sazan için sahte yem kullanan varmı???

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ahmet58 tarafından paylaşıldı.

1. ahmet58

ahmet58

Favori Kamış:
    1138 POTENZA SHAKSEPEARE KAMIŞ 360CM 2500 7000 SHAKESPEARE MAKİNE
    En İyi Avı:
    1kg AYNALI SAZAN +şansa bir PALAMUT 800GR
    Merhaba arkadaşlar şimdi , sazanda mısır,solucan, hamur,ekmek,boili, bunlardan epey bilgi topladım hatta hepsinin takımları hazır. Sadece baktımki aralarında ne kaşık ne sahte yem hiç yok yani olmazmı deneyen vardır illaki değerli bilgilerinizi rica ediyorum sizlerden you toubede gördüm floş bir yemle tutuyorlardı ama gerçi yayındı ama belki sazanada, ne dersiniz???

2. gelibolu erhan

gelibolu erhan

Favori Kamış:
    olta zipkin
    En İyi Avı:
    levrek kofana
    Sazan bu ..

Sen yanlis baligin pesindesin.. sazan bunlari yemez.. yemli olta ve ag disinda tutamazsin..

3. A.Erdem

A.Erdem Ayhan

Mümkün değil, imkansız, olmaz, kesinlikle...

4. Ali26

Ali26

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg Yayın 3,5 kg Turna 3 kg
    arkadaşlar olmaz demeyin ;
    bundan 20 sene evvel Eskişehir Porsuk barajında değerli babamın yanında balık avına giderdim. Porsuk barajına giden arkadaşlar çok iyi bilir, devası sazanlar su yüzeyinde adeta şov yapar gibi yüzerlerdi, herbiri 9-10 kg sazanlar balina gibi su yüzeyinde seyretmesi bir harika , o zamanlar bu kadar çok balıkçı yoktu, baraj kenarında olsa olsa 3-5 balıkçı ateşi görürdük, işte o zamanlar bu sazan sürülerinin içine yüzdürme yapay yemlerden atıldığında sazan yakalndığını görmüştüm . tabii o zamanlar bu kadar geniş yem ve olta malz. bulmak kolay değildi .
    birgün babamla yine barajda balık avında iken, çok iyi kıyafetli (tam balıkçı kıyafeti) ve bir o kadarda malzemesi bol olan bir ustat yanımıza geldi . ( adam Almancıymış izine gelmiş) oturduk muhabbet ettik, balık tutma hobisi çokmuş adamın, bu arada balıklar sıcağın etkisiyle yine su yüzüne çıktığında adama gösterdik, tabii adam hemen çantasına sarıldı ve envay çeşit sahte yem çıkardı ve oltasıda makaralıydı ( o zamanlar nerde makaralı alacan, yanına bile yaklaşılamıyordu, yani pahalı geliyordu) hemen aşağıya indi, tabii bende meraktan adamla beraber yanında inmiştim, babam yukarıda tepeden seyretmeyi seçmişti . tabii adam başladı makaralı ile yemi atıp çekmeye, babamda yukarıdan adama atacağı tarafı tarif ediyor derken, sazanlardan birisi atladı oltaya , makaralı o biçim yamuldu, çok fena asılıyor derken oltayı aldı soktu suyun içindeki çamlara ( eskiden suyun içinde çok çam ağaçları vardı) sonra bu çam ağaçları sular çekildikçe birer birer kesilip yok edildi ) oltayı sardı. çekerek kopartırdı, arkasından tekrar atçek yaptı, o gün adam 3 sazan taktırdı ama balıkları sudan çıkartmayı beceremedi, hepside içeriye takıldı . akşam oldu, saat 17:00 den sonra suda dalga oluşunca balıklar kayboluyor, balıklar kaybolunca adamda atçek yapmayı bıraktı ve birer çay içildi . yapılan muhabbette adamın çok hoşuna gittiğini söyledi ve her izinde gelişinde buraya geleceğini ifade etti, tabi sonra bu kişiyle birdaha görüşemedik, kimbilir belki geldi, belki gelmedi,
    onun için arkadaşlar, balığın bol olduğu yerde bence iş yapar diyorum.

5. carphunters

carphunters sebahtin

Favori Kamış:
    shimano, fox, kryston, jrc, korda, esp, garmin, nutrabaits, pelzer, chub
    bu avlanma ile ilgili bira daha fazla bilgiye ihtiyaç var biraz daha açalım bu konuyu
    :confused:

