Şabut dünya rekoru bence bu, hemde bizim yani türklerin avladığı

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında CoNTRoLLeR tarafından paylaşıldı.

1. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

bildiğim kadarıyla

bildiğim kadarıyla bu balık atatürk barajında ağla yakalandı diye hatırlıyorum sene 1990 91 olması lazım

2. serdar43

serdar43

Favori Kamış:
    Orta kalite kamış.
    En İyi Avı:
    Levrek- 1,750 gr
    bu sazan sanırım hint sazanı olması gerkli. Beyaz sazanda diyenler var zaten bu balığın ülke sınırlamız içersine tutulması yasak yaklaşık 650 ytl para cezası var diye biliyorum..
    http://www.youtube.com/watch?v=I93gW2Ahu8Y
    böyle bir balık tutan arkadaşın görüntüleri insan boyu var biraz uzun bir video ama balık görülmeye değer..

3. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Bu balıklar Fırat nehrinde ve Atatürk barajı ile Karsta Çıldır gölünde var Laspir denilen tür bunlar yine sazan gillerden ama Sazan balığı değil.Bu balıklar olta marifeti değil Ağ ile yakalanma 90 lı yıllarda gazetelerde yer almıştı.

4. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    mehmet bey ben bu baliklari laspir olduklarini sanmiyorum..laspir en fazla 90-100 cm olarak geciyor ve bu resimdeki baliklarin vucut yapisi farkli ve kafa basik....

5. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Türkçe ismini kesin söyleyemem, benim gittiğim avladığım köyde şebut, şabut diyorlardı. Yöresel isim konusu malum.
    Balığa ait neten alınmış resimlerle yukarıda ilettim.

Kesin olan bir şey var ki;
    Bilimsel adı Barbus esocinus dur.

6. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.
    Adaş dünyada görmediğimiz ne boylar var:confused: ama Laspir değilse Sazan hiç değil bence bunlar.

7. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

hatta bu balığa fıratın kıysında yaşayanlar turna diyorlar ama kanımca sazan gillerden bıyıklı balık olması gerek

8. FOX

FOX Onur

Favori Kamış:
    lineaeffe turnafresh 420..albastar 300
    Favori Makine:
    lineaeffe 4.20 okuma travertine 65..daiwa sweepfire 35 silverstar 3.50
    En İyi Avı:
    16 çinekop..5 kg istavrit
    tüfeklemi vurmuş bunları ya :D:D

9. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Dostlar Karayel Rumuzlu Yakup Erdem ogretmenim, Su urunleri ve biyologi konusunda bir akademisyendir. Baligi teshis ettim diyorsa, inanin bana bu is bitmistir.Barbus esocinus hakkinda daha ayrintili bilgi ve deneyimleri olan varsa
    ve paylasirsa sevinirim. Muhtesem bir balik. Her halde Mersin, yayin, Aligator Gardan sonra tatli sularda buyuyen en buyuk baliklardan biri. Hem de Memleketimizde var. Vatana millete hayirli olsun. Unutmayalim tutmak yasakmis...Boyle bir canli zaten cok buyuk degerle korunmali...

10. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    yakup hocam sizde zamaninda almissiniz kuzuyu..super bir balik ilk defa burda duydum bu buyuklukte ve bu turde bir balik oldugunu ic sularimizda...tek kelimeyle tebrikler...

11. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Hüseyin kardeşim teşekkür ederim, sanırım arkadaşlar balık avı yanında av muhabbeti gibi görüyorlar durumu, malum ben de biraz hassasım, sallanmaya başladımı tekrar tekrar iletiyorum :D

Sevgili Mustafa Halfeti (Urfa) den tanıdıklar ticari balıkçıydı. Yıllarca önce beni misafir ettiler, ağ ve oltayla avlanıyorlar, ağı bir tarafa koyun, oltada 4 mm lik ip ve standart el ayası kadar kancaların dışında demirci tarafından dövülerek imal edilmiş kanca kullanıldığını söylesem kimse inanmaz. Akşamdan bırakılan halat oltadan sabah balığı toplamak nasıl bir avcılıksa avladık işte. 20 kg üstü benzer pek çok balık arasında en iri olanlar bunlardı ve ben çok ta iyi hatırlamıyorum (öğrencilik evrem olması ve avlanan balıklar kısa sürede pazarlandığından inceleyemedik)

Bu balık gibi Fırat-Diçle havzasındaki pek çok balığın yeterince tanınmaması fakat bölgenin başta Zapsuyu olmak üzere bakir olması türün devamına yardım etse de, artık Fırat ve Dicle de sınırdan itibaren barajsız doğal nehir kalmaması türün biyotopunu (yaşam alanını) bozarak suyun ısınmasına ve bu türlerin azalmasına neden olmaktadır.

12. CoNTRoLLeR

CoNTRoLLeR Bekir K.

Favori Kamış:
    Linea Effe OYSTER CAST 4.20 mt. SURF kamış ve 60 lık 4 bilyeli noname makina.
    En İyi Avı:
    Balıkavı.net
    küçük olan 40 kg büyük olan 120 kg. kiloları ben yazmadım gönderen arkadaşım böyle göndermişti..

13. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    dogrudur abi site uyemiz namidiyar namik abi de camasir ipi ,su bidonu kullanir balik avinda:D sizinki gayet normal yani

14. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    pisti mi oldu simdi abi:eek:

15. kilo

sazan en fazla 45 kilo oluyorda rekor 120 kilo yaziliyor diye haber var demekki o balik ya maket yada foto montaj agactaki balik lari demiyorum rekor diye bahsedilen den diyorum bu agaca asili olanlar sazan cinsin den biyikli baligi andiriyorlar kimi yerde dargin diyorlar biraz animsatiyor

saygilar

16. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    bekir paylaşımın için teşekkürler

17. slimselim

slimselim

Favori Kamış:
    Tarzan Zıpkın , Albastar olta Rambo bıçağım Fotoğraf makinam
    En İyi Avı:
    2 kg aynalı sazan 1.5 kg RusKefali
    Güzel paylaşım. Resimler hep eski mazidemi kaldı acaba öyle sazanlar. Umarım değildir. Resimler için teşekkürler.

