Yaz aylarında sahteyle Levrek avı.

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında cüneyt yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. cüneyt yılmaz

cüneyt yılmaz Cüneyt YILMAZ

Tüm arkadaşlara rastgele,
    Temmuz, Ağustos aylarında denizde teke, gümüş ve diğer yemlikler bol olduğundan, İspendek azmanları ve levrekler kıyıdan maket balıklara hemen hemen hiç itibar etmiyorlar. Ancak gece tekneden sırtıda muhtelif silikonlara atlıyorlar. Geceleyin her türlü maket balık denenmesine rağmen netice olmuyor. Sadece sabah güneş doğarken popperların arkasından bir kaç saniye gelip hemen gerisin geriye dalıyorlar. Acaba bu aylarda levrekleri kıyıdan ( İskele, mendirek. köprü gibi alanlardan) maket balıklarla kandırmanın bir yolu yokmudur?

2. murat kayadelen

murat kayadelen Murat Kayadelen

Bu konuya gelecek yorumları bende merakla bekliyorum. Bu hafta çanakkale tarafında olacağım ve çantama envayi çeşit sahtelerimi koydum, kafamdaki en büyük soru işareti ise buydu. Deyerli ustalarımız yorumlarını esirgemeyeceklerdir..

3. modena

modena

cüneyt abi merhaba...eğer balık bol ise sahte çok zor...sadece belki beslenme saatlerinde ki oda bence en uygun zaman sabah öğünü...abi ben neler yaptım yok...ne sahteler aldım...o sahtelerle levrek hariç ne varsa aldım...su yılanı dahil ama levrek alamadım...sadece bir kere çok yaklaştım...ondada balığı kaçırdım...sahte ağzından çıktı...neyse abi fazla uzatmayayım...bence abi boşver sahteyi kıyıdan...al mamunu tak at abi...bak nasıl levrek yakalıyorsun...en garanti yok...bu arada unutmadan ragot roglue dene sabah simli geceleri de fosforlu olanları...bunlar güzel çalışıyor kıyıdan at-çek yaparken...

4. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Popperları sırtı şeklinde mi kullanıyorsunuz?

5. LapinCash

LapinCash

Bildiklerime göre yazın canlı balık kışın sahte.Bu değişmez.

6. modena

modena

popperlar hem kıyıdan at-çek de hemde tekne arkasından hareket halinde kullanılabiliyor...kıyıdan at-çek yaparken ya WTD aksiyonu yaparak yada kısa aralıklarla çok sert çekip suyu köpürterek kullanılıyor...mesela biz ikinci yöntemle çok kofana aldık...

7. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Bende bunu hatırlatacaktım teşekkürler.

8. cüneyt yılmaz

Kıyıdan at çek şeklinde kullanıyoruz.

9. cüneyt yılmaz

Bende Çanakkaleden bahsetmiştim aslında, boğazın marmara girişi Anadolu yakası. Enteresan bir şeyde söz konusu, 4-5 Km birbirine uzaklığı olan meraların birinde maket sahteler iş yaparken, diğerinde yapmıyor.

10. cüneyt yılmaz

Turgay, sen gene balığı kandırmayı başarmışsın bizde oda olmadı.:eek:
    Bu yaz silikonla at çeklere başlıyacağım.

11. surfcast

surfcast Ozan

Favori Kamış:
    shimano
    Favori Makine:
    okuma
    En İyi Avı:
    Yayın 30kg; lüfer 1.5kg;
  12. cüneyt yılmaz

İlgin için teşekkür ederim Ozan. Videoda anlatılanlar asgari müşterekte çoğumuzun bildiği şeyler. Doğrusunu istersen benim aradığım cevap aslında balığın psikolojisini ve tercihlerini bilmek. Yöresel farklılıklar balığın yemlenme tercihlerini ve davranışlarını etkiliyor. Ava çıkmadan önce bunlarıda bilmek şart. Bu bilgileride arkadaşlarımızın kazanılmış tecrübeleri, bilgileri sayesinde edineceğiz.
    Rastgele.

13. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    silikonla at-çek nasıl yapılıyor? aynı zamanda silikonla sırtı nasıl yapılıyor? ben silikon kullanmak istiyorum her iki türlü ama hangi takımla kullanılır bilmiyorum.. fena şekilde takıldım bu levreğe tutmam lazım yardımcı olun lütfen :)

14. umooth

umooth umut

Favori Kamış:
    Silstar 300
    Favori Makine:
    Shakespeare Firebird
    En İyi Avı:
    Mahmuzlu Camgöz, 94cm
    hala merak ediyorum :=)

15. Mr.SwaH

Mr.SwaH Kadir

Favori Kamış:
    Ne kadar favorim olmasa da albastar Matador 3.60
    Favori Makine:
    Ne kadar favorim olmasa da albastar millenium 60
    En İyi Avı:
    3,5kg LEVREK
    Dostum başka biyerden de olsa bir bilgi edinirsen eğer burada paylaşır mısın? bizde sendeniz :D

16. eminertürk

eminertürk emin ertürk

Favori Kamış:
    shimano catana
    Favori Makine:
    penn sargus shimano baitrunner 6500b
    En İyi Avı:
    yildizli trakonya 53 cm 1,5kg sinarit 1,75kg
    Ustalar daha ayrıntılı verecektir bilgi ama benim bildiğim sibrillo denen çeşitli ağırlıklarda bulunan ( 15 25 35 45 benim gördüklerim bu güne kadar) şamadıraların arkasına 1-2 kulaç kaliteli florocarbon misina ucunada uygun büyüklüklerde iğne ve silikon ikilisi yerleştirilip atçek yapılıyor sırtıda ise tam olarak nasıl bilmiyorum ama aklımda kalan normal sırtı takımına birtane leblebi kurşun arkasına yine florocarbon misina ucuna yerleştirilip rolanitden biraz daha yavaş şekilde çekiliyor Ustalar daha ayrıntılı bilgi vereceklerdir ama benim hatırladığım kadarı ile takımlar bu şekilde
    saygılarımla