Eylül sonu Ekim başı ve artık kışın Aliağa

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Av.AHK tarafından paylaşıldı.

1. Av.AHK

Av.AHK Ali

İzmir/Aliağa son bir senedir çok verimsiz. Bildiğim bir kaç yer; Arka plaj kayalıkların ucu, sahilin ortalarında gemilerin yanaştığı iskele, ilayda restoran önü ve hükümet konağı önü. Bu bölgeler genellikle sülünez ve kurt kullananlar tarafından zaptedilmiş. Kalamar avı haricinde ben at-çek yapan birisini göremedim, denk gelmemiş olabiliriz. Aliağa ve çevresinde nerelere gidilebilir, nerelerde verim alınabilir? Aracım var, saatlerce sürmeyecekse gidilebilecek heryere gidebilirim.

2. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Kyme yi dene. Nemrut limanına bakar. En az 70 - 80 metre atmalısın çünkü kıyıdan ilk 50-60 metre taşlıktır takılır. Çakmaklı köyünde mendireğin ağzında at-çek yapabilirsin. Bir de herkesin çok iyi bildiği ve -bence- organize sanayi ile birlikte ömrünün azaldığı Güzelhisar çay ağzı var. Aliağa ölüyor, Türkiye gelişiyor!!!

3. Av.AHK

Av.AHK Ali

Aliağa hiçbir zaman canlanmadı ki. Bu sözümü balık avı için değil, yaşam alanı için algılayın. Sanayi ilçesi ne bekliyorsun ki diyenler muhakkak çıkacaktır. Neyse bu farklı bir konu, başlığı kirletmeyeyim ama doluyum bu konuda :)

4. befalcon

befalcon Sinan

Favori Kamış:
    Okuma V-System 2.70 10-40
    Favori Makine:
    Daiwa Megaforce 2500
    En İyi Avı:
    Dağ Alası 26 cm.,, Torik 3 kg
    Sonuçta İzmir'e İzban gibi toplu ulaşımın olduğu bir ilçe. 15-20 yıl öncesi Aliağa'yı hatırlıyorum. Daha bir tatil beldesi gibiydi. Şu an askeriyenin olduğu plajda çadır kurardık. Hey gidi günler heyyy.

5. Av.AHK

Av.AHK Ali

İzban şu anda Aliağa'yı yaşanılır kılan bikaç şeyin en başında. Ancak şöyle bir mantık hatası var. Aliağa istasyonundan ortalama 100 kilometre uzaktaki Halkapınar istasyonuna gitmek için 1.85 lira veriyorsun. Aktarma imkanı da cabası. Peki Aliağa'da merkezden 3 kilometre uzaktaki istasyona gitmek için dolmuşa ne kadar veriyorsun? 1.50 lira. Ufak hesap deme. Hergün işe, okula gidip gelenler için büyük bir külfet.

Ayrıca, son bir yıl içerisinde yakın çevremde 3 adet kanser hastalığı öğrendim. Net sebebi nedir bilmiyorum ancak tahminim, rafineri bacalarına gereken önlem alınmadığı takdirde bu sayı daha çok artacaktır.