melanurya avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında hauki tarafından paylaşıldı.

1. hakim82

hakim82 Hakan ÖZTÜRK

En İyi Avı:
    zargana-melanur-sokan
    Melanur avı(köpüklü Sularda)

Melanur avcılığı oldukça zor fakat bir o kadar zevklidir.Aslında zor olan şey doğru deniz,hava,yer ve tekniği aynı anda kullanabilmektir.Öncelikle hazırlayacağımız takım ve yemlerden bahsedelim.
    Melanur avında kullanacağımız misina kaliteli ve çekeri yüksak olmalıdır.Kullanılan misina 0,18mm-0,20mm den fazla fazla olmamalıdır.Takım olarak 2 köstekli köstek uzunlukları 1 karış civarında olan kurşunsuz takım kullanıyoruz.İki adet mustad 5 yada 6 yada 7 çapraz iğne kullanabiliriz.Kurşun bağlamıyoruz çünüi oltayı atınca yemlerimizin yavaşça sanki kopan yem parçası gibi su içinde aşağı doğru serbest düşmesini istiyoruz.Aksi takdirde nazlı melanurumuz ürkebilir.Sadece dalganın şiddetli olduğu rüzgarlı havalarda çok küçük bir parça kurşun bağlanabilir.Kullanacagımız kamış(göl kamışı) deniz ve yer durumuna bağlı olarak mümkünse 3-4 metre bazen 5 metre çok istisna hallerde 7 metre olabilir.Ama iyi ve tekniğe uygun bir av 3-4 metrelik kamışlarla olur.Melanur beyaz renge duyarlıdır.Kullanacağımız yemler beyaz renge zaten haiz karides,tavuk göğsü,hamur,olabilir fakat en iyisi karıdestir.Melanur çok ürkek bir balıktır bu esas bilgimiz olmalıdır.Tekniğimizi bu balığı aldatma üzerine inşa edeceğiz.Öncelikle melanurun yaşadığı avlağımızı tespit etmeliyiz.Melanur kumluk yerlerde yaşamaz.Kayalık yerlerde kumla kayanın birleştiği yerlerde olur.Su ile ıslatılmış ekmek parçalarını denize atarsak ekmek kıyıdan açılınca melenur varsa ekmeğe vurur ve avlağımızı tespit etmiş oluruz.Bulunduğumuz kıyının hemen bitminde ya derin deniz başlamalı yada deniz içinde 4-5 adım gittkten sonra salladığımız oltamız derin suya ulaşmalıdır.Derinden kasıt oltamızı atınca kaya levhası veya taraça üzerinde yemlerimiz kalmamalı derine doğru düşebilmelidir.Arkamızda kayalık bir sutre olursa gizlenmemiz daha kolaylaşır ve daha rahat hareket ederiz.
    Sıra melanuru kıyıya toplamaya geldi.Balığı kıyıya çekebilmek için ekmek kullanacağız.Bir kova ekmeği yine bir kova dolusu suyun içine atıyoruz.Ekmek su içinde şişince iki elimizle yada bir bezin içinde sıkıp suyunu boşalttığımız ekmeği iyice ezip kovamıza dolduruyoruz.Yalnız dikkat ekmek kabuğu tamamen ezilmelidir iri parçalı ekmek kabuğu kalmamalıdır.Örnek osun diye söylersek serçe parmağımızın tırnağı büyüklüğündeki ekmek kabuğu bile fazlasıyla büyüktür.Ustalar ekmeğin akşamdan hazırlanıp dip firizde dondurulduktan sonra çözdürülüp kullanıldığı takdirde ekmeğin granül halini aldığını ve çok iyi sonuç verdiğini söylerler.Bütün tekniği doğru uygulayıp üç beş taneden fazla balık tutamayan çok avcı gördüm.Çünki yemleme ekmeğini çok iri hazırlamışlardı.Ekmek kabukları iri olursa denize attığımızda kıyıdan çok çabuk açılır.E bu durumda balık niye kıyıya yanaşsın.Açıktaki ekmeği yer yaklaşmaz.Yemleme yapıldıkça balıklar önce uzaktan sonra yakından vurmaya başlarlar ve 3-4 metrelik kamış menziline yanaşırlar.
