sazan nasıl pişirilir biliyormuyuz bildiğim kadarıyla sizinle paylaşmak istedim

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında gülbaharlar tarafından paylaşıldı.

1. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    ilk önce sazanı tutmak burada çok önemli
    ikinci işlem tutmuş olduğumuz sazanların pullarını bıçakla kazımak yerine tulum şeklinde çıkarmayı öğreneceğiz.böyle çıkardığımızda balığın pişmesi daha rahat ve daha kolay oluyor.
    üçüncü işlem balığın derisini tulum gibi çıkardıktan sonra enfazla 2cm genişliğinde halkalar halinde balığımızı dilimliyoruz..
    dördüncü işlem halkalar halindeki balığımızı daha iyi pişe bilmesi ve kılçıklarının daha rahat ayırılması için bir gazete kağıdına sararak yarım saat kadar suyunu çekmesini bekliyoruz.
    beşinci işlem suyunu çekmiş olan balıklarımızı bir güzel tuzluyoruz elinizi korkak alıştırmayın iyice bolca tuzlayın zaten balığımız otuzu çekecektir.

şimdi balıklarımız temizlenmiş tuzlanmış pişirilmeye hazır bir şekilde beklemektedir.tabi bazı arkadaşlarımız ben bukadar bekleyemem de diyebilir artık onlarda kendileri bilir.

tabi balığımızın daha lezzetli olmasını istiyorsak balığımızın yanına daha değişik baharatlarda kullanabiliriz.

daha sonra temizlenmiş olan balıklarımızı bol yağlı olan kızmış bir tencerenin içine sıkışmayacakları bir şekilde diziyoruz buradaki en önemli olayda yağımızın tamamen iyice kızmış olması.
    balıklarımızı bu tencere veya tavamızın içinde devamlı kontroledeceğiz balıklarımız kızarma kıvamına sarılaşmaya başladığında oldu sinyallerini verecektir.ve daha sonra bol limonla tabaklarımıza servis yapabiliriz.
    sazanın pişirilmesi konusunda benim bildiğim en iyi yöntem bu ve herkeste çok beğeniyor tabiki daha değişik pişirilme yöntemleride var ama ben şu an sadece tavada yağda yapabileceğimiz bir örneği verdim sizinde daha değişik bilgileriniz varsa paylaşmak isterim şimdiden herkese afiyet olsun

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 28 Ocak 2020
  2. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Paylaşım için teşekkürler mısır unu kullanmıyormusun?

3. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    osman abici mısır ununu denedik ama ben pek tat alamadım tabiki unlayınca sanki sardalya yemiş gibi oluyorum birde herzaman yanımızda mısır unu olmuyor diyeceksin yağın yanındada mısır unun neden yok bendede ona cevap yok sevemedim.

4. Güzel bir paylaşım, teşekkürler Ali kardeşim;) :)

5. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Genelde mısır unu kullanılırda sen yazmayınca merak ettim tabi değişik şekillerdede oluyor sen sevemediğine göre senin tercihin doğru afiyet olsun diyorum deneyenlere bir de ben deniyeyim belki daha değişik bir tat veriyordur.

6. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    osman ağabeyciğim denemeni tavsiye ederim afiyet olsun eğer sevmezsen ben sana onların yerine demir köprünün aynalı sazanlarından gönderirim

7. osmanaltunel

osmanaltunel

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Turna 140 cm. Gölbaşı
    Teşekkür ederim sağol.:) :) Mutlaka deneyeceğim.:)

8. carpe

carpe

Favori Kamış:
    olta, zıpkın
    En İyi Avı:
    3.7kg levrek 8kg sazan
    Ben derisini tulum cıkarttıktan sonra fleto kesip bir kavanozla cok hafif dövüp(ama cok az dovulecek) tuz-unlayıp oyle kızartıyorum..Dediginiz gibi tuzu fazla olmalı..Tavsiye ederim lezzetli oluyor..

