mırmır avı teknikleri

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında SHARK tarafından paylaşıldı.

1. SHARK

SHARK

Değerli arkadaşlar Mırmır ile ilgili bir kaç bilgi vermek istiyorum sizlere.

Hepinizin bildiği gibi kumlukl zeminde bolca bulunur, yem yöreye göre değişir ama sülünez, boru kurdu tektek mamun bunlarla avı daha verimli olur. Bunlara ek olarak av yapacağımız bölgede dalgaların kıyıya vurduğu kumu biraz eşeleyip deniz suyu ile temas ettirirsek çıkacak olan kurtlarda çok iyi verim almamızı sağlar oranın besin zincirinde mevcut olan yemdir nihayetinde balık bu yemi dalga kıyıya vurdukça bu kurtlar denize gidiyor, balık bu yem ile besleniyor ve yemi tanıyor.

Av zamanında en verimli olduğu dönem akşam suyu diye tabir ettiğimiz güneşin batmaya başladığı saatleri tercih edebiriz. Günün her saatinde avlamak mümkün fakat akşam suyunda hem daha fazla hemde daha irilerini yakalama şansına sahibiz. Herkese rastgelsin. SAYGILARIMLA

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Haziran 2007
  2. kykh

kykh

Alıntıdır!

"Çipura oltası 0.35 misinadan, üç köstek artı bir hırsız, dört köstekli olmalıdır, ben hırsız olta bağlamaya müsait iki tarafı delik 75 gr kurşun kullanmaktayım, Çipura dip balığı olduğu için benim tercihim takımın 50 cm de sınırlandırılmasıdır, bir köstek kurşunun boyunu geçmeyecek kadar yaklaşık 7-8 cm alt delikte bir köstek yine kurşunun boyunu geçmeyecek kadar üst delikte, 15 cm kadar üste bir köstek uzunluğu 10 cm civarı, onunda 15 cm üzerine dördüncü köstek uzunluğu 10 cm civarı, onun 25 cm kadar üstüne de bir fırdöndü, fırdöndüden sonra 0.40 misina hava sert ise misinanın toplandığında karışmasının azalması veya karışıklıkların daha kolay çözülmesi için 0.45-0.50 misina,Derin suda Çipuranın vurusu sanılanın aksine genelde çok hafif, yemi almış gitmiş oluyor ve fark ettirmiyor, onun için en ufak bir tıkırtıda oltayı birkaç kulaç çekmeniz gerekir, birkaç kulaç çünkü oltayı ağzında tutmakta ve bırakmamaktadır, olta bu tasmalama anında genelde damağa veya dudaklara geçmemiş oluyor, ve çipura hayrettir ki, sizin çekiş hızınız ile aynı hızda bazen daha da hızlı yukarıya doğru yüzmektedir, bu an oltacıyı aldattığı andır, oltada balık yok dersiniz, bir durup oltada balık var mı diye kontrol etmek istersiniz, çipura ağzını açar ve iğneyi bırakır, çarpraz iğne bu kurtuluşu engelliyor görünse de, bir saniye beklediğiniz an da genelde oltayı bırakmış oluyor"

çipura ve mırmır dip balıkları olduğu için avları aynı yöntemlerle yapılabilir ben ben genelde gece avını tercih ediyorum ve yemde midye yada sübye kullanıyorum zaman zamanda dalıp ahtapot çıkarıp bacaklarından yem yaparım fosforlu ve de kokulu oklduğu için iyi iş yapıyor rast gele.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 23 Haziran 2007
  3. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    mırmır için en iyi yem boru kurdu ve mamundur arkadaşlar özellikle gece avı daha verimli olur mümkünse zokalı iyne kullanın gezer kurşunlu olta yapmakta fayda var zokalı takımla daha iri balık alma şansınız artıyor avlak yerinde sabırlı ve sessiz olmakta büyük fayda var genelde guruplar halinde gezerler ilk balıgı yakaladıktan sonra çabucak oltayı yemleyip aynı yere atmakla sürüyü o çevrede oyalarsınız daha verimli olur
    benim bildiklerimde bunlar arkadaşlar gerisi rastgele:)

4. alperalg

alperalg

biz izmir denizköy'de mırmırı basit bir 2'li ya da 3'lü yemli takımı kuma yatırarak karadan avlarız. özellikle gece mırmır yeme daha çok saldırıyor. belki gündüz yemi didikleyen küçük balıkların olmamasındandır.

5. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    mırmır aslında 12 yakalanabilecek bir balıktır diyebilirim ama 10 nuncu aydan sonra kıyıda yeminizi telef edecek ufak balık kalmadıgı için 3 veya 4 ncü aya kadar yakalama şansı yaza nazaran daha fazladır
    kendi tecrubelerime göre sevgiler:) :)

6. ser788

ser788

Selam arkadaslar foruma yeni katildim ve benimde bir katkim olsun istedim
    Ben yaklasik 10 senedir bu balikla ilgileniyorum simdiye kadar deneyimlerimde bu balik daha cok geceleri(Aksamdan karanligindan sabaha Kadar)kumlu diplerde (CAy agizlarinda) daha cok bulunuyor.Kiyidan yakalamak icin en verimli ay Eylul ayidir(gerci butun Yaz bulurunur ama)ve en iyi yem bence bula bilirseniz kirmizi denis solucani (biz burda trihia diyoruz) Bu yem tam bu balik icin. BU yemle kesin sonuc alirsiniz.Ve yemide bulmak cok kolay kumlu sahilde tam dalganin vurdugu yerde elle kazarsaniz bula bililrsiniz.

Son düzenleme: 9 Nisan 2007
  7. simendifer

simendifer Sennur

Ben de Mehmet Pekmezci'nin bana msnden verdiği mırmır dersini sizlere aktarayım. İşinize yarayabilecek taktikler var. Çalışkan bir öğrenci olarak, notlarımı düzenleyip saklamıştım ;) :p

MIRMIR​

Mırmır öyle uzun soluklu göçler yapmaz, sürekli o yakınlardadır. Mırmır en güzel geceleri av verir. Özellikle ayın parlak olduğu zamanlarda, gece yarısından sonra iri mırmır olur. Seyrektir ama iridir. Yem çok önemli, mamun olmalı. Bazen oltan boş geliyor sanacaksın, bir bakacaksın dana gibi bir mırmır. Bazen de oltan yerinden gidecek gibi olacak. İnanılmaz kafalar atacak, ödün kopacak kaçacak diye. Ama şunu unutma mırmır kolay kolay kaçamaz. Çünkü mırmır genelde yemi yutar. Ameliyat yapman gerekir iğneyi kurtarmak için, alışkınsan çıkarırsın ama değilsen çıkaramazsın iğneyi.

Mırmırın bir özelliği de yemi aldığında kıyıya doğru hareket etmesidir. Misinan pat diye düşer, hiçbir şey yapamazsın. Bak tam olarak nasıl olur; eğer rüzgar ve dalga varsa, kamışın ucu, hafifçe belli belirsiz hareket eder. Sonra birden bir asılma olur ve mırmır iğneyi hissettiği anda ileri doğru hareket eder. İki ihtimal vardır; ya yakalanmıştır ya da yemi almıştır. Bu durumda beklemeli ve oltayı hareket ettirmemelisin. Misinayı izle, misina bir gerilir bir boşalır, bu biraz devam ederse balık üzerindedir. Hareket kesilirse ve daha yem olduğunu düşünüyorsan, hafifçe boşluğu al ve beklemeye devam et. Üç köstek varsa, mutlaka üçüncüde yakalanır. Bazen de özellikle iri mırmırda kamışın ucu kısa frekanslarla hareket eder. Bu süreklilik gösteriyorsa hazır ol, mırmır çok iridir ve yemi yutmuştur. Yemi yutar, bekler öyle. Kalama mutlaka açık olmalıdır çünkü kıyıya geldiğini anladığında, eğer yarım kilo civarında bir mırmır ise, kamışı elinden alabilecek kadar sert asılır, kafa atar. Kalama açık değilse balığa elveda deme ihtimalin çok yüksektir. Takımına güveniyorsan başka tabi ama iri mırmırdan bahsediyorum. Bazen parmak kadar mırmır öyle bir asılır ki, bu ya çupra ya da levrek dersin. Mırmır esas aylı havalarda olur özellikle ayın önünden bulut geçişi varsa tam zamanıdır. Ama bir nokta var aslında, her havada olur fakat özellikle rüzgarın karadan denize doğru estiği fakat dalga kaldırmadığı havalarda daha güzel olur yada çok durgun havalarda.

