Bilmediğim bir tür balık

Konu, 'Tatlısudaki Canlılar' kısmında stillborn19 tarafından paylaşıldı.

1. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Renk sorunu olan bir kayabalıgı olmasın ? albino canlı türleri vardır bilirsiniz..

balıklarda renk sorunu yaşar,,,derideki renk pigmentlerindeki sorun dan dolayı türdaşlarının rengini alamaz

2. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    Kamış:Linaffe,Captain,Remixon makina:Virax Charizma
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    doğru söylemişsiniz ama 1 adet değilki sürüyle var aynı balıktan o kafalarda soru işareti bırakıyor

3. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    yüzgeçleri pulları hepsi yerinde etide tombul oltaya takıldı sürekli yemleri didikliyormuş taşma vurunca koca kanca ağzında kalıyor acayip bir balık

4. Aret

Aret Aret

En İyi Avı:
    Kalkan 4,5 kg. (Boğaz'da)
    İlginçmiş, balığın Kayabalığı olduğu kesin, rengi normalde kahverengidir. Belki bu golün dibi beyazsa oraya uymak için başkalaşım geçirmiş olabilir.

5. stillborn19

stillborn19 Sezai

Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Sudak 3 kg
    yıllardır sürekli avlanırım ilkez gördüm bu türü 1 yılda nasıl bu kadar çoğalır bilmeyenler sudak diyor alakası bile yok

6. simendifer

simendifer Sennur

Ben de balığın derisinin yüzülmediği konusunda Aret'e katılıyorum. 2. fotoğrafta da yüzgeçleri net olarak görülebiliyor, kesilmemişler. Ben de albino bir balık olduğunu düşünmüştüm ama eğer sürüyle varsa, o zaman albino değildir.

Tatlısuda yaşayan bir çok kaya balığı türü var ama literatürde isimleri geçmesine rağmen, hepsinin fotoğrafına ulaşmak mümkün değil. Birinci olarak düşündüğüm, bu fotoğrafını göremediğimiz türlerden biri olabileceği. İkinci olarak düşündüğüm de, bu balığın yavru olabileceği. Belki kaya balığı türlerinden bazıları gelişimini henüz tamamlamadığında bu renkte oluyordur. :confused:

7. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Okulda sıklıkla gördüğüm fotoğraflara çok benzeyen bir fotoğraf bu. İlk başta yazmak istemedim bazı arkadaşlar bilirkişi yine konuşuyor diye değerlendirme yapmasınlar diye. Öncelikle balık kaya balığı... Bu resimdeki balıkta melanin oluşamadığı için deride yapısal bir bozukluk var. Albino hastalığı soydan gelen bir hastalık olduğu için kardeş yavruların aynı hastalığa yakalanması ve yine onlardan meydana gelecek yavruların da albino olması doğada gayet sıkça rastlanan bir durumdur. Eğer ortamda sıklıkla albino hastalığına yakalanmış balıklar mevcut ise mutlaka doğal sebeplerin dışında bir etken balıkların bu hastalığa yakalanmasına sebep olmuş olabilir. Albino hastalığına yakalanmış bir balığı yemek insana zarar vermez fakat ortamda normalden fazla albino hastalığına yakalanmış balık sürüleri gözümüze çarpıyorsa şahsen ben o balıklardan yemem...

8. Lepistes07

Lepistes07 Orkun Şanlı

Favori Kamış:
    genelde küçük bi kasnağa sarılı 15'lik misina :)
    cevaplanması gerekenler..

1) aynı yerde uzun yıllar boyu bu balık hiç görülmüş mü?

2) eğer daha önce görüldüyse % kaçı resimdeki gibi beyazımsı?

ayrıca su derinleştikçe dibe giden ışık miktarı azalır ve gölün dibi koyu renkli olduğundan ( çamur, mil ) balığın renginin açılması suretiyle adaptasyon geçirmesi çok uzak ihtimal..

albinoya gelince genetik yani kalıtsal bi hastalık olduğundan albinolu bireylerin çiftleşmesi yeni albinolu bireylerin doğması demektir..

albinolu diğer balık türlerine bakınca vücutlarının tamamı aynı renk yani bembeyaz ama bu türün gövdesi beyaz, kafası ise kahverengi.. :)

9. Beklenen doyurucu açıklama budur. Teşekkürler.
    Bilirkişilerin konuşması beklenir, rahatsız olanın kendi sorunudur.

