Kayseride yırtıcı balık nerde tutulur_??*

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında aslan_kral tarafından paylaşıldı.

1. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Arkadaşlar acayip balık meraklısıyım meraklı olduğum kadar da tecrübesizim bu konuda... Özellikle yırtıcı balıklara özel bir ilgim var.(Alabalık ve turna)
    3 sefer Pınarbaşına gitmeme rağmen hiç balık vurmadı.Yem olarak sahte balık kullanıyorum.Mebste attım onada alabalık vurmadı.Herkes bana gülüyor oltayla balık mı yakalanır ağ gerecen tırı vırı atacan balığı öyle yakalarsın diyor.Ama ben bizden 5 nesil sonrasınında balık tutma zevkini tatmasını istediğim için kesinlikle ağa ve tırıvırıya karşıyım.Tutacaksam oltamla bir tane tutarım o bana yeter...Ama ne yazık ki 80 git 80 gel 160 km yi 3 kere yapmama rağmen bana balık vurmadı.Hemde saatlerce bıkıp usanmadan at çek yapmama rağmen.Herkesin bir zevki var benim zevkimde at-çek.Ama at-çekeme oldum...Beraber balığa gittiğim arkadaşlarım saat tutmuş tam 17 saat balık tutmaya çalışmışım.Azmime hayran kalmışlar hiç yorulmadan balık tutmaya çalışmama.
    Sizden beklentim beni yönlendirmeniz bu yırtıcı balıkları Kayserinin neresinden tutabilirim tecrübeli arkadaşların yardımlarını bekliyorum

2. themad2

themad2 Serdar

Düşünceleriniz için teşekkrü bu toplumun siizn gibi ağa tırı vırı ya karşı beyinlere bvireylere ihtiyacı var.

3. mhakanbasar

mhakanbasar Mustafa Hakan BAŞAR

Favori Kamış:
    SHIMANO VENGEANCE SPIN 2,10
    Favori Makine:
    Spro Red Arc Tuff Bady
    En İyi Avı:
    turna 102 cm 8,5 kg
    Kubilay bey şansızlığınınıza ve kısmetsizliğnize inanın üzüldüm...Azminize vede tırıvırı ağ. vs.. yasadışı av yöntemlerine karşı olan duruşunuzdan dolayı tebrik etmek isterim...Kayseride bildiğim kadarı ile Bahçecik barajında tutmayı istediğiniz Alabalık ve Turna mevcut...Mevsimsel olarak bu balıkları tutabileceğimiz bir zamana yavaş yavaş giriyoruz....At çek yöntemi ile balık tutmak avcılığın bence en zevkli yöntemlerinden birisi teknik olarak size burdan yardımcı olamasamda yapay yem kutunuzda aşağıya eklediğim yemleriniz varsa boş döneceğinizi sanmıyorum birde spin avcılıkta bu yemleri rahatlıkla uzağa atabileceğiniz 1,80-2,40 arası midium yada midium light aksiyonlu bir kamış ve ona uygun 1000-2000-3000 kalibrelik spin bir makinanız varsa geriye avlağın av günündeki durumu ve şans faktörü kalır...Bereketli avlar dilerim...

Meps Aglia serisi 2-3 Numara Gökkuşağı ve Doğal Alabalık
    4-5 Numara Turna

Meps Aglia Fluo Serisi
    2-3 Numara Gökkuşağı ve Doğal Alabalık
    4-5 Numara Turna
    Resimde belirttiğim gibi özellikle Turuncu ve Firetiger desenli döner kaşıkları şiddetle tavsiye ederim...

Bunun haricinde Turna için beyaz-turuncu-kırmızı-Yeşil renklerin birlikte yada ayrı ayrı yer aldığı silikon balıkları yada Little Coleo yada standart Turna kaşıkların varsa çantanda ben balık yakalayabileceğini umut ediyorum...

4. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Teşekkürler daha çok yorum gelirse çok daha memnun olurum. Yorumlarınız benim için çok değerli bu sebeple tekrar tekrar okuyup notlar alıyorum...

5. merdese

merdese

Favori Kamış:
    makarali
    En İyi Avı:
    sazan, 5 kg
    :) balığa beraber gitmeliymişiz, forumda biryerlerde ben de yazmıştım galiba şanssızlığımı. bu konuda seninle yarışırım. 17 saat olmasada sabah 9'dan akşam 5'e kadar aralıksız at çek yapmama rağmen hiç tutamadım. Bu konuda arkadaşla beraber tavsiyelerinizi bekliyoruz.

6. point.shot

point.shot rıfat kayar

Favori Kamış:
    Spro Precision Hot Spin 210 cm 5-15 gr
    Favori Makine:
    Shimano Stradic 3000FI
    En İyi Avı:
    Anadolu Alası Gökkuşağı 63cm
    Kubilay Bey Merhaba,