9. gülbaharlar

gülbaharlar gulbaharlar

Favori Kamış:
    el oltası, kamış
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan
    paylaşımın için teşekkürler onuda ben denemedim denerim

10. oz0735

oz0735 Özkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    En İyi Avı:
    28.2 kg sarıkuyruk(kuzu);4.7 kg levrek;1.5kg kofana;4.5 kg deniz turnası;2cm gümüş(alanya)
    paylaşım için teşekkürler..denemeye değer bence..

11. Bozüyüklü

Bozüyüklü

Favori Kamış:
    4 metre karbon makaralı
    En İyi Avı:
    2 kg sazan,1 kg alabalık
    paylaşım için teşekkürler,balık yemesemde kızarmış haline bakmak hoşuma gidiyor..:)

12. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish
    Sevgili Ali ,
    Bana bu kirmiziyla isaretledigim kisim pek saglikli gelmedi. O gazetenin murekkepli, kimyasalli yuzune yiyecegimiz baligi sardigimizda, bu baliga gecmez mi?
    Bunun haricinde belki sazan degil(cunku burda sazan yok) baska bir balikta bu tarifi deneyecegim.
    Paylasimin icin cok tesekkur ederim.
    Saglicakla kal...

13. PaO

PaO

Favori Kamış:
    Zıpkın Olta
    En İyi Avı:
    3 gr. Kaya Balığı
    Bu da benden olsun, afiyet olsun....

Arkadaşlar öncelikle ben genelde tatlı su balığı avlasamda tadını pek sevmem tuzlu su balığının tadı başka bu tabii benim fikrim...Ama tatlı su balıklarından da özellikle Alabalık, Yayın ve Turnayı ayrı bir yere koyabiliriz. Bunların tadı diğerlerine nazaran daha iyi özellikle Kaz Dağı şifalı Alası başkadır.Neyse Sazanların tadı yavan olduğundan dahada tatlanması için iyi yemek tarifleri buldum.Tabii insan zora düşünce bulabiliyor.Ayrıca tabii bazı yerlerden destekte aldım:)

Öncelikle tava Sazan için biçilmiş kaftandır ızgarasını pek tavsiye etmem. Ayrıca bu balığın büyükleri daha münasip olur çünkü küçüklerinde kılcal kılçıklar daha yoğun... Sazanın çorbası, pilakisi, haşlaması,mangalı, güveci, dolması, böreği, şinitzeli (tavsiye ederim) ve pilavınında yapıdığını söylemek isterim.

Yemede Yanında Yat Sazan:p

İlk önce işe başlamadan önce tutulan sazan sudan çıktın ve öldükten kısa süre içinde ayıklanmalı ve bol suyla yıkanmalıdır.Tarife gelirsek sazanının tulumu çıkarılır ve büyük kılçık çıkarılır ufak kılçıklarda elden geldiğince ayrılır.Daha sonra suyu akması için bir yere bırakılır 10 dk. yeter ve balığı buzlukta 1 saat kadar beklettikten sonra küçük ama ince olmayan parçalra ayırırız daha sonra sırası ile karabiber, kırmızı biber, kimyon, nane, kekik ve bulunabilirse adaçayının ince hali eklenir ve mısır ununa hafif bulayın çok bularsanız un yanar yağ berbat olur balığında tadı kaçar daha sonra tabii ki cehennem gibi olmuş yağın içine atılır ve çıktıktan sonra bol limon yanında da güzel bir söğüş bol kırmızı soğan roka of of.....:p Afiyet Olsun. ( Bu tarif direk bana aittir.)

