Navigator II 500 Bot'a Nasıl Motor Almalı?

Konu, 'Tekne Donanımı ve Bakımı' kısmında hertel tarafından paylaşıldı.

1. hertel

hertel Tuncay

En İyi Avı:
    2 kilo istavrit
    Merhaba arkadaşlar.
    Ben aranıza yeni katıldım ve kalıcı olmak için geldim. Henüz yeni Navigator II 500 bot aldım. Bana göre mükemmel bir bot. Çok araştırdım ve piyasa fiyatı 470 ila 600 TL arası değişiyordu. Ancak 381.14TL ye İzmir'den temin ettim. Şu an TOHATSU 3,5 HP 2 ZAMANLI KISA ŞAFT MANUEL motoru incelemekteyim. Bu motor 1600 TL'den indirimli 1435 TL'ye geliyor ve bana göre ephey uygun fiyatlı. Fakat sizlerin bilgisine ve tecrübelerine ihtiyacım var. Nasıl bir motor almam gerektiğine henüz karar veremedim. Bana yardım ederseniz sevinirim.

Saygılar.

2. ogrtmn11

ogrtmn11 emrah

Aradığınız motora bakarsak, korkarım bu botu denizde kullanma niyetindesiniz.
    Bence bu maceradan vargeçip bir elektrikli motor alın ve göl dışında biryerde kullanmayın

3. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Bahadır Sarıca

En İyi Avı:
    Levrek, bir sonraki
  4. hertel

hertel Tuncay

En İyi Avı:
    2 kilo istavrit
    Merhaba Bahadır Bey.

Konu açıklamanız çok faydalı. Emeğinize teşekkürler. Orada motor kullanılmaması gerektiğini belirtmişsiniz. Daha aldığım botu deneme şansım olmadı fakat sakin havalarda denizde motorla gezmek ve bunu en uygun meblağlarla gerçekleştirmek istedim. İnternette bu botu yelkenliyle kullanan birinin videosunu izledim ve ondan sonra almaya karar verdim. Navigator ile koca yelkenle dahi gayet dengeli ve sorunsuz yol alıyordu. Bu botla ilgili bana daha detaylı bilgi vermeniz mümkün müdür?

Saygılar.

5. onur1872

onur1872

tohatsu 3.5 hp 2 zamanlı yerine o bota parsun 2 hp 4 zamanlı bakmanızı tavsiye ederim. o botlar arkalarında ayna olmadığı için ve ek bir aparat yardımıyla motor takıldığı için 3.5 hp gibi bir gücü kaldıramayacaktır. o botlar 10 15kg ağırlığında ve 3.5 hp bir motorla çok hızlı gidebilme potansiyelleri var. arkası aynalı olmayan ve aparatla motor takılan bu botlar 3.5 hp ile pek verim elde etmezler. en azından aparat kırılır vs diye düşünüyorum. ille de motor alacağım derseniz 2 hp 4 zamanlı parsun bakmanızı öneririm. 1000 lira civarına alabilirsiniz sanırım. parça sıkıntısı da yok. parçaları yamaha ile aynı ve kullananlar oldukça memnunlar. ben geçen sene 3.5 hp bir motor aldım aldıktan 2 hafta sonra sattım :) 3.5 hp 2 zamanlı alacağınıza 2 yada 2.5 hp 4 zamanlı alın derim. ayrıca 2-2.5 hp 4 zamanlı bir motorla 1.5 litrelik depoyu doldurduğunuzda sabahtan akşama kadar gezersiniz.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...stan-takma-motor-ve-deniz-botlari-satis/detay

ayrıca şuna da bir bakın isterseniz. sunwaves diye bir marka türkiyeye yeni giriş yaptı. ben irtibat kurdum motorların iki çeşidi varmış parçaları modeline göre mercury ve yamaha ile aynıymış. 2 hp motor 545 dolar diyorlar. merkezleri izmirde. yedek parça stokları varmış ve yurdun her sahil bölgesinde önerebileceğimiz tamirciler var diyorlar. belki pazarlıkla 500 dolara 2 hp alma imkanı olur. sonuçta emin olun bir sezon kullandıktan sonra motor ve botu değiştirmek isteyeceğinizden şüphem yok. en azından bu sitedeki ben dahil çoğu arkadaş ve abimiz ilk sene sonunda takımlarını satarak başka takımlar aldılar. 5 6 takım değiştiren abilerimiz var.

