balık geldiğinde açılarak makinadan ses geldiğini duyarsınız bu sesin anlamı bütün yükün helezonik dişlilere bindirdiğinin sesidir. Ben bunu balık malzemeleri üstüne uzman olan bir satıcıdan öğrendim.

14. güneyli

güneyli

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    70 cm Baraküda

Bu resimde ki okla gösterilen parça ne işe yarıyor o halde...Bu makinelerden kullananlar vardır aramızda..Ben malzemecide inceledim..o parçayı açınca sadece ve sadece o malum ses çıkıyor..İleri-geri çevirmeyle alakası yok...Makaranın yüke binmesiyle de..Her durumda çıkıyor o ses..:confused:
    İçini açma imkanım olmadı ama açsaydım sanırım karşılaşacağım sahne aynen çarkı felekte çıkıntının sayıları gösterirken ilerlemesi gibi bir düzenek olacaktır..Çevirirken o hissi veriyor zaten..

15. AKS

AKS

Mürsel bey yanlış anlamadıysam makinadan cıkan sesin bozulmadan kaynaklandığını söylüyorsunuz ve devamında cıkrık makinalarda böyle bir zırıltı sesinin planlı yapıldığını anlatmak istemişsiniz yanılıyormuyum ,bende acaba bu cıkrık makinalardaki bu palanlı yapılan bu zırıltı sesinin ne amaclı cıkrık makinelerde uygulandığını soruyorum...

16. ergen

ergen

Hatirladim galiba

Banax

bundan 25-28 sene öncesi, Güney Koreden, Makinalarini yenilemis olan
    bir Fabrikanin eski Cikma Makinalarini almisti.
    Ilk Imalata Polonyada basladilar. Tabii Makinalar daha önce hangi Modelleri yapabiliyorsa, ayni Modelleri bu Güne kadar devam ettiriyor.
    Bu Makinalar iste böyle Gelir Düzeyi düsük olan Ülkelerde hala ayni Dizayn
    ve Kalite ile satiliyor.
    Avrupada bulamazsiniz.
    Banax'in Avrupada bulabileceginiz Ürünleri, yaklasik her Diger Firmalarda oldugu gibi Cin Mali.

Yani Cin Mali Kaliteliler Avrupaya, Dandik Malzeme Türkiyeye.

Irfancigim yüklemis oldugun Resimde gösredigin Mandalin hic bir
    fonksiyonu yok!
    Ses cikarmaktan baska!
    Baliklari, bilhassa Yayinlari uyutmaya hele hic yaramiyor.

Aramizda eski Tip Makina kullananlar bilir, eskiden bir cok, o zamanin Kaliteli Makinalarinda bu Ses mevcuttu.
    Yalniz bu Ses makinanin icinde belirli bir islev gören Parcadan geliyordu.
    Dislinin geri dönmesini engelleyen bir Parca idi.

O zaman bile, bir cok kalitesiz makinaya, Kaliteli imaji vermek icin
    böyle ekleme yaparlardi.:p
    Banax kendi Imalatini hala daha bu Seviyede sürdürüyor.
    Avrupaya satabilecegi Kalitede Mali kendi imal edemedigi icin, Onlarda
    Cin'den alip Avrupaya satiyorlar.

Rasgele

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    BANAX SX 2000 bende var, etrafımda da bol bol SX4000, SX5000 filan... O parayı etmez..

Bu mandalda, dediğim gibi ses çıkarmaktan başka bir işe yaramaz. İddia, bu sesin balıkları çektiğidir, ama bu iddia lüfer, palamut, levrek (bir yerde), akya gibi bildiğimiz balıkları kapsamamaktadır. Bu tecrübeye dayalı bir husustur. Hangi balığı kapsadığı da bence meçhuldür..

Kısaca, lüzumsuz ağırlıktan ibarettir.. Ama konuya şöyle bakın. Derler ki, en iyi yem güvendiğiniz yemdir.. İşte bu şekilde, eğer birileri bu cır cır sesinin işe yaradığına inanıyorsa, onun için işe yarıyor olacak, alacağı makinede bu özelliğin olmasını tercih edecektir. UFO'lara inanan milyonlar var, ama UFO yok.. Makina üreticisinin derdi makinasını satmaktır. Böyle bir ilave ile artı puan alabiliyorsa potansiyel müşteriden, yapar elbette.. Onu bunun işe yarayıp yaramadığı enterese etmez..

18. ergen

ergen

Cikrikta Ses

Sirti icin kullanilan Cikrik Makinalarin hemen hemen hepsinde
    böyle Ses cikaran bir Tertibat vardir.

Ama bir tek Sirti icin olanlarda degil, belirli bir büyüklükten sonra bütün Cikrik Makinalarda mevcuttur.

Bu Ses tertibatinin görevi, Sirti cekerken, Oltaya Balik Vurdugu zaman, bize
    bunu belirtmesi. Yani Baligin Misinayi cektigini belirtmesi.
    Yani Cikrikta bu Tertibat olmasa biz devamli olarak, Cikriga bakma mecburiyetinde kaliriz.;)
    Yada devamli bir Elimizle Cikrigin Kovanini ellememiz gerek.
    Birde tabiiki Ucuz Cikriklar var. Bunlarda ise, bu Ses Tertibatini
    durdurmak mümkün degil.

Yani, yaninizda birisi Cikrikla avlaniyorsa ve devamli ses cikiyorsa Cikriktan,
    bunun 3 sebebi olabilir.
    1. Cikrik ucuz yollu bir sey
    2. Kisi Cikrik Makina kullanmasini cözememis
    3. Kisi Ses cikmasindan hoslaniyor(veya: bakin benim Cikrigim var diyor!)

Bir cok kücük Boy Cikrikta bu ses olayi bulunmuyor. Bunlar genelde At-Cek
    icin kullaniliyor. Yani Casting icin.

Yardimci olabildigim umuduyla

Saygilar

19. AKS

AKS

o zaman cıkrıklarda bulunan bu ses tertibatını bir ceşit alarm olarak düşünmeliyiz ...teşekkürler...

20. ergen

ergen

Tek Kelime ile dogru

Aynen öyle bir Görev yapiyor.

Aytekin tam dedigin gibi. Cok güzel ve kisa toparlamisin.:)
    Bir nevi Alarm Vazifesi görüyor.

Sagolasin:)

Rasgele