Kişin Sazan Avciliği

Konu, 'Tatlı SU Balık Avcılığı' kısmında bilent yıldırım tarafından paylaşıldı.

1. bilent yıldırım

bilent yıldırım bilent yildırim

sazan balığı soğuk kanlı bir balıktır,su soğuduğu zaman kendi vücududa soğur,doğal olarak 10 dereceden sonra hareketsizleşmeye başlar,daha derin sıcak bölgelere çekilir,taki sular 4-5 derceye gelene kadar bu dereceden sonra katmanlar karışmaya başlar ,ve sazan hareketlenir kendine yemi çabuk bulabileceği suyun belirli katmanları arasında herhangi bir derinlikte yer bulubilir,yalnız göle başka bir yerden akarsu karışıyorsa işler değişebilir,bildiğiniz gibi akarsular kolay buz tutmaz.tabi sığ sularda yani goğal sığ göllerde işler çok farklıdır,yukarıdaki soğuk aynı şekilde alt katmanda hissedilir,ve sazan kendini bir şekilde yaşatması gerekir,45 yıllık usta balıkçı babamın bulgaristanda bu tip bir gölde balıkların kendini çamurun içine gömdüğünü defalarca gördüğünü sizinle paylaşmak isterim,ayrıca belki nehirde büyüyenler bilir,küçüklüğümde edirnede meriç te akarsuda sazanı mağaralardan çamurun içinden toplardık,tabi derin baraj göletlerinde bu işler böyle değil ama buda sazanın farklı durumlarda farklı haraketlerde bulunabileceğini gösteriyor.bu konuda dünyanın en iyi ustaları bile farklı görüşler belirttiklerini biliyorum o yüzden herkesin dediği doğru veya yanlış olabilir,bende her gölette balığın hareketinin değişeceğini düşünüyorum,yani o göleti bayağı bir tecrübe etmeK gerekiyor

2. avcı_55

avcı_55 Alaattin ışık

Favori Kamış:
    Olta.
    Verdiğin bilgiler için teşekkürler Bilent.:)
    Babandan öğreneceğimiz çok şey olduğuna inanıyorum.
    Yirmiseneyi aşkın sazan avlarım ama daha kışın sazan yakalayamadım.:mad:
    Gerçi bu sanal alemden önce kasım dan sonra sezonu kaptaırdık.Daha yeni yeni kışında sazana gidiyoruz ama daha kısmet olmadı.:D
    Şansımı bu haftada denicem.

3. bilent yıldırım

bilent yıldırım bilent yildırim

bende genelde gitmiyorum kışın sevgili alaatin abi ,zor gerçekten çünkü.

4. maksoy

maksoy mehmet

Favori Kamış:
    3.00 lük kamış
    En İyi Avı:
    32 cm aynalı
    hiç kışın gitmedim bi denemek lazım

degişiklik olsun diye ama....

5. nejat vardar

nejat vardar nejat vardar

Ben bir sefer yaşadım. İstanbul'a çok kar yağdığı bir seneydi. Gezmek için Riva deresi civarında oturan arkadaşlarımı ziyaret etmek ve bir çilingir sofresı kurma hayaliyle yola çoktım. Riva derisini gördüğümde etrafı çok hareketliydi. Uygın bir yere çektim ve bazı köylü kardeşlerimin balık yakalamaya çalıştığını gördüm Hiç şaşırmadan hemen arabamı arkadaşlarımdan birinin piknik alanına çektim. Şaşırmamamın nedeni '' kar çok uzun süre kalmış ve suya balıkların ihtiyacını karşılayacak besinler akmamıştı. Su sanki yaz aylarındaymış gibi berraktı. Ve o zaman sirküler falan yoktu:D Ocak ayında mısır ile 5-6-8 kg hatta daha büyük sazanları kepçe bile kullanmadan yakalamıştık. Şimdi olsa ne olurdu? :confused:
    Tabii ki cevabı belli. ;)

6. antepli

antepli Mustfa

Favori Kamış:
    Sportex, D.A.M, kabon kamis, Daiwa,D.A.M Quick rolle
    Favori Makine:
    Dam Quik, Freilauf, Cormoran, Zebco , Schkeapear ve diğerleri
    En İyi Avı:
    Turna 105 cm, 7,3 kilo, sazan 9.5 kilo
    bu aksam sazana yolcuyuz..

Bakalim , biz bu aksam yaklasik 25 , belki dah fazla olacagiz, kisi ile SAZAN a gidiyoruz, raporlari pazartesi okursunuz , kismette ne varsa o cikar....Gidecegimiz yer , Gaziantep- Islahiye Tahta köprü Baraji.:)

7. Celalettin70

Celalettin70 Celalettin ALTINBAŞ

Favori Kamış:
    ALba Star Leader.
    Favori Makine:
    ALba Star ALfa 60
    En İyi Avı:
    16,212 Kg Pullu Sazan .
    Cogu avlaklarda durum nedir bilmiyorum ama bizim avlaklarimizda kisin sazan tutucam diye avlaga olta atmak baliksiz suya olta atmaya benzer : )

8. aragonit122

aragonit122 mahmut

Favori Kamış:
    öğrenci adamız anlayınn
    En İyi Avı:
    yayın 12.5
    Ben Edirnedeyim Bu Aralar Meriçe Gidip Iki Olta Sallasam Gelirmi Ustalar ????? Ne Dersiniz!!!!!???

9. fatih

fatih fatih gürtekin

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    nızı salın gitsin seneye daha büyüğünü yakalarsınız.

sonuç nedir 25 kişi ile biraz zor olmuştur.