Mırmır avında oltan asla çok gergin olmamalı kamışı asla dikme suya 45 dereceden fazla açı yapmasın bu senin yemlerini kumun üstünde tutacaktır. Unutma mırmır kumda beslenen bir hayvandır, avlağının da kum olması senin için bir avantajdır, kumda mırmır çok olur, başka yerde olmaz demiyorum ama illa kum bulunacak. Mesela Antalya Lara. Alabildiğine kum ya da benim avlandığım körfez dediğimiz yer zemin hep kumdur. Çupra ve mırmır yemi almadan önce onunla oynar az önce sana hatırlarsan kamışın ucunda küçük hareketler olur sonra asılma gelir demiştim hatırladın mı, asılma gelir işte durgun havada yani rüzgar ve denizde dalga, bu gördüğün hareket işte o oynamadır yemi alır oradan kaldırıp başka yere koyar. Özellikle çupra çok yapar bunu eğer kurşun çok yakında olursa balık bu oynama esnasında misina çabuk gerileceği için kurşunun ağırlığını fark eder. Kurşunu uzun ve oltayı gevşek bırakmanın esas sebebi budur işte. Balığın bu oynamayı yaparken kurşunu hissetmemesini sağlamak. Gezer kurşunlu takımlar işte bu yüzden daha avcıdır. Balık yemi alır ama misina kurşunun içinden serbestçe geçtiği için şüphelenmez bir şeyden. Fakat bizim avlarımızda ufak balık olduğu için biz gezer kurşun kullanmıyoruz. Çünkü tek bir yem oluyor ve daha ilk vuruşta gidiyor. Ufak balık varsa mutlaka büyük balıkta vardır ama ufaklardan fırsat bulup da yeme yaklaşamaz. İşte o yüzden bırakmalarda madya ve yengeç kullanırız. Bu hareket esnasında, balık bunu görsün ve yeme gelene kadar yem bitmemiş olsun diye. Mırmıra boru kurdu, sülünez de olur ya da teke ama bir numaralı yemi mamundur.

Son düzenleme: 20 Haziran 2007
  8. ilkermalay

ilkermalay balina

yazın bu balığın ben,den benim ondan çekeği var:) 2-3 ay önce k.çekmece gölünden çıkan kurtlarla 8 tane tutmuştum ama tamamen rastlantı bence. avlanma ve beslenme şekillerini öğrenince böyle bir fikir oluştu bende. teşekkürler bilgi için