Son düzenleme: 4 Haziran 2010
  6. egemenparlar

egemenparlar isim hanem boş kalsın

sayın onur bey, sayın forum arkadaşlarım

ben uzun zamandır araştırıyordum ve sonunda dün gece rüyamda transformers'ı da görünce dedim buraya kadar:D :D ve bugün bu işi çözmek için geldim dükkana. açtım makinemi tam parsun du tohatsuydu derken sizin bu yazınız dikkatimi çekti. aradım konuştum pazarlık yapmaya çalıştım ama ben çok kötü bir pazarlıklıçı olarak başaramadım sadece sadece kargoda anlaştık ve aldım. yarın umut ediyorum ki gelecek. iyisi kötüsü canıma tak etti 2.el piyasasına bakıyorsunuz konuşmama bile gerek yok . sıfır bi tohatsuyla arasında 300 lira oynuyor az gibi görünebilir. haklısınızda. aynı paralara 2 sene kullanacağım elektrikli bir motor almaktansa bunu alır 1 sezon kullanır evime vantilatör yaparım dedim. kısacası işte ben aldım ve rahatladım. kullandıkça artık bilgilendireceğim fotumdaşlarımı. kalın sağlıcakla

not: kdv dahil diyorlar kuru 1.57 den çarpıyorlar

7. onur1872

onur1872

transformers bildiğimiz transformers mi :D espri birkenara sunwawes aldıysanız 500 dolara 2 hp alırdınız. veriyorsan ver kardeşim diyebildikten sonra onlar da verirler merak etmeyin :) pazarlık sünnettir derler. pazarlıksız birşey alınmaz. tabi sizi anlıyorum bende pek pazarlık yapmayı ve yapılmasını sevmem :) bir malın bir değeri vardır ve onun altında satılmayacağı kanaatindeyim. yalnız dediğiniz gibi bizler de aynı şeyleri söylüyoruz. ikinci el piyasası durumu abartmış. ikinci el 25 yaşında 2.5 4 hp arası motorlara 1000 1200 lira isteyen birçok kişi ilan sitelerinde mevcut. fakat iyi bir araştırmayla 4 hp bir makina 300 400 liraya alınabilir. hele ki kış aylarında. ben bunu diyorum. fakat bu sunwaves dediğimiz yer-ki bilmediğim için pek yorum yapmayacağım-545 dolara sıfır motor veriyor. dediğiniz gibi iki sezon kullansak üçüncü sezon vantilatör niyetine de saklasak yinede iyi bir paraya satıyorlar. 800 liraya falan geliyor ki pek fazla birşey değil. ikinci el 1000 liraya 5-10 yaş arası 4 hp motor alacağımıza 2 hp sıfır motor alırız rahat rahat bineriz. zaten ikinci el 4 hp bir motorun en fazla üretebileceği güç bence 3.5 hp..o da şansınız varsa..birçok etkenin gücü etkilediğini bilirsiniz.

bujilerden tutun bobinlere pervanenin durumundan(eğik vs) tutun karbüratöre kadar birçok etken motor gücünü etkiler..bunlardan biri bile doğru çalışmazsa o 4 hp lik motor 3 hp güç üretecektir. en güzeli ikinci el çin de olsa 2 hp motor alıp binmek..zaten bence 15 hp ye kadar bütün motorlar aynıdır :) çünkü performans- hız açısından tatmin edici değildir. en fazla benzin sarfiyatı değişir :)

