Lüfer ,Çinekop Takımlarına Yem Takılması ve Uygulaması...

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında Admiral tarafından paylaşıldı.

1. Arkadaşlar,

Lüfer , çinekop takımlarına yem takılması konusunda’ki bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim..

İnanıyorum’ki her yiğidin ayrı bir yoğurt yeme tarzı vardır, eksik yada fazla ,hatalarımı mazur görmenizi dilerim..

Takılacak yemler kıyıdan ve denizden(sandal vs.) olarak iki bölüme ayrılıyor..

İlk olarak açık denizde lüfere atılacaksa oltamızın nasıl olması gerektiğine değineyim..

Bilindiği üzere açık denizde lüfer çinekop oltaları ve bunların kullanımı açısından her yerde duyup gördüğümüz zokalı,mavrukalı vs.birçok tanım ve yorum vardır,bence klasikleşmiş ve kanımca fazla rağbet görmeyen(açık deniz lüfer için) av tekniklerinin hepsini es geçerek yada ordan burdan kes yapıştır yapmadan yani damardan konuya gireceğim..

Oltamızı hazırlayalım;

*UZUN OLTA*

150 metre,üstüde olur 070’lik misinamızı mantarımıza sarıyoruz, ilk olarak üçlü fırdöndümüzü(2.8 yada 3.2 mm) oltamıza bağlıyoruz.

Birbirine bakan uçlardan örneğin üst uca oltamızı(mantara sardığımız misinanın ucu) sağlamca bağlıyoruz,sonra sırasıyla alt uca (boğaz için ) 400 yada 500 gr,eğer akıntı çoksa 900’e kadarda arttırabiliriz kurşunumuzu ancak mutlaka yuvarlak olmalı .!!

Kenarlı yada uzun olan kurşunlar, akıntının’da fazla olması sebebiyle zaten orta boy bir izmaritinkinden az olarak hissettiğimiz vuruşları anlayamamıza sebep olur,iki dakikada bir çekmek zorunda kalınırki mümkün değil..Bu yüzdende olayı daha iyi hissedebilmemiz açısından kurşunumuzun bizi akıntıyla yaptığı salınımlarla kandırmadan,absorbe olmuş bir şekilde misinamızı daha iyi anlamamız ve dinlememiz adına bu tip bir kurşun seçiyoruz.

Kulaç falan diye yazmayacağım herkesin daha iyi anlaması açısından,fırdöndümüzün alt tarafınada 1,5 metre gibi yine aynı kalınlıktaki misinamızı bağlayarak kurşunumuza raptediyoruz.
    Kalan orta ucada 0.26-30 arası misina ile 6 metre bir beden düşünün bunun ilk 1,5 metresine ikili bir fırdöndü takıyoruz , kalan 4.5 metre misinamızın ucunada iki iğneli olan ‘gezerli’ takımımızı ekliyoruz, nasılmı? çok kolay..

1 numara iğnemizi normal olarak bağlıyıp sabitliyoruz misinaya,hemen sonrada 3 yada 4 numara iğnemizi misinamızın üstünde tutarak misinaya bağlamadan kırmızı ibrişimle iğnenin soluna10 tur kördüğüm, 10 turda sağına bağlıyoruz ki bu iğnemizin misinayla bir bağı olmadığından,sadece kırmızı ibrişim ile tutturduğumuz için, misina üzerinde gezmesi gerekmektedir balığın boyuna göre ayarlayabilmemiz açısından..

Sonrada daha önce tutmuş olduğumuz canlı istavriti 1 numara iğnemizi balığın kuyruk kısmının 2 yada 3 cm üstünden tabii balığında boyuna göre batırıp diğer tarafından çıkacak şekilde bırakıyoruz,daha küçük olan gezerli iğnemizide balığın ağzından sokup burun kısmından çıkarıp denize bırakıyoruz, tabii canlı olarak..

Uzun oltamız muhteşem avcı…

Kurşunumuz dibi bulduğunda bildiğimiz normal boşluğunu alarak bekliyoruz,bu oltayı asla elimizden bırakıpta sigara falan yakmıyoruz, kaşımızla gözümüzle oynamıyoruz:)
    Lüfer bu…
    Saygıyı hakkediyor;)

Kıyıdan yapılacak avlarda;

Öncelikle tutuğumuz(bunlar pazardan:D ) istavritlerden yaprak çıkarıyoruz;

Kuyruk dibinden keskin bıçağımızla başa doğru kesmeye başlıyoruz,aynı işlem diğer tarafada..kafayı kesip atıyoruz..

Resimde pekde görülemeyen çinekop takımımız 3 iğneli 5 numara iğneden yapılmıştır,balık kesmesin diyede elektrikçilerde satılan alüminyum kablo malzemesini iğneler arasındaki irtibat misinalarına geçiriyoruz,bu takımımızda hazır..Çinekop diyorum ama lüfer’de alınabilir bu takımla..Ortalama bir şey işte..

