ANKARA TURNA AVI

Konu, 'İç sularımızdan (Tatlısu) Güncel Av Raporları' kısmında kamil alkan tarafından paylaşıldı.

1. kamil alkan

kamil alkan kamil

AV TARİHİ : 8-9 KASIM 2011 (KURBAN BAYRAMI TATİLİ)
    AVCILAR : BEN VE ASLAN OĞLUM
    AV YERİ : ANKARA CİVARLARI
    OLTALAR :KAMIŞ: DAM ONLİNER SPİN25 1.80 (5-25 GR) 2 PARÇALI
    MAKİNA:DAM QUİCK HPN 150 RD

SILSTAR TELESPİN30 180CM VE SILSTAR CYMA3000 MAKİNA

MİSİNA :0.18 VE 0,20 ASSO (TATLISU İÇİN OLANINDAN)
    KANDIRICILAR: MUHTELİF RENK VE BOYLARDA SİLİKON,, 3 VE 5 NO MEPS MUHTELİF ALBASTAR KAŞIKLAR

ÖNEMLİ NOT: KASIM2011 DEN BU YANA 5-6 SEFER AV YAPMA İMKANI BULDUM. DİĞER AVIM BELKİ DAHA BEREKETLİ OLUR O AVIN RAPORUNU YAZARIM DÜŞÜNCESİYLE BU GÜNE KADAR BEKLEDİM. FAKAT ANLAMI AÇISINDAN BU AVIN RAPORUNU YAYINLAMAYA KARAR VERDİM :)

En sonunda 8 yaşındaki oğluma verdiğim GÖLDE!! balık avı sözümü yerine getirdim.
    Onun için bu av çok ama çok önemliydi. Birde buna; gece, göl kenarında, avlakda konaklamış olmamız ayrı bir anlam kattı avımıza!!! Kurban bayramının 3.günü oğluma ‘’Sabah erken kalkarsan seni balığa götürürüm’’ dedim.. işin doğrusu pek istemiyordum gelmesini havanın soğuk olması ve hastalıkdan yeni çıkması biraz tedirginlik yarattı, buna annemizin de ‘’aman hasta olur, aman üşütür’’ feryatları eklenince bayağı bi kararsız kaldım. Sabah 5.00 da kalkacağız diyerek yattık. Ve sabah uyandığımda oğlumu uyanmış elini yüzünü yıkamış ve üstünü giyinmiş olarak buldum…. O an yaşadığım şoku anlatamam…. ‘’oğlum ne zaman kalktın giyindin ‘’ dememe fırsat bırakmadı. Hadi baba çabuk giyin hemen gidelim, dedi. Saat 7.30’da avlak yerimize vardık. Hedefimiz TURNA’ydı. Oğlumun turna yakalama zevkini tatmasını istiyordum.Bu arada avlağımız ankara’ya 130 km uzaklıkda herkesin bildiği bir barajın; bakir, yolunun bozuk olmasından dolayı fazla insanların gitmediği bir kıyısı…. Hemen oltalarımızı açtık, ve at çek yapmaya başladık… saat 9.00’a kadar hiçbir vuruş dahi alamadık!! Bu arada hava açık fakat inanılmaz bir soğuk ve ayaz vardı… Saat 9.00’da tam ateş yakıp ısınmayı planlıyorduk ki; inanılmaz bir vuruş aldım ve bu vuruş ayazda 1 saat daha aralıksız atçek yapmamıza sebep oldu. Saat 10.00 da Kocaman bir ateş yaktık, ateşte sucuk yaptık yedik:hungry: , termostaki çayımız az kalmıştı ama kahvaltıyı kurtardı :tea: . Kahvaltı sonrası tekrar at-çek yapmaya başladık ki aslan oğlumun tuvaleti geldi ve daha önce hiç açık hava tuvalet deneyimi olmadığı için toparlanıp, 11 km uzaklıkdaki benzinliğe tuvalet ihtiyacını gidermeye gittik. Tabii bu bizim 1 saatten fazla bir zamanımıza mal oldu, bu arada termosumuza sıcak su ve çay takviyesi de yaptık. Tekrar dönüp at-çekeke devam ettik reeling ama hiç balık yakalayamamış olmamız ufak ufak morallerimizide bozmaya başlamıştı. Gün batımına kadar devam ettik fakat sonuç alamadık . Oğluma hadi oğlum gidelim dedim, ''balık yakalamadan mı gideceğiz baba'' dedi!!! Ve kalmaya karar verdik… evi arayıp annemize ve ablamıza gece avlakda kalacağımızı bildirdik fakat evden gelen yaygarayı anlatmama gerek yoktur herhalde. Neyse yine kocaman bir ateş yaktık, allahdan arabanın arkasına attığım 4 çuval meşe odunu ve çevreden topladığım kuru ağaçlar bizi bayağı idare etti. Fakat aslan oğlumun canı 22.00 gibi sıkılmaya başladı. İnanılmaz bir soğuk vardı, önümüzü ısıtsak arkamız üşüyor, arkamızı ısıtsak önümüz donuyordu idk . Elimizdeki odunların bizi sabaha çıkartmayacağını düşündüm ve kömür yakmamız gerektiğine karar verdim. Arabayı çalıştırıp yakındaki köye gittik, bir evden 2 çuval Afrika!! kömürü aldım, döndük ateşi yaktım; inanılmaz bir sobamsı mangalımsı düzenek kurdum ve kömürleri yaktım… Çıkan dumanın kokusundan rahatsız olunca arabayı çalıştırıp, arabada uyuduk. Benim için inanılmaz zor ve sabah olmaz bir gece oldu. Çok şükür aslan oğlumu üşütmemeyi başardım. Sabah 6.30 da uyandım, kömürlerin zehiri ve dumanı kalmamış ve çok yakışıklı bir köz haline gelmişti, biraz ateşi karıştırdım canlandırdım, ve oğlumu uyandırdım. Az biraz ateş keyfi yapıp at-çek yapmaya başladık. Saat 10.00 da kahvaltı molası verdik. Artık gardımız iyice düşmüştü. En az 10 çeşit silikon kandırıcı, 3 çeşit meps, 5 çeşit kaşık denedim… olmadı cyr … Ekmeğin hamuruyla kadife yada sazan gelir umuduyla bi takım yapıp attık ama ondanda ses gelmedi. Aslında eve dönmeyi kafaya koymuştum, fakat öğlen havanın az biraz ısınması ve aslan oğlumun bulunduğu yer ve ortamdan zevk almasını görmem beni engelledi.. bu arada birkaçda tartışma yaşadık aslan oğlumla, bana evde bıraktığımız ve yanımıza almadığımız takımlardan dolayı balık yakalayamadığımızı, bütün takımları getirmediğimiz için bu durumda olduğumuzu söyledi hihi !!! Saat 15.00 oldu ve son derece moralsiz kaldık. Saat 17.00’da dönüş yoluna çıkma programı yaptık. İlk gördüğümüz restorana girip ısınacaktık ve deliler gibi yemek yiyecektik:hungry: Artık vakit geçsin diye atçek yapıyordum!! Kiiii attığım kırmızı kafalı beyaz silikon kandırıcı suya düşer düşmez bir anda makinayı zzzzzzzzzzzzzz’lattı.reeling O an ''oğlum yakaladım'' diye bağırdığımı hatırlıyorum. Bir yandan oğlumun ‘’baba bana ver ben çekeyim’’ çılgınlığı, bir yandan da balığın azgın mücadelesiyle baş etmeye çalıştım.Balığı kaybetmeyi göze alarak oğlumun eline verdim oltayı, makarayı 8-10 defa çevirmesini, balığın yaptığı vuruşları hissetmesini sağladım. Sonra aslan oğlum kepçeyi hazırladı. Misinam ince olduğu için ve çelik bedeni çıkarttığım için içimde bir korku vardı, kalamayı biraz daha gevşettim balık yorulsun dedim, sert vuruşlar misinayı koparabilirdi, Balık yaklaşık kıyıya 25 mt. Mesafeden geldi, fakat bu 15 dakikadan fazla sürdü, birazda ben o anı keyfiyle yaşamayı istedim, acele de etmedim … Kıyıya geldiğinde ilk seferde kepçeye sokamadık balığı !!! biraz saldım, tekrar toparladım, ve oğlumun elindeki kepçeye balığı sokmayı başardım… o anı anlatamam!!!! Allaha şükürler olsun ki eve elimiz boş dönmeyecektik. Bu arada balık kepçeye girdikten sonra adeta çıldırdı!! iğne ve kepçenin ağı öylesine dolaştıki birbirine. Çözmemiz aslan oğlumun ‘’baba balığın canı acır’’ düşüncesinden dolayı 25 dakika kadar sürdü… Balığı çıkardık, resim çekindik… toparlandık… dönüş yoluna çıktık, karşımıza ilk çıkan restoranı ve ondan sonra çıkan restoranları da beğenmedik… gölbaşında biryerde yemek yedik. Oğlumun yaşadığı mutluluğu anlatamam… balığı kepçeye almış olması onda balığı kendi yakaladığı duygusu uyandırdı ve evde annesine yemin bile etti …. ‘’ anne valla ben yakaladım, balığı kepçeye ben soktum’ bile dedi. Kazasız belasız eve döndük :plane: , bir kaç gün burnumuz aktı fakat ağır bir durum oluşmadı :redface: . Oğlum ilk ciddi av macerasını da yaşamış oldu.
    Selam, sevgi ve saygılarımla.

