Avrupa Yakası Kıyı Raporları

Konu, 'İstanbul Kıyı Raporları' kısmında Aret tarafından paylaşıldı.

1. savastulu

savastulu Savaş

Favori Kamış:
    Extreme Cast
    Favori Makine:
    Okuma
    Arkadaşlar istanbula yakın karadeniz kıyısında lüfer için gidilebilecek 1 günlük kamp yapmaya uygun mera varmıdır ?

2. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Şile'ye gidebilirsin. Tutabilir misin bilmem, ama kamp işi muhakkak. Tutabilir misin derken, nokta bilmiyorum, ama güzel balık tutanlar var, haberini alıyoruz.

3. savastulu

savastulu Savaş

Favori Kamış:
    Extreme Cast
    Favori Makine:
    Okuma
    Gidebilirim, ama merak ettiğim şu ben hep boğazda derin yerden olta salladım plaj türü yerlerdenmi yoksa şilede liman türü yerlerdenmi av olur. Lüfer plajda sahile yaklaşırmı ?

4. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Muhabbete çok eskilerden, kaldığım yerden katılayım. :)

Genel kural olarak (çoğunlukla yani) lüferin yemi, istrongilos ve izmarittir. (Tekneden ya da kıyıdan yemli olta ile.)

İstavrit ve uskumru ise palamut ve toriğin tercih ettiği yemlerdir.

İstrongilos ne, uskumru nasıl bir şey demeyin, dedim ya eskilerden. :)

Uzun oltada ise zarganayla hiçbir şey boy ölçüşemez, sadece bazı zamanlarda canlı tekir ile zargana kullananlardan daha çok değil belki ama kesinlikle daha büyük balıklar almıştım, (Yeniköy sığlığında)

Peki, lüfer, istavridi yemez mi, yer tabii, hamsiyi de, çaçayı da kırçayı da sardalyeyi de yer, önemli olan hangi yemi daha çok sevdiği, bunun da cevabı genellikle, merada olan yemdir.

Herkese rast gele.

5. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    Yazdıklarının her satırına katılıyorum Reis. Yalnız artık izmariti de bulmak hiç kolay değil. Dolayısı ile uzunoltada zargana, diğer tüm avlarda da istavritten başka seçenek pek kalmıyor.

İstrongilos'u hayatımda bir kere Saroz'da yakalamıştım, işte burada :)
    http://imageshack.us/photo/my-images/571/fotoraf0089k.jpg/

6. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Yaklaşır. Hatta istavritleri plaja güneşlenmeye çıkarttığı çok olur.

Fakat elbette oranın da iyi balık yapan yerleri vardır. Kıyıdan şöyle bir bakarsanız, eminim balıkçıların olduğu yerler size fikir verecektir. Veya birilerin sorabilirsiniz. Bizim foruma mesela. Ama kimse yazmaz, nokta vermez, özelden bir cevap alma şansınızı kullanın.

7. eeowan

eeowan volkan

Bu hafta boğazda kıyıdan (sabah) balık durumu nedir ? rapor verebilecek olan varmı ?

8. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Lineaeffe Spider Surfer 420cm, Okuma V-System 2,40
    Favori Makine:
    Shimano EXAGE 6000 FC, Daiwa Windcast S 5500, Okuma Safina 40
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    :) Bu biraz yüreğime su serpti
    Bu arada ilk kez tarabya taraflarina gitmeyi planliyorum şuraya git diyebiliceğiniz bi yer varmidir acep

9. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Tecrübe dedikleri bu olsa gerek :) çok güzel ve bilgi verici paylaşim için teşekkürler reis bey :)

O zaman ben ilk önce sarayburnu taraflarindan 5 10 izmarit yakaliyim sonra biraz çapari istavrit sonrasinda bi kamişa izmarit bi kamişa istavrit duruma göre devam edeyim vallahi iyi oldu bu olay teşekkürler herkeze :)

10. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Denemekten zarar gelmez.:)
    Allah rast getirsin.

Bazen de lüfer, dipteki karidesleri falan toplar, standart usulde zokayı dibe indir bir kulaç kaldır, hava alırsın, dipten bir karış kaldır balık alırsın.
    Tabii bu, (avatardaki) tekneden yemli olta ile avcılık için geçerli. Kıyıdan ne yapmak gerektiğini kıyıdan atanlar bilecek, bulacak.:)

11. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Ben ilk olarak kumkapidan karides alarak başliyayim güne o zaman :)
    Hem izmaritlerde seviyor karidesi belki lüferede yediririm dicemde hiç zannetmiyorum :)
    Yarin uzun bi gün olucak bakalim gelmek isteyen varsa bu arada tarabya taraflarini bilen ve yakın olan arkadaşlar katilabilirler bize gündüz 1 gibi başlayip sabahlamayi planliyoruz :)

