Safter veya Marin Boat kullanan arkadaşlar

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında irfant tarafından paylaşıldı.

1. irfant

irfant irfan

Merhaba arkadaşlar, yazın dikili'de kıy kıy sırtı yapmak için, indirmesi bindirmesi kolay ufak bir tekne bakıyorum. Araştırmalarım sonrası 3.50 safter veya marinboat alınabilir gibi göründü. Fiyatları birbirine yakın, safter'in eni 1.4 m. marinboat ise 1,5 m., yükseklikte marin boat 5cm daha yüksek ( 60,65 cm ). Ağırlık olarakta marin boat 10 kg. daha hafif ( 90,99 kg.). Sanki marin boat daha iyi gibi ama ilk defa tekne alacağım için yanlış yapmakta istemiyorum.

Bu tekneleri kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını almak isterim. Motor olarak 5 veya 6 beygir düşünüyorum. (Hedef balık levrek ve zargana olacağı için çok açılmama ihtiyaç olmayacak. )

Bilgi ve tecrübelerini paylaşacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

2. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    İrfan ağbi merhaba...
    3.50 Safter ve marim boat birer sezon kullanma şansım oldu.Bence 3.50 denizde yeterli gelmiyor en azından 4.00 düşürsen daha isabetli olur..
    Kısmet olursa 15 gün içinde koç tekneden 4.05 modelini teslim alacağım.
    Şayet arzu edersen ilk test sürüşünü birlikte yapar fikir sahibi olabilrsiniz....Saygılar..

3. onder1905

onder1905 Önder

Favori Kamış:
    El Oltası
    En İyi Avı:
    Lüfer
  4. irfant

irfant irfan

Sağol Feridun, koç tekneyi ben de inceledim. Resimlerde biraz değişik görünüyordu. Kumburgaz da özoğlu marin varmış, koç teknenin kalıbını kullanıyor gibi. Bu gün uğrayıp bi bakmayı düşünüyorum.
    Açıkçası tekne boyu büyüdükçe alacağım motor da büyüyor. Motorlar da büyüdükçe fiyatları katlanıyor. Çok fazla da bütçe ayırmak istemiyorum. 4m üzeri teknelerde motoru da en az 9.9 yapmak gerekecek .( forumdan okuduğum yorumlara göre. )

Tekne geldiği zaman haberleşelim, eğer test etme şansımız olursa süper olur.Nerden indireceksin tekneyi?

5. irfant

irfant irfan

4.25 gerçekten hoş görünüyor. 3.50 ve 4 de var, zannedersem fiyatlar da yakındır diğerleriyle. Listeye dahil ettim, çok teşekkürler.

6. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
    selam bende 3,50 metre safter ve 4 zamanlı 5 bg johnson kullandım memnun kalmadım feridun beyin dedi,ği gibi koç tekne yatçılıktaki 4,05 tekne benimde hoşuma giitti test ettikten sonra paylaşırsanız sevinirim saftere 5 bg az geliyor bence 8 bg lik motor daha iyi birde denge problemi vartabanı düz değil denizde ayağa kalktığınızda sağasola çok oynuyor birdev tekne yol halinde iken teknenin kafası sağa soıla çok oynuyor elini,z devamlı motorun yekesinde olucak başını sabitleyemiyorsunuzaldığınız teknenin tabanı düz olsun hareket kabiliyeti daha rahat oluyor

7. melanur

melanur hüseyin soy

Favori Kamış:
    olta
  8. isoylu

isoylu ismail soylu

Arkadaşlar Koç yatçılığın sahibi çok iyi tanıdığım bir arkadaşım.Üretim aşamasında ürünlerini inceleme fırsatım oldu.Arada yanına uğruyorum.Gördüğüm kadarıyla omurgasını ahşap yapıyorlar.Kalıp olarakta kendi dizaynlarını kullanıyorlar.Özellikle bu iş babadan gelen meslek olduğu için ahşap yat ve tekne yapımında çok başarılı örneklerini gördüm.Umarım fkir verebilmişimdir.Kendi kullandığım ahşap teknede bu arkadaşın yapımı.

