kıyıdan gece avı sorusu

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında greenfish tarafından paylaşıldı.

1. greenfish

greenfish q

Herkese selam;
    sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde gece avına merak saldım.
    ben Antalya/alanya'da yaşıyorum.Daha önce hiç kıyıdan gece olta atmadım.
    burada size birkaç soru sormak istiyorum.sizlerin önerilerine ihtiyacım var.

öncelikle elimde olan kancaları size göstermek istiyorum.büyük olan kancayı kuzenimden aldım numarasını bilmiyorum ama yanındaki küçük olan kanca 8 numara.

yem olarak dondurulmuş hamsi fleto kullanmayı düşünüyorum.
    Benim aklımda 2 farklı olta düzeneği var.

bu iki düzenek hamsiyle iş yapar mı ve gece ne gibi balıklar alabilirim?

2. yavsan

yavsan soner

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 4 kg
    Bildiğim kadarıyla hamsi çok çabuk düşen ve kendini salan bir yem. Bunun yerine ustalarında bana önerdiği gibi tuzlanmış sardalya kullansan daha iyi olur diye düşünüyorum.(Ben daha deneme fırsatı bulamadım). Gece avlarda kendi deneyimime dayanarak dipten avlanmanın daha verimli olduğu kanaatindeyim.

3. greenfish

greenfish q

peki geceleri kıyıya hangi balıklar gelir, dip oltası için çok uygun bi yer değil ama verimli geçicekse her 4-5 atışda bi uç kaybetmeye de razıyım.

4. yavsan

yavsan soner

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 4 kg
    Valla gece yavru balıklar oltanızı çok rahatsız etmeyeceği için sürekli vuruş alamaz ve güzel bir balığın gelmesi için biraz bekleyebilirsiniz. Avlanacağınız bölgede ne çıkar bilmiyorum. Gece avları bana bir şey göstermiştir ki her an her şey olabilir. Eğer taşlı kayalı bir bölgede avlanacaksanız oltanızı attıktan sonra çok fazla kurcalamayın birazcık boşluğunu alın o kadar.Oltanızı çekip yemi değiştirmek istediğinizde ise balığı tasmalar gibi kamışı birden çekin ve makarayı mümkün olan en hızlı şekilde sarın. O zaman oltanız çok fazla takılmaz.Takılırsıda hemen ümitsizliğe kapılmayın. Kamışı sağa sola çevirip kurtarmaya çalışın .Olmadı durduğunuz yeri değiştirip kurtamrmaya çalışın gene olmadı. Bu sefer misinayı elinizle çekerek koparmayacak şekilde misinayı zorlayarak asılın. Ya kanca açılır,ya takıldığı ot felan kopar. Bir şekilde kurtulur.

5. yavsan

yavsan soner

Favori Kamış:
    remixon
    Favori Makine:
    remixon
    En İyi Avı:
    levrek 4 kg
    avınız nasıl geçti anlatmamışsınız...

6. greenfish

greenfish q

hava biraz kötüydü o yüzden avı erteledim dün denize gittiğimde dahi oldukça fazla dalga vardı.bu gece avı biraz daha bekliycek.sizin dışınızdaki forumdaki hiçkimse fikir beyan etmemiş.çok zor bi konu olduğunu sanmıyorum ama sanırım artık bu forumda konu açmayacağım.

7. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Söylenecek her şey söylenmiş olduğu için olabilir mi?

Kendi adıma söyleyecek daha fazlasını göremiyorum. Gereksiz gürültü yapmak olur başka söylenenler.

8. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Sevgili Anıl, bu tip ortamlarda bazı üyeler sordukları soruya hemen cevap bekler.. ama bu kesinlikle münkün olmaz yıllardır bu alemde gördüğüm budur.. burda biraz sabır gerekir..beklediğin cevap (en güzeli diyelim) üyenin işi gücü verdır PC ye uzaktır vs.. bir hafta sonra gelir..bu nedenle moralini bozma..bu ortamın gidişatı böyledir..

elindeki ufak iğne kıyıdan av yapmak için uygun -6-7 side olabilir..büyük iğne ise bırakma tarzı av için olsa gerek.. gece avcılıgna gelince bazı türler gece beslenir abazıları gündüz bazıları günün ilk ve son ışıkları ile..bu durumda senin av yapacagın bölgedeki balık türlerinin en azından bilmek lazım ..ve o ortamda başkaları ne ile avlıyorsa sana yardım edebilir..
    arkadaşımızın dediği gibi hamsi saglıklı biryem değildir..kıyıdan atışlarda mutlaka dagılır..tuzlu sardalye veya suyu kurutukmuşkarides , kalamar eti ,tavuk beyaz eti gibi yemler daha bir dayanıklı olur. bırakma denilen oltayada sirküler dahilindeki yemlik türlerden bir tanesini kuyruk dibinden ve sırt yüzgeci altından öldürmeden takarsan bu şekilde oralarda levrek - sarıkuyruk -akya vs varsa gelebilir.
    diğer yemlide ise ilişkintisi olmayan yerleri tercih et 2-3 lü dip oltası ile mırmır-çupra-karagöz-ispari gibi balıklar dip oltsına gelir . genelde dere agızlarında çok ujzaga atmayada gerek yoktur bırakma sistemi ile gece levrek tutma şansın olabilir..

bu işin başıda sonuda kısmet...

9. greenfish

greenfish q

öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkürler.ben biran önce cevap bekleyenlerden değilim zira; 314 görüntülenme 2 cevap idk
    2 ihtimal var ki;
    -ya 314 balıkavı.net üyesi hayatında hiç kıyıdan gece avına gitmemiş
    -yada 314 kişi zahmet edip cevap yazmamış

herneyse sorun değil...

10. sado35

sado35 sadettin

sizin orda varmı bilmem ama gece için en iyi yem mamun fakat büyük olmmamak şartı ile

11. mca_cem

mca_cem cem akdağ

anıl yem olarak sülinez boru kurdu yada toprak solucanı tavsiye ederim takım olarak bildiğimiz klasik üç dört köstekli dip takımı gece de genelde mırmır sargos şansın varsa denk gelirse levrek alırısn :)) ama açık havalarda dolunay olduğu zamanlarda ve deniz dalgasız olduğu zamanlarda gitmeni tavsiye etmem deniz hafif çalkantılı hava kapalıysa güzelde av yaparsın yanlız takım önemli gece avı neyin geleceği pek belli olmaz sağlam olması gerek hazır takımlarada güvenme seni yarı yolda bırakır iğne olarak mustand çapraz yedi sekiz numara işin görür senin rastgele

12. belekbeach

belekbeach süleyman

Favori Kamış:
    shımano catana dx,shımano hyperloop 30-50ıbs,remixon hurricane
    Favori Makine:
    Banax sx4000c,Spro Hardliner lcs1050,DAİWA Exceler 4000A HA,OKUMA Ceymar c-40,Daiwa Procaster 4000 A
    En İyi Avı:
    7.25 kg levrek,5.300 akya,2.7 kg yayın
    bence 2. olta düzenegini kullan yem olarakta taze sardalya filetosı ama tahta sardalya olucak ya da sübye,kalamar bıyıkları kullan.senin kullandığın takımdaki mustad 515 iğneyi kurşunsuz tek oltalı takımla levrek avın da kullanırım genelde .

13. uslan007

uslan007 ÖZGENÇ USLAN

selam arkadaşlar herkeze rasgele gece avı ile ilgili deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.Yaz kış farketmez deniz sakin olduğu müddetçe kıyıdan av yapmak mümkün ay olması avı daha verimli kılar arkadaşlar yem olarak karides tuzlanmış tavuk göğsü tek tek sülünez kullanılabilir.Özellikle mırmır avı tercihimdir sonbahar ve ilk bahar deniz in kıyıdan en fazla balık yaptığı zamanlardır.4.5.6 numara iğneler tercih edilebilir. ne zaman ne olacağını bilemezsin kamış sert bir sallantı geçirir yakalandıysa sallantı devam eder dikkat edelim mır mır kıyıya doğru yüzer sizi yanıltabilir rasgele