Suni yemlerle akarsu alabalık avcılığı

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında Vedat Abayoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Vedat Abayoglu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli üyeler
    Hernekadar günümüzde nispeten yakın bölgelerde, zevkli ve randımanlı alabalık avcılığı yapılabilecek pek tatlısu kalmamışsada,gerek taktik ve gerekse dereyi layıkıyla inceleyebilme,detaylara dikkatle beraber,meşakkatide göze alabilme gibi cabaların sonucunda,tatminkar avlarda yapabilmek mümkündür.
    Her nekadar tabii alabalığımız kırmızı beneğin yerini tutmasada,bazı akarsularda,bence önemli bir sportif değer olan Gökkuşağı alabalıkları bulunmaktadır.
    Alabalık avcılığının en güzel ve tatmin edici yanlarından birisi,muhtelif spor dallarını birden icermesidir.
    Rallicileri andıran bir sürüşle ve bozuk yollarda mevkiiye gelirsiniz.Sonrasında arabanızı emin bir yere bırakıp,trekking'e başlamanız gerekecektir.
    Alabalık parkurlarının coğu gün icersinde gidip,gelinecek yerler değildir.Bu sefer icin işine kampcılık girer.Parkurların kimisi dar ve derin vadilerden gecmektedir.İşte bu seferde başka bir spor dalı olan kanyonculuk devreye girebilir.Olayı biraz daha acarsak,hafif dağcılıkda yapabiliriz.Zaten alabalık avının tümü başlıbaşına bir spordur.
    Sırf bu mevkilere,kuş sesi dinlemek,gözlemek,fotoğraf cekmek icin bile gidilebilinir.
    Alabalık avının kendisine gelince;İlk dikkat edilecek husus avcının,kılık ve kıyafetidir.Albenili renkler yerine ortama uygun,kişiyi yormayacak,hareketlerini kısıtlamayacak kıyafetler tercih edilmelidir.
    Bazı parkurlar hakikaten zor nerdeyse gecit vermez niteliktedir.BU bakımdan makara ve kamışınız,kendinizi bile zor gecirdiğiniz bu yerlerde size zorluk cıkarmayacak tipte olmalıdır.Tercihim orman ici sularda 1,20 azami 1,50 cm kamış ve 1000'lik makaradır.
    Suni yemlere gelince en başta Döner kaşık(spinner)diyebileceğimiz,en eski ve tanınmış olduğu icin Marka adı olsada,bütün bu tiplere genel bir isim olarak kullanacağımız Mepps'leri ele alalım.
    Bütün alabalık gecmişimde cok randıman aldığım meppslerin muhtelif çeşitleri vardır.Ancak klasik çeşitlerden Mepps Comet ve Mepps Aglia en yaygın kullanılanııdır.Burada dikkat edilecek husus,renklerinin yanısıra tiplerininde uygun olmasıdır.Nispeten dar olan Comet tipini daha derince sularda,Aglia'yı sığ yerlerde kullanmalıyız.Renkleri Sarı üzerine kırmızı benekli,beyaz üzeri kırmızı benekli,beyaz üzerine mazi benekli,beneksiz sarı,beneksiz metalik olsada bence hemen her bölgede iş gören Black Fury (Comet)idealdir.Elbette avcılar bunlardan birini veya birkacını favori sayabilirler.Burada esas olan sunumdur,doğru yerde doğru şekilde avlanmaktır.
    Alabalık kanaatimce su icinden dışarısını en iyi görebilen bir balıktır.Keza avlarının arasında su üstünde alcak ucan bazı kanatlılarda vardırki,alabalık bunları sudan dışarı fırlayarak dahi yakalayabilir.
    Bu bakımdan dereye ihtiyatla yaklaşmalı,kendimizi bu avcı balığa hissttirmemeye azami gayret göstermeliyiz.
    Bir alabalık deresi,kimi tersi iddialar olsada kesin olarak aşağıdan yukarıya avlanılmalıdır.Zira bu balık avını,kendini suyun geliş istikametine doğru adeta sabitleyerek bekler.Yukarıdan aşağıya akacak bir yem onun icin tabidir,tersi onu tedirgin edecek ve hatta ürkütecektir.Tedirgin olan alabalığın burnunun dibine en sevdiği yemi atsanız ilgi duymaz ve sonundada ürker aniden yok olur.
