Olta iğnesi seçimi.. hangi balığa hangi iğne?

Konu, 'İğneler' kısmında mehmetc tarafından paylaşıldı.

1. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    selam hangi balık için ne marka ne büyüklükte iğneler kullanıyorsunuz arkadaşlar?

benim marka seçimim herzman mustad bazen singapur markalarıda kullanıyorum ama çabuk küfleniyor ve uçları sivri olmuyo. çipura için mustadın bronz renkte çelik iğneleri var şuan numarası aklımda değil ama saltwater tipi.

karagöz ısparoz sargos mırmır gibi balıklar için yine mustad sinek iğnelerden kullanıyorum daha çabuk yakalanıyo ve olta takılınca çabuk çıkıyor kayadan. levrek için krom iğneler kullanıyorum daha çok düz krom uzun saplı iğneler çok kullanışlıyo oluyo balığın yakalanmasında.

benim deneyimim böyle arkadaşlar sizde kendi kullandığınız iğneleri hangi balık için kullanıyosanız paylaşırsanız hepimiz için güzel bir konu olur diye düşünüyorum rasgele

2. Yakamoz

Yakamoz MUSTAFA

Favori Kamış:
    LINEAEFFE OYSTER CAST KAMIŞ 3.90
    Favori Makine:
    OKUMA TRAVERTINE TR55 MAKİNE
    En İyi Avı:
    DOSTLARIM
    Sayın mehmetc benim kişisel olarak avlarımdakullandığım iğne ve boyları şunlardır;

TUZLU SU
    İstavrit :Simli Çapari ve yemli : Siyah Sinek 11 numara İğne Tüylü Çapari : düz kalaylı 4-6 numara
    İzmarit : Yemli ve Çapari : Siyah sinek 10- 11 Numara iğne
    Çinakop : Çapari : Düz kalaylı beyaz 3 numara iğne
    Zargana : Yemli şamandıralı takım : Siyah sinek 10-11 numara iğne
    Çipura : Yemli : Balığın boyuna göre düz kalaylı 4-6-7-8 numara iğneler
    Kırlangıç : Yemli : Çapraz veya düz 2-3-4 numara beyaz iğne
    Levrek : Yemli : Çapraz veya düz 2-3 numara beyaz iğne
    Karagöz : Yemli : Çapraz veya düz 2-3 numara beyaz iğne

TATLI SU

Alabalık : Yemli solucan : Siyah 1-2 numara sapı tırtıklı tatlı su iğnesi
    Kadife : Yemli : siyah 2-6 numara arası sapı tırtıklı
    Sazan : Yemli : Siyah 2-6 numara arası

Bunlar benim şahsi olarak yaptığım avlarda kullandığım iğneler olup ama her yörenin her yerin avlanma alışkınlıklarına göre farklılık gösterebilir genelde iğnelerde marka tercihim Mustad , Crown gibi markalar olmaktadır.Umarım verdiğim bilgiler yardımcı olur.Unutmadan vmc'ninde üç damaklı iğneleri var yeni bir ürün.Saygılarımla

NOT:Uzakdoğu iğnelerini kesinlikle tavsiye etmiyorum hemen paslanıyor bende aynı hataya düştüm.(Singapur serileri)

Son düzenleme: 23 Nisan 2006
  3. Emin Ali

Emin Ali

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Istavrit 14cm :)
    İğne numaralarının büyüklüklerinin bulundugu bir skala var mı ?

Merabalar
    Evet merak ettiğim şey budur. Nerede bulabilirim ? Internette biraz araştırdım ama maalesef birşey bulamadım, bildiğiniz bir yer var mı ?

Birde elime aldığım iğnenin herhangi bir yerinin ölçüsü o iğnenin numarasını verir mi ? (yani bir cetvel, kumpas yardımıyla ölçsem bulabilir miyim ? )

Eğer uğraşmaktan erinmezseniz elinizdeki 1,5,10 numaralı iğnelerin uzunluklarını ölçüp söyleyebilir misiniz :p :D :p :D :D

Şimdiden herkese teşekkürler

4. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    14.2 kg lık Kılıç (hiç gelmeyecek sandım)
    Merhaba Emin Ali arkadaşım,önce şunu söyleyeyim,her iğne türüne göre boyutlandırılır ve numaralandırılır.tür derken hedef av için farklı dizaynlar ve farklı malzemeden yapılma falan.buna göre iğnenin şekli kalınlığı vs. çok faklılıklar gösteriyor.bir çipura iğnesiyle kefal iğnesi aynı tipte olmaz :) Yani aynı numaradaki iğneler farklı türde ise aynı boyda olmayabilir.İki farklı iğnenin de aynı türde olup olmadığını ise (eğer kutuyla iğne aldıysan kutuyu incele) iğnenin kod numarasından anlarsın.bu numara üretici firmanın verdiği numaradır ve her firma iğnelerini kendine göre kod numarası verir.bazıları harf falanda yazıyorlar.eğer aşağıda verdiğim linkleri tıklarsan yeterince bilgi edinebileceğini sanıyorum. sana bol avlar dilerim; rasgele...

