Shimano Ultegra 10000 XSC

Konu, 'Makineler' kısmında Ayvalıklı tarafından paylaşıldı.

1. Ayvalıklı

Ayvalıklı Zekeriya

En İyi Avı:
    Levrek 6880 gr.
    Herkese selamlar;

Forumumuzun tecrübeli ve bu makineler hakkında deneyimli arkadaşlarımızın, abilerimizin yardımına ihtiyacım var.

Shimano Ultegra 10000 XSA CI4 ve
    Shimano Ultegra 10000 XSC arasında ki fark tam olarak nedir?

Boğazda yemli avlarda ve rapala avında kullanıcam, avantajları ve dezavantajları nelerdir? XSA CI 4 kendini ispatlamış bir makine ama 250 TL civarında daha ucuza XSC'yi almak keseme daha hesaplı geliyor. Ne gibi farkları var. Boğazı biliyorsunuz, bazen saatlerce 200 gram kurşunla at-çek yapıyoruz, akıntının gücü bir de güzel bir balık bindimi bazen çok zorlanıyoruz. Ve erken saatte güçten düşüyoruz ava daha devam etmek isterken.
    Makineler hakkında bilgisi olanlardan aralarındaki farklar nelerdir, 250 TL farka değer mi, XSC'nin ne gibi dezavantajları vardır; yardımlarınızı bekliyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Görüşlerini paylaşacak olanlara şimdiden teşekkürler...

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    XSA CI4 5 adet S-ARB rulman var. (Shimano'nun kaliteli rulmanları)

XSC 2 adet S-ARB + 2 SSS (çoğu makinada kullanılan rulmanlar)

XSC yeni model olduğu için bir kaç yeni özellik mevcut fakat bu özellikler SSS rulman ile ne kadar sağlıklı çalışır tartışılır.

XSA CI4 daha iyi gözüküyor bence. Tabi 900tl civarına çıkınca fiyat bir çok makina seçeneği çıkıyor karşımıza!

Boğazda 200gr ile akıntıda bu makinalar pek işinize yaramayacaktır. Daha çok jig makinaları kullanılıyor.

Shimano Biomaster, Shimano Twinpower, Daiwa Saltist, Daiwa Saltiga gibi.

3. suats

suats Suat

Favori Kamış:
    Lınefeeve okuma Dam
    Favori Makine:
    DAM okuma Ryobi Mitchel
    En İyi Avı:
    Kırlangıç 3 kg
    Boğaz akıntısında hafif jig makinesi en ideal olanıdır:thumb:

4. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    Bu fiyat aralıklarında Shimano Aceration sw8000pg, shimano biomaster sw8000pg ideallerdir. Biomaster 1 gömlek üstündür, fiyatı da bir gömlek üstündür. Gerek var mı derseniz, yorma durumları bence aynı ama yorulma durumları farklı. biomaster biraz daha uzun süre dayanır kanımca. Bu iki makine de çok uzun süreler sizi idare edecektir tabi ki. Farkların en önemlisi "aero wrap" olarak öne çıkıyor ama ben açıkcası atışımda çok kayda değer bir fark hissetmedim denediğimde. 3-5 metre fark ediyordur illa ki ama ben umursamadım.

Fiyat olarak bunların yarısı, hatta biomasterın çeyreği bir makine daha önereyim, Olympus Touran 6000. Misina sarımı, gücü, kolunun dirayeti, kol topuzunun aceration, biomaster vs e göre çok daha rahat hareket etmesiyle fiyatının ötesinde performans veriyor bana 2 senedir. Ucuz boğaz makinesi arayanlara şiddetle öneriyorum...

Paraya kıyılacaksa alınır bir twinpower 8000 pg, evladiyelik kullanılır. Tercih sizin.

Not: Daiwa konusunda fazla tecrübem yok, onu es geçerek konuşuyorum. Ceyhun o konuda çok daha oturaklı yorum yapacaktır sorar iseniz. Saygılar.

5. korayandroid

korayandroid Koray

yeri gelmişken bende sorayım 800 900 lira madem fiyatlar
    japonyadan
    shimano power aero fliegen
    shimano new super aero fliegen alsak dayanır mı boğaza, yani 200 gram atçek+akıntı+balık. kullananlar balık geldiğini anlamıyoruz demiş, ama makine dayanır mı bilmiyorum kaliteliler neticede dişlileri,rulmanları vs vs
    bu makineler de uygun olurmu?

özellikle new super aero fliegenin misina sarımına hastayım.

6. antares

antares ahmet

En İyi Avı:
    lepistes
    new super aero fliegen pek ala boğazın akıntı sularında kullanılır.
    illa jig makine kullanılır diye bir kaide yok boğazda.
    devri düşük sağlam bir surf bence herhangi bir jig makineden her zaman daha avantajlıdır..
    kolay sarım yapabilirsiniz..her şeyden öte balığı rahatlıkla arayabilirsiniz.yavaş-hızlı

7. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Fliegen gayet uygundur. Boğazdaki makina mantığı şu; her surf makina bu yükleri kaldıramıyor, sadece üst seviyedeki surf makinalar bu yüklere dayanıyor. Ama çoğu jig makinası boğazda iş görüyor. Fliegen ince örgü ile kullanmak için çok güzel bir makina.

Eğer Daiwa düşünürseniz, Tournament iso 5000 ento olabilir.

8. balikoltasi

balikoltasi Birol

XSC kafa sallıyor çevirirken. Dyna balance sistemini koymamışlar sanırım.
    Siz yinede onu alırsanız boşta çevirip deneyerek alın derim.

9. Ayvalıklı

Ayvalıklı Zekeriya

En İyi Avı:
    Levrek 6880 gr.
    Yorumlar için teşekkür ederim. Foruma giremedigim için uzun suredir cevap yazamadım. Cok faydali bilgiler paylasmissiniz. Hala kararsizlik yasiyorum 1000 xsc alicam ama yeni bir makine surpriz yaparsa diye korkmuyor da değilim. Sonucta shimano ama 250 TL fark verip xsa ci4 almaya değer mi acaba. Bu hafta karar vericem. Tekrar teşekkürler...