Hakan abinin dediği gibi Kayseri'de yırtıcı balık avlağı olarak Pınarbaşı ilçesine bağlı Bahçecik barajı uygundur. Ancak barajda malesef dediğiniz gibi bilimum ağ çeşitleri (hem ticari olarak işletmesini yapanlar hem de kaçak olarak yapanlar tarafından) ve tırıvırı kullanan beyin fukaraları nedeniyle bitme noktasına gelmiştir. 40 cm üstü turna hayal iken alabalık ise malumunuz Ağustos sıcaklarının çok baskın olmasından dolayı derine çekilmiş ve iyice av vermez olmuştur. İzin dönemim boyunca üç defa gittiğim halde bendenizde yaklaşık 10 adet ufak balığı sulara yeniden salmış ve ancak üç adet alabalıkla eve dönmüşümdür. Size ilk tavsiyem sabırdır ve bunuda sizde yeteri kadar görüyorum. İkinci tavsiyem ümidinizi korumanızdır. Bahçeciğe gidiyorsanız en azından ne tarafta avlandığınızı yazın ben size daha verimli noktaları ve yem tavsiyelerini özelden yazayım. Avlanma saatlerinizi değiştirin. Sabahın ilk saatleri ve akşam serinliğini şiddetle tavsiye ederim. Suyun nispeten daha soğuk olduğu yerleri öğrenmeye bakın. Bunca avsızlığa zorluğa rağmen en son gittiğimde benimde acemiliğimden kaynaklanan anlık bir hatayla yaklaşık 2 kiloluk bir alabalık suyun dışına çıkardığım halde misinamı kırarak ağzında mepsle ben yetişemeden sulara döndü. Heyhat kısmet işi işte, selamlar...

7. hersli

hersli yusuf demirbaş

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    alabalık
    rıfat kardeşim öncelikle olya tecrübeli ve emin bir hakimiyetiniz var ben sivasta avlanıyorum pınarbaşına geldim ama göle degil ben derelere geldim cokta iyi avlar yaptım ama göle gelmedim şimdi bizim burada şarlışlada 2 göle turna aşıladılar cok oldu süperde av veriyor sizinle tanışıp avlanmak isterim selamlar

8. taraf_team_38

taraf_team_38 Tolga

Favori Kamış:
    hertürlü av malzemeleri
    En İyi Avı:
    1- 60 kg kız arkm :) / 2 - 6.400 gr Turna (Kayseri) 3 - 7kg Sazan (Nevşehir)
    sen bu işi biliyorsun ustaa :) Arkadaslar benekli meps e boşa para harcamayın renkli %50 daha verimlidir ;)

9. anadolu_fisherman38

anadolu_fisherman38 bugrahan

kubilay kardeş herşeyin bir ilki ve acemiliği vardır sen başkalarının olta ile balık mı tutulur sözlerine bakma en güzel balık tutma yöntemi olta ile olur oltada balıgın ağırlıgını hissetmek inan ki çok ğüzel bir duygudur kullandıgın olta hakkında bilği verirsen sana daha çok yardımcı olacak sagduyulu kişiler vardır

10. beesyo

beesyo Bekir

Favori Kamış:
    dip oltası, makaralı olta
    En İyi Avı:
    Turna 92 cm,
    Arkadaşlar bende balık merakı yaklaşık 6 aydır var. Daha çok acemiyim ama en az 2 haftada bir gün balığa gidiyorum. Ağ ve tırı vırı hiç kullanmadım. Oltam ve misinam gayet güzel, elimden geldiği kadar yemleri mekan ve balığa göre seçmeye çalışıyorum. her türlü iğne, meps, sahte balık, kullanmama rağmen kayseride ele dokunur bşi balık alamadım. Kayseride gitmediğim yer kalmadı diyebilirim. pınarbaşı zamantı, bahçecik, yamula, kızılırmak'ın muhtelif yerleri, sarımsaklı ... Bilmiyorum daha ne yapmalıyım. Ama inat ettim yalayacağım. Oruçlu olmama rağmen cumartesi gece yamulayı deneyeceğim tekrar. Hayırlısı. Tavsiyesi olan varsa kesinlikle dikkate alacağım. Herkese saygılarımla.

11. stadyum38

stadyum38 burhan

bekır abı ben dada koyu tunel tarafına gıdıyorum balık hastalım 10 seneden beri var bence yamula cok güzel bir yer ben geceleri ala balık alıyoyum yemde solcan ve mısır kullanıyorum ama encok solcanla tutuyorum

12. veysel0047

veysel0047 veysel elalmış

Turna balığı avı için tavsiyem

Kubilay kardeşim,Uzun zamandır alabalık ve turna avına çok uzak mesafeler yaptım. Herkesin yöntemi farklı ama belli başlı teknikler de var maps veya kaşık gibi.Fakat bu hevesle başladığınız iş balık gelmeyince çok yorucu ve sinir bozucu bir hal alabilir. Size bende bir yöntem anlatacağım. İlk önce ben kullanılan malzemenin kalitesinin ava zevk katacağını savunurum.1.80 veya 190 kamış ama sıradan olmayacak SPRO 4X4 kamış makine MITCHELL AVOCETT bu küçük hafif ve çok kullanışlı ve en önemlisi misina bu da Ez Braid 0.13 olsun.Bu mükemmel bir takım.Biraz pahalı olabilir ama mesele hobi ise gerisi boş. Şimdi turna için bir yöntem sana.Önce yem için serçe parmağı kadar küçük yavru balık yakala.Bunu ipe geçirmek için 10 cm yorgan iğnesini bilirsin.İlk önce ipi bu iğneye geçir sonra yakaladığın küçük balığın agzından başlayarak kuyruğuna kadar geçir.Büyük iğneyi geçirdikten sonra balığın ipe düz bir şekilde geçtiğini göreceksin.Şimdi yem ipe geçtikten sonra üçlü çarpma iğneyi misinaya bağla ve yem balığı ucuna çekerek iğnenin iple bağlanan kısmını balığın ağzına geçir.Misinadan 30 cm yukarı da kıstırma bir kurşun tak nohuttan küçük.Al sana mükemmel bir tuzak ve bunu serbestçe suya et ve dipte bırak kalsın.OLtanı da sağlam tut bekle bakalım.Buna alabalık ta turna da dayanamaz.Haydi rastgele...