Dalışa Yasak Sahalar...

Konu, 'Zıpkınla Balık Avcılığı' kısmında Birahas tarafından paylaşıldı.

1. DALIŞA YASAK SAHA MEVKİLERİ
    (GENEL Harita için TIKLAYINIZ)

KARADENİZ
    a. SİNOP ÇEVRESİ................................(TIKLAYINIZ)
    b. SİNOP BATISI-AYANCIK-ABANA KUZEY..(TIKLAYINIZ)

MARMARA
    a. EKİNLİK ADASI.............(TIKLAYINIZ)
    b. MARMARA ADASI......... (TIKLAYINIZ)
    c. BÜYÜKÇEKMECE KOYU...(TIKLAYINIZ)
    d. SEDEF ADASI...............(TIKLAYINIZ)

EGE

a. BODRUM BATISI.................................................... (TIKLAYINIZ)
    b. MARMARİS BATISI-BOZBURUN YARIMADASI..................(TIKLAYINIZ)
    c. ÇEŞME BOĞAZI......................................................(TIKLAYINIZ)
    d. DATÇA YARIMADASI.................................................(TIKLAYINIZ)
    e. EDREMİT KÖRFEZİ-ANTİK ASOS KENTİ-MADEN ADASI.....(TIKLAYINIZ)
    f. ESKİ FOÇA-DEVEBOYNU-ASLANBURNU ARASI.................(TIKLAYINIZ)
    g. FETHİYE-ÖLÜDENİZ-KÖTÜ BURUN ÇEVRESİ...................(TIKLAYINIZ)
    h. GELİBOLU YARIMADASI.............................................(TIKLAYINIZ)
    ı. GÖKOVA KÖRFEZİ ALAKIŞLA BÜKÜ................................(TIKLAYINIZ)
    j. GÖKOVA KÖRFEZİ GÜNEYİ..........................................(TIKLAYINIZ)
    k. GÜLLÜK KÖRFEZİ.....................................................(TIKLAYINIZ)
    l. ÇEŞME BOĞAZI-ILDIR- GERENCE KÖRFEZİ .....................(TIKLAYINIZ)
    m. FETHİYE KÖRFEZİ-KAPIDAĞ YARIMADASI ARASI............(TIKLAYINIZ)
    n. KARABURUN YARIMADASI...........................................(TIKLAYINIZ)
    o. MARMARİS ÇİFTLİK LİMANI VE ÇİFTLİK ADASI................(TIKLAYINIZ)
    p. MARMARİS-KÖYCEĞİZ CİVARI.....................................(TIKLAYINIZ)
    r. SIĞACIK KÖRFEZİ.....................................................(TIKLAYINIZ)
    s. GÖKÇEADA-TUZBURNU-AYDINCIK BURNU ARASI..............(TIKLAYINIZ)
    t. İZMİR KÖRFEZİ-URLA KUZEYİ......................................(TIKLAYINIZ)

2. Devamı

AKDENİZ

a. MEZİTLİ SOLİ-POMPEİOPOLİS LİMANI ÖREN YERİ SAHİLİ...............................(TIKLAYINIZ)
    b. SUSANOĞLU MEVKİİ ÖREN YERİ SAHİLİ.....................................................(TIKLAYINIZ)
    c. ANAMUR BURNU/ANTİK ANEMURIUM KENTİ ÇEVRESİ.....................................(TIKLAYINIZ)
    d. ANEMURIUM ÖREN YERİ SAHİLİ...............................................................(TIKLAYINIZ)
    e. GÜVERCİN ADASI MEVKİİ ÖREN YERİ SAHİLİ...............................................(TIKLAYINIZ)
    f. KALKAN ÇEVRESİ..................................................................................(TIKLAYINIZ)
    g. KARATAŞ MEGARSUS ANTİK KENTİ ÖREN YERİ SAHİLİ..................................(TIKLAYINIZ)
    h. KAŞ KEKOVA-ÖLÜDENİZ ÇEVRESİ............................................................(TIKLAYINIZ)
    ı. KEMER GÜNEYİ.....................................................................................(TIKLAYINIZ)
    j. OLİMPOS ANTİK KENTİ..........................................................................(TIKLAYINIZ)
    k. SOĞUK SU MEVKİ SAPLI ADA VE SANCAK BURNU ÖREN YERİ SAHİLİ................(TIKLAYINIZ)
    l. YUMURTALIK SÜLEYMAN KULESİ İLE AYAS KALESİ ARASI ÖREN YERİ SAHİLİ......(TIKLAYINIZ)

3. Mehmet PEKMEZCİ

Mehmet PEKMEZCİ

Favori Kamış:
    olta
    İzmir' deki dalışa yasak sahalar burda da belirtilmiş. Biraz daha farklı. Kapsamı daha geniş. Hangisi daha doğrudur bilemiyorum ama bilgi olması açısından yayınlamayı uygun buldum.

