kalkan avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Suatreis tarafından paylaşıldı.

1. Suatreis

Suatreis

Bulunduğum mıntıkada (Silivri) kalkan avı yapıyorum. O balığı sabaha karşı binbir sabırla kıyıdan çektim. Kumsaldan denize yürüyerek 150 mt kadar gittim su ancak belime kadar geliyordu ordan atış yaptım ve misinayı deplase ederek kumsala kamışı sabitledim 200-250 mt misina gerekti, bu av için hususi takım yapıyorum.Gerçektende avlamak için değil bu balık artık, ancak sabrınızı denemek ve zor olanı başarmanın vereceği haz için düşünebilirsiniz. bu arada gelme ihtimali olan ne kadar kum dibi balığı varsa ayrı heyecana neden olur. Zira kasım ve nisan ayındaki verimli olduğunu gördüğüm ( ne verim ama ! ) dönemde ancak 6-7 tane hatırı sayılır ve limit dahilinde tutabildim.

Takım önerim şu olur 1/0 düz krom iğne en az 15 kg çekerli monoflament misina ve beden 50 gr yaprak kurşun (normal kurşunuda ezerek kalın ama yassı hale getirebilirsiniz yoksa bulmak biraz zor olur) yem için kılçığı alınmış flato istavrit. bu şekilde ikili bildiğimiz dip takım yapınız ama köstekler 25 cm den aşağı olmasın bedende kurşun ve fırdöndüyü mesafeli bırakın köstek arası 50 cm kadar olmalı takım dibe iyice yatmalıdır. Yengeçler ve diğer yavrular yeminizi rahat bırakmazlar aklınızda olsun ve birde büyüklüğünden şüphe ettiğiniz bir duruma rastlarsanız yavaş yavaş çekiniz yavru kalkan gelebilir. Kıymayınız o güzellere.

bahtınız açık olsun.:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2007
  2. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Kalkanı nasıl avlayabilirsin?

Kalitesine göre 0.60-0.80 beden, bir fırdöndü, altına 1 metre 0.50-0.70 kolçak ve ucuna 100 gramlık kurşun.
    Küçük parmağınızı içeri bükün işte bu oluşan yaya eşit bel bölümü bulunan (2 cm kadar) ve sapı da 3-4 cm olan keskin uçlu iki ikancayı birer karış köstekle kolçağa ilki kurşundan 1.5 karış (30 cm) ikincisi 3.5 karış (70 cm) yukarıy bağlayın.
    Kalkan oltanız hazır...
    Yem olarak hamsi, istavrit ve sardalya kullanabilirsiniz. Yemlik balık en büyük parmağınıza eşit yada daha küçük büyüklükteyse sırtından ikiye bölün baş tarafını bir kancaya, kuyruk tarafını diğer kancaya takın.
    Balık daha büyükse 2 -3 cm kalınlığında tekerlek dilim kesin ve kancaya takın.

Kalkan avlayabilmeniz için suyun az dalgalı olması şarttır. Çarşaf gibi denizde bu balık av vermez. Oltayı bulunduğunuz yere göre 10 ile 50 m kadar ileri fırlatın gerdirip kamışı makine kalamasını ayarlayarak emniyete alın, balığın vurmasını bekleyin.

Kalkan kumsalları ve dibi kum olan plajları sever...

Neşeli ve bereketli avlar dilerim.

3. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Her şeyiyle güzel bir anlatım yapmışsınız. Yalnız kalkanın kıt hatta yok olması biraz fazla işlenmiş. Yılılık 500-800 ton arası kalkan avlanır. 2004 yılı Resmi rakamlarına göre miktar 376 tondur.
    Dileğimiz tüm balıkların dedelerimiz zamanındaki bolluğuyla torunlarımıza kalmasıdır. Neşeli ve bereketli avlar dilerim.