İğneleri, önce mantara yakın olan iğnenin yaprağımızın kuyruk kısmından geçirerek batırıp çıkarıyoruz ve çıkan ucu tekrar batırarak bırakıyoruz keza bu işlemi çok fazla sayıda yaparsak yaprağımız fırdöndü gibi doğal olmayan hareketlerde bulunabileceğinden balığın vurma ihtimalinide oldukça düşürür..

İkinci iğnede balığın orta bölümüne,üçüncüyüde aynı şekilde sabitleyip iğneler otursun diyede işlem sonunda misinamızı hafifçe çekiyoruz’ki iğneler biraz daha batarak direnç sağlasın diye..

Bu arada mümkün olduğu kadar iğne uçlarınıda balığın dış yani deri tarafında bırakıyoruz..

Şakşak diye adlandırılan kesim şeklide, kesime yine kuyruk kısmından başa doğru kesip bırakıyoruz kafa tarafında,iki taraflı olarak..Sonrada kılçığı bıçakla kesiyoruz..

İğneye takma şekli ise anüs bölgesinden 1. iğne,ikinci ise ağzından takarak burundan çıkarmak suretiyle aynı zamanda balığın burnu mantarla temas edecek şekilde bırakıyoruz..

Yazmışken en az lüfer kadar sevdiğim izmarite de değinmek isterim..

Avcılığı ve avlanırken avlayanı vuruşları ve kurnazlığıyla mest eden bir balıktır

Ben palamutta avladım çoğu kez ama hissettiğim sadece on kiloluk sabit bir halatı çekmek gibi, yakalandığında kayıtsız şartsız gelir sakince alırsınız ve hareketsiz durur ve çok kısa sürede kendinden geçer..

Ama bu izmarit kaçmak için elinden ne gelirse yapmaya çalışır,o yüzdende bu balığı tutmak gerçekten çok zevkli..

Ben genelde sülünes kullanırım;

Midye ve karidesi kaşla göz arasında alır iğneden,özellikle iğnede biraz büyükse besleyip durursunuz bu balıkları..
    En yaman iğnesi 9 numara olandır izmarit için..

Bazıları çoklu köstekli takım tercih etsede aslında iki kösteklisi en makul olanıdır..
    Birde 1 metre bedene lüfer takımı gibi hırsızlı yani 2 iğneli olanları vardır..Zaten bu balık yeme çift atlar..İki iğneyede ayrı ayrı yem takmakta fayda vardır..Yeni başlayan arkadaşlar içinde bu balık tasma zamanı vs balıkla tanışmak adına ilk adım olarakta kabul edilir..Ben şahsen hala vazgeçemedim..

Soldaki ben:)

Sürçü lisan ettiysem affedin..

Daha iyi tekniklerde muhakkak vardır ekleme yapılacak..
    Bu sadece benim uygulamam ve tekniğim..
    Herkese rastgele….

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 12 Kasım 2006
  2. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    abi eline,emegine saglık cok güzel bir çalışma özellikle son resim harika

3. afet

afet

:) güzel bir anlatım ve paylaşım olmuş Hüseyin ellerine sağlık ;)

4. turna

turna

Anlatımın için çok teşekkürler.

5. OnurERDOGAN

OnurERDOGAN

Favori Kamış:
    surf & spining takim
    En İyi Avı:
    palamut , lufer , kirlangic
    hakkaten eline saglik ugrasmis yapmissin.

6. REALGS

REALGS

Favori Kamış:
    4 kamış+3 makina+örgü misina.Ah birde bol zamanım olsa
    En İyi Avı:
    Çocuklarım......
    Acìk deniz (tekne) icin en makbul olanì 3 igneli, canlì zarganayì tüm olarak taktìgìmìz uzun oltadìr.luferin hayìr diyemedigi tek yemdir.zarganamìz bitince ,canlì istavrit taktìk ama tìk yoktu. o esnada diger tekneler zargana ile almaya devam ediyordu.zargana ile 14 tane aldìk ama istavritle hic

7. Değerli arkadaşlarımın yorumları için çok teşekkür ederim...

8. özkan

özkan

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    kırlangıç 1,5 kg
    abi eline sağlık, güzel açıklayıcı çalışma olmuş.

9. ist balıkcısı

ist balıkcısı

Favori Kamış:
    şeyan olta -surf kamış
    En İyi Avı:
    daha öğrenecek çok şey var
    ellerine konollarına sağlık abi güzel çalışma olmuş. bu işe yeni başlayacak arkadaşlar için çok faydalı. teşekkür ederim

10. Arkadaşlar yem takılması konularında değişik ve farklı tekniklerinizi ki mutlaka vardır,bu foruma ekleyebilirseniz çok sevineceğim....
    Teşekkür ederim..

11. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Lineaeffe s-curve surf kamış 4.50
    Favori Makine:
    OKUMA POWER LINER PL 865 MAKİNE
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Hüzeyincim emeğin ve gayretin için önünde eğiliyorum.
    Bu yararlı çalışman için tebrik ederim.

Saygılarımla.

12. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Aaaaaa ben alındım N@mık Hergün tuttuğum palamutların resimlerini yayınlamiimmi yani çok kıskançsın N@mık çoook.
    Tutarım ama neyle tuttuğumu bilmem olamazmı.

Ay pardon burasını sohbete çevirmeyelim, modlardan zılgıtı yeriz sonra.
    Bende mod fobisi başladı.

13. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    N@mık senin kafana saksımı düştü?
    Senin her kelimende :D bu smiley olurdu.
    Demek seni çok, üzmüşler.
    Nerde o eski N@mık nerde?

Neyse burası yeri değil. Yaranı fazla deşmiim.

Saygılarımla.

Son düzenleme: 13 Kasım 2006
  14. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gene hır çıkacak, havada kara bulutlar seziyorum... O zaman konuyu dağıtalım..

İğneye yem şöyle takılır gibi bir laf, biraz eksiktir, yanlıştır, hatalıdır. Çünkü, her iğne ve yem eşit olarak doğmaz..

Genelde, kendal ve kirby (yada kendal kirby) (kirby=çapraz iğne) tipi iğneler kullanıyoruz. Bunların bir numaralı sorunları yemin bedenden aşağı kaymasıdır. Bu nedenle, yemi diker gibi takıp, damağın son dikişten tutup aşağı kaydırmaması gerekir. Balığın eti, iğneyi asla tutamaz, ancak derisi tutabilir. Bu nedenle de iğnenin damak ucu tarafı en son balığın derisi tarafında kalmalıdır.

Kendal ve kirby tipine benzeyen ama ağız genişliğne göre kısa palalı olan kristal ve limerick türlerinde ise dolgun yemleri, bütün ve canlı balığı vs. takmak daha kolay olur. Bu iğneler bilhassa 3-4 iğne kullanılacak olan hırsızlı takımlarda vs avantajlıdır. Bunların asıl tarafı, damağın olduğu kesimin, dimdik ve düz çıkmasıdır. Dahası bunların hedefi, yemi tümden lüpletmeye çalışan balıklardır..

Aberdeen tipi ise, daire şeklinde ağız, uzun, upuzun gövde ile ayrılır. Bunlara bu tür yemler gayet güzel takılır.

Dişli balıklar için, aslında tavsiye edilen aberdeen türü iğnelerdir. Tek iğne ile iş biter. Dişli balıklar yeme arkasından saldırır, vücudundan parça koparıp gider. Aberdeen iğne, yemi düzgün tutan uzun beden sayesinde yemi daha iyi sunar, iğne tarafı ise uca denk geldiği için avlanacak balığı küt diye alır. Hırsız meselesi, küçük balığın ucundan bir para alıp geçeyim isteğine karşı bir çözümdür. Hırsız, her zaman küçük iğne ile yapılır, temel sebebi budur. Hırsız iğnenin hedefi, daha küçük balıklardır..

Bu iğneler yemi taşımaz. Asıl sorun buradadır. Hep farketmişsinizdir, yeminiz, iğnenin ağız kısmında toplanıp kalır.

Bu sebeple, bu tür iğnelerin temel kullanım yeri, suni yemlerdir. Çapari için mesela ideal iğnelerdir. Çaparinin bağlandığı ip/misina kırmızı seçilir. Böylece, açılmış solungaç gibi kızıl olur. Balık sokulunca bu kızıllığı farkeder, balığın başı o taraf diyerek, kuyruk tarafından mideye indirmeye çıkar ve gününü görür. Uzun beden, uzun sim üzerinde dipte yeralacağı için, kuyruktan bir parça koparmaya çalışan iyi bir sürpriz hazırlar..

Neymiş, çaparinin simi, iğne boyunu çok fazla aşmamalıymış. Palamut çaparilerini görüyorum, mecburen büyük sim ama iğne ortada kalmış. Hiç iyi değil pratikte. Fakat, palamut yemi bir defada bütün yutar. O nedenle farketmez böyle olması. Ama, çinekop gelince buna, dur bir kuyruğundan bir parça alayım diyecektir, bu durumda alamayınca afallayacaktır.. İşte bu takımlar palamut için neysede, çinekop için verimsizdir. Gene yakalarlar ama, her saldırıda iş yapmazlar..