9. irfant

irfant irfan

Yorumlarınız için teşekkürler Hüseyin bey, görünen o ki 4'e çıkmakta yarar var. Tabi ne olursa olsun ufak tekne hep denizde sıkıntılı oluyor, karada iyi de.. Gönül isterki şöyle 6m ahşap içten takma olsun, denizi yara yara gitsin. Onda da indir çıkar problem, bakım problem..
    Daha önce o konuyu okumuştum, problemli başladı ama mutlu sonla bitti.
    Feridun'un test sürüşüne katılabilirsem sanki kafamda daha net oluşacak durum, mayısa kadar vaktim var nasılsa.

10. Feridun

Feridun feridun

Favori Kamış:
    El oltası
    En İyi Avı:
    Kaya balığı
    İrfan ağbi tekneyi ilk etap Karaburuna indirmeyi düşünüyorum...

11. mırmır

mırmır ilkay şen

(3.5 MarinBoat)

İrfan bey ben geçen sezon başında yanılıp 3.5 luk bir marinboat yapımı kabuk suya indirdim.Ancak deniz de hiç ama hiç tatminkar ve güvenli değildi.Bu yüzden 4 mtre ve üzeri teknelere odaklanmanız daha mantıklı olur ,Saygılar.

12. bcvs_ozer

bcvs_ozer

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın ( kendi çapımda )
    En İyi Avı:
    Zargana 96 cm. kıbrısta Akbalık 2 kg. ve turna 2,5 kg. gölde
    paylaşımın için teşekkürler, bende koç yatçılıktan dizel motorlu 4.60 tekne almayı düşünüyorum. dizel olması yakıt tasarrufu için iyi gibi ancak belki sesi rahatsız edebilir kullananlar veya araştıranlar varsa bu konuyu aydınlatmak isterim, ayrıca sipariş verdiğimizden itibaren 20-25 gün sonrasına gün veriliyor iyi olduğunu düşünüyorum, yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler...

13. onur1872

onur1872

konuyu hortlatmak istemem ama 3.5 metre fiber ile denizde ilk dalgada denizin dibini boylarsınız :) alabilenler 4.5 metre altında fiber almasın. en iyisi de tabiki içten takma motorlu ahşap teknedir.

14. ozan

ozan Ozan

7 yıldır düz burunlu 4.20 bir fiberle 9.9 2 zamanlı mercury kullanıyorum. diyebileceğim eğer 3.5 bakacaksanız düz burunlu olsun. sivri burunlu tekneler sayir halinde iyi olmalarına rağmen durduğunda beşik gibi sallanıyor. düz burunlu teknelerde yüksek dalgaya sert girişler yapmadıkça çok rahat seyir ve av yapılıyor. nispeten boyları ufak olan bu teknelerde ayrıca bir geniş alan yaratmasıda cabası.

15. irfant

irfant irfan

Tekrar merhaba arkadaşlar, daha yeni istanbul'a geldiğim için geç olsada aldığım tekne ve motor hakkında izlenimlerimi sizlerle paylaşayım. Belki yeni tekne alacaklar için faydalı olur.

Mayıs 2010'da Dikili'ye giderken yalova'ya uğradım. Koç tekne yi bulamadığım için görüşme fırsatım olmadı. Feridun'un tavsiyesi 4.05'i inceleyemedim. Dağ yatçılıkla konuştum, 3.75 teknesini inceledim, gayet başarılı göründü tekne. Dolapları filan gayet iyi ve yeterli. Ancak "CE" belgeli değil, "C" belgesi var. Teslim için 15-20 gün süre istediler.Fiyatı tam hatırlamıyorum ama 1.600 gibi , bir de nakliye parasını veriyorsunuz.

Daha sonra marinboat'la görüştüm. Tekne 3.50 boyunda, livar var dolap yok, "CE" belgeli. Bir haftaya elimde olacağını söylediler. 1.400tl'ye el sıkıştık, bir miktar kapora verdim ve dikili'ye doğru yola devam ettim.

