En kılçıksız balıklar yemek için hangileridir?

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında headhuntergs tarafından paylaşıldı.

1. headhuntergs

headhuntergs

arkdaşlar ben fazla balıklardan anlamadığım için sizden yardım bekliyorum.arkadaşlar hamsiden başka en kılçıksız balıklar hangileri.yani pişirmeden
    önce hamsinin içindeki kılçığı alıyoruz sonra direk yiyoruz.bu çeşit piştikten sonra direk yiyebileceğimiz yada pişince en az kılçıklı veya kılçığı en kolay ayıklanan balıklar hangileri.biz birde palmut alıyoruz arada bir ama o çok kılçıklı balığı yiyene kadar soğuyor;hemde acaba ayıklamadığım kılçık varmıdır diye korkarak yiyoruz.

2. mcaglar

mcaglar Mehmet ÇAĞLAR

Favori Kamış:
    Olta, Kaşık, Meps, Rapala
    En İyi Avı:
    Turna, 6 kg
    Arkadaşım mı desem abim mi desem bilmiyorum (imza ayarlarını yaparsan daha iyi anlaşabiliriz ;) ) ama eğer balık yemek istiyorsan o kadar incelemeyeceksin :D bir de palamuta kılçıklı demişsin. Valla benim bildiğim palamutun ortasında kalım bir kılçık vardır başka da kılçığı yoktur, yemesi en kolay balıktır, acaba farklı balıklardan mı bahsediyoruz :D

3. headhuntergs

headhuntergs

en kılçıksız balıklar.

valla kılçıklar boğazımda kalır diye korktuğumdan dolayı seçiciyim.şimdi siz bana hamsi gibi bir balık öneremezmisiniz???yani pişirmeden önce kılçığı çıkartıp tavada pişirip direk yenilen hamsi gibi veya büyük boyutlu başka balık yokmu sizce?ben hiç bilmediğim için size soruyorum.

4. Eğer tamamen kılçıksız balık arıyorsanız, ben ayıklamakla veya pişirmekle uğraşamam da diyorsanız, ton balığı tam size göre. Konserve tipi olanlar kılçıksızdır, tamamen et vardır. Yani çocuğunuza falan da güvenle yedirebilirsiniz.

Konservelerin avantajı pişirme zahmeti olmadan kapağını açıp başka hiçbir işleme gerek kalmadan tabağınıza alıp tüketebiliyorsunuz.

Ben makarnanın yanında çok seviyorum. Çocuklar pilavın yanında seviyorlar. Eşim salataya tiftikliyor. Gayet sağlıklı, güvenli ve pratik.

Piyasada çok sayıda konserve markası var, araştırabilirsiniz. Ben dardanel ton balığı markalı olanlardan alıyorum.

Zeytinyağlı veya ayçiçek yağlı olarak iki türü olmakla, isterseniz hiç yağsız light olanlarda var. Bunlar sade olanlar, yalnızca ton balığı var içinde. Ortalama 80-150-180 gram aralığında.

İsterseniz mısırlı-bezelyeli, fasülyeli veya tahıllı olanları da var. Bunlarda balık gramı az, yani 180 gramsa, yarısı balık yarısı garnitürlü olarak düşünebilirsiniz.

dardanel-ton.jpg

5. bektasm

bektasm

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    Abant alası 1.100 Gr (40 cm) (daha büyük sazanlar var ama ben artık bundan bahsedeceğim)
    Sayın KAFAAVCISI,
    siteyi biraz inceledi iseniz, sitede buluna herkesin yıllaca uğraşarak, sabrederek edindikleri bilgileri ne kadar da açıkyüreklilikle paylaştıklarını görürsünüz. Kaldı ki hepimiz tuttuğumuz balıkları pişirmekten de bunları paylaşmaktan da keyif duyarız. Ancak Mehmet'in de belirttiği gibi imza ayarlarının yapılmış olması da bizler için çok önemli, kimlerle arkadaşlık kurduğumuzu, abi mi, kardeş mi diyeceğimizi bilmek isteriz.