6. Ali26

Ali26

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Sazan 4 kg Yayın 3,5 kg Turna 3 kg
    sayın ustatlar,
    sazan balığı sıcak havalarda suyun üstünde yüzmeyi, bir nevi güneşlenmeyi çok sever, fakat bulunduğu mekanda sessiz olacak, balık ürkmeyecek , şimdiki gölet ve barajlarda bu sazanları görmek neredeyse imkansız olmaya başladı . ben her balığa gidişimde yüksekçe bir yere çıkıp ( çıta tepesi misali)göleti gözetler ve etrafta sazan olup olmadığını denetlerim ama nafile o eski sazaları artık göremiyorum, yok mu aslında ne sazanlar var ama kenarlardaki gürüldü, kalabalık balıkları ürkütüyor, sazan balığı sessiz yerleri ve koyları tercih eder, ha birde sevdiği yerdende ayrılmaz.
    bu sazanları göllerde görenler olursa , sessizce sahte yem atçek yapabilir, ama ürkütmeden , sonuç alınacaktır

7. rasim

rasim

çorlulu Rasimden Bir Taktik

ben sazan için suni yem kuulanıyorum sarı boncuk,strafor köpüğü ,sarı kokusu olan jelibom şekerleri.bunların dışında iri taneli dönmüş mısırı tanelerini ayırarak yeni rakı ile konserve yapıyorum bütün barajlarda etkili sonuç veriyor .suni yemleri göllerde kerevit kaplumbalardan kurtulmak için kullanıyorum

8. carpe chasseur

carpe chasseur ORHAN

sahte balık yemlenme balığı sazanların çay balığının yumurtadan yeni çıkmış hali denebilir bunun sahtesi silikon üzerine biraz koku hafif yüzdür dip oltası kullan çok yavaş çek 20 sene değil daha yeni sayılır 10 sene önce tecrübe edilmiş bi durum

9. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Ağ mı?? Duymamış olalım biz bunu. Ağ kullanımı ile ilgili olarak sirküleri okudunuz mu?

10. rasim

rasim

corlu

bak arkadaşım ağ kullanmak yasaktır ama resimdeki sazanları boncukla tuttum desem nedersin tabi boncuğu iğneye taktığımı anlayabilirsen

11. rasim

rasim

corlu

avatarımdaki resim benim diğer resimleride yakında yüklerim

12. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..

13. kya55

kya55 K.Yılmaz Aytekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13,5
    Bundan iki ay kadar önce Çarşambada kum ocaklarında (N@mık iyi bilir ne olsa memleketi) sahte yemlerle ve döner kaşıkla Turna için at-çek yaparken on metre kadar solumdaki adamın döner kaşığına 2-3 kiloluk bir sazan atlamışdı.Özellikle yanına gidip baktım albanın kırmızı benekli 4 yada 5 numaralı döner kaşığını ağzından çıkarırken gördüm.Bende hayretler içinde kaldım.:eek:

Tabii siz şimdi sazan için yasak sezon geri saldımı diyede soracaksınız? :D

14. neden 150IQ mü gerektiriyor:cool:
    Çok yeni, bilinmeyen,gizemli gibi sunmuşsunuz

15. Cadayl

Cadayl Aylin Özyurt

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    lepistes..
    Bence kimse polemiğe vs girmesin. Ben hala beyefendiden cevap bekliyorum ancak sanırım görmezden geliyor yazdıklarımı ?!..

16. esabi

esabi SENIOR MEMBER

Favori Kamış:
    reklama gerek yok
    Favori Makine:
    favori kamışım bölümünde yazıyor
    En İyi Avı:
    pulu imzamda
    erdal sen bu işlerden ne anlarsın sen git fare ile levrek avla hem biz kim boncuğu iğneye geçirmek kim

17. kya55

kya55 K.Yılmaz Aytekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 13,5
    N@mık kardeşim bende çarşambayı pek iyi bilmiyorum.Aldığımız bir tarif üzeri sora sora burayı bulduk.Köprüden geçerek salı pazarı yolu üzerinde 5-6 km falan gittikden sonra sağ tarafda yeşilırmağa yakın bir yerde idi.senin dediğin gibi her tarafı delik deşik etmişler.İrili ufaklı göletler oluşmuş ve taşkınlar sonucu balık da yapmış.Sazan-Turna-çapak dedikleri sonradan yayın olduğunu öğrendiğim çeşitli balıklar mevcut fakat ağır avcı baskısı ve zamansız avlanma nedeniyle pek balık çıkmıyor dediler eskisi gibi.Bir resim ekledim.;)

18. rasim

rasim

rasim

arkadaşlar dönmüş mısır demek içindeki sütün bitmiş hali ve tam kurumamış olan mısıra denir

19. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.
    polarize güneş gözlüğünüzvarsa birazda yüksekteyseniz kolayca su yüzeyinin altindaki sazanlarida görebiliyorsunuz tabi çok derinlerdekileri değil. .çiplak gözle görülmüyo polarize olmasi lazim .

birde sazan sürü halinde dolaşirmi bir kac kez en az 50 balik olan bi sürü kiyiya 30-40 mt mesafede hareket ediyordu. tabi şu kefallerde olabilir uzaktan secilmiyordu.

20. ferxx

ferxx ferhat

8 kg lık bir sazan için yem olarak neyi önerebilirsiniz ben büyük balık tutmak istiyorum çarşambada büyük balık tutabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz lütfen teşekkür ediyorum...................