9. cranberries666

cranberries666

mırmırı nasıl takımla ve hangi yemi kullanarak tutuyorsunuz

10. volkan

volkan Volkan

Favori Kamış:
    olta ve zıpkın
    Favori Makine:
    Daıwa
    En İyi Avı:
    Yayın 23.4 Kg Aynalı Sazan18.4 Kg Sabut 37 Kg
    Selam..
    Mırmırı 0.35 mm misina ,Hava durumuna göre 50-60 gr kurşun ve albastarın kırmızı renkli mırmır kancasıyla tutabilirsiniz kullandığınız kanca numarası Levrek ve minokop vurma ihtimaline karşı büyük olmasında fayda var.
    Mırmır oltasını normal dip oltası şeklinde yapabilirsin ama burda önemli olan, mırmır kumda dibe yapışık yemlendiğinden, köstekleri uzun tutmanda fayda var,benim yaptığım takımlarda birinci kösteği kurşunun 4 parmak altına kadar uzatırdım.
    Mırmırı avlarken oltayı 35-40 m açığa fırlatıp (kumlu zeminde) çok yavaş sürümende fayda var mırmır harekelti yeme daha iyi atlar ama bunu çok ağır ağır yapman gerekiyor. Olta suda sabit kalmamalı ara sıra kurtları hareket ettirirsen tam bu esnada mırmır oltaya basacaktır.
    Yem olarakta deniz kurdu kullanmalısın tabi onunda benim bildiğim 5-6 çeşidi var ama hepsine vuruyor tabi dişli kurt en harikası..
    Umarım yardımcı olabilmişimdir..Saygılarımla

11. dolgit

dolgit

Favori Kamış:
    surf kamış banax 4000
    En İyi Avı:
    lüfer
    biz unkapanında 5kötek 0.20 asso beden 0.26 takımla avlandık köstekler yanlız uzun olmalı kum kurdunuda yem olarak kullandık ben 2 kez mırmır avlıyorum gerçekten çok zevkli

12. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    mırmır biraz şans işi

valla ne diyim mırmır ilginç bir balık, ayvalık sarımsaklıda dipte mırmır sürülerini saatlerce gözlemleme fırsatım oldu özelliklerini aşağıda vereceğim av yeri seçerken bunlara dikkat ederseniz iyi av yapma ihtimaliniz artar diye düşünüyorum..
    1- Küçük mırmırlar(iri ispari boyunda) kalabalık guruplar halinde beslenirler(100-400)
    2-Bu guruplar birbirlerinden ayrılmaksızın kilometrelerce koyun gibi gezerek kumlukları eşeleyerek beslenirler
    3-Büyük olanlar (25-40 cm) maksimum 3-6 lı gurup olarak gezerler ve çok ürkektirler
    4-Gündüzleri sadece açık deniz diplerinde beslenirler, plajlardan avlanıcaksanız havanın kararmasını bekleyin 1m suya kadar geliyolar.
    5-olta tavsiyem tek iğne 7 numara çapraz tatlısu için kullanılan iğneler
    6- oltanızı sakın kıpırdatmayın, tek parça kurtu bütün olarak takın, kurt iğneyi kuma gömecektir, merak etmeyin zaten mırmır yemini görerek bulmuyor
    7-Yemi tek seferde alıyor, en ufak vuruşta direk tasma yapın, eğer yapmazsanız ve iğneyi hissederse bidaha dokunmaz, böyle olursa oltanızı çekin ve farklı bir yere atın
    8-Mırmırları sakın ürkütmeyin, biri bile ürkse hemen açık denize doğru kaçmaya başlıyolar.

13. capoiera

capoiera

Favori Kamış:
    olta,zıpkın,ıgrıp
    En İyi Avı:
    levrek 4.5 kilo
    mırmır avı

mırmır avı aslında çok kolay gibi görünür ama zordur.ben zoka ile avlıyorum o,22 misina ve zoka ile avlıyorum.bu balık akıntı oldugu zaman daha fazla basar vurmaz yemi emer ve igneye basar onu hissetmek mütiş bir duygu onun için ince misina sana bir teknik daha vereyim hayatında kiloluk mırmır yakalamdıysan dene mırmırın çizgileri parmak kalınlıgında düşün o kadar büyük çok basit bir yöntem usta küçük midyeleri bilirsin0,25 misinanın ucunu çupra ignesi bagla onun 25 santim üstüne sıkıştırma kurşun tak bunu yapabilmen için iskele bacaklarının oldugu bir yer olmalı iskele bacaglarındaki midyeleri emmeye gelen mırmır senin taktıgın midyeyide emerse emin ool kiloluk mırmır çıkıyor.