Sorunuza gelince eğer tatlısu balığı istiyorsanız Yayından şaşmayın derim, yok deniz balığı derseniz dil balığı derim. Keza palamut, çinekop, hatta levrek dahi bence kılçıklı balık sınıfına girmez. Eğer küçük sazan, tatlısu kefali, israil sazanı yerseniz kılçık nasıl olurmuş anlarsınız. Ancak kılçık konusunu çok abartmamak lazım. Bu söyleyeceğim büyük çoğunluk için gerçirli olup balığın en kılçıklı bölgesi ön-karın bölgesi yani kaburgaları dır. Balık yerken balığın sırt bölgesi ve belden aşağı kısmını güvenle yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun

6. karacabeyli

karacabeyli Lütfi ALAGÖZ

En İyi Avı:
    turna-2,5 kg.
    kılçıksız balık

eğer bulabiliyorsan ve damak zevkine uyarsa mezgitten şaşma ,bebeklere bile güvenle yedirebilirsiniz. tavada kızartabileceğin gibi köftesini de yapabilirsin. Ankarada bu balığa tavuk balığı diye etiket koymuşlardı bayağı uymuş doğrusu. rastgele

7. headhuntergs

headhuntergs

balıklar.

ben bu imza ayarlarımı yapmaya çalışayım bir.yaşı yazdım görünmedi.imza ayarları yazan yere tıkladım ve bazı bilgiler yazdım ve kaydet e tıkladım.....ama görünmedi herhalde.

8. headhuntergs

headhuntergs

imza ayarları.

herhalde görünüyor artık tabi yapabildiysem.

9. Iskarmoz

Iskarmoz

Favori Kamış:
    Her cins Olta
    En İyi Avı:
    1988 Dalyanköy Levrek 4.7 kg
    Adınız" Türküler Sevdamız " değil ise eksik olmuş demektir:) Lütfen onu silip, ayni yere gerçek adınızı yazınız..

10. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    Sorun gerçekten kılçık mı?

Sayın Türküler Sevdamız;
    Bence asıl sorunuz "balık yerken kılçıklar nasıl ayıklanır?" olmalıydı.
    Aksi taktirde önerebileceğim tek balık konserve ton balığıdır.
    Pul ve kılçık oranı standardı sizin farkedebileceğinizin çok altında bir değerde olmak zorunda aksi taktide satılmasına izin verilmiyor.

11. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Hamsinin kilosu Antalya'da şu sıralar 5ytl . temizlemek için kg başına 2 ytl istiyorlar. valla bedava hocam . ver 2ytl daha temizlet :D :D :D

12. Sizin Antalya'da da adamı amma kazıklıyorlar. İzmir'de yok böyle bir uygulama ben görmedim hiç balığı alacaksın bir de temizleme ücreti ödeyeceksin hemde...

13. balık ebatı büyüdükçe kılçık azalıyor gibi.. dün akşam yedim..:) somon diyorum ben.. tatlı su içinse yayın.:)

14. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Hamsi paluk değildur.

Ayrıca kabul hamsi burada pahalı.
    Normal balıklar için temizleme ücreti alınmıyor.
    Sen hiç hamsi temizlemedin galiba, gavur eziyeti gibi. bırak 2ytl yi 1 kg hamsi parası istese verilir :D

15. excalibur

excalibur

Favori Kamış:
    olta
    Yararlı , zararlı bana gelmez.
    Temizlesinler bi güzel. hatta mümkünse pişirsinler. uğraştırmasınlar.
    yerim sonra . :)

16. amatörötesi

amatörötesi

Favori Kamış:
    2 kamış 2 makina detaylara girmeyelim
    En İyi Avı:
    Kocaman kocaman istavritler
    Hamsi ayıklamayı severim, 2-3 Kg olsa sesim çıkmaz karadeniz türküleri söyleyerekten ayıklarım.

Kılçık meselesine gelince, bana biraz kilchicfobia 'nız var gibi geldi. :D

Tatlısu balıklarında :eek: dikkatli olun kafidir, deniz balıklarında sorun yok bence. istavrit biraz can sıkabilir ama sıktığı ile kalır:rolleyes: . palamut gibi büyük balıklarda kuyruğundan bi tutarsın hooop kılçık tabağın kenarında. hamsi çok büyük değilse tehlikeli değildir. Balıkla beraber bol bol taze ekmek yiyin. küçük tefek kılçıklar boğaza takılırsa alır götürür.

yeme yöntemi de önemli tabi, eğer resmi bir yemekte, lüks bir restoanda :cool: falan değilseniz ellerinizle yiyin mübarekleri:) , hem lezzetx2, hem kılçık riski/2 olur.

ohhh limonu da şöyle, şuraya şuraya hım tamam.

biraz esprili yazdım yanlış anlaşılmasın.;)

17. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    En kılçıklı balığı yerken !

