eşkina avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında poga.T tarafından paylaşıldı.

1. poga.T

poga.T Hasan YILMAZ

En İyi Avı:
    3.250 kg levrek
    arkadaşlar eşkina avı hakkında bilgisi olan paylaşabilirmi acaba..? Hangi mevsimde daha çok çıkar kıyıdan hangi yemle tutulur,hangi olta daha uygun olur...?

2. Atto

Atto Atto

Favori Kamış:
    D.A.M Allround Tele Spin 240
    En İyi Avı:
    Levrek (800gr),Çupra (550gr)
    Selam

Genellikle bu mevsimde av veren bir balıktır. Dip balığıdır. Sahil şeritlerinde kıyıya yakın, taşlık bölgelerde bulunur. En iyi av saati gece karanlığıdır. Ay ışığının olmadığı gecelerde av verimi daha da artar.

Başlıca yemi canlı tekedir. Gündüzleri klasik ikili veya üçlü, 4 numara iğneli takım ile, geceleri fosforlu şamandıra, yine 2 köstek ve 4 numara iğne ile avlanması uygundur. Şamandıralı takım kullanıldığında iğnelerin özellikle yosunlu zeminde kullanılırken, zeminden 1 karış yukarıda olacak şekilde ayarlanmasında fayda vardır.

İğne tavsiyesi olarak Mustad 496N kısa pala çapraz iğneyi tavsiye ederim.

Forumlarda, takım hazırlanışı ve teke ile tüm bilgiler, arkadaşlarımız tarafından özenle anlatılmıştır.

Saygılar

3. denizci_kaptan

denizci_kaptan Sami

Hasan kardeş imza ayarlarını yap şehrin avların kan grubun oltaların vs diğer ayarlarını yap. Bu şekilde yapmazsan sana cevap vermez kimse. Eşkine 80 farklı yerde 80 farklı şekilde tutulur. Levrekte öyle.

Sanırım Tekirdağdaydın sanırım. Tekirdağda sahillerde kayaların altında kaya kurdu diye tabir edilen bir kurt çeşidi vardır ki bu kurt en süper levrek ve eşkine yemidir. Uzunluğu yarım metre civarıdır. Boş çekme şansın çok düşüktür. Bu kurdu bulabilirsen ki çevrendeki balıkçılardan ve ustalardan yardım almalısın çok çok iyi sonuçlar elde edebilirsin. Bu kurt varsa elinde yöntemi boşver.. O kadar yani. (KAYA KURDU)

4. sasa61

sasa61 sasa

Kardeş eşkina soğuk havaların soğuk suyun balıgıdır. Haziran ayından itibaren başlar,buna yaz eşkinası,kum eşkinası denir;renkleri açıktır ve kiloları 150-300gram aralığındadır..havalar sogudukça yani 9-10-11 ve 12.aylarda eşkina kayalıklara yerleşmiş kilosunu almış ve en verimli oldugu zamandır.100gramdan 5 kiloya kadar olur ve renkleri siyahtır..Bu anlattıklarım yıllardan beri bu balığın peşinde olmam ve trabzonlu olmamadan kaynaklana bilgilerdir.(yani istanbulu bilmem)zaten eşkina (mavruş) karadeniz balığıdır.burda çok çeşit oltalar çok çeşit öneriler veriliyor,hepsine saygım sonsuzdur...İlgilenirsen sana biraz takımdan bahsediyim;

Dediğim gibi bu forumda herkesin bi önerisi oluyo.Ben trabzonluyum ve trabzondaki bütün amatör profesyonel...vs balıkla uğraşan herkes (herkes) eşkinayı dip olatasıyla tutuyor.KIŞ eşkinası için 0.60misina 3/0 veya 4/0 çapraz siyah kanca 75-100gram kurşun.
    Misinanın en altına kurşun bir karış üstüne bağlanmış kanca,bir karış üstünede diğer bağlanmış kanca...bu kadar
    Ve Trabzondaki HERKES yem olarak boru kurdunu kullanıyor.
    Trabzonda her 100 kişinin 80 balık tutuyor ve hep aynı yöntemle buna emin olabilirsin.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.
    Rastgelsin saygılar.....

5. Trabzonli_61

Trabzonli_61 Emre

aynen sasa kardeş bende tranzonluyum Söylediklerine katılıyorum :D:Dreeling hook mrsparkle

6. 60hakan78

60hakan78 HAKAN

Selam bir arkadaş .. sanki çinekop avlar gibi istavrit i , flato yapıp mavruş takımına takıp öyle mavruş yakalıyormuş ?!?!?!?!?! deneyen var mı ?