http://www.mustad.no/catalog/index.php
    http://www.mustad.no/abouthooks/index.php
    http://www.mustad.no/abouthooks/anatomy/anatomy.php
    http://www.albashop.com.tr/asp/listgroup.asp?group=01000000
    http://prodemo4.neticaret.com/asp/listgroup.asp?group=01000000

5. balikci

balikci

Sevgili Emin Ali,

Modellere göre iğne boylarıda farklılık göstereceğinden, bunu belirtmek mümkün değil.

1-6 numara arası iğnede var, 1-10 arasıda.. 1-15, 1-20 de..

iğne numaraları büyüdükçe, iğneler küçülür.. iğne numaraları küçüldükçede iğneler büyür, yani birbirinin tam tersidir.

1-2 numaralar genelde büyük boy iğneler olurken, 8-10 numara iğneler genellikle küçük boylardır. Tabi dediğimiz gibi bunlar modele göre farklılık gösteriyor, sadece bir örnekti.

Skala bulmak zor değil, mustad'ın resmi sitesinden hepsine ulaşabilirsin.. www.mustad.no

6. Suatreis

Suatreis

ömer dostum ağustosun ortasına doğru izmir e gelicem bir süre kalmayı düşünüyorum takım çeşitliliğim yeterli ama extra bişey istermi mesela çupra maceram hiç olmadı. Arabamla gelicem çeşmeye falan uğramayı planladım umarım görüşürüz. sevgiler.

not: melih üstadım sen ne dersin.

7. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    Slmlar suat reis, mesajını yeni gördüm. çeşme de çipura için avlanacaksan biraz sessiz ve hafif kayalık yerleri seç. böyle yer yer kumluk, yer yer kayalık yerler.çipuranın en sevdiği yerlerdir. avlanma saati olarak da güneşin doğuş ve batış saatlerini seçersen daha iyi olur. birde imkanın varsa gece avlanabilirsin. ama ay ışığı varsa hiç boşuna uğraşma çünkü senelerdir deniyorum mevsim ne olursa olsun ay ışığı varsa nafile. takım olarak;
    1- bir tane gezer kurşun,önüne fırdöndü ve iki yada üç iğneli bir takım yapabilirsin.bunda gezer kurşun iğnelerin arkasında oluyo.amaç balık iğneyi aldığında korkmadan yutsun ve sürüklüyorsa sürüklesin mantığıdır.ben bu tip takımla hep iri balık aldım.
    2- normal dip oltası ile. iki yada üç iğneli 50 yada 30 gr ağırlıklı dip oltası.belli olmuyor ama bu takıma büyük balık pek yanaşmıo.
    3- hiç kurşunsuz sadece 025 yada 030 luk misina ile tek bir iğne.bu takımla avlanmak için havanın çok uygun olması gerek. özellikle lodos olan gecelerde kullanıyorum ben bunu. çünkü bizim burda lodos geceleri iyice yatar ve çok tatlı bir esinti kalır sadece.ama sadece gece. çünkü gündüzleyin küçük balıklar yemi dibe inene kadar mahvediyorlar. ama gece böyle bir problem yok.
    4- yine 025 yada 030 luk misina ve zoka ile.

yem olarak mamun, çimçim (karides), yengeç (çok etkilidir), sardalye (dip oltası ile sadece), sülünez(pek bir şansı yok ama bir dene), madya(midye;bu minare gibi olanlardan izmirde balık yemcilerinde bulabilirsin) kullanabilirsin. çipura mı??? mmmm en zevkli balık. yemesi de çekmesi de...gelirken şöyle küt küt kafa atışı yok mu...:rolleyes: ahh ahh. neyse inşallah sende tutarsın kiloluk bir çipura. şimdiden rasgelsinnnn...

8. SarıFırtına

SarıFırtına Erkan ARSLAN

Favori Kamış:
    Kamış: S Cruve Makina: Okuma Blue Hawk
    En İyi Avı:
    2,5 Kg Sazan & 750 Gr. İskorpit
    14 ve 16 numara iğne

Arkadaşlar www.avmarketi.com adresinde incelemelerde bulunurken 14-16-18-20 numaralı iğneler olduğunu farkettim bu iğnelerden kullanan veya fikir sahibi olan varmı?