Balık türü -Toplam, Doğu Karadeniz, Batı Karadeniz, Marmara,....Ege.. Akdeniz

Kalkan.......376.......116..............,.......158.......,.....98......,....-4..,....-0

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Temmuz 2007
  4. Sohbetcibaba

Sohbetcibaba

Favori Kamış:
    Olta balikciligi
    En İyi Avı:
    Morina Baligi 1.18cm 23 kg
    Kalkan,Pisi ve Dil paliklari bildiginiz gibi yassi baliklardir ve de kumun hemen ustunde yasarlar tabii bunu hepimiz biliyoruz. Bu nedem oluyor baligi avlamamiz icin de yemimizi mumkun oldugu kadar yerde taktim etmemiz lazim.onun icin ben de sizlere bir takim tasarladim burda biz buna TERAZI diyoruz .

peki bu takimi nasil yapacagiz ustten baslayip kursuna dogru anlatmaya calisacagim.
    Firdonduye 1 metre 9 kiloluk bir misina bagliyoruz,20cm assagisina varsa ince sikistirma kursun yoksa 2 dugum atiyoruz,boncuk,gezerkursun 15gr,boncuk.simdi geldik telimize kaynakcilarin kullandigi ARGON teli 1,6mm bunu bir civinin etrafinda yay gibi ceviriyoruz ve 15 cm uc birakiyoruz sonra misinaya geciriyoruzaltina yine bir boncuk,15gr gezer kursun ve boncukvarsa sikistirma kursun yoksa 2 dugum.simdi geldik isin zoruna bir klipslifirdonduyu alipfir dondunun tam ortasindan 3.5mm bir sinyallen deliyoruzdeldikten sonra bunun icinden 2 tane 20cm uzunlugunda 1,6 mmlik argon telini geciriyoruz sonra her iki tarafinda uclarini uzerine bukuyorsun cektigin zaman acilir olsun ama cikmasin diye.simdi gelelim tellerin uclarina bunlara bastan elektrikcilerde bulunan isitinca daralan nylonlar var bunlardan geciriyorsun bastan sonra her 3 ucuda bukerek ufak fir dondu geciriyorsun sonra nylonlari firdondunun yarisina kadar gecirip bir fohn aletinlen isitip daraltiyorsun simdi firdonduler bagli ve sadece birer gozleri doner hale gelmis oluyor.
    sonra her 3 uca 20cm 5kg lik nylon bagliyorsun ve uzun govdeli igneleri bagliyorsun. klipsede yuvarlak olur sa iyi yoksa yatsi bir kursun takiyorsun takimimiz bitmis durumda..
    yem olarak 1 gun bekletilmis hafif kokan boru kurdu tercih ediniz vede yemleri taktiktan sonra alt teraziyi acin suya dustugunde bu direk yere yapisacaktir ve havaya kalkmiyacaktir uzunkollu oldugu icin eger yuvarlak kursun olursa daha iyi o zaman yerde yassi olarak kalir ve gezer.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Temmuz 2007
  5. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    Ryobi Proskyer Nose Power - Shakespeare Mach 1 XT
    En İyi Avı:
    Küçük beyaz; 7 cm. Kuzey batı Antartika Sığlıkları..
    Arkadaşlar,
    yerli ve yabancı sitelerde araştırma yaptım.

Genelde kullanılan takımlar 2 köstekli çift taraflı kurşunlu yemli takımlar yani hemen hemen bizimkilerle aynı.

Kullanılan yem de bütün istavrit yada kıraça, ama biz yaprakla yakalamıştık.
    Bir kaç farklı sitede ve bir kaç farklı mekanda yapılan avların ve takımlaırn anltaıldığı yazıları tamamen okudum.
    Hepsinde en az 0.35 misina ve lüfer için kullanıldığı söylenen en ufak 1 numara iğneden bahsediliyor.