2 hp 10 hp arası motor alırsanız emin olun tecrübe edindiğinizde daha büyük bir motor isteyeceksiniz. sonuç olarak 500 600 dolara sıfır motor almak herzaman mantıklı..ona birde ikinci el 400 liraya temiz bir 2.30 zodiac ayarladınızmı oldu bitti..1200 liraya harika bir sezon geçirirsiniz. unutmayın 2 hp sizi fazla tatmin etmeyecektir ama şunu unutmayın 10 hp de olsa tatmin etmeyecekti. 2 hp motor 10 kg bot da 10 kg olsa ikisi 20 kg..tek kişi denize indirir kaldırır. bu da en güzeli demek :) tohatsunun parsunun sunwaves in avukatı değilim. inşallah onlardan daha ucuza satanlar da olur.

egemen bey siz hangisinden aldınız? tohatsu 3.5 hp mi sunwaves 2hp mi? www.tekneyatshop.com birde buna bak peşin fiyata tohatsu 3.5 hp yi 1000 liraya almayı deneyin derim.. alırken de 1.400 liralık 3.60 botları 1000 liraya alan abilerimizden bahset. bakalım 1400 liralık botu 1000 liraya verdikleri gibi 1400 liralık tohatsuyu da 1000 liraya vereceklermi. açıkcası ben de merak ediyorum.

Son düzenleme: 4 Haziran 2010
  8. egemenparlar

evet bildiğiniz transformers.:D beni tatmin edecektir eminim. şöyle anlatmak istiyorum. uzun süredir motorlu araçlara biniyorum. arabamla şehirler arası yolda gideken 90 ı geçmem çünkü geçerseniz sağa sola bakmadan bodoslama gidiyorsunuz demektir. bakmayacaksanız da neden uçağa binmiyorsunuz. scooterım var gilera. kaskımın önünü açmadan kesinlikle gitmem çünkü at gözlüğü gibi geliyor. haliylede aynı scooterla140 yapan arkadaşlarım benle uzun yola pek çıkmıyor. yani bu hayatı yavaş yavaş zevkli yaşıyorum. botu suya indirdiğimde pervane dönüyorsa ve hafif hafif gidiyorsa akıntıda yüzen naylon poşeti almak için hızlanırım.
    yazdıklarınıza aynen katılıyorum ikinci el konusunda. sunwave aldım. telefondaki hanfendiyle kısa ve net bi konuşma yaptık bir miktar indirdiler daha fazlasınıda yapamadım çünkü okadar bunaldım ki artık. beniz deniz motorlarından anlamam ama 2 veya 4 zamanlı içinde motor bulunduran makinelerden anlarım. yakın zamanda deniz motorunun performansını size anlatamayabilim ama içindeki mekanik aksamı motoru konusunda bilgilendirme yapacağımdan hiç kuşkunuz olmasın bi aralar sizde arıyordunuz. hala almadıysanız pazartesi günü yazarım size

9. onur1872

onur1872

valla sıfır motor alarak en iyisini yaptınız. motoru 500 dolara aldıysanız istediğiniz anda 2010 model olarak 400 dolara satarsınız. sonuçta 2010 model bir motorunuz var

ben bugün brig marka zodiac ve 4 hp evinrude aldım. şimdiden sonra artık hayırlısı. motoru servisten bakımlı aldım bot da daha önceki 3 metre fransız zodiacımdan bile kaliteli duruyor. brig botlar iyidir. yanında 30 metre ip ve çapası da var. beni bu sezon idare etsin yeter kanaatindeyim şimdilik daha fazlasını beklemiyorum.

10. hertel

hertel Tuncay

En İyi Avı:
    2 kilo istavrit
    Merhaba Onur Bey ve Egemen Bey.

Verdiğiniz bilgiler için çok çok teşekkürler. Parsun motorla ilgili araştırma yapıyorum fakat 545$ a göremedim. Nereden baktığınızı ve nereyle görüştüğünüzü ayrıntısıyla verebilirseniz memnun olurum. Navigator'u büyük hevesle aldım ve açıkcası sayenizde uygun motoru tespit edebilirsem bu sezondan büyük keyif alacağım.