18. poissonbleu

poissonbleu murat

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kocaağız 4kg
    yakup hocam bende geçen sene 1 ay süreyle halfetide bulundum, şu anki durum şöyle:birecik barajı yapıldıktan sonra bu büyüklükteki balıklar birecik ve atatürk barajının derin sularını tercih ettiler (ama ne mutlu ki nesilleri tükenmedi) ,göl kıyısında bu balıkların yavruları sürü halinde geziyorlar ancak normal bir büyüklüğe eriştiklerinde baraj göllerine veya fırat üzerinden suriye ve ırağa kaçıyorlar,ancak az da olsa ''genelde 5 kiloluk şebutlar'' gölde bulunuyor,zaten gölün altından fırat nehri geçmektedir.

ilk fotograf 2000 yılından önce çekilmiş olmalı çünkü birecik barajı için 2000 yılında su tutulmaya başladığı zaman halfeti ilçesinin büyük çoğunluğu sular altında kaldı ve büyük bir göl meydana geldi,elinde 2 büyük balık tutan adamın arkasındaki manzara da tarih oldu,şu anki hali fotoğrafta görüldüğü gibidir.

ve aynen belirttiğiniz gibi bu balıklar yöre halkınca ''şebut'' olarak anılmaktadır, orada bulunduğum süre içerisinde bu büyüklükteki balıkların fotoğraflarını çok gördüm ve bundan daha büyüklerinin şu anda baraj gölünde olduğu söyleniyor ve yine belirttiğiniz gibi dengenin bozulması nedeniyle nehirlerde balık kalmamış, şu anda balıkçılar zamanlarını eski günlerini yad etmekle geçiriyorlar,ağ atanlar genelde eli boş dönüyor ancak gölün oluşmasıyla göl kenarındaki tarihi yerlere ''rumkale gibi'' turistlere tekne turları düzenleyerek kendilerine yeni bir geçim kapısı açılmış durumdadırlar.

benim bir haftalık çabalarım sonucunda 70 kiloluk olmasa da fotografta görülen 2 adet aynalı sazanı yakalayarak her gittiğim yerde balık yakalama geleneğimi de sürdürmüş oldum.10 sene önceki balıklarla kıyaslandığında biraz komik durdu ama bunu da sizlerle paylaşmak istedim.:)

hepinize sağlıklı ve mutlu günler dilerim...

19. kılım işte

sazan konusunda sadece pişirme tecrübem var. fekat bakir anadolu konusuna girince.

valla oltasını bilmem gerçi agla olması muhtemel ancak yeşil ırmakta yakalanmıs 2 metrelik yayınlar sıradan sayılırdı bir vakitler. gözümünen görmusumdur. amasyada çarsı ortasında dilim dilim satılırkene.

muş da karayolundan giderken kanat açıklıgı bir toros arabadan daha fazla kartallar da görmusumdur. anabritanica ya inat.

balın şebut diye koç gibi balıgımız varımız da heberimiz yokmus.
    halfetiyi görmuslugum vardır birecikte sazan diyip içinden kılcık çıkanbir kebapta yedirdiler bana. halfetide balina tuttular dense inanırım. oralardan çıkar böyle seyler.

benim karın agrım baska.
    bu rekor lar geyigi garip . hep evoropa damı olacak bu işler yavv.
    hep evoropadamı buluncak bu harika insanlar kalantor agalar
    tamam oltasını ipini kuşagını onlar üretiyo
    hakemi şusu busu da onlarda.
    önceden belli sularda saatli sureli balık tut en buyuk ilan et. yogg canım.
    sen tutunca da dudak bukup "wery wery interessing"
    yerse. "pis yerli". "efendim sahip."
    giuness bile ulkemize gireli 3-5 sene oluyor - büyük eksiklikti- ustelik tek yetkili hakemi çılgın profesör orhan kural - saygılar hocam- kimi neyi tescil ettiriyo benim gariban balıkçım. göbeginden taksi hoplattıran kenar mahalle kungfucularından sıra bulup hemde .tek derdi evine ekmek taşısın kokusmadan balıgı satsın yada yesin.

içinizi ferah tutun
    "en büyük balık bizim balık" agalar.
    öylede kalacak
    tek sartla
    urfalılara balık tutmayı ögretmeyecez.:=))
    mazallah "gap" ta yaptıkları gibi yaparlarsa... hani malum 10 sene öncesine kadar bilmem kaç milyon hektar tarım arazimiz vardı da şimdi o kadar tuz çölümüz var allaha sukur.:=)))
    hele birecikte yedigim o sazandan sonra balık tutmaları hemi ayıp hemide yazuk ve dahi günah olur valla.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 16 Ekim 2007
  20. flazer

flazer mehmet ali filizer

Favori Kamış:
    YILMAZ 90 LIK ZIPKIN SHEAKPER MAKARALI OLTA VEDE ALBA NIN KAMIŞLARI
    En İyi Avı:
    TATLI SUDA 43 KG AYNALI SAZAN(rüyamda)5,5kg aynalı sazan,6KG DÜZ SAZAN, DENİZDE 2KG MIGRI
    şebut dediğiniz balık hint sazanıdır fırat nehrinde mevcuttur yani kesinlikle bildiğimiz sazan değildir saygılar