Kaş'ta Yolunu Şaşıran Kılıç Balığı (Zargana Cinsinden Kılıç Orta Denizlerde Yaşar)

Konu, 'Denizlerimizden Güncel Av Raporları' kısmında ozcancarpan tarafından paylaşıldı.

1. ozcancarpan

ozcancarpan Ozcan

Favori Kamış:
    her türlü olta ve takım
    En İyi Avı:
    Sinarit azmanı 4 kg.
    10 Ocak 2009 tarihinde canım çok sıkılmıtı ve sabah kalktığım gibi soluğu limanda aldım, emektar ve erkenci balıkçı mehmet usta hadi bir sırtı yapalım şansımıza ne çıkacak bakalım deyip, çobanoğlundan aldığım derin sahtesini demeye başladım gagası çok büyük bu sahtenin ve oldukça da dipten geliyor, Kaş'ta bu mevsimde sırtıya birşey atlamayacağını biliyorum ama biraz da can sıkıntısı geçsin diye başlıyoruz kıyıya paralel gezinmeye.Bir saat boyunca dolanıyoruz ama hiçbirşey vurmuyordu. Büyük bir u dönüşü yapım geriye doğru limanağzına doğru gidelm artık dedik, saat de 9 a geliyor kahvaltı yapıcaz evdekiler beklemesin dememle beraber, sırtıma öyle bir yük bindi ki herhalde dedim taktık bir kayaya falan ama o da ne kaya hiç çırpınır mı derinliğimiz 50 metre sahte ise tahmini 10 metreden geliyordu, zar zor tekneye çekmeye çalıştım ama bu esnada kafa vuruşlarını ve havada sıçrayışlarını görmeliydiniz muhteşemdi işte tam o esnada aklıma üstat Mehmet DEMİRÖRS hocam geldi, iyice aklı karışacak şimdi yahu diyecek bu mevsimde bu balıkların bu kadar içeride ne işi var diye söylenecek Allah Allahhh diye de ekleyecek, ben de kısmet hocam diyorum kısmet. Ankaralarda napıyosun hala sen gittin Kaş'tan balıklar coştu burda. Saygılar.

Son düzenleme: 13 Ocak 2009
  2. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    ilk defa gördüm maşallah elinize sağlık :)paylaşım için teşekkürler
    konunuzu bulandırmak için değil sorum bilgi amaçlı bu ne kadar büyür ?avı serbestmi bilginiz varmı?

3. ozcancarpan

ozcancarpan Ozcan

Favori Kamış:
    her türlü olta ve takım
    En İyi Avı:
    Sinarit azmanı 4 kg.
    zargana kılıçlarının boyu sanırım en fazla bu kadar oluyor

bu balıklar bundan daha fazla büyümüyorlar bildiğim kadarıyla avlarında bir sıkıntı yok saygılar.

4. fatih88

fatih88 fatih gümüşbaş

Favori Kamış:
    kıbrıs olta
    En İyi Avı:
    1 kg pisi,1kg mırmır
    tebrikler!çok güzel bir av olmuş,elinize saglık..

5. korni

korni koral

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    55 kg trakya kıvırcığı
    teşekkür ederim :)

6. focali35

focali35 volk@n

Favori Kamış:
    alba-star force/apnea power point zıpkın
    En İyi Avı:
    sargoz 1,5 kilo,turna 2 kilo,mırmır 1.3 kilo
    özcan kardeşim eline sağlık,gerçekten güzel bir av,aslında avdan da öte bir trofe.şans bir yana ne kadar mütevazı olsanda senin de ustalığın yadsınamaz bu avda,her babayiğidin harcı değildir o balığı tekneye çekmek ama sen bunu başarmışsın.yanlış hatırlamıyorsam daha öncede yine kaşta lambuka ve tral avlarının fotoğraflarını paylaşmıştın bizlerle ve onlarda gerçekten çok iyi avlardı.bu da senin aslında ne denli iyi bir avcı olduğunun kanıtıdır kanımca..şimdi mehmet demirörs hocam bu trofeyi görür ve haftasonu ankaradan atlar gelirse hiç şaşırmam.tekrar tebrikler..

7. sniper07

sniper07 KAMİL

En İyi Avı:
    ÇUPRA 2 kilo
    ellerine saglık usta güzel av olmuş. finikede balık nadir çıkıyor tebrikler

8. draco

draco Kaan

Favori Kamış:
    Vercelli Alba Surf, Yamaga Blanks EARLY 94MHR
    Favori Makine:
    JDM Shimano Stella SW8000PG, Daiwa Certate 3012H
    En İyi Avı:
    Tuttuğum ilk ispari. o olmasa burada olmazdım.
    http://www.ravencruise.com/images/Marquesas Passage - Mike's big spearfish.jpg

http://www.bilgipasaji.com/forum/gu...04-marmarada-65-kiloluk-azman-zarganalar.html

ingilizcesi spearfish olan bir marlin balığı cinsi. ne zargana ne de kılıçla alakası var. aslında bir kaç ayrı çeşidi de var.. epey de büyüyorlar :) 65 kiloluklarını gördüm. daha da büyürler. ama güzel av olmuş. tebrikler.