Egemen Bey aldığınız Parsun Motor'la ilgili kullandıktan sonra bilgi verebilir misiniz? Hatta video çekip benimle paylaşırsanız sevinirim. Aldığım motoru uzun zaman kullanmayı ve sorun yaşamamayı istiyorum. 10-15 gün daha sabredeceğim. Sabredip botuma doğru motoru bulmak için araştırmalarıma devam edeceğim.

Ayrıca botuma nasıl bir motor asma aparatı tavsiye edebilirsiniz? Bota ağırlığı daha dengeli dağıtacak, botu bükmeyecek bir aparat olabilir mi acaba?

Bu arada ben de motorcuyum. Kawasaki ER-5 naketim var. :)

Saygılar.

11. onur1872

onur1872

egemen bey ve tuncay bey öncelikle bende mart ayında motor ehliyeti için başvurdum nisanda sınav mayısta direksiyon sınavlarını geçtim. bu ay bende motor ehliyeti aldım :)

motora gelince motor çin malı sunwaves. 500 dolara alınabilir dediğim gibi. ayrıca adamlarla irtibata geçtim egemen bey tarihe geçtiniz :p çunku türkiyede satılan ilk sunwaves i egemen bey almış. firmanın ilan vermesi bir hafta bile değil daha birtane sattık onu da arkadaşınıza verdik dediler :) egemen bey hayırlı olsun. ben de 4 hp evinrude aldım servisten aldım servis bakımını yaptı pervaneyi değiştirdi toplam 400 lira verdim.

tuncay bey size önerebileceğim sıfır motor almanız. sunwaves yada parsun olur yada tohatsu olur imkanınız varsa sıfır motor almanız yönünde. 2 hp sizin düşündüğünüz bota ancak olur. daha fazlası bence kaldırmaz düşüncesindeyim. ben de sizin gibi düşünüp uygun fiyata aparatla motor takılan bir bot düşünüp boptu almadan ilk önce 3.5 hp bir motor almıştım aldığım hafta sattım :)

www.tekneyatshop.com buradan tohatsulara bakın. 3.5 hp yi peşin 1000 liraya indirirlermi bilmiyorum ama bu sitede 1500 lira civarı botları 1000 liraya peşin alımda indiriyorlar. aynı şeyi motor için de yaparlarmı bilmiyorum hiç aramadım. bu siteden sanırım halil abiler ve birkaç kişi daha bot almıştı yanılmıyorsam.

bu da sunwaves in sahibinden deki ilanı. daha yeni bir firma oldukları içindir sanırım henüz tanıtım yapmamışlar. fakat motor parçaları mercury ve yamaha ile birebirmiş diye söylediler.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasi...stan-takma-motor-ve-deniz-botlari-satis/detay

buradan almayı düşünürseniz egemen beyden ve benden bahsedin. arkadaşlar önerdi dersiniz. pazarlık yapın 500 dolara indirmeye bakın. kargoyu da mutlaka karşılasınlar. öyle anlaşabiliyorsanız 500 dolara sıfır motor almak bence türkiye şartlarında çok iyi. 2010 model bir motorunuz olacak ve seneye takımı değiştirmek isterseniz de 400 dolara istediğiniz kişiye satarsınız. tabi parça sıkıntısının olmadığını belirterek :) zira parçaları yamaha ve mercury uyumlu olmasa 1 lira bile verilmez

aparat olayına gelince dediğim gibi geçen sene 3.5 hp bir motor aldım ve ona arkasına aparat takılan botlardan almayı düşündüm. fakat vazgeçtim. aparatla vs olacak gibi değil. ben brig zodiac aldım ikinci el 2.00 çapa ve 30 metre ip dahil 350 lira verdim. ikinci el uygun fiyata temiz bot bulabilirsiniz yeterki acele etmeyin. gerçi siz almışsınız ama almayanlar için tavsiyem bu yönde. dediğim gibi 2 hp bir motor alırsanız aparat zaten motoru kaldırabilecektir. o aparatlara en fazla 8-10 kg olur düşüncesindeyim. aparatların sanırım birkaç çeşidi var. uzun demirlerle üst yanlara sabitlenen modeli alırsanız süper olur.