14. Suatreis

Suatreis

mırmır avı hakkında birkaç şey....

MIRMIR AVI

Benim bildiğim en meraklı balık türüdür, ılıman kumluk sahil kesimlerini mera edinmiş bütün gece keyifle fırıl fırıl dolaşıp ne bulsa yiyen gündüzleri ise vaktini derin sularda tembellik yaparak geçiren son derece ürkek, görünümü şirin ve göründüğünden çok daha kuvvetli bu balığa neden mırmır dendiğini çok daha iyi anlıyorum. Bir zamanlar tatil için bulunduğum sahil kasabasında davranış biçimlerini resmen belgesel niteliğinde incelemiş olduğum bu türün avcılığının etik şartlar altında nasıl yapılması gerektiğinden detaylıca bahsedeceğim.

Mırmıra ait genel davranış şekillerini gözden geçirecek olursak, yavru mırmırlar tek başına ve gece gündüz ayrımı yapmadan sığ kumluk alanlarda durmaksızın ancak aheste aheste sürekli yiyecek bişeyler arayarak gezinirler. Sığ sularda avcı türlerin daha nadir olması nedeni ile bu şekilde tehditten uzak kalırlar. Yetişkin hemtürlerine oranla çok daha meraklı oldukları gözlenen yavru mırmırlar istisnasız olarak kendilerinden küçük her şeyi yemeye çalışarak oltamızın sürekli müşterisi haline gelirler. Sirkülerde bu tür için zaman ve boy kısıtlaması yoktur ancak ergin hali 1 kg.’a yakın olan ve eskisi kadar sık rastlanamayan bu balığın yavrusunu evine sağ sağlim göndermek ciddi bir ahlak unsurudur. Orta boy olarak bahsedecek olursam iri bir çinekoptan hallice sarı kanat kadar büyüklüktedir. Ergin mırmır ise gündüzleri bahsettiğim gibi zamanını nispeten derin sularda bulduğu omurgasızlarla atıştırarak ve tembellik yaparak geçirir hava karardığı ve sahil kesimlerindeki hareketlilik azaldığı zaman sığ kumsallara doğru yönelir, genellikle 3 lü gruplar halinde gezinirler. Bütün gün sahilin altüst olduğu ciddi bir hareketlilik yaşandığı bölgelere ürkekliği nedeni ile yanaşamayan gruplar merakları ve gece yemlenmeleri nedeni ile harekete geçerler. Suyun 50cm. derinlikte olduğu yerlerde dahi dolaşırlar. Kesinlikle avcı bir balık değildir hazırı sever. Öyle bir gezinme tarzı vardır ki, bulunduğu alanın her yerini defalarca karış karış dolaşır. Yemini bulduğu zaman yaklaşık 1 karış üstünde aniden duruş yapar, etrafında kuşkulandığı bir hareketlilik olmaz ise ortalama 45 derecelik ani bir dalışla ağızlar ve aynı açı ile yan yukarı doğru sert bir atılım yapar sanki bir şeyi kumdan kopararak alma tarzı gibi olan bu hareket, oltanızda inanılmaz bir vuruş ve tansiyon oluşturur. Kösteğin bedenden koptuğu, iğnenin köstekten sıyrıldığı ya da açıldığı an burasıdr. Sert kemiksi ağzı ile iğneyi damaklayan mırmır bu esnadan sonra size doğru yani çekildiğini hissettiği yöne yüzecek ve mütemadiyen yanlara doğru aynı sertlikle direnç gösterecektir. Bu durumda misinada boşluk bırakmanız aleyhinize olacaktır. O kadar sert vuruşlarla karşılaşırsınız ki, trofe diyesiniz gelir oysa kıyıya aldığınız mırmır ın cep telefonu kadar bir şey olduğunu görmeniz, ilk tecrübeniz ise sizi hayretler içinde bırakır. Artık bu noktadan sonra aynı levrek te olduğu gibi iflah olmaz bir mırmır avcısı haline dönüşürsünüz. Bu son derece sert balığın avcılığından alınan lezzet birçok türe karşı üst sıralardadır.