9. Aslıhan TURAN

Aslıhan TURAN Aslıhan TURAN

Favori Kamış:
    Daiwa Ballistic X 270 cm 14-40 gr. /Fujın Dragon 270cm 8-32 gr
    Favori Makine:
    Daiıwa Fuego 17 LT 3000 DC/Shimano Stradic 4000 XG FK
    En İyi Avı:
    Levrek 2.4 kg
    Ellerinize sağlık çok güzel avın çoşkusu en iyi çocukların gözlerinden okunuyor:)

10. Genellikle eve dönerken balık geliyor ne kısmetse birde boy ve kilosunu yazarmısınız :D merak !!

11. KSK/34

KSK/34 Serkan/ksk

En İyi Avı:
    hayalimdeki levrek
    Özcan bey tebrikler çok güzel bir av ellerinize saglık

12. balık kurdu

balık kurdu ercan

En İyi Avı:
    4 kilo civarı kofana
    tebrikler,güzel av

13. Mehmet Demirörs

Mehmet Demirörs Mehmet

Favori Kamış:
    Oltanın her türü
    En İyi Avı:
    Hatırlamıyorum öyle çok ki
    tebrikler.

değerli komutanım öncelikle tebrikler.bu ara denizden neyin çıkacağı neyin tutulacağı hiç belli değil.bence hep bu süveyş olayı....olsun varsın ne yapalım.çok güzel bir trofe bu.herkese nasip olmaz.min. da olabilir.max. olabilir.önemli olan ona gönül vermek ona emek vermek.o heyecan o risk değer doğrusu.o dişlerse usturadan daha keskindir. işte hep bunlar ustalık ister.sen tekneye onu çektin ya ..şimdi hafta sonu balık şiş var lojmanda gibi geliyor bana.yanınızda olmayı lacivert denize olta sallamayı çok isterdim...şimdi pencereyi bi aç benim için liman ağzına doğru dönüp içine missss ler gibi bi kaş havası çekiver.teşekkürler. yazdığın herşey için.ömrün uzun olsun.....

14. denizci07

denizci07 ramazan günay

Favori Kamış:
    penn-şekspir
    En İyi Avı:
    8,5 kg grida
    tebrikler

işim gereği kaş a gelirim güzel balık almışsınız tebrikler

15. tatlisoy

tatlisoy

Favori Kamış:
    Olta, Kamış, Rapala
    En İyi Avı:
    4 kilo Palamut, Birde bir zamanlar 2 kiloluk sazan
    Özcan Bey tebrikler çok güzel bir trofe. Kısmet işte. Afiyet olsun size yedikten sonra tadı ve pişirme yöntemi hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

16. esox_lucius

esox_lucius Özgür

Favori Kamış:
    Denizde klasik dip oltası.Tatlısuda şamandıralı takımlar.
    En İyi Avı:
    Sazan 0.9 kg
    Tebrikler, çok güzel bir trofe. Üstadlara soruyorum; bu "white marlin" denilen tür mü?

17. avcianil

avcianil Anıl YÜCELER

Favori Kamış:
    Lineaeffe Oyster Cast 390,Dam quick super 340 rd makine,Apnea powerpoint 90 zıpkın,
    En İyi Avı:
    Lambuka 5.5 kg,Levrek 1.5 kg,Akya 3 kg,Fangri 1.1kg,Çipura 500gr
    Özcan abi öncelikle seni tebrik ederim :)

Özgür abicim senin soruna gelince ben üstad değilim ama bildiğim kadarıyla yanıtlayayım bari :) Bu balık ingilizce isim olarak spearfish türkçe isim olarak akdeniz mızrak balığı olarak adlandırılıyor..Benim bildiğim white marlin ise ülkemiz sularında bulunmuyor..Sevgilerimle.

18. katsumoto

katsumoto Hasan

Favori Kamış:
    Shimano STELLA-----Lesath Spinning Shore Game
    En İyi Avı:
    1.150 gr Lüfer 2.5 kg Turna
    Güzel bir av olmus tebrikler ..ama.....
    bu balık kılıç sa Erişkin boylarına bakarsak bu daha yavru sayılır yakalanmaması taraftarıyım...Sirkülerdeki boy limiti nedir acaba bilen varmı
    eger yazıdıgınız gibi bir turse ve daha buyumuyosa Helal olsun ....

19. geneben

geneben Aşkın

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Deniz turnası 70 cm 900 gr.
    Tebrikler çok güzel bir , Türkçe ismiyle sargan azmanı veya akdeniz kılıcı (daha önceki mesajlarda arkadaşlar latincesini ve ingilizcesini yazmış ;)) yakalamışsınız. Geçen ay Foça açıklarında 2 tanesini yaklaşık 3 dk boyunca takip ettik su üstünde balık kovalıyorlardı .Davranış şekillerini bilmiyorum ama gördüğüm kadarıyla yakaladığınız derinlik bana gayet mantıklı geldi. Dahasına rastgele.

20. ozcancarpan

ozcancarpan Ozcan

Favori Kamış:
    her türlü olta ve takım
    En İyi Avı:
    Sinarit azmanı 4 kg.
    biz katliam yapmıyoruz

değerli katsumato biz doğa sever insanlarız erişkin boylarını bulmak için herhalde okyanusa açılmamız lazım, geri dönerken sırtımıza asılan bir balıktı emin ol bu konuda çok hassas bir insanım parmak kadar balıkları alıp ziyafet çeken insanlardan değiliz hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum ama sanki biraz fazla oldu bu, balığın sanırım bebek halide yok resimden görüldüğü üzere saygılar.