acele etmeyin diyorum fakat egemen beyin de dediği gibi bu işler rüyada transformers görmeye kadar gidiyor. ama sabır bir insanı her konuda herzaman başarıya götürür. bu yüzden hergün internetteki siteleri takip edin. gerçi ben o sitelerden birşey alma taraftarı değilim bilen bilir ama arada uygun fiyata uygun modeller düşebiliyor.

Son düzenleme: 5 Haziran 2010
  12. egemenparlar

öncelikle parsun almadım yanlış bilgilendirme olmasın. motor hakkında sizi muhakkak bilgilendirmek isterin en azından o aşamayı uzun süredir yaşıyorum ve ne gibi heyecan ızdırap çektiğinizi tahmin ediyorum. sanırım sizinde benim gibi deniz tecrübeniz yok denecek kadar az. yada benim öyle. ve motorsiklet tecrübelerime dayanarak , ufak beygir gücü düşük ve kısa süreleri kullanıma müsait bir deniz motoru araştırıyordum ve sanırım nispeteden de buldum. düşünün ER-5 le motor sürmeye başlasaydınız ne olurdu:):D onun için benim aldığım motor çok kaliteli motor değil. nasıl olsa elimde kalacak :)
    :D :D

size arayışınızda kolay gelsin diyorum eğer isterseniz tel:nosunu vve irtibat kuracağınız kişiyide yazabilirim
    kalın sağlıcakla

13. onur1872

onur1872

egemen bey sıfır motor çin malı da olsa en az 3 4 sezon gider. ayrıca parçaları mercury ve yamaha ile aynıysa hiçbir sorun yok. 800 850 liraya ancak bu olur. ben ikinci el 86 model 4 hp aldım 400 liraya..yaktığım benzin ve trafik cezamla birlikte 500 liraya maloldu. valla bir liram daha yoktu olsaydı bende aynısını yapar 2 hp 2010 model bir motora binerdim. zaten bu sezon sonunda botu motoru satıp jetski alırım artık :D en son hedefim bu :p ciddi ciddi düşünmeye başladım. 25 hp ikinci el bir motora 1000 lira verip ona birde 500 liraya ikinci el bir bot ayarlayacağıma gider 2000 liraya ikinci el bakımlı jetski alırım :) tek kişi saatte 45 mil yaparken benzini de içiyorlar. her güzelin bir kusuru vardır değilmi :)

14. egemenparlar

sizede hayırlı olsun kazasız belasız kullanırsınız umarım.
    inanın benim biraz deneyimim ve tecrübem olsa çin malı almam. fakat şu an bana 250 beygirlik yamahada aynı seawaves diye bir markada. sebebi dediğim gibi ikisinide kullanarak öğreneceğim için kesinlikle hasar görecek yıpranacak ve en az bir kezde batacak:) bu işin gerçeği böyle bu. bunları göz önünde bulundurarak seneye güzel bir takım yapabilmek adına deneyim olması açısından aldım. sizin daha önceki yazılarınızda bi hesap vardı yaa:
    bir sezonda 25-30 kere binsem 800/25=30 tl yani iki saatlik tekne kiralaması. bu mantıkla yaklaşıp aldım.

ikinci el konusunda artık çok fazla birşey yazmak istemiyorum eğer karada olsak yolda kalmayı göze alır ve daha öncede yaptığım gibi ikinci el alırım ama sorun şu ki şakası olmayan deryanın ta kendisi.

paranız varsa ve tecrübeniz yoksa ikinci el almayın
    kalın sağlıcakla

15. egemenparlar

1000 liraya buldum temiz ve bakımlı benzin parasından kırılmış:D satıyor...

