JAPON YAPIŞTIRICISININ misina üzerindeki etkisi nedir ?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında reha81 tarafından paylaşıldı.

1. reha81

reha81 reha kızıl

örgü yada normal misinalarda ek yada kanca düğümlerinde kullanmak istiyorum. sizce çürütür mü yada misinayı yıpratır mı ?

2. western222

western222 Süleyman

Favori Kamış:
    RON THOMSON TYRAN 2.70 cm
    Favori Makine:
    DAM QUICK EFFZETT 735 RD
    deneyip sonucu görebilirsin sanırım :D

3. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    FC misinaysa pek bir şey yapmaz. Genellikle düğümün sağlamlığını artırır. Ama tutma gücü pek fazla değildir.

Fused örgü misinaysa, aynı şekilde, faydası olmaz. Zira onların üstü teflon kaplıdır ki, teflona hiç bir şey yapışmaz.

Normal örgü misinalara japon doğrudan yapışmaz ama, lifleri arasına girerek orada sertleşir. Misina bir tür kompozit malzemeye dönüşür. Fakat yapışma çok iyi olmadığından dayanıklılığı pek iyi değildir.

Japon yapıştırıcı, siyanoakrilat denen bir temelden üretilir. Klasik japon yapıştırıcısı, metil-2-siyanoakrilat denen bir şeydir. Bu şey, suyu (havadaki nem) yakarak polimerleşir. Bu da ısı açığa çıkarır ki, hiç bir misina ısıyı sevmez.

Ayrıca, zaten birer polimer olan misinaların bu yeni polimerle arası pek iyi değildir.

Ama daha farklı siyanoakrilat temelleri naylon gibi polimerlere daha iyi tutunabilir. Bu tür yapıştırcılar mevcuttur ve misinaları yapıştırmak için kullanılır.

4. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Şimdi bu japon yapıştırıcılarının geneli üzerine döküldükleri madde yumuşaksa ona bir sertlik kazandırıyor,maddenin kimyasını bozuyor hatta tatbik edildiği madde çok yumuşaksa direk yakıyor..Ben denemedim ama misina size sağlam gibi gözükse bile aslında zayıf mukavemetli bir yapıya bürünecek,ilk zorlamada liflerine ayrılıp kopucaktır.

5. mimarbalık

mimarbalık Alper Mallı

Favori Kamış:
    REMIXON SMART TELESURF KAMIŞ 200GR 420CM
    Favori Makine:
    Silstar VERTEX 7000
    serdar abi çok açıklayıcı bir bilgi sundun bizlere..teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim :rolleyes:

6. roy

roy roy

Favori Kamış:
    Ron Thompson heavy telecoast, daiwa crossfire,lineaeffe extreme,Pezon&Michel Rafale pro pike
    Favori Makine:
    Daiwa tournement entoh 5500, Mitchell compact gold 7000 , Okuma Razor 65, Daiwa procaster A 4000
    Valla zaten öyle ek falan yapmak pekde makul birsey degildir. 200m iyi misinan vardirda sana 300m lazimdir makinaya 100mt baska sarar üstüne 200 kaliteyiye bi ek yapip sararsin ( tersi yani önce 200 sonra 100 zaten çalismaz ) . Dügüm atarken japon sürmeye niyetlendigin yere tükür dügümü islak at sapasaglam olur

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Misinayı düğüm atmadan yapıştırmak için bir şeyler var elbette.

Her iki misinayı bir boruya geçirip, yapıştırıcı döküyorsunuz. Asıl espriyi boru veriyor. Bu özel japon o boruya çok sağlam tutunabiliyor ve misinayı sarmalayıp yerinde tutan bir tür döküm durumu oluşuyor.

Elbette 40 TL gibi olan fiyatı ile bunun faydası vs. iyi bir tartışma konusudur, o ayrı.

8. reha81

reha81 reha kızıl

teşekkür ederim arkadaşlar.

9. kaliayev

kaliayev Halil

Tam da merak edip denemeyi düşündüğüm bir mevzuydu ki denk geldi, iyi de oldu.. Teşekkürler Serdar Hocam.
    Çok şeyler öğrendim sizden, bunlar için de ayrıca teşekkürü borç bilirim:) saygılar..

10. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun

anlatmaya çalışacaktım allahtan görüntü verdiniz saolun... uzak atış takımında 2 iğneyi uzun köstekli vaziyette bu sistemde bende japon damlattım gayette iyi tutyor bocukların dışındaki dügümleri az daha kalın misnadan yapıp üzerine damlattım ve gayet te güzel tuttu..

D şıklı rsimde snelling bends.. de sarı ile işaretliyerler düğümdür.. ortayada bir adet ufak fırdöndü bagladım.. bu şekilde misinanın ana beden dolanması asgariye iniyor

11. greenfish

greenfish q

destansı bi anlatım :D okurken zevk aldım. teşekkürler

12. clarkim

clarkim ergin

Favori Kamış:
    Extreme Compezitione 4.11 / Okuma Salina 3 parça
    Favori Makine:
    Okuma Safina Pro 65
    Düğümsüz takım hazırlamak için özel yapıştırıcı set

Bu yapıştırma sistemini kulanan varmı arkadaşlar önerilirmi yoksa alışı gelmiş düğümlemeye devam etmekmi gerekli ?