Akbükte Balık Avı

Konu, 'Bölgeler' kısmında melih006 tarafından paylaşıldı.

1. melih006

melih006 Melih Uyar

Favori Kamış:
    Remixon - Safari
    Favori Makine:
    Remixon - Matrix
    Merhaba abilerim bu yıl 28 haziran tarihinde Didim - Akbükte olacağım orada avlanmayı düşünüyorum ama hayatımda ilk defa denizde avlancam çipura çıktığını öğrendim o bölgelerde ne tür balıklar tutabilirim ve nasıl bir avlanma şekli ekipmanı oluşturmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
    Saygılarımla ...

2. tireköseoglu

tireköseoglu gürkan köse

melih kardeşim selamlar. biz grup olarak genellikle akbükte avlanıyoruz. kışın çok güzel çipuralar yakaladık. ben denk gelmedim ama arkasalarım bir günde
    20-25 adet cipura ile döndüklerini biliyorum. ama dediğim gibi bu kış zamanı idi. suan mercan kolyoz gopez cıkar. ama sansın var ise cipura yakalrsın. rastgele...

3. tireköseoglu

tireköseoglu gürkan köse

ayrıca akbük limandan( suan için oyle tatil sezonunda didimden) balık turu yapan tekneler var. günlük 20 tl. birde akbük yakınında kazıklı koyu var. orda tamer(yada taner) kaptan var. bu kişiyi daha cok öneririm. mercan karagöz takımı kullan. ayrıca çiflikler oldugu için palet yemde iş yapar. onun icin palet iğneside alman gerekir. düz uzun saplı iğne. mamun sülünez sardalya iş yapar.

4. melih006

melih006 Melih Uyar

Favori Kamış:
    Remixon - Safari
    Favori Makine:
    Remixon - Matrix
    Teşekkür ederim hepinize. Mercan ve karagöze yönelmem daha iyi sanırım bu türler için ne tip bi olta yapmam gerekir dip oltasımı kaç iğneli mesela..

5. c.polat

c.polat

Favori Kamış:
    olta
    Sevgili Melih kıyıdan avlanmayı düşünürsen saklı cennet'in önünden ve Ziraat bankası tesislerin önünden ,suya 50-100 m kadar girerek güneş battıktan sonra gece borukurdu ve mamunla avlan borukurdu birinci tercihin olsun ,suya gir diyorum çünkü oraları çok sığdır ,yazın suya girmek problem olmaz çok güzel iri mırmırlar lidakiler,şansın varsa iri çupra da alırsın.
    Takımınıda şöyle hazırla iskandil ağırlığın 40-50 gr kadar olsun ,beden ve köstekleri kaliteli Fc misinayla yap 0.30 'dan daha kalın kullanma ,yok fc misina bulamam dersen o zaman misina kalınlığı beden ve köstek için 0,24'ü geçme iğnelerin borukurdu için Mustad 1521 serisinden 4 veya 5 numara veya Mustad 1522 4 numara iğne kullan .

Takımınıda ileriye doğru attıktan sonra düzelt ve sonra oltandan bir miktar misina salarak takımın yere yatmasını sağla,ve bizede muhakkak sonuçları bildir iyi veya kötü ...:)

Yakaladığın küçük isparozları 5-6 cm kadar olanların bir kaç tanesine kimisine sırtından ,kimisini alt çeneden sağlam ince misinaya (0,25-0,26) bağlanmış Mustad 505 2 numara iğneye tak ,ğöğsüne kadar suya gir ve bunları 20-30 m kadar kontrol edebiliceğin aralıklarda bırak, bu misinalarada 5-6 kulaç kadar boşluk ver bunlarla levrek yakalama şansın yüksek.En az iki üç kamışla avlanmayı unutma ,levrekler için el oltası düzeneği hazırla ,rastgelsin haberlerini bekliyoruz...:)

6. melih006

melih006 Melih Uyar

Favori Kamış:
    Remixon - Safari
    Favori Makine:
    Remixon - Matrix
    Cem Abi verdiğin bu değerli bilgiler için çok teşekkür ederim tarif ettiğin yeri biliyorum daha önce de gitmiştim dediklerini tek tek uygulayacağım ve haberlerinide vercem çok sağol. Oralarda boru kurdu ve mamunu nerden temin edebilirim ?
    Saygılarımla ..

7. c.polat

c.polat

Favori Kamış:
    olta
    Rica ederim sevgili Melih,yazın Akbük içinde yem satanlar var oralara bak,veya bir taşıtın varsa Söke'nin çıkışında anayolun kenarında TOKİ evlerinin karşısında bir dükkan var Gökçen av bayii oradan siparişle getirtebilir alabilirsin bak bu da telefonu 0535 836 65 41 ,sağlıcakla kal ,gönlündeki avlar rastgelsin...:):)

8. melih006

melih006 Melih Uyar

Favori Kamış:
    Remixon - Safari
    Favori Makine:
    Remixon - Matrix
    Seninde avların rast gelsin abi tekrar teşekkür ederim kendine iyi bak..

9. pitbull

pitbull Furkan Güner

Favori Kamış:
    Shimano Alivio BX 2.70- Shimano Alivio BX 1.65
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000 RB- Okuma Pro SPA 25
    En İyi Avı:
    Turna-52cm
    Geçen yaz oradaydım ama, hangi balıkların olduğunu bilmediğim için balık tutamadım. O kadar çok balık varki ayaklarının altından geçiyor yüzerken :). Av raporunu bekliyorum.

10. melih006

melih006 Melih Uyar

Favori Kamış:
    Remixon - Safari
    Favori Makine:
    Remixon - Matrix
    Bakalım ben daha öncede gittim ama denizdeki ilk deneyimim olcağı için pek umutlu değilim artık şans :)

11. kurbagaprens

kurbagaprens Ergin DEMİROĞLU

Favori Kamış:
    Major Craft Solpara 274 up to 50.gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic C3000HGFK
    En İyi Avı:
    1 cm Lepistes
    Akbük Ziraat Bankası Tesisleri önünden defalarca avlanmış bir yazlıkçı olarak şunu söyleyebilirim. Gündüz çok verim alamazsınız, zaten denizde yüzen bir kalabalık buna engel olacaktır. Akşam ya da gece saatlerinde daha verimli olur. Fakat yem için mamunu pek önermem (aslında en iyi yemlerden biridir fakat küçük balıkların tırtıklamasından saçlarınızı yolabilirsiniz) Sübye gibi, tavuk gibi iğnede mukavemeti kuvvetli yemleri tercih etmelisiniz. Veya sarma sardalya da yapabilirsiniz. Bol lidaki avlayacaksınızdır ama boyları malum. Çupra için biraz sabırlı olmalısınız. Eğer imkanınız olursa sandal gibi birşeyle açılmanızda fayda var. Daha verimli olarak Fransız tatil köyünün oradaki balık çiftliklerinin karşısını düşünebilirsiniz. Yalnız şuan sadece 1 tanesi aktifmiş. Orada ayrıca levrek avlama şansınız da yüksektir. Rastgele. 10 Eylül'ü iple çekiyorum :)