Keban Alabalık

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında bakimahmut tarafından paylaşıldı.

1. bakimahmut

bakimahmut Mahmut Baki

Favori Kamış:
    sıradan kamış ve makina
    En İyi Avı:
    2.5 kg Pullu sazan 6 kg aynalısazan 4.5 kg gökkuşağı alabalık
    Selam umarım becerebilmişimdir....

Bunlarda benden...

2. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Tsunami trophy surf, Grauvell Teklon Concept Spin, Gloomis IMX Surf
    Favori Makine:
    Aero technium XT, Shimano twinpower 5000PG, Penn Fierce
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Evet sezonun ilk alabalik raporu geldi :) Mahmut bey tebrik ederim sizi ve ekibinizi.

Aviniza ait biraz daha detay verebilirmisiniz? hikayesinide anlatin hep birlikte okuyalim :)

Sabah 2 tane vardi ayni konudan ama fotolar yoktu ama simdi olmus :)

Not: acaba kac kisiyle yapildi bu av? 3 kisiyse 8 tane fazladan balik alinmis, eger 4 kisiyse problem yok.

Son düzenleme: 6 Nisan 2009
  3. makyavelli

makyavelli Taner YAMAN

Favori Kamış:
    2,70 DAM
    En İyi Avı:
    2,5 kg lık alabalık
    sevgili mahmut güzel bir av geçirmişiniz balıklarda güzel ama av ile ilgili hiç bir anlatım yok.alabalık fotoğrafları nette çok var zaten bizler raporunuzu okumak isteriz.

4. bakimahmut

bakimahmut Mahmut Baki

Favori Kamış:
    sıradan kamış ve makina
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar sekiz kişiydik akşam üstü epey geldi...

Sular yükselince bir ara durdu....

Sabah ise tekrar gelmeye başladı....

Bizimle beraber gelen (dört kişilik) diğer ekip güzel yemleme yaptılar bizde onlardan aşağıdaydık faydasınıda gördük......

İğne tek iğneydi arkadaşlar,ayrıca küçük kaşıkda iş yaptı.

Son düzenleme: 6 Nisan 2009
  5. simendifer

simendifer Sennur

Aslında şöyle söylemek daha doğru sanıyorum. Siz 8 kişiydiniz ama yukarıda fotoğrafını gördüğümüz 38 balığı kaç kişi tuttu. :) Önemli olan bu bence. Neticede burada birbirimize öğretmeye çalıştıklarımız da öğrenmeye çalıştıklarımız da bu temele dayalı. Bu balıkları atıyorum 2 kişi tuttu ise ya da 3 kişi, diğer 5 kişi de kendi hesaplarına bu kadar balık tutmuş olsalar yine olmaz. :) Ama elbette, ilk iş öğretmek ve öğrenmek. Tabii tebrik etmeyi de unutmadan. Baki bey, sizin ve arkadaşlarınızın avını tebrik ederim, sezonu güzel açmışsınız. Sonrasında da bereketli avlar dilerim. Bahsettiğim hususta da bilgi verebilirseniz çok seviniriz.

Not : Bir arkadaşımız rapor okumak istediğini belirtmiş. Aynı durum benim için de geçerli. Hikayesini de anlatırsanız memnun oluruz. Şimdiden teşekkürler.

6. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Bilgi verdiginiz icin tesekkur ederim Mahmut bey, dahasina rast gele :)

7. mehmetc

mehmetc memo

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Ironfish
    Evet avin hikayesinide bekliyoruz :) bence rapora ayri bir zenginlik katacaktir..

8. jigging

jigging Caner

Favori Kamış:
    Penn spinfisher surf & Lineaeffe sorrento & Lucky Craft ESG II
    Favori Makine:
    Penn Surfmaster 750 & Shimano Ultegra XTB & Exage 4000fa & shimano twinpower 4000xg
    En İyi Avı:
    seni meraklı, hadi ordan... nazar değdireceksin..
    Sezonlar açıldı Turna göremedik ama en azından Alabalığı gördük :) teşekkürler paylaşım için.

9. bakimahmut

bakimahmut Mahmut Baki

Favori Kamış:
    sıradan kamış ve makina
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar ben o guruba misafir olarak ve yer öğrenmek amaçlı katıldım ve banada jest yapıldı diye düşünüyorum ve burada misafire balık vermek bir gelenek olmuştur...

Herkese iyi avlar dilerim....

10. Isvecli

Isvecli Anders andersson

Guzel bir av olmus Mahmut abi!, Tebrikler!
    Macerani kelimelere dökmeni bende sabirsizliklarla bekliyorum.

