özel tekne belgesi için gerekli evraklar

Konu, 'Tebliğler' kısmında orkinos54400 tarafından paylaşıldı.

1. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Merhaba arkadaşlar; Yeni aldığım tekneyi İkamet ettiğim sakarya akyazı'da evimin bahçesinde muhafaza altına aldım. En yakın deniz bulunduğum yere 110 km uzak olduğundan, tekneyi emekli olduğumda, (yaklaşık 2 yıl sonra) denize indireceğim. Ö.T.B için yukarıda belirttiğim uzaklıktaki karasu liman başkanlığına müracaat edeceğim ancak istenen belgelerin ne olduğunu tam olarak açıklarsanız çok memnun olurum.

Not elimde sadece muhtardan onaylı sahiplik belgesi var( sahiplik belgesine tekne fiatı yazmadık sakıncası varmı)

Son düzenleme: 30 Eylül 2009
  2. Süheyl Başak

Süheyl Başak Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Emrullah Bey,
    Forumlar bölümünde tekne bakımı kısmında ÖTB için gerekli evrakları ben tek tek açıklamıştım. O bölümü okursanız tahmin ederimki sizlere yardımcı olacaktır.
    Bir hafta evvel ben belgemi aldım. Daha başka soracağın bilgiler var ise cevaplamaya hazırım.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

3. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Süheyl bey; Öncelikle yazıma karşılık, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

İnanın o kadar canım sıkıldıki anlatamam. Bir tekne alalım dedik başımıza dert aldık desem yeridir. Zaman zaman canımı sıksa da, bugüne kadar yasadışı bir şey yapmadım ve şimdide herşey kanuni olsun diye, tekneyi 2 yıl sonra sürekli kullanacak olduğum zonguldak (Baba ocağım) liman başkanlığını telefonla arayıp, müracaat için bilgilendirilmek istediğim de, tekneyi görüp kendileri ölçeceklerini, aksi taktirde ötb veremiyeceklerini belirttiler.

Bu da demek oluyorki, çalıştığımız kurumdan izin alacaz, römork için çeki demirli araç bulacağız ve yaklaşık 200 km lik yolu gidip, ilgili memurların görmelerini ve ölçü almalarını sağladıktan sonra, oradaki durum müsait olmadığı için tekrar aynı yolu katedip tekneyi Sakarya'ya getireceğiz. Nedeniyse yasalar böyle istiyormuş. Tamamda, yasalar vatandaşa yardımcı olmak için çıkartılmazmı? Bu durum, vatandaşa eziyetten başka nedir?

İçine düştüğüm moral bozukluğuyla bana yakın liman başkanlıklarını arayarak derdime çare ararken, bana 100 km yakındaki bir limanın bizzat başkanı ile görüşüp, memuriyetim nedeniyle teknemin de doğal olarak yanımda olması nedeniyle herhangi bir denize naklinin çok zor olduğunu izah edince, önümüzdeki hafta için gel, yardımcı oluruz dediklerinde, başkan bey ilgilenmez diye fazla da birşey soramadım.

Süheyl bey; Durum biraz karışık olduğundan açıklamalarım da karışık oldu. Bu yüzden kusura bakmayın.

Almış olduğum teknede liman adı, yangın tüpü, can yeleği ve simidi sertifikaları yok. Sadece kendime ait olduğuna ait muhtarlık onaylı sahiplik belgesi var. Sizin belirttiğiniz ikamet belgesini de alınca, denizde çektiğiniz tekne fotolarına karşılık bende;
    Teknenin karada fotolarını çekip, müracaatımı bu şekilde yapmayı düşünüyor, bu konuda sizin de bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.

Saygılar.

Son düzenleme: 30 Eylül 2009
  4. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Emrullah Bey,
    Allah kolaylık versin, ancak sakın unutma sahiplik belgesi ile ÖTB çıkarma işi kasım ayı sonunda sona erecek. Bu tarihe kadar mutlaka çıkarman lazım.
    Aklına gelen her soruya yardımcı olmaya çalışırım.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

5. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Merhaba Süheyl bey, merhaba tüm arkadaşlar;

Yeni aldığım tekneye ÖTB çıkartabilmem için istenen belgeler için Bu hafta İstanbul'a gidip yangın tüpü,bayrak direği,yelek ve can simidi derken teknede olmayan çapa, zincir, şamandıra, usturmaca,halat motor kilidi ve diğer bilümum malzemeler derken bütçemiz etkilensede eksiklerim tamamlandı neredeyse.

Süheyl bey (yaşınız itibariyle ağabey diye hitabımdan alınmazsanız) Ekim ayının 15'inden sonra Çalıştığım kurumdan izin alarak, gerekli işlemlerin yapılması için zonguldak liman başkanlığına müracaat edeceğim.Teknenin nakli için römork çekiş demiri olan araç bakınıyorum. Kendi aracımı değişeceğimden taktırmayı düşünmüyorum.
    çok önceden teknelerim olduğu halde dıştan takmalı olana çok yabancıyım. Satıcısındanda doğru bilgiler alamadım.

