Makinalardaki devir sayısı?

Konu, 'Makineler' kısmında yamac6 tarafından paylaşıldı.

1. yamac6

yamac6 Mahmut

Favori Kamış:
    spro passion 5-25 gram atarlı
    Favori Makine:
    spro passion rd730
    En İyi Avı:
    Doğal Alabalık 40-45 cm civarı
    Merhaba Arkadaşlar uzun süredir merak ettiğim araştırmama rağmen doyurucu bir bilgi alamadığım bir konuda sizlere danışmak istiyorum.
    Sorum olta makinalarındaki devir sayısı...

Makinaların kataloklarında ya da açıklamalarında 5.1:1 , 5.5:1 ya da 1:6.2 gibi devir oranlarından bahsediliyor(burada verilen devir oranları piyasada bulunun aynı markadaki farklı boy ve modellerinden alınmıştır)

Benim sormak istediğim bu rakamlar neyi ifade eder? Bilen arkadaşlar ayrıntılı olarak cevap verirse eminim bu soru kafasına takılan, benim gibi bir çok arkadaşın da merakını gidermiş olurlar.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.
    Sağlıcakla kalın...

Son düzenleme: 11 Ağustos 2007
  2. eozsoyeri

eozsoyeri Erdem Özsoyeri

Mahmut abi mesela kolu bir tam tur çevirişte makara 5.1 tur dönüyor ,1 tam tur çevirişte maraka 5.5 tam tur dönüyor diye biliyorum..

3. hauki

hauki mustafa cecen

Favori Kamış:
    olta ve zipkin
    En İyi Avı:
    görup de tutamadigim balikti
    5.1:1 bu makine kolunu tam bir cevirme esnasinda yaptigi turdur..yani kolu cevirdiginizde 5.1 defa kafa donerek misineyi sariyor...buda sana daha hizli misineyi toplama avantaji saglar..buna es olarak makinenin buyulugude onemlidir..20-30-40-50-60-70 lik diye gider...20 lik bir makine avuc ici kadar olup genelde cocuk ve amaotrler icin uretilmistir...normal bir taakimda en az 40 lik en fazla 60 lik kullanilir..daha buyuk avlar icin 70 lik ve uzeri makineler kullanilir...40 lik bir makine 0,25mm misineden 150 metre aliyorsa 60 lik bir makine 250-300 metre gibi bir misine muhafaza kafasina sahiptir...5+1 - 4+1 gibi terimler ise makinenin 5+1 bilye li oldugunu belirtir ve buda sana daha rahat bir sarim ve daha hizli donus turu kazandirir...benim bildklerim bundan ibaret...daha cok bilgi verecek arkadaslar cikacaktir...
    saygilarimla

4. yamac6

yamac6 Mahmut

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    spro passion rd730
    En İyi Avı:
    O zaman 1:6.2 devir sayısı yazan bir makinada kolu bir tur çevirdiğimizde makara 6.2 tur mu atmış oluyor

5. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    evet mahmut aynen dediğin gibi mustafa kardeş anlatılacak herşeyi anlatmış;)

6. yamac6

yamac6 Mahmut

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    spro passion rd730
    En İyi Avı:
    Arkadaşlar hepinize çok çok teşekkür ederim:)