    Vaad eden bir yere yaklaşırken lütfen en uygun,en rahat atış poziyonunu secmeyiniz.Bu durum yapabileceğiniz en büyük hata olacaktır.Zira balık sizi farkeder,hisseder ve yeminize itibar etmez.Bu bakımdan nokta atışlarının yanısıra,dalların altından,kimi zaman üstünden,ters,yan,bazen kafa üstünden atış yapabilmeniz gerekecektir.Beceriniz oranında-başarınız gelecektir.
    Bu kabiliyete ermenize, kullandığınız takımın uygunluğunun yanısıra hayli pratik yapmanız etkin olacaktır.
    Ses faktörüde önemlidir.Partnerinizle yüksek sesli konuşmayınız,Dere yukarıda olsa su icinde gezerken ayaklarınızı fazla şapırtmayınız.
    Balığın saatlerini iyi uygulayınız.Sabahın kör saatinde daha kuşlar cıvıldamaya dahi başlamadan dereye ermelisiniz.Keza akşamüstü saatlerindede aktif olunuz.
    Genelde bir alabalık alınabilen bir gölcükten,dikkatlice ve titizlikle davranırsanız birden fazla balık alabilirsiniz.Şöyleki;Genişce,başında kücük bir şelalesi olan bir gölcüğe erdiniz.Elbette şelale başında en verimli yeri tutmuş hemde daha iri bir alabalık olabilir.Ancak siz iyisimi ilk önce gölcüğün,size yakın etek kısımlarını tarayın.Buralarda av kollayan bazıları vardır,alabiirsiniz.Sonradan atışlarınızı genişletip orta ve yan kısımları tarayınız.Balık aldıysanız mümkün olduğunca ortalığı velveleye vermeden sessizce,arada akarsuyun akışınıda kullanarak,balığı dışarı alıveriniz.Nihayetinde belkide sizi orada bekleyen iri biriye hesaplaşma vaktiniz gelmiştir.Şelale başına meppsinizi indiriniz,Doğal akışla cekiniz ve balığınızı alınız.
    Balık vermeyen yerde inatcı atışlarda bulunmak pek işe yaramayabilir,Devam ediniz bir sonraki vaad eden yeri deneyiniz.
    Şu nokta cok mühimdir.Üşengec davranmayınız.Bilinizki atış yapmanın en zor olduğu bölümler,,en az avlanılmış yerelerdir.Orasını mekan tutmuş iri bir ala herzaman olabilir.Batsanızda,cıksanızda,icabında takım kaybedebilsenizde böylesine yerlere eriniz ve layıkıyla deneyiniz.Ödülünüzün büyük olması kuvvetle muhtemeldir.
    Dikkat edilecek diğer husus ise,bir akarsuyun balık yapabileceği yerlerin nereden,başlayıp nerede son bulduğunun tespitidir.
    Methini duyduğunuz bir derede avlanmaya başlarken,bilinizki en cok balık en zor erişilen yerdedir.Üşenipte alt kısımlarda avlanmaya başlarsınız daha ziyade tatlısu kefali yakalarsınız,sevineceğiniz yerde üzülürsünüzde.
    Keza bir alabalık deresinin en üst kısımlarında yer alsada,bazı noktalardan itibaren balık keser.Boşuna oralarda dolanmayınız.
    Örneğin yüksek bir şelaleye erdiniz.Şayet o şelaleden sonra balığın barınabileceği ancak kuvvetli bir sel karşısında tutunabileceği derince bir gölet yoksa,muhtemelen bu üst bölgelerde balık kalmamış,aşagılara sürüklenmiştir.
    Ancak böylesine yerler sürprizlerede acıktır.İsrarla devam etmem sonucu,yukarıda biryerlerde ellenmemiş bol balıklı göletlerde bulabilmiş zevkle avlanmışımdır.
    Gerci kırmızı benek alabalıklarda günlük limit 3 tanedir.Ama lütfen sportif zevkinizi daha önde tutunuz,icabında tamamen yakala,bırağa dönünüz ve tümünü salınız.
    Konuya eklenecek elbette bazı noktalar daha vardır.40 senelik bir alabalık avcısı olarak aklıma ilk gelenler bunlardır.
    Soru ve ilgi nispetinde konu genişleyecek ve bazı hususlar daha ortaya konabilecektir.
    Sevgi ve saygımla