12. aileron

aileron murat DAĞCI

Favori Kamış:
    şıpşıp
    En İyi Avı:
    mercan
    benim yaşadıgım olay yalova armutluda tekne ile yaşadıgım bir olaydı.canlı istavride tık bile demedi zargana ile avlananlar o gün her yeme 1 lüfer aldılar sonraki gün 1 gırgır allah cezalarını versin kıyıya 10m derinlige ağ attı 900 adet lüferi kaptı götürdü (sonradan ögrendik ne tuttugunu)o günden sonrada balık malık 0:mad: cyrr

13. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Bu gün lüferden pek ses yok galiba varmi alan arkadaşlar dün yada bugün
    Ben gidicemya balik kaçti demekki :p

14. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Bugün lüfer çok olmasa da vardı yine hatrı sayılır blıklar alınmış yarın daha bereketli olur sanırım

15. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Abi yem sıkıntımız yok sağol :D, biraz önce döndük balıktan. Kenan, Uğur ve ben. Şeytan oltası ile toplamda 3-4kg kadar istavrit tuttum bu gece ama yarısını yem olarak kestik :) 10 adet lüfergil (20cm üzeri) çıktı. Ben yemli takım açmadım sadece istavrite çalıştım.

Cumartesi gelecek arkadaşlar Tarabya'ya geldiğinizde mutlaka cep telefonumdan arayın. 0538 889 81 79

Geçmiş organizasyonlarda gelen üyeler yanımızda avlanmış ama tanışamadık bile :) Ayrıca cumartesi bir de sürpriz var :hungry:

16. ALİCO

ALİCO AliCo

Favori Kamış:
    D.A.M El oltası
    Favori Makine:
    0,33 beden FC
    En İyi Avı:
    Herhalde Toriklerdir. Kofanalarda olabilir.ispendek 13,8 kg, Kırlangıçlar.vs.vs.
    Serdar Sabah sabah ne kullanıyorsun kafa bulmak için bizde faydalansak nasıl olur ben balığa yemi yediremiyorum kısaca et yediremezken nasıl sahte yem mübarek nasıl

17. fatihh

fatihh Fatih

Favori Kamış:
    Fury Caster ,L.Effe SeaMaster 4,20 Surf,ProCatch CS Ultra-2.40;Protackle FW-TS 3.60
    Favori Makine:
    Penn Affinty 7000, Okuma Avanger 30b
    Ali abi cansız yem canlı yem gibi sağa sola kaçamıcak diye sanırım lüferin yemesi daha kolay oluyor galiba ondan :)

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    İyide üstadım, balık bu taze et, bu demir, bu başka şey demez ki, demeyi bilmez.

Hayvan içgdüleriyle hareket ediyor. Mesele onları ayağa kaldırabilmek.

Hah, yem, canlı yem mesela. Ancak canlı yem kadar olabilir, hayvanın içgüdülerini kaldıracak bir şeye sahip olmaz. Sık sık atlanrı bu, avcı avlamak için içgüdüleri varken, avında yakalanmamak için hileleri var. Sen yem taktın mı, otomatikman o hileleri de dibe salmış olursun.

Ha, yemin yanına bir şeyler eklersin mesela, o zaman iş değişir.

19. Emre

Emre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Levrek 8kilo
    Bak bu çok ilgimi çekti işte ne gibi bişiler eklenebilir yemin yanina

20. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Basit bir örnek verelim. Bu bir örnek sadece.

Balığın sırtı siyah, karnının altı parlak, beyaz. Neden? Tepeden bakan karanlığa doğru bakar, siyah renk zor ayırtedilir. Aşağıdan bakan parlak ışıüa aydınlığa doğru bakar, parlak karın altı zor ayrıt edilir.

Şimdi canlı yemi suya koydun. Balık gibi yüzüyor ve tepeden bakan lüfer, aynı şekilde onu zor ayırt edebiliyor. Zira balığın kamuflajı zaten böyleydi. Ama yemi kestin, parlak kısmı yukarı bakacak gibi taktın. Tepeden bakan bu kez tersine, karanlık zemind eparlak şeyi görüp daha kolay farkedecek, yemini daha kolay görecek.

Eğer sen burada, hareket, duruş, koku vs. olarak yemin yem gibi olmasını sağlarsan, o yem canlısından iyi oluverir otomatikman.

Sahte yemde de olay budur aslında. Hareket vs. olarak yem gibi davranacak ama, kamuflajı, saklanması vs. eksik olup, kendini belli edecek. Kolay, rahat bir av gibi görülecek.

Ha, suyuna, zaman, mekana vs. bağlı olarak yem gibi görünen yemi bulmak zor olabilir. Bu ayrı tartışma.