4. ial_35

ial_35

cok saolunnnnn

5. mrwolf

mrwolf a

Favori Kamış:
    .
    En İyi Avı:
    .
    paylaşım için teşekkürler

6. shan

shan

Favori Kamış:
    ZIPKIN
    En İyi Avı:
    3.5kg kuzu balığı
    allah arkadaşar anemurium kentinde dalış yaptım :D üstelik balıkta vurdum yanlız süper bir dalış alanı ...

7. nbariso

nbariso N.Barış ÖMÜR

Favori Kamış:
    Olta-Zıpkın
    En İyi Avı:
    Orfoz 11.5 kg
    Şok oldum yaV. Bizim memleketteki tek kayalık Hacıveli Kayalıkları (Abana) dalışa yasakmış. Ben orda hep dalardım:)

8. ondersoydinc

ondersoydinc

biraz şaşırdım açıkçası

yasak saha dendiğinde tüplü tüpsüz farkediyormu bilmiyorum arkadaşlar ama ben uzun zamandır büyükçekmece albatrosta oturuyorum ve uzun yıllardır bu koyun içinde ve haritada yasak gösterilen çoğu bölgede özel noktalarda tüplü dalışlarda yapanları gördüm ben sadece albatrosta tüpsüz avlanıyorum, cezai müeddiesi nedir bilmiyorum valla :p şaşırdım çünkü gerçekten hiç duymamıştım burda ysak oldugunu, neyse yaza özellikle misafirimiz olacak arkadaşları albatros restoran ın yanındaki taşlıkta bekleriz, restoranın çevresinde çok güzel karagözlerimiz, renkleri değişik büyük eşkinalarımız, 1 aylıgınada olsa yumurtlama döneminde çok buyuk levreklerimiz ve en az üç değişik türde ve çok buyuk boyutlarda kefallerimizle ( 7-8 kg civarında) , ringa kikla çupra minekop mırmır valla hepsi bizim zıpkınlara alıştı artık kaçmıyolar :) hem buraya bekleriz hemde şu yasak konusunda buradan biraz aydınlatırsanız sevinirim.

9. Gelibolu_1915

Gelibolu_1915 İsmail Adanalı

Favori Kamış:
    Oyster 420 cast, Placton Hummer 300
    En İyi Avı:
    Eşkina, Gelincik, İspari, bolca İstavrit. 2008 hedefi: Lüfer
    Merhaba,

Albatros'ta tüplü dalış yapıyorum fakat bunlar özel izinlerle oluyor. Su altı temizli için kulübümüz tarafından özel izin alınıyor ve bu etkinliğe belediye dahil bazı derneklerde katılıyor. Bunun haricinde dalış yapan var mıdır o konuda bilgim yok.

Saygılarımla,

10. zasa07

zasa07 mustafa

çok yer yasakmış valla

11. KaraKurt

KaraKurt Fatih

Favori Kamış:
    Olta ve Sabırrrr
    En İyi Avı:
    Kötü av yok :)
    Paylaşım için teşekkürler Dlacak yer kalmamış :D

12. rıfat yaman

rıfat yaman RIFAT YAMAN

Favori Kamış:
    alba star akina ve kamış
    En İyi Avı:
    yıl 1992 ankarada aynalı sazan 16.5 kilo
    her şeyi biliyorumda şu dalmayı bilmiyorum ben balıkçı olamayacam ama üzülmüyomda nasıl olsa dalacak yer kalmamış:D

13. erimozel

erimozel Erim Özel

Favori Kamış:
    Apnea powerpoint 75 ve bi dolu olta
    En İyi Avı:
    Kefal 1 kg
    Bu yerler sadece tüplü(derin) dalışa mı yasak , tüpsüz zıpkınlı dalınabilir mi?

