Tekneden Sepetle Balik Avciliği

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı' kısmında mahir türköz tarafından paylaşıldı.

1. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    Arkadaşlar tekneden sepetle balık avcılığı konusunda fikirlerinizi merak ediyorum. bu avlanma şekli sizce etikmi ,kurallara uygunmu, sizbu konuda neler düşünüyosunuz.:confused:

Ben hiç sepetle balık avlamadım ancak bu yaz için böyle bir düşüncem var.Benim ğörüşüme göre sepet ile balık avı (ticari olarak avlanılmıyosa ) balıklar için de daha sağlıklı bir av şekli.
    Bikere balıkları canlı olarak iğne ve başka cisimlerle yaralamadan yakaladığımız için küçüklerini atıp büyük olanlarını seçme şansımız bulunmakta.:) :)
    Ve aralarından yiye bileceğimiz kadarını alıp geri kalanı hiç zarar vermedem tekrar suya salabilmek mümkün.
    Sizlerinde fikirlerinizi bekliyorum...:) :) :)

2. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    :) Birazda sepetle balık avcılığı konusunda bilgi vermekte yarar var.
    Sepetle gelincik avı yapmak için tabiki belli adetlerde (10,15 vb.)sepete ihtiyaç var.Ancak şimdi bu sepetleri bulmak çok zor.Hatta yapıp satan varmı bilmiyorum.Tuzlada eşkiden sepetle Pavurya,İstakoz ve Gelincik avı yapılırmış.Ve sepet yapmasını bilen tek kişi eşki balıkçılardan Mehmet amcadır.

Avlanma sepet pareketesi şeklinde yapılır.Belli uzunluktaki halatımızın iki ucuda taşlarla bağlanır.Aralara içleri çaganoz ve balık artıklarıyla yemlenmiş sepetler belli aralıklarla halata bağlanır.Daha sonra akşamüstü pareketemiz avlanılacak bölgeye bırakılır.Yeri belli olsundiye halatımızın bir ucuna yüzeye çıkacak uzunlukta şamandıra bağlanır.
    Gelincik balığı gece avcısı oldugu için sepetle veya olta ile geçe avlanır.Etçil ve iyi bir avcıdır.Onedenle sepetler sabaha kadar kalıp sabah toplanırlar.

Görüntüsü çok çirkin olan gelincik balığının bence eti çok lezzetli.yememiş olan arkadaşlara mutlaka tavsiye ederim.
    Herkese iyi avlar.

Son düzenleme: 25 Aralık 2006
  3. ömer65

ömer65

Favori Kamış:
    olta
    En İyi Avı:
    sazan 2 kg
    paylaşımınız için teşekkürler

4. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    arkadaşlar bu balık avı sepetlerı pınter gıbı bışey.degılmı?:confused:

5. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    DURUMA GORE BİLDİGİM HER TÜRLÜ YASAL MALZEME
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1,5 KG.,56 CM. TURNA
    benim bildigim sepet=pinter tatlısuda yasak ama gelincik vs..başka balıklarda serbestti galiba

6. avcımurat

avcımurat murat

Favori Kamış:
    degışık oltalar
    En İyi Avı:
    balıkta geçen butun anılar
    pınter tatlısuda ozellıkle yeyın avı ıcın cok kullanılıyo.dogaya zararı oldugunu soyleyemem. ama avcılıklada alakası olmayan bı yontem.bence sepetle avlanacak arkadaşta olta kadar keyıf almaz .ne bıleyım o zevkı vermez gıbı gelıyo:D

7. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    Pinter in nasıl bir sepet oldugunu bilmiyorum.Hatta sepet mi onuda bilmiyorum.
    O nedenle pinter hakkında bir yorum yapamıcam.
    Biz gelincik sepetini tatlısuda değil denizde kullanıcağımız için orada da bir problem yok gibi.
    Balık avcılığının spor olma amacının dışındaki bence asıl neden avladığımız hayvanı yemenin zevki.
    Yani yemek için avlanıyoruz ve öldürüyoruz.Bence asıl amaç da budur.Ancak bizim hassaslıkla üzerinde durmamız gereken konu avlanırken kurallara uygun biçimde türlerin geleceğini tehtit etmeden av yapabilmektir.Böylece avın sürekliliği garanti olmuş olur.
    Ben sürkülerinde insanların bilinçsizce olduğu bir ortamda hiç bir işe yarıcanı zannetmiyorum.Şuan bence ülkemizdeki durumla heralde örtüşmektedir.Deniz ve denizle alakalı diğer uğraşlar bence bir yaşam tarzıdır.Bu tarzı benimsemiş ve ondan vazgeçemeyen insanlar deniz i sahiplenerek onu korurlar ve bütün olarak zarar gelmesini istemezler.