Motor; Johnson marka,dıştan takmalı, 2 zamanlı ve 25 beygir gücünde. Alırken tekne üzerinde akü takarak çok kısa çalıştırdık. Biraz incelediğimde kuyruk kısmında iş makinalarında olan gres basma sibobu veya memesi var öğrenmek istediğim bahsettiğim yerden gresmi yoksa başka yağmı basılmakta ve motora da hangi yağdan kaç litre koymalıyım, ayrıca şanzımana yağ koyuluyormu? yardımlarınızı bekliyor;
    Saygılar sunuyorum.

6. Süheyl Başak

En İyi Avı:
    Torik 3-4 kilo
    Emrullah Bey Kardeşim,
    Evvela abi demenden ne diye alınayım, bu sizin bana karşı gösterdiğiniz bir nezaket ve saygı ifadesidir. Keşke herkes birbirine saygılı olabilse. Hitap tarzınız için size çok teşekkür ederim. Bu tip bir hitaptan hoşlanmıyacak bir kimse varsa onu hiç kale dahi almayın.
    Gelelim sorunuza:
    Dıştan takma motorlarda çeşitli yerlerinde gres yağı basmak için sübaplar vardır buralardan gres basılır. Ancak şanzımanların yağ hazneleri ise üstü tornavida yarıklı iki adet tapa olması lazımdır. kullanmanıza bağlı olarak bu tapaları açıp yağın boşaltılması ve tekrardan şanzıman yağı doldurulması gereklidir. Doldurma esnasında üst tapa açık olacak ve alt tapa deliğinden yağ doldurulacaktır. Bunun içinde yağ pompası veya yağdanlık kullanılması gereklidir. Alt tapa kapatılarak üstten doldurulması halınde depo tam olarak doldurulamıyor ve içerde hava kalabiliyor. Eğer bu yolu denerseniz ilk dolduruştan sonra(yani üst tapadan yağ taşmaya başladıktan sonra) 10-15 dakika bekleyin yağ eksilirse tekrar doldurun. Motoru yeni satın aldığınız için tavsiye ederim ilk bakımını bir servise yaptırın. Böylece yağın nasıl doldurulduğunu ve nerelerine bakım yapıldığını da öğrenirsiniz. Bilemiyorum ama
    her halde bujilerde değişecektir. Nisbeten düzgün bir servise giderseniz iyi olur.
    Ben johnson servislerini bilemiyorum. Benim motorum suzuki dir.
    ÖTB de mutlaka kasım ayı sonuna kadar çıkarın.
    Daha evvel farkına varmadığım için cevap vermemiştim, kusuruma bakma kardeşim. İyiki özel mesaj göndermişsin.
    Selamlar,
    Süheyl Başak

7. kanaryasesi

kanaryasesi Tayfun Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    işlemler ayni ama artık özel tekne belgesi vermiyorlar.. internet üzerinden teknenizin ismini belirliyorsunuz ve bağlama kütüğü kaydı altında o ismi sziden başkasına kullandırmıyorlar.. eğer o isim alınmışsa başka isim yada yanına bir harf ve rakkamla alıyorsunuz.. Bağlama kütüğü işlemleri bittikten sonra artık ÖTB değil arabalarda olduğu gibi bir ruhsat veriyorlar.. Sitede Aliço bu konuda bir yazı yazmıştı.. arattırırsanzı faydalı oalcaktır

8. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Dediğinizi yaparak internet adresinden isim aldım Teşekkürler

9. kanaryasesi

kanaryasesi Tayfun Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    o ismi alığınıza dair belgelerle, teknenin boyuna göre motorlu taşıtlar vergi dairesine verginizi yatırıp liman başkanlığına başvurun size ruhsat çıkarcaklardır..

10. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Merhaba Tayfun bey; benim teknem 4 metre 25 dıştan takma motorlu 5 metreden küçük tekneler vergiden muafmı değilmi, muafsa vergi dairesine gidip herhangi evrak almam gerekiyormu? yardımcı olurmusunuz.
    Sevgiler.

11. 56562

56562 xxx xxxxx

Emrullah Bey ;

Boyu 4,99 cm. ye kadar ( dahil ) tüm tekneler, motor gücüne bakılmaksızın harç ödemelerinden muaftır. Boy 5,00 ve daha uzun tekneler ise harca tabi. Harç ödemesinden muaf teknelerden vergi dairesinden alınacak muaftır v.s. bir belge istenilmiyor.

12. orkinos54400

orkinos54400 emrullah

Çok teşekkürler; Sevgili hakan bey