Sazan Dolması

MALZEMELER
    (6 kişilik yemek)
    2 kg sazan balığı
    1 su bardağı bulgur
    1,5 bardak su
    1 yemek kaşığı salça
    1 yemek kaşığı kuru nane
    1 baş soğan
    1 çay bardağı sıvı yağ
    İğne iplik

HAZIRLANIŞI
    Sazan balığı pulları temizlendikten sonra yıkanır, tuzlanır. Su ve sıvı yağ kaynayıncaya kadar ateşte bekletilir. Kaynadıktan sonra içine 1 tatlı kaşığı tuzla birlikte bulgur ilave edilir. Suyunu çekinceye kadar pişirilir. İçine nane ve karabiber konulur ve ağzı kapatılıp 10 dk. dinlenmeye bırakılır. Hazırlanan bulgur pilavı boyuna yarılan balığın içine doldurulduktan sonra iğne iplikle dikilir. Ayrı bir kapta soğan salça ve yağ kavrulup sos hazırlanıp balığın üstüne dökülür. Fırına sürülür ve yarım saat pişirilir.
    ( Alıntıdır yemektarifleri.org )

14. acizane

bir kere bende sazanı dilimleyenlere deli oluyorum. kişisel almayın. özellikle balıkçıların ben balıkalırken sormadan -hangi tur olursa olsun- direkt kesmeye dilimlemeyebaslamasına ifrit olurum. sennerdenbiliyorsun benim o balıgı nasıl yiyecegimi???

hep aklıma sanlı urfa birecikte yedigim sazan gelir.
    yemek için girdigimiz lokantada garson sazan var diyince sazan istedim. gecikerek servisler geldiginde bir baktım tavuk şiş.
    acelemiz var ugrasmayalım diye yemeye basladım. sorunsuz musteriyimdir, hele acil durumlarda.
    neden sonra yedigim şeyin kırmızı biberle tecavüze ugramıs bir sazan odugunu içinden çıkan kılcıkla farkettim:=)))

yo agzım teneke kaplı degil. balık insanlık dısı sekilde biberle terbiye edilmeye çalısılmıs ve oda artık kendini tavuk sanıyordu:=) gram tad kalmamıs mcdonalds tavukları gibi yapay bir hal almıstı.
    balık kup seklinde dogranınca sanki namusa halel gelmiş gibi hissederim. Bence mumkunoldugunca mideye inecegi son ana kadar balık şeklini korumalı. ahtapot mudurki bu onu dillet ürkmesin diye dilimleyelim.
    cinsim işte.

neyse.
    buyuk balık olunca - tatlı su tuzlu su farketmez.
    ki benim kitabımda sazanın kucugu yenmez.
    ben hemen fırın yaparım.
    hem balıgın götuntusu bozulmaz . hem sofra zengin görunur

1. si
    agır işe girer o pulları tektek temizlerim. derisini yüzmem.
    balıgın içini temizlemek için gerekenden fazla parçalamam

yenilecek sazan 2.5 ile 3.5 kg arasındadır.
    daha kucugu ve daha büyügü asla okadar lezzet vermez.

yada epey bir terbiye görmesi gerekir. ki okadar terbiye edeceksem köpekbalıgı eti alıp terbiye ederim fantazi olur diye dusunmekteyim. yani gariban balıgın canına kıymıssın birde bir seye benzetmeye çalısıyorsun. çık çık çık yannış . isteyene kanat tarifi vereyim parmaklarınızı yiyin.

neyse
    sazanı aldık pulları ayıkladık.
    baharatmevzuu. ki genelde vur deyince öldurulur. ya balık direkt aktarda sergilenecekhale getirilir yada limon ve domates suyu içinde bogulur. bi zöyle yapmayacağız.;- tuz, az pulbiber. kekik,defne, az feslegen, az adacayı 1. kasık tereyegında ezilir. güzelce karıstırılır. oda sıcaklıgındaki tereyagı krem kıvamına gelince balıgın içine sürülür ve etini kalın noktalarına bıcakla kesikler atılarak oralara tepiştirilir.

tepsinin icine çok az saf zeytinyağı dökulur. zemin roka ve ince dogranmıs patatesle kaplanır. Bu patates fazla yagı, fazla tuzu, fazla baharatı emecektir. isteyen en son doymadıysa onuda tüketir. kan degerlerini tavana fırlatır.

sora balık mekana tum heybetiyle yerlestirilir.