Avlanma şekli ve zamanı

Birkaç püf noktasından başka özel bir şekli yoktur. Kumsal yada sahilden atışınızı yaptıktan sonra kamışı deniz seviyesine, mümkün olan en paralel noktaya kadar indirerek yaklaştırınız. Kamış sabitlendiğinde mutlaka sahil çizgisine paralel (yan) durmalıdır. Boşluğunu aldığınız ve kalamasını yeterince gevşettiğiniz andan itibaren zil yada ışık tertibatı ile kontrol etmeli oltayı gereksizce oynatmamalısınız. Aksi halde bu durum mırmırın ürkmesine neden olur. Birinci iğneye av olan mırmırın sert vuruşlarla takımı hareket ettirdiğini ve etraftaki diğer mırmırları da ürküttüğünü söyleyecek olursam bunun ne denli önemli olduğunu anlayacaksınızdır. Av veriminin olduğu zamanlar gece 23.00 dan sabah 6.00 a kadardır. Dip yapısı temiz ve kumluk olan Marmara, Ege, Akdeniz bölgelerindeki hemen hemen tüm kumsal ve koylardan avlanılabilir. Haziran ayının ortasında suların ısınmasıyla başlayan mırmır zamanı Eylül sonuna kadar devam eder.

Kullanılabilecek Yemler

Mırmır ın belirli bir yem tercihi yoktur. Herşeyi yer, ancak bazılarının kendisi için özel bir yeri vardır. Bunlar başta kurtlar olmak üzere çalı karidesleridir. Gece avında bilhassa canlı kurt ve teke kullanılması hatta balık iç organları ile mazmuz yapılması av verimini kesinlikle etkileyecektir. Bahsettiğim kurtlar boru kurdu da olabilir kırmızı kurtta yeterki canlı olsun ve iğneye takarken az zedelensin.

Çalı karidesinin ise kafa kısmında yakamoz altında parlayan kendine has bir organı vardır hareketli olmasa dahi balık tarafından tespiti daha kolay olacaktır. Bunların haricinde denediğim ve verim aldığım bir yöntemden bahsetmek isterim. Hamur kullanımı. Sardalye yada hamsiden yapılmış salamurayı yeterince un ve yumurta ile blander den geçirerek bu hamuru elde edebilirsiniz. Blanderin temizlenmesi zor olacağından bu işi balıkları çatalla ezerekte yapabilirsiniz. Zira katlanmanız gereken feci koku sorunu ile baş etmek zorundasınız. Bu hamuru mazmuz olarakta kullanabilirsiniz.

Takımın Hazırlanması

İhtiyacımız olan, beden için 0,25, köstek için 0,20 iyi kalite kum rengi yada şeffaf misina, 6-7 no.çapraz siyah yüksek kalite iğne. İğne olarak aynı mumarada tatlı su için kullanlan bronz türlerde kullanılabilir. Benim kendi tercihim 7 no kısa pala extra sharpnes karbon iğneler olmuştur. İllede marka vermek gerekirse mustad bunun için yeterlidir. İğnelerin kösteklere bağlanması aşamasında düğüm yerine çok az miktarda Japon yapıştırıcısı sürülmesi olabilecek cözülmeyi engeller. Hatta iğneyi bağlarken çaparide olduğu gibi tek tel sim de takılabilir ancak bu tek tellik sim iğne boyunu aşmamalıdır. Aksi halde abartı bir parlama olacak ve balıkta yemden çekinmeye neden olacaktır.