2. sazan58

sazan58 S.Şeref

değerli bilgiler için teşekkür ederiz Vedat ağabey

3. duzensizifade

duzensizifade Hüseyin

amaçsızca kovayı doldurduğumuz avlardan çok daha zevkli olduğu kesin. ustaların tecrübelerini dinlemek, tüyolarını almak ise paha biçilemez. elinize sağlık vedat amca.

kafama takılan ise yemli avlanmakmı yoksa sahte ile avlanmakmı daha verimli olur. biraz daha açmam gerekirse şamandıralı takımla atçek ile uğraşmadan sonuç alınabilirmi, illa hareketmi gerekmektedir? yemli avında hayır diyemeyeceği yemler varmıdır?

4. ibetay

ibetay İBrahim EThem AYaz

Favori Kamış:
    alba leader3234 kamış beta 60 makina
    En İyi Avı:
    500gr kefal 4 kilo istavrit
    eline sağlık vedat amca.her ne kadar bu konularda daha öncede çok şey yazmışolsanda bu yazıyı zevkle okudum.sana hayranım.en büyük hayalim alabalık.bir kaç deneme yaptım daha önce ama tek başıma olduğum için cesaret edemedim.dere içinde saatlerce gitmeye.neticede bu yerler sadece balıklara ait değil.domuzu,ayısı,kurdu boldur buraların.inşaallah bizede nasip olur güzel avlar yapmak.size bir anektod aktarmak isterim.birgün adapazarına bağlı bir bölgede misafir oldum.yerleşimi az olan bir yerdi.ama tek dereye inmeye cesaret edemedim.derenin üstündeki bir köprüde oturmuş dereyi seyrediyorum.hemen altta devrik bir ağaç ve derince bir gölet vardı.derin derken tabiki derenin geneline göre derin.baktım ve dedim ki burada ala olmalı.ama oraya olta sarkıtmanın imkanı yok.oturdum ve heykel gibi orayı 15-20 dakika seyrettim.ağaç dallarının hemen orta yerinde yarım metrelik bir açıklık vardı.ve tam orta yerinden kalınca bir ağaç parçası suyun akış istikametinin tersine doğru duruyor.önce balık zannettim.fakat oturduğumdan beri kıpırdamıyor.güldüm.hayal kuruyorsun ve gerçek zannediyorsun.ama o dal parçası sudan aşağı doğru gelen siyah bir şeye inanılmaz bir hızla atlayınca ayıldım.aynı hızla eski pozisyonunu alması dahada güzel tabi.evet artık balığı tescillemiştim.ta ki bizim köylü gelip taş atana kadar.çünkü inanmadı oda dal zannetti söylememe rağmen.irice bir alaydı.şimdi gelelim asıl konuya bizim köylüye,aynen şöyle dedi.ben arkadaşlara bir telefon edeyim gelirken bir torba kireç getirsinler.o balığı ordan alırız.sana alabalık yedirelim.:( :confused: :mad: :eek: şok oldum.istemez sakın yapmayın dedim.balık kurtuldu zannettim.istanbula döndüm ve haber geldi almışlar:mad: :mad: kireçle,katliam yaparak ,doğayı öldürerek,ne diyeceğimi bilemedim.böyle bir cahillik olmaz. o kadar anlattım.yalvardım ve ergeç bildiklerini okudular.alabalığı oltayla yakalayanlar dil bu gibi caniler bitirmeye çalışıyor.dinamit,balıkotu,kireç,tırıvırı,vs.vs.ama mübarek hayvan hala bir yerlerde var.ve bir rahat bıraksalar derelerden taşacaklar.ama ne mümkün:confused: siz amcalarımız abilerimiz bizi yetiştiriyorsunuz.ama bu köylü kardeşlerimize nasıl dur diyecez.o kocaman bir soru işareti.rastgele vedat amca

5. hocca

hocca

Favori Kamış:
    banax2500 spro kamış
    En İyi Avı:
    1,5kg levrek
    Sn.Abayoğlu
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Alabalıkla ilk Bolu Gölcükte tanıştım.Bir iki defa da Abant'ta avlandım.En güzel ala balıklarımı Kıbrıscık yolu üzerinde Yaylaçayı mevkinde ve Köroğludagının eteginde avladım.Fazla büyük olmayan ve üzerinde kırmızı benekleri olan,halk arasında mercanda denen ve de miğde rahatsızlıklarında ,kırık çıkık tedavisinde de kullanılan türleri.Yaşadığı su çelik gibi sert,duru,temiz,balıkta öyle.Balık okadar hareketli ve sert ki.Ele avuca sıgmayan ve kayan bir balık.Köroğlu efsanesindeki o üç köpük sanki balığın üstünde.Balık elinizde haraket ettikçe köpük oluşuyor.
    Avlanmasında sizin belirttiğiniz kurallara uyulmaz ise yakalamak mümkündegil.En önemliside sessizlik ve görüntü vermemek.Yem tercihi en son uygulanması gereken unsur.Ama Abant için aynı şeyleri söyleyemem.Bu avı yapanlara Abant avı sazan avı gibi gelir.
    Sag ve esen kalın.