Bir hafta on gün sonra tekneyi getirdiler, tekne belgelerini 15-20 gün sonra kargo ile gönderdiler.Tekneyi getiren arkadaşlar, tekneyi sahile indirip, birazda bilgi verip kamyonet ve romarka yerleştirdikleri 5 tekne ile yola devam ettiler.Böylece küçükte olsa ilk teknemi sahile indirmiş oldum.

Motor işini de internet üzerinden, tekneyatshop'tan ( tabi telefonda pazarlık yaparak aldım. 5bg 4 zamanlı tohatsu, harici depo, motor arabası ve motor örtüsü tam nakit 2.500 anlaştık.) . İki gün sonra kargoyla motor geldi. 4 zamanlı olduğu için motor açılışı yapmadan gönderdiler. Açılış için en yakın edremit'ten usta geldi tabi yol parası da aldı. Garanti için açılışı yetkili servisin yapması gerekiyormuş ama geniş bir servis ağı yok zannedersem. Şöyle ki Ayvalık'ta bile yetkili servisi yoktu.

Limana kayıt işlemleri: İnternet üzerinden tekne adı alınıyor, bunu kağıda yazdırıyorsunuz, tekne faturası ve ce belgesi, motor faturası , 4 adet teknenin fotorafı, 2 tane yarım kapaklı dosya (?) ile liman başkanlığına gidiyorsunuz. ( motor faturasına motorun seri numarasını yazmadıkları için problem çıktı, kargo ile seri numarası yazdırma işini hallettik.) Belgeleri hazırladıktan sonra memuru
    alıp teknenin yanına götürdüm, ölçümlerini yaptı ( bu arada " abi gemin için kaptan getirmişsin" laflarını duymamazlıktan geldim..!). Sonuç olarak ertesi gün ruhsatı aldım ve herhangi bir ücret almadılar.

Tekne ve motor hakkında izlenimlerimi yazacaktım ama konuya girene kadar bayağı gevezelik yaptım. Artık bir sonraki mesajımında artı-eksi yönleri ile 3.50 ve 5bg motor izlenimlerimi yazarım.

Herkese selamlar, keyifli avlar..

16. irfant

irfant irfan

3.50 marinboat tekne ve 5bg tohatsu 4 zamanlı motor kombinasyonu;

Artılar;

- Tekne 90kg olması sebebiyle gerektiği zaman kıyıya tek başınıza çekebilirsiniz. Motor 25kg istediğiniz zaman denizden alabiliyorsunuz.

- CE belgesi almak için önde ve arkada hava yastıkları yapmışlar. İlk önce çok anlamlı gelmemişti ama bir gece hava patladığında tekne tamamen su dolmuştu. Sabah tekneye gittiğimde hiç problem olmadığını gördüm. Hava yastıkları olmasa tekne kesin batmıştı veya ipi koparmıştı. Motorda üzerinde olduğu için böyle bir durum çok fazla sıkıntı yaratacaktı.

- Tek kişi 5bg motorla çok rahat kayar duruma gelebiliyor. GPS ile yaptığım ölçümlerde 25 km/saat hıza ulaştım.

- Motor sesi fazla olmadığı için sırtı yaparken veya dolaşırken çok rahatsız olmuyorsunuz. Rahat rahat sohbet yapılabiliyor.

- Saatlerce dolaşmamıza rağmen motor herhangi bir problem yaratmadı, şimdiye kadar. Yakıt sarfiyatı hemen hemen yok. Motorun dahili deposu var, 1.2 litre, acil durumlar için faydalı olabilir.

Eksiler:

- Dalgalı havalarda rota tutturmak zor oluyor. 3 bft. üzeri havalarda denize çıkmak problem oluyor. Yalpalama fazla oluyor, hız yapamıyorsunuz.

- 3 kişi sırtı yapılabilir ( 2 olta bırakmak şartıyla ) ama açığa gitmek güvenli değil.

- 2 kişi olduğunuzda hızınız 12-13 km/saate düşüyor hemen. 3 kişi 10 km/saat'i geçemiyorsunuz.