7. tahirolmez61

tahirolmez61 tayir

eskina

arkadaslar bazı balıkcıyım diyen sahısları ben buradan simdiden kınıyorum,eskınanın yada mavruskilin eni boyu hemen hemen bilinmekte.kilosu falan,bunun istavrit büyüklügündeki balıkları alıpta cantaya koyanlara yazıklar olsun diyorum...ben güngeldi onlarcasını tutup öpüp suya bırakırken bana neden atıyosun yazık deyılmı diyenleri kinıyorum,o tür sahisa raslasambile oradan kalkıp baska yere giderim içim sizliyo elimde degil...oyle zaman olduki 150 300 arası balıkları öpücük komasına sokup bıratım nazlatıp bıraktım ,,hiç denedinizmi valla bi deneyin bakın ne zefk veriyo :) simdiden rasgele saygılar arkadaslar..e.mail atmak isteyen tahirolmez61@hotmail ime yazabilir tesekkürler

8. tahirolmez61

tahirolmez61 tayir

eskina

arkadaslar bazı balıkcıyım diyen sahısları ben buradan simdiden kınıyorum,eskınanın yada mavruskilin eni boyu hemen hemen bilinmekte.kilosu falan,bunun istavrit büyüklügündeki balıkları alıpta cantaya koyanlara yazıklar olsun diyorum...ben güngeldi onlarcasını tutup öpüp suya bırakırken bana neden atıyosun yazık deyılmı diyenleri kinıyorum,o tür sahisa raslasambile oradan kalkıp baska yere giderim içim sizliyo elimde degil...oyle zaman olduki 150 300 arası balıkları öpücük komasına sokup bıratım nazlatıp bıraktım ,,hiç denedinizmi valla bi deneyin bakın ne zefk veriyo :) simdiden rasgele saygılar arkadaslar..e.mail atmak isteyen tahirolmez61@hotmail ime yazabilir tesekkürler

9. tahirolmez61

tahirolmez61 tayir

deniz bozuk hava sert olduktan sonra toprak solcanıyla bıle mavrus yakalanıyo ben yakaladım cünkü.yem olarak yengeci unutmayın ona asılmasıda baska oluyoheee.arkadasa bende aynen katılıyorum boru kurdu favorimiz trabzonda,olta baglama seklimizde hemen hemen aynı,biraz asağıdan biraz yukarıdan okadar :) .havalarda bozdu kasımdayız tamzamanı,aksama yine evde yokum yani :) arkadaslar rasgele.... birgün beraber avlanalım sürmene limanında yada hopada :)

10. fredyss

fredyss FERDİ

Favori Kamış:
    Okuma salina seaspin, lineaeffe s-flex 15 kilos
    Favori Makine:
    daiwa crossfire, okuma travertine
    En İyi Avı:
    Turna 2,5 kg
    dostum yazdıklarında tecrübelerime göre 1-2 noktayı düzeltmek isterim. Lütfen yanlış anlama.
    1) 4 numara iğne bu balık için küçüktür. bu tip bir iğne ile istavrit ebatındaki eşkinaları bile tutarsın ki bunlar iğneleri yuttukları için balığı da ziyan edebilirsin.
    2) en verimli ay olmayan zamanda demişsin ancak benim tecrübelerime göre de en iyi avı dolunay zamanıdır. çünkü tekenin gözleri , boru kurdunun ise derisi ışıkta parladığı için dolunay zamanında daha belirgin olurlar.
    3) iğne olarak ise tavsiyem 50116 Owner 1 numara veya 1/0 numara olacaktır.
    4) İstanbulda başlıca yemi canlı boru kurdudur. ancak yine de bölgesel olarak balık neye alışmış ise onu takmak daha doğru olacaktır.

11. ercep1960

ercep1960 recep

eşkina en iyi canlı teke avlanır

selam arkadaşlar eşkişna eniyi canlı teke ile avlanır.Boru kurduna nazlanarak gelir.
    ben tuzlalıyım tuzla ve çevresinde canlı teke ile avlanıyorum.avlak yerini buldunmu aynı avlağa devamlı gideceksin. öyleki attığın taşın yerini ezberleyeceksin iki metre sağa sola atsan tutamayabilirsin.ısığı az olan yer sececeksin.hepinize rast gele.