16. onur1872

onur1872

nerede buldunuz :) bende 1700 liraya buldum 1500 e verir sanırım. internetteki sitelerde değildir herhalde bakabileceğimiz bir yer varmı? valla öyle 1000 liraya bulsam benim takımı satar alırım :D

yaptığım hesaba gelince evet ben o hesabı her konuda yaparım :) bazen şaşsa da düz mantık kurmak işe yarayabiliyor. atıyorum 1000 liraya bir takım yaptık diyelim..bir sezon kullansak hadi bir sezon da olmasın 50 gün kullanalım 1000/50 = 20 lira :) günlüğü 20 liraya geliyor. zaten 4 hp ve altındaki motorlar pek benzin yakmazlar zira kendinden depolular ve depoları bile 1.5 litre kapasitede.

karıştırıyor olabilirm ama sizin bot navigator tarzı botlardan değilmiydi? en fazla 2 hp kaldırır zaten. onunla da keyifli bir sezon geçirir tecrübe edindiğinizde de iyi bir takım alırsınız :) sıfırları da çok pahalı değil. benim bot 2.00 ve sıfırı 1488 lira ve çin malı değil..ama bazı markalar var 3.80 botu 1000 liraya veriyorlar. sıfır motor alacaksak da sunways in 15 hp ne kadar bilmiyorum ama yine onun gibi çin malı olan parsun vs bu işi görecektir. geçen sene sormuştum parsun 4 zamanlı 15 hp 2100 dolardı yanlış hatırlamıyorsam. 1000 liraya da bot alsak tamam işte uygun fiyata sıfır takım olur...

ben ikinci el 4 hp 400 e aldım ama emin olun sizin motorun performansı ve kullanımı daha zevklidir. tek sorun keşke botu ikinci el alsaydınız. ikinci el alma taraftarı değilsiniz ama emin olun çin malı olmayan ikinci el bir zodiac bile o bottan kat kat kalitelidir.

eğer imkanınız varsa bahsettiğiniz jetski nin fotograflarını vs varsa ilanını gönderebilirmisiniz? çok iyi olur.

17. hertel

hertel Tuncay

En İyi Avı:
    2 kilo istavrit
    Touhatsu'nun 3.5 hp lik motoru 13 kg, 2 hp motoru ise 10 kg. arada fazla kilo farkı yok gibi. 3 kg ağırlık çok fazla fark eder mi ki? İleride zodiac alma düşüncesiyle 3.5 düşünüyorum. Yoksa zaten 2 hp alırım dediğiniz gibi kesinlikle. Eğer olmazsa motor taşıma aparatında bazı değişiklikler yaparak motor ağırlık noktasını botun farklı bölgelerine dağıtmayı planlıyorum. Bir arkadaşımız başka forumda, aparatın bottaki plastik tutacağını metalle değiştirdiğini ve çok sağlam olduğunu söyledi. Olmazsa o şekilde bir modifiye yapabilirim. Zaten alırsam da sizile video paylaşacağım mutlaka.

Bu arada ehliyetiniz hayırlı olsun Onur Bey. Allah kaza bela vermesin. :)

Saygılar.

18. onur1872

onur1872

teşekkür ederim. bu sene ilk motosikletimi alacaktım fakat yine deniz sevdası ağır bastı ve motor yerine bot ve deniz motoru aldım :)

aparat olayı bence şu. en iyi tecrübeyi zaten motoru taktığınızda siz edineceksiniz. bende geçen sene zodiac botumu ve motorumu taşımakta zorlandığım için sizin tarz botlardan alıp 3.5 hp motor takarım diye ikinci el 3.5 hp motor aldım..fakat olacak iş gibi görünmedi ve gözüm kesmediği için botu almadım ve motoru da bir iki hafta içinde sattım. yoksa 3.5 hp takanlar var aparat da kırılsa bile fiyatının hakkını verir diye düşünüyorum. birde 3.5 hp ile pek performans alamazsınız. bu botların altı omurgalı değil ve çok yayvanlar.

