Beyşehir gölüne sazan takviyesi yapıldı

Konu, 'Göller, Barajlar ve Akarsular' kısmında balikci tarafından paylaşıldı.

1. balikci

balikci

Konya'nın Beyşehir ilçesinde, Beyşehir Gölü'ne azalan balık popülasyonunu artırmak amacıyla 550 bin adet pullu sazan yavrusu bırakıldı.

Beyşehir Su Ürünleri Kooperatifi'nin yaptığı girişim üzerine Konya Tarım İl ve Beyşehir Tarım İlçe Müdürlüğü'nün çalışmaları sonucunda Antalya Kepez Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda üretimi yapılarak Beyşehir'e getirilen yaklaşık 550 bin adet pullu sazan balığı yavrusu, Beyşehir Gölü'yle buluştu.

Üretim istasyonunda 1 yıl büyütülerek 10 gram ağırlığa ulaşan yavru sazan balıkları, Beyşehir Gölü'nün Karadiken sahilinden yaşam alanına bırakıldı. Bir kamyona yüklenen havuzlar içerisinde Beyşehir'e getirilen yavru sazan balıkları, göle uzatılan boru ve kovalar vasıtasıyla tatlı suyla buluşturuldu.

Öte yandan, kamyon içindeki tatlı su havuzlarından göle salınmak üzere kovalara boşaltılırken yere dökülen yavru sazanları elleriyle toplamak için seferber olan görevliler ise ilginç görüntüler oluşturdu.

Beyşehir Tarım İlçe Müdürü Nurettin Karşıyaka, bu yıl Beyşehir Gölü'ne bırakılan yavru sazan balıklarının daha öncekilerden farklı olarak daha iri yapıda olduğunu belirterek, "Bu yavru balıklar 2-3 aylık değil, Kepez Su Ürünleri Üretim İstasyonu'nda 1 yıldan fazla bir sürede yetiştirilerek büyütülmüş ve önümüzdeki yıllarda 30-40 santim boya ulaşabilecek, daha dayanıklı balıklardır. Bugünkü çalışmayla Beyşehir Gölü'ne şu ana kadar bırakılan en fazla balık sayısına ulaşmış bulunuyoruz" dedi.

BALIK POPÜLASYONUNA KATKI

Beyşehir Gölü'ndeki balıklandırma çalışmalarına neden gerek duyulduğu konusunda da bilgi veren Karşıyaka, özellikle geçtiğimiz yıllarda yasak dönemlerde yapılan bilinçsiz avcılık nedeniyle balık populasyonunun giderek azaldığına dikkati çekerek, "Bilinçsiz avcılık göldeki balık sayısını azaltıyor. Azalan bu balık sayısını yeniden artırmak amacıyla bu tür çalışmaları yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda da bu çalışmalarımız devam edecek. Hatta yaptığımız girişimler sonuç verecek olursa bu yılın Temmuz-Ağustos ayında da ikinci bir çalışma olabileceğini düşünüyoruz. Bizim balıkçılarımızdan isteğimiz, yasak dönemde balık avcılığı yapmamalarıdır. Bir kilogram balık yumurtasında 1 milyon adet balık yavrusu olduğunu varsaydığımızda, yasak dönemde yapılan avlanmanın balık populasyonuna yaptığı olumsuzluklar ortadadır" şeklinde konuştu.

01.05.2008 Haberler.

2. Oztemiz80

Oztemiz80

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    1 kg sudak 1,5 kg kadife
    Son düzenleme: 1 Mayıs 2008
  3. yilmaztaha

yilmaztaha

Favori Kamış:
    Olta zıpkın
    En İyi Avı:
    Kofana
    Çok güzel bir uygulama. Umarım diğer göllerde de ve denizlerde de benzer çalışmalar yapılır.
    Bu arada özel istasyonlarda bir yılda ancak 10 gr ağırlığına gelebilen balık yavrularını dinamitle, tırıvırıyla, kaçak ve zamansız avlayanlar şapkalarını önlerine alıp düşünürler:mad: Belki biraz ibret alırlar. Uzun yıllar sonra belirli bir boya ve ağırlığa gelebilen bu canlılar üreme şansı verilmeli. Usulsüz avlananlar bir gün denizlere ve tatlı sulara sadece manzara seryedebilecekleri kavratılmalı.

4. xDJx

xDJx Mehmet Kundak

Favori Kamış:
    Oltalarım
    En İyi Avı:
    El oltası ile Turna 7kg. sazan 6kg. yayın 7kg.Yılanbalığı 2.65kg.Alabalık 1.12kg.

Bu kadar duyarsızca,bilinçsizce ve salakça bir yöntemle yapılan bir uygulama görmedim:eek: nedenmi hemen açıklayayım sözüm ona bu işi bilen diye geçinenlere bir bakarmısınız kamerayı görünce nasıl daldırıyorlar kepçeleri her kepçede orada en az 2-3 bin yavru var nerdeyse toplamda 1 kepçede 20kg ağırlık ve altta kalanların canı çıkıyor:mad: adam gibi takıp motoru olukla salsalar değil 50.000 tanesi 50 tanesi bile ölmez onların ama nerdee adamlar kamerada şekil yapacaklar ya maksat başka:confused: Yazık bunları eğitene ve başlarında yetkili diye sözüm onlara geçinenlere:mad: O salınan hayvanların kesinlikle eminim ezilmeden dolayı en az yarısı martılara su kuşlarına yem olmuştur oracıkta:mad: :mad: :mad: İşte <kaş yaparken, göz çıkartmanın> en canlı örneği bu video bana göre:mad:
    Rast gele...

5. solakali79

solakali79

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Sazan 2KG
    Yapılan iş çok güzel ama uygulamada bir takım sorunlar çıkmış benim dileğim bundan ders çıkarmaları ve bidahaki sefere bu aksaklıklara gidermeleri dileği ile,
    Buna benzer bir uygulamaya burdur'daki yapraklı barajınında ihtiyacı var bu işlem hangi kriterlere göre yapılıyor yardımcı olursanız sevinirim.

6. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Yasak dönemde olta avcılığı yapıp, "bizim tuttuğumuz 3-5 balıktan ne olacak" türünde düşünenlere güzel bir cevap.

Dikkat ettinizmi getirilen balık miktarına? 550.000 Yani 1kg yumurtadan çıkan yavrunun neredeyse yarısı.

Demekki yasaklara uyulup türler korunsa, sularımız balık bereketi ile dolup taşacak.

7. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Beyşehir gölünde su ürünleri kooperatiflerinin yaptığı icraatlardan haberi olan var mı?
    Adamlar sezonda her tarafı ağ kaplıyorlar. Yüzecek yer bile kalmıyor. Kooperatifler sömürüyor o gölü...

8. ÇARŞI

ÇARŞI xxxxx

Güzel bir girişim fakat ölen sazanlara yazık:(

9. Oztemiz80

Oztemiz80

Favori Kamış:
    el oltası
    En İyi Avı:
    1 kg sudak 1,5 kg kadife
    Kardeşim sömürcek bişey kalmadı zaten :mad: :mad: Çin sazanı ve gümüş tutmak isteyen buyursun gelsin.:mad:

10. yakup

yakup Yakup

Favori Kamış:
    Elime hangisi gelmişse
    Favori Makine:
    Hangisi takılmışsa
    En İyi Avı:
    Daha değil
    Dopru bir tesbit.
    Beyşehir'de hiç Sazan avı denemedim ama çok bereketli Sudak avlarım olmuştu.
    ama maalesef son 3 yıldır türlerde ciddi bir azalma olduğu için artık gitmiyorum.