14-16 numaralı iğneden alıp 0,18 bedende 0,10 köstekte ine floştan boğazda kıyıdan kullanmak maksadıyla istavrit çaparisi yapmayı düşünüyorum.Sizce sonuç verirmi?

Bu konu hakkında bilgisi olan arkadaşların bilgilerini benimle paylaşmasını rica ederim.

Saygılarımla..

9. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    erkan abi selamlar bu küçüklükteki kanca akıntılı kesimlarde balığı kaçırmana sebebiyet verebilir benim şimdiye kadar istavrit için kullandığım en küçük boy 12 oldu ve işede yarıyor seyrek balıkta mustad 12 numarayı denemediysen dene derim çok işini görecektir rastgelsin;)

10. simendifer

simendifer Sennur

Erkan arkadaşım, istavritte en iyi işi ince takım yapıyor ama bana sorarsan 0,18 yerine 0,14 ya da 0,15 kullanıp 0,10 köstek bağlarsan daha avcı olur ;) 0,18 de iyi ama ince takım hazırlayacaksan, bence biraz kalın...

Son düzenleme: 23 Haziran 2007
  11. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    bende aynı fikirdeyim 12 numara fazlasıyla işini görecektir, daha ufak kancalar balığın kaçmasına neden olabilir. benim çapari için en çok kullandığım 12-11 numara.

12. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    İstavritte işe yaramaz

14 ve yukarı numaralı iğneler istavritte işe yaramaz. Amaaa gel gelelim 0,8 kösteğe 14 numara beyaz iğneyi çok az bir miktar beyaz floşla bağlarsan ve beden olarak ta 0,10 misina kullanırsan 7-8 m lik kamışla süper gümüş yakalarsın. Bu arada floş yazdım ama hiç floş kullanmasan da olur.

13. arkhe

arkhe

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    alabalık şimdilik:)
    iğne renkleri acil

merhaba arkadaşlar denizde balık için siyah veya beyaz iğne kullanımı çok büyük fark yaratırmı teşekürler
    barış
    tek aşkım deniz

14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Yaratır. Ama hangi balığa göre? İzmarit iğne seçmiyor, çünkü daha ziyade kokusuna gidiyor yemin. İstavrit ise parlak şeyleri seviyor, beyaz iğne daha iyi netice veriyor. Uskumru, kolyoz ve gene istavrit için, sarı iğne ise çok daha etkili oluyor..

Yengeç takarken, beyaz iğne kullanırsan çupra tedirgin oluyor. Siyah kullanırsan nispeten biraz daha iyi ama en iyisi yeşil iğne bu konuda.

Yılan balığı tutacaksan, iğnen kırmızı olacak, yoksa zor olur iş biraz..

Böyle bir durum var yani. Her balık için, hatta her mevsim için başka bir hikaye. Ve dahası, şurdan bir başkası derse ki, yok aslında şöyledir, kabul ederim. Çünkü onun avlağı, yem takma usulü vs. o renkleri daha optimum yapıyor olabilir..

15. Matchbox

Matchbox

İğne Tavsiyesi..

Arkadaşlar piyasadaki en kaliteli iğne hangisi?:confused:

Kısa saplı, çapraz, paslanmaz ve sağlam Japon malı iğne arıyorum...;)

Tavsiyelerinizi bekliyorum?:)

16. carpangler

carpangler

Favori Kamış:
    olta
    Owner-çok tavsiye ettiler bu markayı.

17. Matchbox

Matchbox

Owner kullanıyorum dostum, ama çok çabuk köreliyor iğneleri....:mad:
    Anlamadık gitti....:confused:

18. sarozfatihi

sarozfatihi

Favori Kamış:
    Olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    Hangisi???
    Serkan kardeş,

Büyük balık için Mustad marka iğneleri tavsiye ediyorum. Diğerleri için ise Fıransız ve Taiwan malı iğneler gayet iyi avcı. Tavsiyem takımları her 5 ila 10 kullanımdan sonra yenilemek. Hepsi bir şekilde köreliyor, misinalar gam yapıyor, yıpranıyor ve avcılığı kaybediyor.

Rastgele...

19. sailor499

sailor499

Favori Kamış:
    Olta,Zıpkın,Baragat
    En İyi Avı:
    abi en iyisi mustad ama taklitlere dikkat. ;)

20. Matchbox

Matchbox

Haklısın takımları 5-10 kullanımdan sonra yenilemekte her zaman fayda var bencede......:)