- Dolap yok, harici depoyu teknede bırakamıyorsunuz. Diğer malzemeler için ben livarı ve yana monte ettiğim bir çantayı kullanıyorum. Ama harici depoyu
    her gün getir-götür sıkıntı oluyor.

Sonuç:

Eğer benim gibi ilk defa denize tekne inidiriyorsanız tecrübe kazanmak açısından alınabilir. Kıyıdan fazla açılmadan keyifli sırtı yapabilirsiniz. Kayar duruma geçiyor olması büyük zevk.
    Tecrübeniz fazla veya avlarınızı genellikle açıkta yapıyorsanız size uygun değil.

Herkese selamlar, izlenimlerim hakkında sorularınız olursa cevaplamaktan memnun olurum.

17. irfant

irfant irfan

Bu arada bir de resim ilave edeyim.

Son düzenleme: 12 Ocak 2011
  18. PoseidonN

PoseidonN Furkan ÜLKER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve 420
    Favori Makine:
    Cormoran 6Pi-5000
    tekneniz hayırlı ollsun. iyi günlerde kullanın. oltanıza iri balıkllar denk gelsin. gönlünüz mutlulukla dollsun.

19. mallaca

mallaca Halil Barış Şengül

Favori Kamış:
    Makinalı kamış olta,her türlü el oltası,rapala
    En İyi Avı:
    Kiloluk mırmır,Kiloluk iskorpit
    Bu güne kadar fiber tekne yerine şişme bot tercih etmemin tek sebebi taşınabilir olmasıydı.Bursa da deniz imkanı olduğu için arabamın arkasına bot motoru yerleştirdiğim zaman her yerde tekne keyfini yaşıyorum.Hatta yaz tatillerinde de nereye gidersem gideyim millet kıyıda yüzmeye balık yakalamaya çalışırken ben denize açılıp balık tutuyor veya ailemle kıyılar boyunca geziyorum.

Son zamanlarda ise tekne olayını taşınabilir hale getiren römork işini düşünmeye başladım.Fakat bu biraz komplike bir iş.Römork bedeli,çeki demiri bedeli,ruhsata işleme,arabanın denge olayı vs. baya teferruatlı geliyor bana.Ayrıca kıyılayabilmek için ya marinalarda yer bulup kira vereceksin yada tanıdıklarım gibi motoru çıkarıp, kıyıya yatıracaksın.Yoksa 4 mt düz burun çift cidar dolaplı bir tekne , 8Hp motor güzel bir kombinasyon olur gibime geliyor.Bir de anladığım kadarıyla 3-3,60 omurgalı bir bot için 8 Hp ancak yeterli gelirken iş fiber tekne olunca botla ayni sürat performansı için 4 mt tekne için bile 6 Hp yeterli olabiliyor zannedersem.

Konu hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim.

20. irfant

irfant irfan

Merhaba Halil, yazları 4-5 ayımı yazlıkta geçirdiğim için fiber tekneyi tercih ettim. Yaz başında tekneyi denize indirip, tonoza bağlıyorum. Sezon boyunca kuvvetli güney fırtınası öncesinde 1-2 defa karaya çekiyorum. Rahat ve problemsiz olmasına rağmen biraz uzak yerlere gitmek için yeterli olmuyor. Onun için bende römork düşündüm ama dediğin gibi biraz maliyetli. Bu sezon aynı motoru kullanabileceğim 3mt civarında bir bot almayı planlıyorum.

4mt. teknede motoru 8 veya 10 bg. bir motor daha iyi olabilir. Motor ufak olunca toplam ağırlık çok önemli oluyor. Şöyle bir örnek vereyim, tekneye farş tahtası yaptığımda son hızım 25 den 20 km/saate düştü anında. Yani tekne 90 kilo yerine 110-120 kilo olsaydı 5 bg'le idare etmem zor olacaktı. Bu arada bende 90 kg. civarındayım, onu da hesaba katmak lazım ( motor dahil 225 kg toplam ağırlıkta en iyi hızı yakaladım).

Bir yerde uzun süre kalmıyacaksan botla devam etmek daha mantıklı gibi.