14. muratyucebas

muratyucebas murat

İlgili yasak Amatör sualtı avcıları için geçerli değildir. işte ispatı

Arkadaşlar bu forumu çok ender ziyaret edebildiğim için cevaplarınızı okuyamayabilirim ancak aksi fikriniz varsa lütfen mail aracılığı ile bildiriniz.

aşağıdaki linkte ilgili kurumlardan aldığım bilgi edinme yazıları mevcut.

www.yucemak.com/dalis.htm

15. simendifer

simendifer Sennur

Murat bey, öncelikle konuyu bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Sanırım tüm zıpkıncı arkadaşlarımız bu habere sevinmiştir. Yine de zıpkınla dalış yaparken, bu belgeleri de sahilde bir yerde ellerinin altında bulundurmalarını tavsiye etmek gerek. Ki, lazım olduğunda ilgililere gösterebilsinler. Yoksa anlatana kadar uğraşırlar.

Bir de hatırlatma yapmak istiyorum. Herşey açık, ancak yine de yanlış yorumlamalar olabilir. Bu serbesti, dalışa yasak sahalar olarak belirtilen mevkiilerde, zıpkıncıların kendi nefesleri ile avlanabileceğini belirtiyor. Kısacası 1/2 tebliğde belirtilen yasak sahalarda hala avlanılamaz. Bu ikisini karıştırmayalım arkadaşlar, başınız derde girmesin. Bu yasak sahalar, 1/2 tebliğde dalışa yasak olan değil, su ürünleri avcılığının yasak olduğu sahalar olarak belirtilmiştir. Tebliğde görebilirsiniz ancak, ben yine de aşağıya listeliyorum.

- Gökçeada Yıldız koyu ile Yelkenkaya arasında sahilden itibaren “Sualtı Deniz Rezervi (Parkı)” oluşturulacak olan (390 14’ 06’’ N -250 54’ 18’’ E; 390 14’ 18’’ N -250 54’ 18’’ E; 390 14’ 24’’ N-250 56’ 06’’ E; 390 14’ 36’’ N -250 56’ 06’’ E) koordinatlarında, 200 m. genişliğinde 1 mil uzunluğundaki alanda her türlü istihsal vasıtası ile avcılık yasaktır.

- Fokların yaşadıkları mağaralarda ışık kullanmak, her türlü vasıta ile dalış yapmak ve amatör su ürünleri avcılığı yapmak yasaktır.

- Akdeniz’de, Kızılliman mevkiinde (360 06’ 26’’ N - 330 06’ 40’’ E) , (360 05’ 17’’ N - 330 05’ 31’’ E), (360 06’ 09’’ N - 330 05’ 46’’ E), (360 06’ 00’’ N - 330 07’ 10’’ E) koordinatlarında sportif amaçlı su ürünleri avcılığı yasaktır.

- Mersin ili, Erdemli ilçesindeki ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü sınırları içerisinde kalan limanda ve limanı çevreleyen 500 metrelik alan içerisinde amatör su ürünleri avcılığı yasaktır.

- İzmir limanında, Bostanlı Sazburnu ile Üçkuyular vapur iskelesi arasında çekilen hattın doğusunda kalan saha içerisinde her türlü su ürünleri avcılığı yasaktır.

16. muratyucebas

muratyucebas murat

Şiddetle katılıyorum

Eklemenize şiddetle katılıyorum yanlış yorum oluşmaması için eklediğiniz bilgi için teşekkür ederim. Arkadaşlar kesinlikle ve kesinlikle 1/2 tebliğinde belirtilen yasaklara uyulması tavsiyemdir.

Ancak şöyle bir durum var ki
    "İzmir limanında, Bostanlı Sazburnu ile Üçkuyular vapur iskelesi arasında çekilen hattın doğusunda kalan saha içerisinde her türlü su ürünleri avcılığı yasaktır"
    ibaresi bu bölgede her türlü su ürünleri avcılığını yasaklamakta ama halen binlerce insan haklı olarak akşamları sahilden olta atarak bu yasağı delmektedir. Bu durum yürürlükte olan tebliğlerin hatalarından biridir ve düzeltilmesi gerekmektedir.

ayrıca birde bu evrakları yanınızda bulundurmanız çoğu zaman işe yaramıyor örnekleri vardır. Önemli olan bu evrakları yanımızda taşıyıpta bu kanunu karşılaştığımız kolluk kuvvetlerine anlatmak değil bu kanunları en az bizim kadar kolluk kuvvetlerinde yakından takip etmesi ve hepsinden önemlisi iyi niyetli ve bilgili denetlemeciler ile karşılaşmamızdır. Aksi durumda bu evraklar, tebliğler, amatör balıkçılık belgeleriniz ve benzeri belgelerinizin hiçbir anlamı kalmamaktadır.