10. aslan_kral

aslan_kral Kubilay

Teşekkürler Yavuz abi, çok fazla dikkat çekmek istemiyorum, dikkat çekince hedef oluyorum ama öğrendiklerimi paylaşmadan da duramıyorum...Geçen senelerde bir arkadaşımız bana mektepli olmayla herşeyi bildiğini zannediyorsun ama unuttuğun bir şey var tecrübe mektepli olmayla kazanılmaz alaylı olmayla kazanılır demişti. O mesajdan sonra bu tür konulara yorum yazmak istemedim. Hatta uzun süre siteye hiç mesaj yazmadım ama burada sizler gibi çok değerli büyüklerim var, ne kadar mektepli olsam da sizin gibi değerli büyüklerimin yazdıkları her söz benim için çok önemlidir...

11. çorumlu uğur

çorumlu uğur ugur

o balık kendisini balıkçı zannedenler tarafından geçen sene levreye yem için atılmış olmalı çorum barajına.
    litaritürdeki ismi küçük kurba balı işlevi olta balıkçılarını rahatsız etmek atılan her yermi yiyebilir boyutları 10-15 cm geçmez sudan çıktığı ilk rengi sudak rengi gibi olur o balık öldüğünden beyazlamış :p albino felan değil:):)

12. Kuzey Doğu

Kuzey Doğu Kerem A.

Favori Kamış:
    Shimano Alivio DX
    Favori Makine:
    Okuma Safina Noir 55
    Sevenlerin midesine yakın bana uzak olsun o balığı gördüm mü tüylerim diken diken oluyor ama büyükleri lezzet açısından gayet iyi.

13. bullbill

bullbill Bülent Arslan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Sprit Surf 3904 3.90
    Favori Makine:
    Okuma Power Liner PL 865
    Bildiğimiz kayabalığı

14. Sebastian

Sebastian Murat Yıldız

Favori Kamış:
    Okuma V System 2.40
    Favori Makine:
    Okuma Trio 40
    En İyi Avı:
    2.750 gram yazılı orkinos 3 kilo şeytan gridasi sayısız zargana turna sinavrit ve niceleri
    kayabalıgı o simdi neden cekiskiye düstünüzki, on numara tanırım o balıgı gece sargozsa yanıc attıgımızda paso bu denk gelirdi kıyıya yakın cektınmı oltayı direk atlar falezlerdeki kayalara maskeyle bakin cok görürsünüz, artık balıklarda evrım gecirdi bu kaya balıgı tatlı suda yasıyabiliyor, belgeseldede izledim israil zıplayan sazanların oldugu sularda bile gördük amerikada balık tatlı suda yasayabiliyor deniz turnası levregi nasıl caylara giriyorsa buda tatlı suda yasayabiliyor :)

15. KANCA

KANCA ümraniye atakent

Favori Kamış:
    LINEAEFFE FERRARİ EXTREME 2000 4.50 cm. 3 parça Cormoran Seacor SURFMASTER 4.20 cm 3 parça
    En İyi Avı:
    elimdeki levrege sordum benden daha büyügü var dedi
    kimseye soylemeyin ama bence bu giyinmeyi unutmuş kaya balıgı :laughing:

yada tasmayı yiyince ropdöşambırı uzerinden düşmüş :laughing:

yani (kayaçıplak)

:laughing: :laughing: :laughing:

16. Masse

Masse KEREM

Favori Kamış:
    Discovery Fishing Team Surf Voyager - 4.20 m (100-250 gr)
    Favori Makine:
    Discovery DFT Mercury EFA 5000-Misinam Shimano Technium Surf 0,35mm
    En İyi Avı:
    39 cm Eşkina 32 cm Lüfer 23 adet Sarıkanat :)
    Evet muhtemelen bencede kaya balığı familyasından bir tür trakunyayada çok benziyor ama sanırım değil .

17. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    bizim derelerde de olur ama renkleri kahverengidir. zamanında renklerine aldanıp birini akvaryuma atmıştım. günlük bir balık eksiliyordu, önce anlamadım. küçükler bitince büyüklere saldırmaya başlamış, balıklarda diş izlerini gördüm ve geri dereye bıraktım. ağzında çok sivri dişleri var

18. zeppelinfun

zeppelinfun anaghelich

En İyi Avı:
    12 kg sazan
    arkadaşlar bu bir tür kaya balıgıdır (okuldan ögretilenlere) dayanarak soyluyorum şu anda bulundugum hazar denizindede bunlardan çok miktarda vardır ve mersin balıklarının temel besi kaynaklarından biridir bu balıgın sarı pembe .emprime ve çeşitli renkleri mevcut.ve solucana çok meraklı bir balıktır solucanı hiç affetmez.:D :thumb:

19. exelsior

exelsior Mustafa

Favori Kamış:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    Favori Makine:
    En dandik olanı bile iş yaptı...
    En İyi Avı:
    65 cm Gökkuşağı alabalığı, 65cm 5,5kg Sazan, 55cm Sudak.
    Biz buna govit derdik. Kaya balığı türü.