kaya balıgı yenirmi?[kızartıp tavada]yada corbası nası yapılır?

Konu, 'Denizdeki Canlılar' kısmında 121212 tarafından paylaşıldı.

1. kaya balıgı yenirmi?[kızartıp tavada]yada corbası nası yapılır?

2. tugay sahın

tugay sahın

Favori Kamış:
    olta,mısına
    En İyi Avı:
    1 kg levrek
    kaya balıgı

kaya balıgının yendıgını hıc duymadım.ama bır kere denemekte fayda var.denızden cıkan her sey yenılebır dusuncesıyle.:)

3. bende yenmez diye biliyodum ama bide buraya soruyum dedim kaya balıgı yenirmi

4. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Kaya balığı yenir hem de çok güzel yenir. Şöyle iri bir tane denk geldi mi bırakılmaz. Görüntüsüne aldanmayın derisi keskin bir bıçak yardımıyla alınınca geriye bembeyaz bir et kalır. Ben kızartarak yemeyi tercih ediyorum, ama çorbaların aranan balığıdır. Tarifleri balık yemekleri bölümünde bulabilirsiniz.

5. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    yücele katılıyorum iri bir kayabalığı asla ziyan edilmez lezzetli bir balıktır genelde çorbası tavsiye edilir ama bende yücel gibi hep kızartmasını yapmışımdır:)

6. kuthan

kuthan Kuthan

Favori Kamış:
    kamış
    En İyi Avı:
    çipura 425 gr.
    kaya balığı dediğiniz acaba ot balığı mı yoksa ikisi farklı mıdır?

7. Aynen katılıyorum ben başka bir konudada bu cümleyi kullandım bencede denizden çıkan her canlı yenilebilir.Ben de tuttum kaya balığı bana çorbasını yap dedi ordaki ustalar ben geri denize bıraktım.

8. blueboyfe

blueboyfe Emin Erçelik

Favori Kamış:
    Zıpkın Mamba 130
    En İyi Avı:
    lepistes 14 gr
    Yenmez

Arkadaşlar denizden çıkan babam olsa yerim misali onu diyen halt etmiştir. Bu konuda olduğu tatsız tutsuz bu balığı yemek için öldürmek hem size boşuna çaba ve tabı boşuna balığın ölümüne sebebıyet verir. Bunun Çorbasına gelınce , kayabalığından çorba derseniz, lağım suyundan çorba içmiş gibi, yap bir lagos,levrek buğulamadan suyuna çorba misali zemzem suyu gibi... Zevkler tartışılmaz genede, bu benim fikrim.

9. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Böyle bir yorumu ilk defa görüyorum. Siz kayabalığı yediğinizden emin misiniz?
    Kayabalığı derken bahsettiğimiz balıklar parmak boyu değil 300-400 gr olanlardan bahsediyoruz. Bugüne kadar kendi yakaladıklarımdan 3 tane yedim. İlk ikisi 300-400 gr 3. 500gr üstüydü. Üçüde çok lezzetliydi.

10. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Çeşme'nin kayabalıkları lezzetsiz galiba:D Bizim yakaladıklarımız nispet gibi olmasın ama gayet güzel.:) Belki de pişirmeden farkediyor olabilir.;)

11. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Kaya balığının ufağı büyüğü farketmez. Her boyu lezzetlidir. Ancak çıktığı yere dikkat etmek lazım. Sarıkulak kefallerin lağım civarlarında sık gezdikleri gibi kayabalıkları sıklıkla temiz olmayan liman ve iskele civarlarında bulunurlar. Bu nedenle vücutlarında civa ve benzeri kimyasalların bulunma ihtimali mevcut. Ancak tekneden açık sularda yakalanan kum yada kaya balıklarının lezzeti çok güzeldir. Çorbasını ise hiç denemedim. Ama tava olarak çok yedim

12. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    aynen Alperencim.körfezde geçen yıl işim düştüğünde bulabildiğim bir boşlukta biraz olta atmıştım.karma olarak 1kg kadar balık çektim,içinde tipsiz 2 balık vardı.oradakilere sorduğumda kaya balığı dediler.balık balıktır deyip akşama attım tavaya,diğerlerinin içinde en lezzetsiz balık onlardı,ağzımın tadını bozdular.:D
    ama tekneyle açıklarda tutulan balık ustalarında dediği gibi hem daha lezzetli,hemde daha doğal olma ihtimali var.ama kıyıdan çıkanı birdaha yemeyeceğim kesinleşmiş oldu.özellikle kordon boyundan çıkanları:D

13. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Kordon boyundan çıkan bir kaya balığını yedin ve hala hayattaysan öldürmeyen Allah öldürmüyor demektir:D

14. ugur35

ugur35 uğur

Favori Kamış:
    Remixon
    Favori Makine:
    RYOBİ KOBE 5500
    En İyi Avı:
    acemi şansı 3,5Kg Çipura;Karaburun/Çeşme
    Alperen
    sanırım o midesi olan varlıklar için.
    arkadaşlar bende mide değil işkembe olduğunu söylüyor.:D :D
    domuz eti hariç aşağı yukarı tüm et türlerini denedim.kurbağa,kaplumbağa ağaç kabuklarında yaşayan beyaz kurt,toprak solucanı,kör yılan,alakarga ve aklıma gelmeyen dahil.
    içlerinde en lezzetlisi yılan etiydi.aynı balık eti gibi oluyor.
    ama asıl önemli nokta iyi pişmiş olması.hele balığı kızgın yağda pişirince sanırım içinde fazlaca mikrop kalmadı,ama dediğim gibi lezzet diye bişey yoktu.kesinlikle tavsiye etmem.:D :D :D

15. cografyacı

cografyacı İrfan Taner UÇAN

Favori Kamış:
    AlbaStar Nature 2780/350 kamış
    Favori Makine:
    Remikson Cardinal 60 makina
    En İyi Avı:
    Aslında çok düşününce anladım ki en büyük balığı yakalayamadım.
    Aslında kayalık bölgede yaşadığı için kayabalığı olarak nitelendirilen değişik türde ve kalitede balıklar var; Karagöz, çupra gibi... Ancak kıyılardaki yosun ve kayalık bölgede yaşayan (Samsundaki derelerde de gördüğüm "Gomit" dedikleri) Sümüklü adı da verilen bir türü biliyorum. Bunun kocaman kafalı, belirgin kalın dudaklı, siyahımsı derili, küçük vücutlu olanlarıyla uğraşmak yerine vücudu daha etli, diğerine göre daha açık renkli olanların derisini soyup fileto çıkarırsanız tavada daha güzel kızardığını ve lezzetli olduğunu görürsünüz. Aslında Samsunda üniversitede okurken Çorumlu bir arkadaşın tavsiyesi ile yakaladım, derisini soymadan tavada pişirdim. Fakat deri kızgın yağda atınca eti güzel pişmişti. Tabi sonradan derisini çıkarmaya başladım. Çorba işine gelince; daha çok iskorpitin çorbası yapılıyormuş diye duydum ama... nasıl yapıldığını öğreten olmadı.

16. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Re:

İşi bildikten sonra neden yenmesin ya sen çokta güsel olur yani çorba veya plakisi

17. Ronder

Ronder

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    3 kg civarında
    Valla Samsun bölgesin de kum kayabalığı için adam dövüyolar :) o derece meşur yakalayıp buğulama yapıyorsun super yenir ayrıca corbası da güzel oluyor bir de iskorpit var köftesini yapıyorduk :D o daha dehşet tatlı