11. OxDaTiTy

OxDaTiTy Burç

Favori Kamış:
    Çatal :) Arasırada misina, kanca, kurşun birkaç düğüm...
    En İyi Avı:
    Kefal, Çupra, Karakulak, Mırmır...
    Selamlar ben az önce okuduğum bir başlıkta gördüğüm yeni mevzuat ile ilgili birşey soracaktım.

Şimdi tek iğne ile yakalanmış balıklar var sanırım bunlarda yem ne kullanıldı acaba?

Bu doğal yemle yakalama olayı göller için geçerli mi acaba?

Biz geçen sene Maraşta solucan ile alabalık alıyorduk şimdi yeni mevzuat ile bu yasaklandı mı ben tam anlamadım :(

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Arkadaşlar gökkuşağı alabalığı ile doğal alabalıkları çok sık karıştırıyoruz. İnanın yaşam biçimi, yaşam alanları ve avlanmaları arasında dünyalar kadar fark var.

Bakanlıktan alınan kanca sayısı konusundaki açıklama bir yana, av miktarı sınırı tebliğde net bir şekilde 10 adet olarak belirtilmiştir.

Türler========-Latince adı==-Boy Limiti<(en az)==Miktar Limiti (en fazla)

Doğal alabalık======tümü==========20 cm.================-3 adet
    Gökkuşağı alabalığı-O. mykiss======Yok==================10 adet
    Sazan============-C. carpio======40 cm.================10 adet

Bu bakımdan 38 adet gökkuşağı alabalığını 4 kişi avlamışsa yasaya uygun hareket edilmiş sayılır. Kişisel görüşüm bu on adet sınırının da gereksiz olduğu, bunun genel sınırlamalarda olduğu gibi "5 kg" olarak bırakılmasının daha uygun olacağı yönündedir.

Bizim bazı avlaklarımızda 3 kiloluk gökkuşağı alabalıkları çıkar, 12 kg luğa kadar avlayanlar mevcut. 10 adet denildiğinde, bir amatöre 30 -120 kilo av izni verilmiş olmuyor mu?

Son düzenleme: 7 Nisan 2009
  13. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan

Hocam siz çok yaşayın. :)

Bu karışıklığın nedeni, Gökkuşağı alabalık ile Doğal alabalık arasındaki fark tebliğde yeterince vurgulanmadığı için olsa gerek.

Gökkuşağı alabalığı için boy limiti de yok. Bahsettiğiniz sıkıntı boy limiti açısından da kendini gösterir. Zira bu durum, boy/kg oranları arasındaki bağlantının da bir gereği.;)

Boyu her ne olursa olsun bir amatör, günlük en fazla 10 adet olmak üzere, avlağın balık durumuna göre 6 cm ile 60 cm’lik balıkları avlayabilir. Avlanılan balıklar arasında Kg hesabıyla muazzam bir fark oluşması kaçınılmazdır. :rolleyes:

Ancak her iki durum da tebliğe uygun? :eek: :confused:

14. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Nuri bey sizin de hassasiyetle takip ettiğiniz gibi tebliğ yazılırken bir şeyler atlanıyor, türlerin birbirine karıştırılmasına fırsat tanınıyor veya türler özelliklerine uygun değerlendirilmiyor.
    Daha önce gereksiz ısrarlar yüzünden bir türlü sırayı getiremediğim halde açıklamaya çalıştığım, ülkemizde Carassius'un bile korunması gereken sular var olduğu konusuna benzer şekilde,
    biz amatör balıkçılar gökkuşağı alabalığı avı ve av raporlarını "doğal alabalık" ile aynı sınıfa sokmaya uğraşıyor ve adeta kaşınıyoruz.
    ülkemizin yerli türü olmayan, doğal türlere zararı olduğunu ve kendi kendine üremediğini iddia ettiğimiz bu balığa sizin de parmak bastığınız gibi boy sınırlaması koymuyor, bir amatörün 100 kg yu aşan ava izin veriyor ama iki kancadan fazlasıyla avlanmasına izin vermiyoruz.

Balık yetiştirici Ahmet bey'in çiftliğinden kaçan ve doğaya zararlı olduğunu iddia ettiğiniz balığa olmaması gereken ve net olarak tebliğde bulunmayan bir yasağı ekletmek ve pekiştirmek zorunda kalıyoruz.

Adet yasağının nasıl işlediği tebliğden alınan aşağıdaki dip not ile daha açık anlaşılabilir. Yani yukarıda iddia ettiğim gibi bir amatör balıkçıya 5.1 kg izmariti çok gören bu tebliğ 120 kilo gökkuşağı alabalığı avlamasına izin veriyor.