Köstek boyları ortalama 22-23 cm beden boyu ise üç köstekli takım için 1,5-2 mt kadar olmalıdır.Takımın oltaya bağlı klips ucuna 10 gr.lık bir zeytin yada kıstırma kurşun bağlanmalı bu sayede takımın dibe tam yatması amaç edilmelidir. Ana kurşunun sığ ve akıntısız ortamda bulunacağınızdan 35-50 gr arasında olması yeterlidir, daha hafif olması oltayı atacağınız mesafeyi olumsuz etkileyecektir. Ana kurşunu kaşık kurşunu olarak bilinen yassı oval çakıltaşına benzer ve parlak olmayan türden tercih etmeniz biraz avantaj sağlar.

Kaşık kurşunu bulamazsanız kendinizin de imal etmesi mümkündür. Kalıp olarak bir çorba kaşığını alınız orta hararet ile ısıtınız erimiş ve gramajı belli olan kurşunu bu kaşığa dengeli biçimde boşaltarak katılaştığı an soğuk suya daldırarak ve matkapla deliğini açarak işinizi görebilirsiniz. Daha önce kurşun dökme tecrübeniz yok ve yardım alabileceğiniz kimseniz bulunmuyor ise bunu yapmaya kalkışmayın. Buharı dahi zehirli, erimiş haldeki bir metal oldukça tehlikelidir. Deneme aşamasında dahi kendinizi yaralayabilirsiniz. Bu imkanınız yok ise normal armut kurşunlarda işinizi görecektir. Dediğim üzere kaşık kurşunu sadece biraz avantaj sağlar, şart değildir.

Bir başka takım örneği ise gezer kurşunla yapılanıdır.Bu takımdaki asıl amaç yemin dalga ve çalkantılar ile kendi kendine yer değiştirmesidir.

1,5-2 m.lik 0,20 beden kullanılır bedenin bir ucuna 2 tane bahse konu iğneden hırsızlı şekilde bağlanır diğer ucu drek oltanın klipsine takılr. Gezer kurşun ise olta misinası üzerinde ve klipsten önce takılı olmalıdır. Bunların dışında kullanılan daha teferruatlı takımlarda mevcut ancak kanımca fazla teferruatlı takımlar bu ürkek balığı rahatsız
    edecektir.

Admin notu : Burada yazılı tüm bilgiler ve çizimler Suat Pastırmacı'ya aittir. Verdiği bilgiler için kendisine teşekkür ederiz.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 27 Aralık 2007
  15. İSMAİL

İSMAİL

Favori Kamış:
    OLTA
    En İyi Avı:
    600 GR MIRMIR
    Yaklaşık on yıldır mırmır avcılığı yaptığımdan usta olmasamda kalfa olduğumu söyleyebilirim. Havalar ısındığı zaman mırmır avcılığı muhakkak gün batımında gün doğumuna kadar yapılmalıdır. İğne olarak kesinlikle küçük iğne tavsiye etmem. Ben 3 veya 4 no kullanırım ama genelde 3 no iğne kullanırım ve genelde iğneyi balığın midesinden çıkarırım. Birde kösteklerin uzun olması (30-35cm) taraftarıyım. Bana göre mırmır yemi olduğu yerde yemez. Yemi ağzına alıp oradan uzaklaşmak ister ve köstek kısa olduğu zaman balık yemi tam yutmadan oltanın ( sabit kurşundan dolayı ) gerginliğini hisseder ve yemi bırakır ama kösteği yeterli uzunlukta yaparsak balık oltanın gerginliğini hissedene kadar yemi yutmuş olur. Birde mırmırda yeterli verimi alabilmek için en az 3-4 takım oltayla avlanmanız gerekir.

16. ocaklar

ocaklar mehmet ocaklar

Favori Kamış:
    şimdilik olta
    En İyi Avı:
    mığrı 2 kg,400 gr karagöz ve köpekbalığı
    mırmır hakkında

mırmır avında havanın önemi nedir.geçen gün foça gencerliye gittik.sabaha kadar olta oynamadı bile.hava durgundu.yaprak kımıldamıyordu.dalga olması gerekiyormuş.denizden karaya rüzgar olması gerekiyormuş.varmı böyle bir muhabbet.bu konuda bilgi verirseniz seviniriz.