    Diğer bir hayati konuya geçiyoruz deniz ve mevsim.Melanur yazın küçük olur avlama yasağı olduğu dönemde avlamamalıyız.Yazın avlanan melanurlar kışın avlananlar yanında çok küçük durur.Mevsimi anlattık sıra deniz durumunda.Melanur sakin sütliman denizlerde avlanmaz.Deniz fırtınalı olmamalı ama dalgalı ve kıyıda köpük bırakacak kadar hareketli olmalıdır.Köpüğün ne işe yaradığını birazdan anlatacağım.Dalga yönü çok önemlidir .Dalga kıyıya döğru sağa sola eğimliyse ve ekmeği atınca tam bizim karşımız yerine sağa sola götürüyorsa balığı toplayamayız.Denize atılan ekmek karşı istikamette deniz içine doğru çekilmelidirki balık kııya doğru yanaştığı ölçüde bize yanaşsın.Ekmek parçaları daha doğrusu ıslak,ezilmiş,granül ekmek sağa sola doğru açılırsa balık çapraz uzağa toplanırki buda istediğimiz sonuç değildir.Denizin ekmeği ne tarafa doğru çektiğini anlamak için lokma büyüklüğnde bir kaç parça ekemeği denize atıp izleriz .
    Yemlemeyi az az sürekli yapmalıyız ve attığımız miktar yemek kaşığı kadar olamalı.En güzeli yemek kaşığıyla atmaktıri.Kaşıkla granül ekmegimiz kıyıdan en fazla yarım metre içeri atılmalıdır.Zaten dalgalar onu içeri doğru çeker.
    Gelelim köpüğün ne işe yaradığına.Köpüksüz sularda bir tane melanur yakalarsanız diğer melanurlar yakalanan balığı görünce hemen uzaklaşırlar ve yarım saat gelmezler.Kıyıyada yanaşmazlar.Biz yemleye yemleye balığı köpüğün içine sokacağız .Balıklar yavaş yavaş köpüklü suya yaklaştıktan sonra tam dalganın en çok köpük yaptığı anda kamışımızı denize atacağız ve balıklar köpük yüzünden yakalanan balığı farkedemediklerinden sürekli deniz köpük yaptıkça balık tutacağız.Tabi yemleme sürekli yapılmalıdır.Yem kesilirse balıklar uazaklaşır.Bir husus daha olta kesinlikle dik olarak sallanmayacak yandan yatay olarak atılacak.Kamışın burnunu gören melenurlar anında açılır.Şimdi diyeceksiniz üç tane balık için bu eziyete değermi.Bir kere üç balık değil tekniği bilen usta melanurcuların 70-80 parça yakaladığını bizzat gördüm.Ben 10-15 parçadan fazla prensip gereği avlamam.Oltayı attıktan birkaç saniye sonra melanur anında vurur ve zokayı alır.Melanur vurmazda biz beklemeye devam edersek sarpa(çitaride diyorlar galiba) vurur oda omazsa olta dibe inerse karagöz gibi dip balıkları vurur.Melanur kıyıdaysa hiç birine bırakmaz anında kapar.Tekrar ediyorum köpük oldupu anda kamışı sallayacağız .Dalga periyoduna göre iyi köpük yapan dalga ne zaman kıyıya ulaşırsa o zaman kamışı denize sallayabiliriz.
    Melanur avlarken yanımızda avlananlar bizden 20-25 metre uazkta kamış atmalılar aynı yerde iki melanurcu olmaz.Zira yanlış yapılan bir hamle balığı açığa kaçırır.
    Ben bu yöntemi kıbrıslı ustalardan öğrendim.Dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.Yalnız unutmamalıdırki ne kadar çok denerseniz o kadar tecrübeniz artar.Meşakkatli ,sabır isteyen ama bir o kadar güzel bir avcılıktır melanur avcılığı.Yılmadan deneyin bir iki defada melanurcu olunmaz.Forumlarda çok çeşitli yöntemlerden bahsediyorlar.Fakat mücadele insan zekası ve bol avın beraber olduğu yöntem budur.
    Köpüğünüz bol osun….

2. albeton

albeton Ali

En İyi Avı:
    kötü av yok
    Melanur avcılığı oldukca zordur......

çok iyi anladık burayı.:D :D