Bu konuyla birlikte sepetle balık avcılığı, balığa ve denize zarar vermemek açısından gayet uygun bir siistem.Sepetlerinde sazlardan yapıldığını düşünürsek dogaya bir zarar ı olması asla düşünülemez.Benim edindiğim bilgilere göre sepetle Gelincik avında Gelincik balıgının daha büyükleri yakalanmaktadır.
    Bu av tekniğinin de sonuçlarını ancak önümüz yaz size bildirebilecegim malesef.
    Konuyla ilgili görüşleriniz için tekrar teşekür ederim.

8. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    pinter iki agzıda açık içeri dogru dışarı encek elle balık çıkamz dikdörtgen uzun resmi olsa yolayacaktım ama yok sonuçta gelincikte kullanılacak aslında bende gelincigin sepetle nasıl yakalndıgını mertak ediyorum bir ara reis amcaydı galiba bahsetmişti

9. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    pinter galiba telden yapılıyor.Yani metal.O durumda denizden alamamak durumunda da deniz kirliligi açısından iyi dil gibi.
    Sepetle gelincik avinda kullanılan sepetler kamıştan.Hatta bu kamışları Tuzla lı eski balıkçılar AĞVA deresinden getirtirlermiş.20-25 cm. çapında 30 cm.yüksekliğinde kamıştan örülmüş bir vazo düşünelim.Bu vazonun üstü açık tabanı ise iple bağlanan kapaklıdır. (bu açılır kapanır kapaktan yem konup balık toplanır )Vazonun açık yerinden yine hasırdan huni biçiminde içeriye dogru giren bir ikinci kapak vardır ve oda bağlanarak sabitlenir.
    Burada huniden balık girer ve girişi bidaha bulumaz.Bizde kapaktan balığı alırız.
    Bu av seklini ticari olarak yapanlar (tabi şimdi Marmarada bu şekilde gelincik avı yapan varmı bilmiyorum ) eşkiden 25 li olarak gelincik sepetleri atarlarmış.
    Zaten gelincik pek okadar yenen bir balıkmı oda tartışılır.Ben Musevi vatandaşlarımızında bu balığı özel günlerinde tükettiklerini bir kaç ay önce internette ögrendim.Adamlar bence azının tadını biliyomuş...nediyeyim

10. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    ben yerim her yıl iskorpite gittigmde onada bir olta atarım midyeyle sabaha kadar 10 tane felan alırım birde pişirme teknigi önemli ben ancak tulum tava bilmiyorum illaki daha güzel yolu vardır balıga lezzeti veren pişirme teknigi bence

11. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    paylaşımınız için teşekkürler

saol Ömer abi.
    gerçi biraz geç oldu ama kusura bakma ...

12. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    ben biraz araştırdım.fakat ben de tavasından yanayım.tam olarak bilmemekle birlikte bu balıgın erikle özel bir yemeği yapılıyomuş.insallah bende tam olarak ögrenir ve yaparsam tarifini yollarım.

13. erdemyılmaz

erdemyılmaz ERDEM YILMAZ

Favori Kamış:
    En İyi Avı:
    inşallah aslında mahir amca bilir konuyu görmedi galiba

14. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    evet .Mahir amca bu konuda mutlaka bişeyler biliyodur.Konuya dahil olsa çokta hoş olurdu kendisinin bilgisinden faydalanırdık.
    Yinede merakla bekliyelim.

15. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Gördüm gördüm:)

