Kıyıdan balık avı mevsimleri (Ege bölgesi)

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Tarzan tarafından paylaşıldı.

1. Tarzan

Tarzan Erman

Araştırmama rağmen kıyıdan balık avı ile ilgili detaylı mevsim bilgisi bulamadım. Kıyıdan hangi ayda hangi tür balığın,hangi tip avcılığın daha verimli olduğuyla alakalı bilgisi olan herkesin bilgilendirmelerini bekliyorum.bu bütün amatörlerin yararlanabileceği bir konu olmasını umuyorum şimdiden teşekkürler.

2. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...

dostum ege denizi balıkları avlandıkları aylar burada kolay gelsin kal sağlıcakla

3. Tarzan

Tarzan Erman

sağol koray abi ama istediğim tam olarak bu değil mesela çipura tabiki her ay tutuluyor ancak eylül,ekim,kasım aylarında kıyıdan daha iyi av veriyor veya kefal her mevsim var ancak yaz aylarında kıyıdan dahaa iyi av veriyor ve kıyıya yanaşıyor veya levrek at çek için mart ayına kadar daha verimli.bunun gibi daha ayrıntılı bir bilgi arıyorum mümkünse ama bu şema için teşekkürler kesinlikle işe yarıycak bir tablo.

4. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Aslında istediğiniz bilgi çok teferruatlı,ege denizi sarozdan başlıyor fethiyeye kadar iniyor..illaki bir yeri bir yerini tutmaz..Ben avlanmayı en çok sevdiğim ve en sık gittiğim mordoğan hakkında bir bilgi verebilirim..
    Alıntıdır...

MORDOĞAN beldemizde Balık Avı Cinsi ve Mevsimleri hakkında kısa bilgi vermek gerekirse: Beldemizde MERCAN BALIĞI zamanı hiç bitmiyor. Her mevsim mercan avlama imkanınız bulunmaktadır.

Ocak-Şubat aylarında derin suda ÇİPURA-MERCAN-KARAGÖZ-ERKEK MERCAN-GOPER derin suda mercan oltasına , kıyıda ise LEVREK Sırtı'ya bolca atlıyor. Geceleri canlı yemede LEVREK gelebiliyor.

Mart-Nisan aylarında derin suda MERCAN-KARAGÖZ-GOPES-ERKEK MERCAN, Liman içinde ise canlı yemle LEVREK avlama imkanı var

Mayıs ayında derin suda artık MERCAN nazlı olmaya başlamakla beraber yine KARAGÖZ-GOPES-ERKEK MERCAN ve bol miktarda İSPAROZ avlamak mümkün. Kıyıdan ise ÇİPURA liman içinde MIRMIR almak mümkün. Mayıs ayında İSPAROZLAR hiç olmadıkları kadar iridir.

Haziran ayında MERCAN ve KARAGÖZ avına devam edebilirsiniz. ERKEK MERCAN ve GOPES'ler artık iyice irileşmeye başlamıştır. Kıyıdan ise canlı isparoz ile LEVREK avlanabilir. Haziran sonuna doğru artık KALAMAR başlamaktadır.

Temmuz,Ağustos,Eylül,Ekim aylarında KALAMAR devam etmektedir.

Ekim,Kasım aylarında ise yeniden MERCAN-KARAGÖZ avı hız kazanmaktadır.

Kasım 15'den sonra derin suda ÇİPURA tutulmaya başlanır. Aralık ve Ocak ayları boyunca bu çipuralar tutulmaya devam eder.

Kıyıdan avlanılabilen ÇİPURULARiçin senede 2 kere geçiş var . 1. İğdelerin çiçek açtığı mayıs ayı 2. ise 29 Ekimdir. Bu tarihlerde Mordoğan'da kıyılar Çipura dolar.

Geceleri Liman içinde LEVREK canlı yem veya sardalya ile her zaman av verir.

5. Tarzan

Tarzan Erman

sağol faruk abi çok güzel bilgiler aslında tam olarak istediğim bölgeler hakkında ben genel olarak balıklıovada ve çeşmede avlanıyorum yazlığım balıklıovada zaten.Ama bilgisi olan herkes bölge bölge bilgileri paylaşırsa herkes yararlanır.

6. LapinCash

LapinCash

Koray abi u akdenizle ege karışık mı ?
    Yoksa yanlız akdeniz var mı ?
    Varsa verebilir misin ?

7. farukaan

farukaan faruk

Favori Kamış:
    Remixon wınner 360mm 80-120 gr
    Favori Makine:
    Okuma Trio RC-55-Ryobi ecusima 6000 vi
    En İyi Avı:
    Hep bir trança avlamak istemişimdir :)
    Sana bu şekilde ay ay çeşme hakkındada bilgi verebilirim..Balıklıova ile mordoğan aynı suyu yapıyor zaten biliyorsun.. :)

8. Tarzan

Tarzan Erman

valla çok iyi olur Faruk abi bilgi verirsen sevinirim çünkü çoğu zaman ortalıkta dolaşan kulaktan dolma yarım bilgilerle yapıyorum bu işi.

9. yaban-cı

yaban-cı Koray

Favori Kamış:
    D.A.M E-MOTION 270
    Favori Makine:
    SHİMANO SEİDO 4000 FA
    En İyi Avı:
    sabır...
    Emre kardeşim sana özel mesajla gönderdim.

10. nöbetçi

nöbetçi ilkay goen

Favori Kamış:
    dam stell power 3,90-turnafresh 4,20-spring surf 3,90
    Favori Makine:
    remixon infinty 70 surf makina
    En İyi Avı:
    42 kg akya zıpkın avı, 3 kg levrek olta avı

marmara için bir tablo varsa onuda paylaşırsanız çok sevinirim çok teşekkürler.