6. ŞANSLI 1

ŞANSLI 1 zeki ÇUHADAR

Favori Kamış:
    Basit Göl Kamışı
    En İyi Avı:
    2 kilo sazan
    Slm: Verdiginiz bilgiler çok güzel teşekkür ederim.Rastgele Trout Baba.

Amatör Ruh Çoğaldıkça Anlam Kazanır.

7. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İlgine teşekkürler sevgili Şeref

8. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Hüseyin
    İlgi ve güzel sorularına teşekkürler.Keşke herkes bazı şeyler sorsada konu daha genişleyip,daha faydalı hale gelse.
    Gelelim cevaplara;
    Hemen her avcı balığın avında olduğu gibi,alabalık avındada yemli avlanmak verimli olabilir.Ancak sirkülere göre yasaktır.Ayrıca zevk ve spor eksikliği vardır.
    Bilgi edinmen amacıyla anlatırsam,atcekle uğraşmak demek yerine,denemeni tavsiye ederim.Hakikaten daha zevk alırsın.Alabalık avında şamandra pek kullanılmaz.Hic şamandrasız iğnenin 30 cm kadar üzerine,yerine göre birden fazla sacma kurşun sıkıştırılır.Akıntı yönüne atılır ve akıntı marifetiyle tabii bir şekilde alabalığın menziline getirilir.Sacma kursun kullanımındaki esas sebep bunların akıntının sürüklediği minik taş parcacıkları görünümünü vermektirki bu durumda alabalık huylanmaz.Yemli avcılıkta hareket esastır.Hernekadar özellikle Gökkuşağı alabalık avında avcılar bu sportif balığa sazan muamelesi yapıp,ekmek,peynir,hamur gibi yemler takıp avlanıyorlarsada layıkıyla takılan,iki ucu dışarda ve hayatiyetini kaybetmemiş solucanla,akıntılı yerlerde taşların altından toplannacak taş böcekleri(Stone fly)larvaları alabalığın cok sevdiği yemlerdir.Bu laarvalar Dana burnuna yada cırcır böceğine benzer görünümündedirler.Bunları toplayıp naylon torbaya koymamak lazımdır.Zira deler,dışarı cıkarlar.
    Ayrıca her türlü cekirge önemli yemlerdir.Cekirgenin ise yeşil,kanatsız hareketi kısıtlı,özellikle erken mevsimde dere kenarlarındaki yüksek otların üzerinde dolaşan tombul tipleri vardırki cok önemli bir alabalık yemidir.Balığı huylandırmadan sunulduğu anda alabalık varsa derhal kapar.
    Sevgiyle kal

9. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili İbnrahim.
    İlgine teşekkür ediyorum.Maalesef yurdumun insanı bu tutumdadır.Başka güzel hasletlerinin yanında sırıtan bu yönümüzün bence,kötümser bir ifadeyle söylüyorum,eğitimlede alakası yoktur.Biz böyle bir milletiz.Profesyonelimizde,amatörümüzün coğuda bu şekilde davranmaktan kendilerini alıkoyamamaktadırlar.Ben hicbir zaman düzeleceğine inanmıyorum.Ne zaman denizlerdede,ic sulardada balıkların,av hayvanlarının hepsi biter belki o zaman biraz akıllanırız.
    Alabalık derelerini önemli bir kısmı artık balık tutma uğraşısına değmeyecek kadar popülasyon acısından azalmıştır.Ancak tabiatında kendini yenileme kabiliyeti vardır.Kalan birkac balık güzelce beslenebilir ve üreyebilir ve tekrar o dere avlamaya değecek hale gelebilir.Sonrasında bu kısır döngü sürer gider.
    Bu hale gelmiş derelerde bile uğraşarak,titizce avlanarak birkac güzel ala almak olasıdır.Ancak herzaman tavsiye ediyorumki,yukarıda dediğimhususlarda akla gelerek alabalık tutulsada spor zevkiyle yetinmeli ve hepsi incitmeden geri salınmalıdır.
    Alabalık avında solo av yapmanın önemli sakıncası vardır.Bunlar bahsettiğin hayvanlar asla değildir.Ancak zor şartlarda devam ederken avcı düşebilir,ayağını kırabilir.Bu bakımdan partnersiz av sakıncalıdır.
    Sevgiyle kal

10. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Görmez
    Adını halende bilemiyorum.Maalesef asil,sportif değeri yüksek,halk asrasında muhtelif dertlere care olarak görülen bu müstesna balık,dünyanın her yerinde özel tedbirlerle kollanır vede korunurken,yurdumuzda her türlü talana acık bir vaziyettedir.Korumayla görevli ormancıların,bazı mülki erkanın,vazifeli askeriyenin dahi bu yasa dışı,sportmenlik dışı avlara katılmaktan üzülerek,utanc duyarak bahsetmek durumundayım.Helede bizim gibi eski avcılar aradaki gayet menfi farkı anıları ile karşılaştırıp ortaya koyduklarında kaybettiklerimize,geri gelmeyecek hale gelenlere üzüntününde ötesinde keder duymaları tabii olmaktadır.Allahtanki yurdumuz geniştir.Halende bakir yerleri bulunmaktadır.Tutkulu avcıların,sportmenlerin göze alabildikleri cabaları karşısında önemli avlar yapabilmeleri mümkündür.Durum denizlerdede aynıdır.İşte ben bu bakımdan gecmiş zamanların klasik taktiklerinin üzerinde durmaktansa,geliştirdiğim yeni taktikleri sizlere sunmaya calışıyorum.Ancak bu taktiklerle katliama yönelik avlananlarada asla hakkımı helal etmem.
    Abantın nerdeyse 35 yıllık avcısıyım.Bu konuyu ortaya koyan anlatım ve resimlerim vardır.Türkiyenin belkide ilk yakala bırakcısıym.Bı konuda önemli anlatımlarım olacaktır.
    Maalesef kendini avcı sananlar bu endemik türe sazan muamelesi yapmakta,yasalar güya yasaklasada görevli memurların gözleri önünde bu cabalarını sürdürmektedirler.Göz yuman,bile,bile bu şekilde avlanan avcıların ahirette verecekleri hesapları olacaktır.Bunları Allaha havale etmekten başka elimden birşey gelmemektedir.
    Sevgiyle kal

11. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    İlgi ve yorumalarına teşekkürler sevgili Xeki

12. Vedat ağabeyim kıymetli yazınızı okuyunca tatlısu balık avcılığının her türüne uzak olan kendim için inanılmaz bilgiler içerdiğini ve Bu denli geniş bir bilgiyi sayfalarca okuyup edinmek yerine tecrübenizide katarak net,anlaşılır ve maksimum fayda sağlayacak şekilde anlattığınız için teşekkür ederim..:)

13. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sanırım bu anlatışı 5-6 yıldır çeşitli platformlarda tekrar tekrar okur, tadına doyamam. Elinize sağlık, siz yazmaya üşenmedikçe ben de okumaya devam edeceğim.
    Her yazışınızda daha öncekinde bulunmayan bir ince noktayı eklersiniz, daha önce yazdığınız bazı bölümleri önemsiz görüp atlar, bazı bölümleri de okurun merakı ve soruları ile geliştirmek üzere açık bırakırsınız. Değerli gençler bu hazinenin kıymetini bilin.

======================
    Kişisel tavsiyem, böyle mekanlar bana uzak diyenler en başta olmak üzere, herkes doğal alabalık avını denesin.
    Bu oksijen çadırı mevkilerde bir hafta sonu macerası, ömrünüze 20 yıl katabilir.
    Ustanın kılık kıyafet, hareket tarzı uyarılarını mutlaka dikkate alsın.
    Sel mevsimlerinde dar vadilerde hesapsız geçişler yapmasın,
    Her alabalık avında başa gelen kayıp düşme durumuna kendini hazırlasın,
    Platolar haricindeki bölgelere, avına olmasa da fotoğraflamaya ve doğa gezilerine meraklı bir arkadaşla beraber gitsin.
    Gece kampını emniyetli yere kursun, alabalık alanlarının çoğunda doğa hala bakirdir, bir ayı yada yaban domuzunun hışmına uğrayabilirsiniz.
    ======================-

14. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim,moderatörüm Erdal
    Şimdi şöyle keyifle sigaramı yakayım ve cevaplayayım dedim.
    Evet sigaramı yaktım.
    Senin ne kadar bilgi yüklü olduğunu artık biliyorum.
    Ne kadar tutkulu bir avcı olduğununda farkındayım.
    Balık avının hemen her türlüsüne,kimini denemesende ilgi duyduğunada eminim.
    Şunu netlikle ifade edeyim,ki,şayet birgün benimle,uygun bir zamanında,atcek yönteminde muhtelif kandırıcılar kullanaraktan,güzel bir tabiat ortamında avlanmaya niyet edersen,bu türlü avında deniz balıkcılığından hicte geri kalır bir yanı olmadığını,ruhunu hemen kavrayacağını sanıyorum.
    Bu imkanı dört gözle bekleyeceğim.
    Sevgiyle kal

15. Vedat abim öncelikle ve üzülerek sigara illetini kullanan biri olarak bu illetten kurtulmanın yollarını aradığımı belirtmeliyim..Kendimize kötülüğün en büyüğünü kendi ellerimizle yapıyoruz..:(

Ancak Yakın zamanda Sivriceye uğrayacağımı sanıyorum..İşin aslı bu hafta oraya gelmeyi düşünüyordum..Ancak egedeki Fırtına haberleri ve hafif grip olmam nedeniyle iptal ettim..Müsait olan ilk haftasonunda vaat ettiğiniz çayı içmek üzere uğrayacağım.Tatlısu balıkçılığı ergenlik döneminde Bolu kızık yaylasında derelerde adını bilmediğim balıkla sınırlı olan şahsımın epey zahmete sebep olacak bir tatlısu avcı adayı olduğunu belitmeliyim..:)

16. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Sevgili Vedat ağabey,

Her ne kadar tatlı suya karsi bir sempatim olmasada her seferinde dile getirmenizden ötürü tatlı su avını ve özelliklede alabalık avını merak etmekteyim.

Bu konuda vermiş olduğunuz bilgileri şimdilik bilgi hazneme ekliyorum,bunu değerlendireceğimiz bir ortam oluşursa şayet sözlerinizi hatırlayacağım.

Eminimki bir çok arkadaş bu konudan yararlanacaktır.
    Tesekkurler.

17. unique

unique Cüneyt Eşsiz

Erdal ağabey,

Sanirim tatlı su hakkında sizden öğreneceğimiz de bilgiler var gibime geliyor:p

Bu konuda sizide dinlemek ve gerekirse uygun bir ortamda hep berraber pratik eğitimi dahi yapabiliriz diye düşünüyorum:D

18. ibetay

ibetay İBrahim EThem AYaz

Favori Kamış:
    alba leader3234 kamış beta 60 makina
    En İyi Avı:
    500gr kefal 4 kilo istavrit
    teşekkürler vedat amca tavsiyelerini cankulağıyla dinlemeye devam.bizi bu zevkten mahrum etmediğin sürece yazılarını takip etmeye devam.allaha emanet ol.rastgele

19. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Değerli Hocam,kardeşim Yakup
    İfadelerinizden hakikaten beni en iyi tanıyanlardan biri olduğunuzu tekrar idrak ettim.Soruya acık anlatımlarımın gayesi,belirttiğiniz gibi konuyu dahada acarak genişletmek ve belki daha faydalı hale getirmek icindir.Bunu anlayabilen nadir insanlardan birisiniz.
    Hernekadar güncel olarak fazla birşeyler sunamıyorsamda bu olaydan bıkkınlığımdan değilde, esas olarak gittikce artan fiziksel yetersizliğimin yanısıra ekenomik sebeplerdir.
    Motive olma yolunu iste sizlere hitap etmekte,olumlu tepkilerinizi almakla bulmaktayım.Bu durum seyrekte olsa eski günlere kavuşma imkanımı ve kabiliyetimi kamcılamaktadır.
    Gökkuşağı alabalığının,yerli türlere sanıldığı kadar menfi etkisi olmadığı yönündeki kanaatinizin detaylarını hakikaten öğrenmek isterim.Bu yöndeki anlatımlarınızı bekliyor olacağım.
    Sevgi ve saygımla

20. Vedat Abayoğlu

Favori Kamış:
    Shimano Game ARC
    Favori Makine:
    Okuma V system
    En İyi Avı:
    Sarıkuyruk
    Sevgili Kardeşim Moderatörüm Erdal
    Bu aday olma fikrinizi lütfen ayakta ve sıcak tutunuz.Şahsen ben bunun icin elimden geleni yapacağım.
    Balıkesir bize hicte uzak olmayan konumdadır.Zaten bu yörelerde avlandığınızı,hatta dahada ilerilere gittiğinizi biliyorum.
    O günlerin gelmesini sabırsızlıkla bekliyor olacağım.
    Sevgiyle kalınız.