Görmesine gördüm de gelincik sepeti yapan veya satan birisini bulursanız bana da haber verin.
    Eskiden Boğaz'da bu işi yapan birçok balıkçı vardı, gitgide azaldılar şimdi belki bir elin parmaklarıyla sayılacak kadar azaldılar.
    Sepetçilik zor iştir.
    Mutlaka gece yapılır. İki saatte bir çeklip yeniden atılır. Sabaha kadar devam edilir.
    Yem için adaşım biliyor konuyu söylemiş zaten, yengeç kullanılır.Midye de olur ama gelincik, yengeçleri sever.
    Gelinciğin eti çok hafif ve yağsızdır.
    Görünüşünden dolayı çok kimse rağbet etmez ama Musevi vatandaşlarımız arasında müstesna bir yeri vardır.
    Onlar çakaleriği salçasıyla özel yemeğini yaparlar.
    Ben Gelinciğe REİS balığı derim ve gelincik çıkınca benim payıma düşer;)
    Ben de onu taze taze tava yaparım.
    Bence balık, ya tava ya da ızgara olur.
    Diğer pişirme şekilleri beni kesmez.
    Haa iskorpit çorbası, kefal pilakisi yemez misin derseniz , yerim tabii de 30 kere ızgara tava, 1 kere diğerleri oranında.
    Gelincik balığının eti çok naziktir, çok çabuk bozulur.
    Bu yüzden balık sepet veya ağla yakalandığında ölmeden livara konur ve canlı muhafaza edilir.
    Balıkçılar, livarda biriktirdikleri canlı balıkları, perşembe günleri balıkhaneye götürüp satar.
    Satıcılar da bir leğenin içine buzlu su koyar ve balıkları buzlu suyun içinde satışa sunarlar.
    Aksi halde gelinciğin bembeyaz olan eti, hızla orta kılçığından başlayarak kahverengine döner, tadı da kötü kokulu berbat bir şey olur.
    Böyle bir gelincik yiyen zehirlenmez ama bir daha gelincik yemeye tövbe eder.:p
    Sepetle avcılığın ana hatları bunlar.Sepetlerin atılacağı yerler de kıyılardaki taşlık kırmalık mahaller.
    Gelincik 22 mm sade ağla da yakalanır. Ama bu ticari değer ifade etmez sepet gibi fakat yemeklik balık çıkar.
    Amatörlere ağ da serbest değil malum.,
    Ben bilgi olarak yazıyorum.
    Sepetle avcılığın da amatörler için serbest olmadığını sanıyorum.
    Zaten amatör, ilgili olduğu işi zevk için yapan kimse demekse, balıkçılıkta da amatörlük, oltacılık demektir.
    profesyonel oltacıların yerlerini ayırmak şartıyla:)
    Rastgele.

16. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Gelincik yıllardır bırakın tutmayı, görmediğimiz bir şeydi.. Geçenlerde, erdemyilmaz vs. toplanıp sarayburnu'nda mevzilendik ve sabah ettik. Nasıl olduysa, pek irisi değil ama, 3-5 tane gelinciği olta ile aldım.. Hatta, zaten ışık filanda yok pek, bu neyki yahu diye tereddüt bile ettim..

Demekki pek tavsiye edilmiyor olmasına rağmen, gelincik geceleri oltayla da avlanabilirmiş.. Biz karidesle yakalamıştık, ama yengeci sevdiği biliniyorsa, yengeç deneyerek daha çok şans sağlanabilir..

17. mahir türköz

mahir türköz

Favori Kamış:
    olta.zıpkın
    Bilgiler için çok teşekkür ederiz Mahir amca.
    Gelincik sepetine gelince benim elimde sepetten bir numune ve semtimde bu işi yapmayı bilen (daha doğrusu kalan ) bir kişi var.Ben kendime 10 tane kadar yapmayı planlıyorum.
    Sizede memnuniyetle yazın başına doğru gönderebilirim.

18. crazy_fısher

crazy_fısher burak sökmen

Favori Kamış:
    zıpkın,olta,
    En İyi Avı:
    5kg levrek:)3,5 kilo beyaz laos(kum gridası)
    katılmıyorum yemek için öldürme fikrine.amaç yemekse satın almak daha mantıklı.hem zaman hem emek hem para tasarrufu sağlanır bence.avlanmak evet azda olsa öldürme ile alakalı belki ama,ben balığa gidip saatlerce bekleyip iki balık tutup keyifle eve dönüşlerimi hatırlarım.kirtil yani sepet profesyonel ava kaçıyo.bizim işimiz keyif almak olmalı.ve doğaya saygı.kirtil tamamen metal olduğundan ve kimi zaman dibe gömülüp yerinin bulunmamasından dolayı hem insana hem deniz canlılarına hemde çevreye zararlı bence.

19. maytir

maytir

Favori Kamış:
    Tam takim amator :)
    En İyi Avı:
    Lambuka ve palamut
    Sepetle avcilik etik mi degil mi bilmem, ama sahsi kanaatimce amator balikcilikta yeri olacagina inanmiyorum.
    Amator balikciliktaki amacimiz keyif almak. balik tutmaktan o ortamda bulunmaktan, o ortamda bulunanlarla bulunmaktan keyif almak. Burada oturdugumuz yerde bile bu keyifimiz icin vakit harciyoruz. Kaldiki yabanci avlarda gordugumuz yakalanan baliklarin suya geri salinmasi olayi da keyif amacini desteklemektedir.
    Biz baligi para kazanmak, yada temel olarak beslenmek amaci ile yakalamadigimiza gore, baligi ha tezgahtan almissin ha sepetle cekmissin, bir farki olacagini sanmiyorum.
    Etik kismini ise buyuklerimiz bilir artik :)

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Bizim bahsettiğimiz sepet, sazdan yapılır.