Kas içi kılçık içeren lapina, sazan benzeri balıklar bir yana; kılçıklıdır diye sevilmeyen, hatta bazen avlayanlar tarafından geri salınan balıklardan birisi izmarittir.
    Fakat balıkavı.net de çeşitli başlıklar altındaki tartışmalardan anlaşılıyor ki, benim gibi pek çok amatör balıkçı da bu balığı avlamayı ve yemeyi çok seviyor.
    Balık yerken izleneblecek yöntemlerden birisini anlatırken bu balığı kullanalım.

Kılçıkla deriyle uğraşmayı sevmeyenlere tavsiyem; izmariti ayıklarken bir bıçakla yada mutfak makasıyla karnı yarılıp sadece iç organları ve solungaçları ayıklamaları yeterldir. Pul kazıma ve yüzgeç kesme işlemlerini sadece uğraşmayı seven arkadaşlara öneririm.

Kılçıklı balıklarda sulu buğulama, güveç, sebzeli vs. isimlerle anılan pişirme şekillerini asla tercih edilmemelidir. Balık yağlıysa ızgara, yavan ise tava yapılması daha yerindedir.

Hamsi gibi küçük balıklar iyice pişirilirse kılçıklarıyla birlikte yenilebilir. Aksi taktirde ana kılçığa (omurgaya) yakın etlerin yeterince pişmesini ve etin nispeten yumuşak ve sulu kalmasını sağlayacak oranda bir pişirme tercih edilir.

Balık piştikten sonraki ayıklama yöntemini iki fotograf takviyesiyle anlatayım.

Tabağa aldığımız balığın; eğer gerekmiyorsa bıçak ve çatal kullanmadan sırt yüzgeci (dorsal fin) el maharetiyle bir bütün olarak çıkartılır. Daha sonra karın altında kuyruğa yakın olan yüzeç (anal fin) aynı şekilde çıkarıldıktan sonra bir yanı üzerine tabağa yatırılan balığın üste kalan derisi kaldırılarak yüzgeçlerle birikte tabağın uzak kenarına konur. Acele etmeden balığı diğer tarafına yatırıp diğer deri tabakası da uzaklaştırılır. Daha sonra başa yakın alt kısımlarda her iki yandaki et içerisinde kalan kaburgaların üzerindeki et bıçak-çatal yada el marifetiyle sıyrılarak değerlendirilir.
    kaburgalar da balıktan uzaklaştırıldıktan sonra enseden kuyruğa kadar kalan balığın kılçıksız bölümü sağlı sollu tabakalar halinde ana iskeletten ayrılarak değerlendirilir.

18. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Yakup abi kızma ama balığa bu kadar bilimsel yaklaşırsak aç kaldık valla:D. Zira ben genelde kılçık falan dinlemiyorum ufak balıklarda.

19. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    İzmaritte deneme sakın :)
    Ekmek arası sosis gibi balığı tutup belinden ısıranı çok gördüm. :eek:
    Sonra da bu balık kılçıklı diye şikayet ediyorlar. Kılçıktan korkmayana sözüm yok ama hamsiden başkasını tanımayana balığı belinden ısırmadan önce yapmaları gerekeni anlatmaya çalıştım. Alışkın olanlar balığı orta yerinden ısırsa da ağız hareketleriyle kılçığından kurtulabilir yada dişleriyle rahatlıkla öğütebilirler. Hassas olanlar ise olmayacak yerinden kılçık çıkartırlar.

20. zarganacı34

zarganacı34 önder

Favori Kamış:
    lineaeffe s-curve kamış+Okuma synex 660 makina, Lineaeffe fire spin trabucco makina
    En İyi Avı:
    Levrek
    Ben işin esprisindeydim. ;) İzmarit hem çok tuttuğum hemde yemesini ve ayıklamasını sevdiğim bir balıktır. Sırt yüzgecindeki 1. ve 2. ışınlarında parmağımda açtığı yaraların acısını da asla unutamam. Beni yanlış anlamanı istemem abi.