Son düzenleme: 8 Temmuz 2008
  17. simendifer

simendifer Sennur

Bu konu elbette sadece zıpkıncılar için değil, biz oltacılar için de geçerli. Örneğin bir belge ya gereklidir ya da gerekli değildir. Zorunlu olmayan amatör balıkçı belgesinin eksikliği için dahi bazen malzemelere el konulabiliyor. Ne yazık ki istikrarlı bir uygulama yok. Çünkü herşeyden önce denetçiler, neyi denetlemeleri gerektiğini bilmiyorlar. Kısacası, keyfi bir denetleme söz konusu. Bu durumda görevi suistimal de meydana geliyor elbette ama bizler oturup da bunlarla pek uğraşmıyoruz. Uğraşsak, haklı çıkacağımız kesin oysa. Belgelerin de işe yaramayabileceğini söylediniz. Peki siz bu tip durumlarda ne yapıyorsunuz? Böyle bir durum yaşadınız mı? Ne yaptınız? En azından yaşadığınız bir şeyler varsa bu konuda, arkadaşlarımıza yol gösterici bir paylaşımınız olabilir.

18. muratyucebas

muratyucebas murat

SGK yetkilileri ile muhalefete düşmeniz durumunda

SGK yetkilileri ile muhalefete düşmeniz durumunda elinizde mutlaka belgeleriniz olmalı. Ben 30.08.2007 tarihinde böyle bir durumla karşılaştım elimde o döneme ait 37/2 amatör ve 37/1 ticari sirküler vardı ayrıca amatör balıkçılık belgemde mevcuttu ancak TCSG-81 bot komutanlığı yetkilisinin hatalı yorumu sonucu tarafıma 591 ytl para cezası kesilmişti o tarihten bu zaman kadar mahkeme devam etmekte hala bir sonuca varılmış değil. Durum kanunlarla kesin belirlenmiş sadece yorum hatası yüzünden uygulama hataları yapılmakta bu sebeple elinizde kurumlardan gelen yazılar mevcut ise kimseye birşeyi ispatlamaya gerek kalmadan güvenle avlanabilirsiniz. Bimer aracılığı ile Tarım ve Köy işlerine, Kültür ve turizm bakanlığına konu ile ilgili bilgi edinme başvurusunda bulununuz derim. Özellikle forumlarda yazan o yasak değil bu yasak orda ceza kesiyorlar burda ceza kesmiyorlar yorumlarına inanarak yapacağınız av herzaman yasal olmayabilir. Bu sebeple avlanacağınız bölgede böyle bir problem varsa avlanma yönteminizi avlayacağınız balıkları belirttiğiniz bir bilgi edinme başvurusunu bimer üzerinden gerekli makamlara gönderiniz ve yazılı olarak cevap isteyiniz 1 ay içerisindecevap elinize yazılı olarak ulaşmakta ve bu belgeyi avlanırken yanınızda taşırsanız aksini iddia edeceklere gösterebileceğiniz en iyi cevap bu olur. Bimer için http://www.basbakanlik.gov.tr/bimer/index.htm
    adresine girebilir ve avlanma izni için bilgi alabilirsiniz en sağlıklısı bu olur yoksa yanınızda tebliğleri, yasaları ve amatör balıkçılık belgenizi taşımanız sonuç vermeyebilir.
    örnekler için .............. adresindeki forumdan çok daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilirsiniz.

sevgiler

19. projet

projet anıl

Favori Kamış:
    Apnea
    En İyi Avı:
    -
    büyükçekmece koyuna dalmayı düşünüyodum :( kötü oldu şimdi mis gibi yer yüzesim dalasım vurasım cıkasım gelmişti arabayla gecince:D

20. borasatcom

borasatcom Bora Perçin

Son düzenleme: 8 Ekim 2008