Bir iki yerde aynı lüfer için kullandığımız mantarlı takımın daha kısa kösteklisinden de bahsedildiğini duydum, köstek boyu olarak 1 karış verilmiş yani 20 cm civarı. tabi bunuda çok iğnei yapmak mümkün.
    Telli takım genelde akıntının çok olduğu yerde takım uçmasın yada kıyılamasın diye tavsiye edilmiş ama biz zaten ağır kurşun kullandığımızdan bununda pek bir öenmi yok ayrıca telli takımı ileri atmak çok daha zor, hele hele bir telli takım gördümki 4-5 metre ancak atılabilir. Bunun yerine ağır kurşun (100-115) kullanarak ileri atıp gezmemesini sağlamak çok daha mantıklı. Zira ben rivada 75 gr lık kurşun attım takım olduğu yerde kaldı. hiç gezmedi.

Bence takım uygundur arkadaşlar, ya bu kullandığımız resimdeki takım yada yine 2 veya 3 iğneli kısa köstekli mantarlı takım yapılabilir. Hatta bu kullandığımız takımın köstek sayısı 3 veya 4 e de çıkarılabilir atışa elverdiği ölçüde.
    Bir üçüncü takım olaralkta bunu buldum.
    Alıntıdır.

Ama esas itibarıile takımların mantığı hep aynı, yemi dibe bırak ağırkurşun kullan. bekle.

Son düzenleme: 27 Mart 2007
  6. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Okuma Salina 4.20 Salina 100-200 - Lineaeffe Extreme Cast 4.40 180gr. - Okuma V-System 240 10-40g
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Kalkan için kullandığımız takım çok basit ma amutlaka daha farklı takımlar vardır.
    Önerim çok iri balık olması ihtimaline binaen 0.30 dana 0.35 0.40 misina, 0/4 veya 0/5 iğne gerçi 1 le de aldım dediğim gibi ama çok irisine iri kullanmak daha iyi ve iki tarafıda delikli yani çifttaraflı düzkurşun buda 75 gr 100 gr 125 gr olsa iyi olur ben o gün 75 kullandım hiçbir sorun olmadı 1metre bile kaymadı ama heryer aynı olmuyor hazırlıklı olmak lazım

Bu da, genelde kullanılan kalkan takımı...

7. SahEmre

SahEmre Emre

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar,

ÇİFT TARAFLI İSKANDİL KURŞUN

İĞNE ( 1, 0/1, 0/2, 0/3, 0/4, 0/5) Her boy kullanılabilir.

Aslında bu iğneyi örnek olsun diye koydum, başka tür iğnelrde olabilir bence önemli olan en az 0/3 falan olsun ve kalın iğne olsun, kanımca ince iğne künt hayvan olduğundan daha kolay yırtar kalın iğne daha zor.

Gerçi gördüğümüz kadarıyla yakaladığımız kalkan yemi komple yutuyor ve iğneyide tamamen yutuyor yani çektiğinizde balığın azında iğne miğne olmuyor. Dolyaısyla kaç ihtimali çok güz ama çok iri balığa denk gelmedik tabi.

8. ahmetcin

ahmetcin ahmet cin

Favori Kamış:
    oskar
    Favori Makine:
    lıneaeffe top gun fd 50
    En İyi Avı:
    2,5 kg kalkan
    kalkn avı

arkadaşlar, ben ist`de kalkan alıyorum. kullandıgım takım 100-125gr armut kurşun, no:3-2-veya-1 paslanmaz nikel iğne,beden 0/50-kasnaklar 0/40 misineden yapıyorum.yem olarak mezgit kullanıyorom. takımıda 3 iğneli hazırlıyorum. ETKİLİ OLUYOR.

9. AHMET52

AHMET52 AHMET CİĞERCİ

Ben sinop ta kalkan avlıyordum şimdi istanbul silivrideyim burada karadenizi tercih ediyorum yakup hocamın önermiş olduğu iğne 0,60 beden 0,50 ve 25 cm köstek iki iğne ile ( klasik düz bağlanmış) 200 gr kurşun ile kumsaldan 40-60 m civarı atılabiliyor oltayı sabitleyip beklemeye devam bu yöntemile nisan döneminde çok iyi kasım aralık döneminde azda olsa balık avlıyorum sonbahar aylarında sabah saatlerinde denize güneş vurmaya başlayınca tadına doyum olmuyor rasgele. lütfen gerekli ölçü ve sayıya saygı gösterelim!!!