17. deePblue

deePblue na

akıl fikir ermez bu işe :D
    bizde mırmır çekerken birden dalga başladı v bıçak keser gibi kesildi balık.
    yani dalgasız durumda cok iyidi ama dalga işmizi bozdu ;)

18. turkkan74

turkkan74 Efkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sapan 4.5kg...karakulak 500 gr... levrek 800 gr
    balık var ve açsa kısmet senden yana takım taklavat nizami olmasa da yakalarsın

hayatımın mırmırlarını 6 ay evvel sanırım kurban bayramı arefesi idi Mersin Kızkalesi girişinde Mavi kız kamp alanında yakaladım, üç saat boyunca at çek, takım bir hırsız 10 cm, üstte 35 gram armut delikli kurşun ve üstünde 10 cm köstek, iki makinemiz vardı, hanım ve ben diğeri aynı sistem ama misinalar, makinenin birinde 25'lik diğerinde 40'lık misina sarılı idi, takımlarda fırdöndü falan yok, kurşunun altına da sigara izmaritini bağlayarak stopper olarak kullanmıştım, öğleden sonra 2 civarıydı, mevsim kış, oltayı daha dibe inmeden yağmalıyordu mırmırlar resmen, sonuç yaklaşık 100 ile 150 gram arası 42 adet mırmır, bu arada hanım acemi, oltayı hep ben yemliyorum, kendi oltama doğru dürüst bakamıyorum, vesselam zaman kaybı da epey yaşamıştık av esnasında. hava kararır kararmaz balık kesti... burada mırmır kışın daha verimli özellikle öğleden sonra hava kararana dek... hava kararınca da karakulak bekleyeceksin... bu arada yem hem boru hem de kum kurdu idi, mırmırın en sevdiği yemler bunlar bence, iğnelerim 7 numara, 6 yada 5 ile sınırlı bu balıkta... aynı yere daha sonra da defalarca gittim ama nafile, deniz hafif dalgalı ve berrak, avlak kumluk kıyıları kayalık bir yerdi. Mersiinli olanlar bilir... mırmırı bunun dışında tırtar marinası batı tarafından da bolca avladığımız oldu... bence mırmır bir Kış mevsimi ve gündüz av veren balık türü... en azından bana böyle denk geldi şu ana kadar... düşlediğiniz balığı yakalamanız temennisiyle...

19. Suatreis

Suatreis

Değerli arkadaşım, sayı ve ağırlık oranına bakılırsa 37/2 No.sirkülere göre limitleri aşmışsınız. Aslında sınır bir noktada, bu durum yoruma açık. Ancak avladığınız mırmır lar gerçekten çok küçük. Bu konuda hassasiyetinizi rica ediyor, iyi niyetli temenniniz için teşekkür ediyorum.

20. turkkan74

turkkan74 Efkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sapan 4.5kg...karakulak 500 gr... levrek 800 gr
    Sevgili Suat kardeşim, dürüstçe söylemek gerekirse, şu ana kadar sirkü inceleme şansım olmamıştı:eek: ... kendi adıma utanç duyuyorum... uyarın için teşekkürler... forumda sirküleri inceleme şansı yakaladım sayende... yalnız sirküde Mırmır türünü göremedim, karagözle yada çupra ile kıyaslanabilir bir balık olarak düşündüğümüzde boy limiti 15 cm, kg olarak 5'i geçmemesi gerekiyor, ve yine kabaca sınırı biraz aşmış bulunuyorum kg olarak... boya gelince 100 gramlık bir mırmır 15 cm'yi aşar diye düşünüyorum... hoş ölçmedim ama... bu konuda ciddi anlamda aydınlattığın için teşekkürler.. şu an bir çıktısını da aldım boy limitlerinin... eğer bilgin dahilindeyse yaklaşık kaç gramlık bir mırmırın boyunun ne kadar olduğu ile ilgili bilgi verirsen inan çok sevinirim... şimdiden teşekkürler... bilgilendirirsen sevinirim..