(2) Adet cinsinden limit verilen türlerde kg cinsinden limitlere bakılmaz. Kg cinsinden limit verilen türlerde, avlanılan tür tek veya karışık olsun 5 kg’ı geçemez. Adet miktarı her türün ayrı ayrı avlanabileceği miktar olmayıp, gün içinde avlanabilecek toplam balık sayısıdır. Adet sınırlamasına tabi birden fazla türün avlandığı durumda, avlanılan balıklar tek tür gibi kabul edilir. Bu durumda avlanılan toplam balık adeti 10’u geçemez. Adet ve Kg sınırlamasına tabi türlerin karışık olarak avlandığı durumunda ise, adet sınırlamasına tabi türün avlanabileceği adetten az olması halinde, avlanılan tüm balıklar için kg sınırlaması esas alınır.

Oysa amatör balıkçıya kilo sınırını kaldırıp sayı sınırı koymanın çok özel bir felsefesi vardır. Bunu anlamak için önce ciddi anlamda amatör balıkçı olmak sonra da "balıkçılık yönetimi" bilim dalına askari düzeyde vakıf olmak gerekiyor.

Tebliğde ve herhangi bir amatör balıkçılık sitesinde bu felsefeyle ilgili tek bir cümleye rastlamadım, belki var bengörmedim.
    İnşallah ben görmemişimdir. Çünkü gerçekten yoksa, bizde henüz gerçek anlamda amatör-sportif balıkçı yok demektir. Etçi tavırımız devam ettiği sürece, herhangi bir türe sayı limiti konmasının da pek anlamı maalesef olmuyor.

Son düzenleme: 7 Nisan 2009
  15. Zanderkiller

Zanderkiller TARIK

Cok Güzel Alabalik Resimleri gördük ama av detayini pek anlamadik ve aciklanmamis.Karayel Arkadasimin görüslerine katiliyorum ve bu kadar duyarli olmasindan dolayi kendisini Teprik ediyorum gercek bir Amatörbalikci Ruhu var,böyle Arkadaslar cogaldikca bilincli avlanmak cogalir,Baliga cikan arkdaslarda gelcekde Elleri bos dönmezler,Tebrikler,Herkese RASTGELE...

16. ralll

ralll erkan

Umarım Tırıvırıyla Avlanmamıştır.

Arkadaşlar bu bölgeyi iyi bilirim. Bu bölgede canlı yemle ve suni yemle bu kadar balığın yakalanması çok zor. Ayrıca farkındaysanız resimlerde balıkların yakalanma anı ve kullanılan yemler yok. Arkadaş ayrıntılı rapor veremiyor. Gece orada kalınmış ki, gece tamamen tırıvırıyla avcılık yapılıyor. Ve maalsefki bu kadar balığı tek kişi yakalamıştır muhtemelen. Diğerlerinde de o kadar balık vardır. O bölgede gece alabalık yemiyle yemleme yapılıp tırıvırıyla resmen balık katliamı yapılıyo. Biz geçenlerde gittik suni yemlerle bir tane balık yakalayabildim sadece. Ve 50 den fazla avcı vardı kimse de balık yoktu. Umarım arkadaşın dedikleri doğrudur ama ama pek inandırıcı gelmedi. 8 Kişinin yakaladığı balığı bir kişi mi eve getirdi.

17. beyyurdu23

beyyurdu23 EYYÜP

En İyi Avı:
    sazan- 3 kilo :)))
    biraz daha bilgi lütfen

Maşallah çok güzel bir av olmuş ama kullandığınız yem ne neyle yakaladınız bunlardan da bahsetsen daha iyi olur sanırım :) :D

18. balıkçıferhat

balıkçıferhat ferhat

balıkların üzerindeki dikey çizgiler inşallah bir ağ tarafından oluşmamıştır

19. ragga44

ragga44 hüseyin

En İyi Avı:
    36kg sazan 5 kğ alabalık 20 kğ kursun caner balıgı
    .s.a

hocam bu balık avınız sanırım ag yada televole ile yakalanmıs sanırım balıkların üzerinde ag izleri cok belli ediyor biz genelde fırat nehrinde avlandıgımız sabah 5 aksam 19 00 kadar avladıgımız balık 15 ila 20 geçmemiştir 3 arkadaş tutmuş oldugumuz balıklar cok iyi bilirim keban nehrini her hafta olmasada 2 haftada bir orda avlanmaya gideriz motorlu bot la tabiki cok zordur araçla oralara inilmez ben ag veya tırıvırı televole neyse HAYIR HAYIR HAYIR diyorum bohca cı olmayalım bu nimetlerin kıymetini bilelim. mamut arkadasım umarım ben yanılıyorumdur . . .balıkcı arkadaşlarıma saygılar diliyoru m rasgele :)