bizim olayımız sizi rahatlatmak. yoksa daha önce de dediğim gibi en iyi tecrübeyi siz edineceksiniz. ben geçen sene aldım ve gözüm kesmediği için geri sattım. açıkcası o aparatlara şahsen pek güvenmem ve motoru düşünürüm motoru düşünürken de gönül rahatlığıyla botu kullanamam gibime geldiğinden ve omurgasız yayvan bir bot olup performans alamayacağımı anladığımdan ben açıcası pek sıcak bakmıyorum.

sonuç olarak aparat takıp 13 kg 3.5 hp ile kullanılır ha aparat ne zaman kırılır onu tecrübe etmek gerekir. bot omurgasız olduğu için performans alamazsınız.

umarım uzun uzadıya yazdığım için sıkılmazsınız :) emin olun sizi anlıyorum. insan sabırsızlanıyor hele de çöl sıcakları yaşanacağı açıklanan 2010 yazında.. sıcaklar arttıkça insan denize gidip eğlenmek istiyor. bir kere de motorlu botu aklına taktıktan sonra uyku sorunu bile çekebiliyor. bence pek düşünmeyin.

benim tavsiyem ağır olmamasını isteyenler için 2.el bir zodiac ve 4 hp motor, performans isteyenler için 3.80 bot ve 25 hp motor.

sizde navigator var ve yeni aldınız. bence hata mı yaptım diye düşünmeyin. bunun keyfine varın. hiç motorunuz olmadıysa yani kullanmadıysanız ikinci el 4 hp - 400 lira civarında ucuz bir motor alıp tecrübe etmeniz. botu ve motoru tecrübe ettikten sonra sıfır olacak şekilde iyi bir motor alırsınız. sıfır motor olsun derseniz de egemen bey sanırım 800 850 lira civarında aldı onun gibi yapabilirsiniz. 850 lira ile 1400 lira arasında çok fark var.

19. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    evet sitede hastaliklarimdan birini daha tasiyan insanlar oldugunu görmek güzel:) bu arada hastaliklarim motosiklet, deniz, vede otomobil modofikasyonu....
    simdi, 20 yila yakindir motor üstünde olan vede bir dönem motosiklet sektöründen hayatini kazanmis biri olarak yeni gelen motorcu arkadaslarin duygularindan bir nebze olsun anlayabilir, dahada önemlisi tekne konusunda nacizane tavsiyelerde bulunurken motorla paralellik kurabilirim saniyorum.

öncelikle motorcular arasinda bir deyim vardir (attan düsünce ölünmez ama essekten düsünce ölünür); bu deyis, dengesiz scooterlarin durumuna göre racing motorlardan bile daha tehlikeli oldugunu vurgular. denize uyarlayacak olursak, her zaman kuvvetli-dengeli ekipman kullanmaliyi; küçük bot ve motorlari ayni scooterlar gibi limitlerinde kullanmaliyiz anlami çikar

bir digeride (motosiklette kaporta insandir); motor kullanirken gerekli koruma ekipmanlarinin önemini vurgular. ayni sey denizdede geçerli, canyelegi, isaret fisegi, mümkünse navigasyon vs....ihmal edilmemeli

sabahleyin aklima simdilik bunlar geldi:) denizcekalin....

20. adventurer

adventurer umut yetişken

En İyi Avı:
    iki torba midye:)
    son olarak aklima gelmisken; 15bg bir botla dalgalardan sekerken yapacaginiz 20 mil civari sürat, karada racing bike ile yapacaginiz 240km civari süratin zevkini ve adrenalinini vermekte, biraz yüksek beygirlerde ise (40-50) dalgadan dalgaya uçmaya baslanir, 200lü bglerin üzerinde ise düsler ülkesine yolculuk baslar....:) inanin karada böyle bir duygu yok....