KARADENİZ SOMONU NASIL PİŞİRİLİR???

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında İHTİYAR_BALIKÇI tarafından paylaşıldı.

1. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

Bizim yeğen karadeniz somonu almış gelmiş. bunca yıl ne yedim ne yakaladım nede tadını bilirim. bizim zamanımızda lagosları karagözleri falan görürdük tezgahlarda:) onların alaasını bilirimde bu bi değişik geldi.

şimdi bu balığın eti neye benzer. balıkçı denizde yaşıyor demiş ama tipi aynı alabalık gibi. büyük bi alabalık yani. şimdi bunu alabalık gibi tereyağında fırında falanmı pişirmeli yoksa ızgara tava falanmı yapmalı. ne önerirsiniz.

Ama öle interneti karıştırıp bana tarif vermeyin onlara ben baktım. bana bu balığı yemiş tecrübeli arkadaşların önerisi lazım. balıkçı tavada olur demiş ama benim şüphelerim var. mundar etmeyelim koca balıkları.

şimdiden teşekkürler.

2. guapomacho

guapomacho Can

En İyi Avı:
    6.5 kg Minakop Zıpkın avı
    Mrb karadeniz somonu diye geçen balık muhtemelen yetiştiricilği yapılan gökkuşağı alabalığıdır Çünkü diğer türün avlanması ve satılması yasaktır (karadeniz alası) kırmızı benekli yada bu gökkuşağı alabalığı dediğim tür ise şu tarifi vereyim size önce 1 kilo balığa 1 kilo soğan gelecek şekilde soğanları yarım ay biçiminde doğrayın 2.5 kaşık tereyağı ile soğanları hafif ölücek biminde salçayla kavurun (bu arada nane kekik karabiber kırmızı biber defne yaprağı sizin keyfinize kalmış sosunu ayarlayın ) sonra balıkları fırın tepsisine koyun bu hazırladıgınız soğan sosunu eşit biçimde dağıtın tepsiye balıkların üzerine daha sonra 45dakika 200 derecede fırına sürün eğer sulu olsun derseniz bir miktar su fırına vermeden önce koyabilirsiniz.Afiyet olsun

3. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

yok bu deniz alası çiftlik balığıymış karadenizde çiftlikte yetişiyomuş. hani bu geçen sene bi çiflik patladı falan kefal oltalarına geliyodu kadıköyde falan. o balıktan. şimdi ızgarada bizim eski tariflen pişiriyoz bakalım nasıl olacak

4. salihzade_61

salihzade_61 Yılmaz

evet deniz alası diye geçiyor, sanırım serbest yaşıyor

5. guapomacho

guapomacho Can

En İyi Avı:
    6.5 kg Minakop Zıpkın avı
    karadenizde yetiştiriciliği yapılan tür gökkuşağı alabalığıdır Karadeniz alasının gerçeğini göremiyoruzki kültürde görelim kırmızı benekli alabalık ise derelerde bulunur deniz alası diye geçmez eğer onu kastediyorsanız muhtemelen yediğiniz balık oncorhynchus mykiss google'dan araştırın isterseniz :)

6. darthvader61

darthvader61 Mehmet

Favori Kamış:
    Shimano Technium DF 270 MH // Shimano ForceMaster 240M 10-30
    Favori Makine:
    Shimano Biomaster 4000 FB // Shimano Rarenium 3000 SFA
    Filota ile tavada yapıp yanında salata ile afiyetel yiyiniz :D Somon için favorim :D

7. denizleri aşta gel

denizleri aşta gel ONUR

Literatürde hangi balıktır bilmem ama balıkçının üzerine karadeniz somonu yazıp aynı bu açıklamaları yaptığı balık bahsettiğiniz :) annemin tayini dolayısıyla gittiğimiz Iğdır'da yokluktan aldığım ve çok sevdiğim balıktı (lakin başka doğru düzgün balık gelmiyordu :D ) küçük küçük çizerek mısır unuyla unlayıp tavada yüksek ateşte kısa sürede pişirilirse harika oluyor :)

Gerçi aynı balık mı kesin emin değilim bahsettiğiniz tarife uyuyor bundan tereddüt etmemin sebebi oradaki balıkçının vatozun üzerine kalkan,tırsinin üzerine iri sardalya,orkinos palazının üzerine palamut yazmasıyla beni şok etmesi :D benimde bir keresinde satıcıyı uyarmam sonucu ilk olarak nereli olduğumu sorması ardından millet halinden memnun veriyoruz yiyor demesi ve üzerine bir daha alışverişte bulunmadığım mekandı o yüzden :D

8. İHTİYAR_BALIKÇI

İHTİYAR_BALIKÇI Süleyman

balıkın eti zaten tatlı su balığına benziyordu. deniz balığının tadı yok. ama mesela bi kolyos kadar kötü değil. denizleri aşta gel yokluktan alıyoduk demişya balık yokluunda alıacak balık yani. şimdi aynı tezgahta 15 liraya çiflik çipurası varkene 12 liraya bu balık ııh.