üzeri ince dilimlenmiş domates, sogan ve limon parçalarıyla süslenir. fırının kenarlarına gelen yerlerde asırı pişme olmasın diye süs için kullanılan bu sebzelerle koruma altına alınır. uzerinden accık daha tuzlanır.
    sora son bir zeytinyagı gezdirilir.
    firina atılır yaklasık 250 derecede 45 dakika yeter bu büyüklükteki balıga.

balık çıkarılır.
    es dost akraba toparlanır bin bir övgüyle balık bıcakla kesip dilimleyerek her birine bol keseden taksim edilir.
    en son kalan kafa mutlaka işi bilen siz tarafından ve bu kez eller kirlenir diye dusunulmeden tüketilir.

sazanın avından sonra en lezzetli şeyi kafasıdır. geri kalan kısmı tuketecek kurbanlar bulmak da sizin becerinize kalmıs demektir.

afiyetolsun.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 22 Temmuz 2007
  15. Huseyin Alp Arslan

Huseyin Alp Arslan Huseyin Alp Arslan

Favori Kamış:
    olta ve oltadan baska hic bir sey
    En İyi Avı:
    22 kg Kingfish

Cengiz Dostum bunu kesin acken yazdiniz.:D :D Baska sekilde yemek tarifleri ruhunu kaybeder. Yani agzimin suyu akti, benim burda. Seflikte var oyle mi?:)

16. estagfurullah

estagfurullah dostum.
    seflik ne haddime. Amatörüz biz.
    ancak aşçı arkadaşlar genelde ben gibi sanslı bir acemiyle pek yemek yarıstırmaz ve "el" im oldugunu söylerler.
    sazan pişirmeyi çok sevdigimden belki bu kadar güzel yazdım belkide. :=)
    birde o saatte henüz kahvaltı etmemiş olmanın etkisi de olsa gerek.

17. takacoğlu

takacoğlu ahmet yalçın

bir tarifde ben vermek isterim:önce balığın derisi alınır sonra balık fazla küçük olmayacak şekilde parçalanır parçalara ayırdığımız balığımızı daha önceden hazırladığımız sos (10 baş sarmısağı iyice ezdikten sonra domates salçası ve sıvı yağ ile karııştırıyoruz)ile karıştırıp bir süre (en az bir saat) bekledikten sonra tavamızı ateşe sürüyoruz sıvı yağınıda ilave edip yağı iyice kızdırıyoruz sonra balığı tavaya dizip iki yönünüde iyice kızarttıktan sonra yanına keyfimize göre salatasınıda yapıp afiyetçe yiyoruz. denemenizi tavsiye ederim afiyet olsun

18. rakibalikadam

rakibalikadam raki balik adam

Favori Kamış:
    Kamış: Denim 270. Makine: Flash Fl-60
    En İyi Avı:
    500 gr Mercan
    BAHSİ GEÇEN pulları sıyırma işleminden sonra zeytinyağı zencefil ve kekikten oluşan sosu üzerine sürüp 225 derece fırında 30 dakika sonra harika oluyor.

19. shatin

shatin mErt

En İyi Avı:
    :)
    Re:

arkadaşlar benimde bi tavsiyem olucak size bi kere deneyin bunu her hangi bir nehir balığını un yerine toz halindeki tarhanaya bulayıp deneyin az bişeyde un katabilirsiniz içine ben senelerden beri bu şekilde yiyorum hatta çoğu tanıdığım kişilerde bu şekilde yiğiyorr afiyett olsun..

20. necayip

necayip

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    1m boy ve 3kg Yılan balığı
    En iyi yöntem bu ben de böyle yapıyorum afiyet olsun