Yem için kullanılacak iğnelerin en iyisi, yemi tutacak ekstra damağı olanlardır.

Bu resimde görülen, uca yakın çift yönlü damaklar, oraya kadar çektiğiniz yemi gayet güzelce tutarlar. Bedenleri uzun olup, yemin ucuna kadar uzandığı için, temelde hırsız filan gerektirmezler. İşte lüfer takımında kullanılacak bu tür iğnelerdir aslen. Ama pahalı vs. olduğu için pek bilinmezler..

15. kral balıkçı

kral balıkçı mustafa gedikoğlu

Favori Kamış:
    surf
    En İyi Avı:
    çino sarı lüfer istavrit izmarit zargana vs....
    değerli hüseyin abi ve serdar abi
    bilgiler için teşekkürler çok faydalı bilgiler ellerinize sağlık:)

16. Sevgili serdar,

Biliyorsun bilgi paylaşımla değer kazanır ..

Biz burada o eksik bu fazla diye, senin söylediğin gibi başlamıyoruz anlatımlarımıza..

Güzel bilgiler vermişsin eksik olma,sonuçta vermeyenden daha evla ama yukarıdaki yazın olmadan'da biz zaten senin bu konuda gerçekten bilgili olduğunun ve paylaşımlarının üst seviyede olduğunu biliyorduk..

Bu , sadece eldeki olanı paylaşmak..

Güzel ve doğruluk derecesi tartışılamaz olduğunu düşündüğün fikirlerini paylaşıma açarken daha mütevazi davranman gerektiği inancı içerisindeyim..

Başarılarının devamını dilerim..

17. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Herneyse hocam.. Post amacına ulaştı, bak, hır çıkmadı..

Haklısınız, ama orada ben size yönelik "olmaz ki canım" havası yaratmayı kastetmemiştim, ama o ima oluşmuş.. Özür dilerim.. Elbette, hepimiz kendimizce bir şeyler biliriz ve kimsenin bilgisini aşağılamaya hakkımız olamaz..

18. Teşekkürler serdar,

senin meşhur dyneeme misinaları hakkında birşeyler danışmak isterim..

Beş makinam var bunu kullanmak istiyorum hepsinde,ama bu olta ve makinaların hepsi ayrı iş görüyor bilirsin,ne bileyim örneğin 1.80 lik oltada var 4.65 te..

hepsine aynı tarz ve kalınlıktamı sarmak gerekir,nedir bu işin doğrusu.?

19. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    hocam, dyneema kendi başına başka bir ihtisas ve benim maalesef bu ihtisasım yok. Ama şunu tavsiye edebilirim ki, aslında en güzeli bu olacaktır. 100m bir makara alın. 20 YTL gibi bir fiyatı var. Bununlar biraz uğraşın, zaten hemen bu nerde ne zaman iyi olur, ne zaman başa bela olur anlarsınız..

Temelde, en iyi tarafı çok hassas olması. Balık yanından geçse hissedersiniz. Ama bu şu demek. Eğer şöyle bir toriği (mesela) çekmek için 5 kg çekeri olan normal misina yetiyorsa, bundan takacaksanız, 7 kg misina takmanız lazım. Atış yaparken, 150 gr kurşunla 10 kg çeken misina ancak yetiyorsa dyneema için 13 kg misina takmanız lazım. Bu bilhassa atış ve cidden büyük balıklar için geçerli. Bunlar uzamadığı için, mükemmel av zevki verirler vermesine de, gene uzamadıkları için, yükü boydan boya tutarlar, kamışa bindirirler. Bu nedenle sıradan misinanın 5 kg olanı kopmadan önce biraz uzayıp o ilk ani darbeyi emerken, bunlar ememez..

O yüzden muhakkak şu olmalı, bu kalınlık filan demek yanlış olur. Temel püf noktası bu, bu misinalar için. Ama, unutmamak lazım ki, bunların çekeri sanki tır kasası.. 21 kg yazan whiplash 26 kg'lik benim oğlana banamısın demedi..

Atış için, ince misina tercih edersen, 0.12, 0.16 gibi, kurşun resmen kanatlanır, uçar gider. Bunların 10 kg gibi çekeri olur. Düğümde filan kolay kolay eksilmez birde.. Sonuçta tadından yenmez. Amma, yayın işlerinden sorumlu kamışa sararsan, o zaman yayının gerçekte ne kadar güçlü olduğunu tecrübe edersin sanıyorum. 50kg'luk ipi koparır o çılgınlar..

Yani, kalınlık vs. birebir kullanım yerine bağlı. Ama, bence, sende kullanmaya başladıktan sonra, bırakamazsın bir daha...

20. diyafram

diyafram Selçuk ÖZŞENER

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Mırmır 2.2 kg
    Benim gibi:)