Bu ara resim yüklemeyi tam olarak başaramadım galiba, bu konuda ehil arkadaşlar linkleri görünür yapabilirse sevinirim :)

http://img850.imageshack.us/img850/6144/fotoraf0629.jpg

http://img27.imageshack.us/img27/9991/fotoraf0630n.jpg

http://img560.imageshack.us/img560/1571/fotoraf0631.jpg

http://imageshack.us/photo/my-images/850/fotoraf0629.jpg/

2. RainboW

RainboW Sertan

Tebrikler...

3. lodoscubarbaros

lodoscubarbaros Barbaros Küpcü

Favori Kamış:
    savage gear bushvacker ve parabellum bombarda-siweida livina Daiwa Jigcaster 3.20
    Favori Makine:
    Okuma Ceymar 40
    En İyi Avı:
    33 cm mırmır,82 cm mıgıri
    Kamil ağabey raporu iyi ki yayınladınız.Çok güzel bir anı ve av.Aslan oğlunuz sizden önce hazırlandığına göre,sizden daha usta olacak.Maşallah diyeyim artık...

4. sametfaki

sametfaki Samet

Favori Kamış:
    ALBA PORSUK 240CM
    Favori Makine:
    KK 60 ALBA
    Abi zevkle okudum tüm yazıyı. Helal olsun ikinizede :) Resimleri şirkette olduğum için göremiyorum eve geçtiğimde ilk işim resimlere bakmak olacak. Allaha emanet.

5. burak_y

burak_y burak

keyif verici bir rapordu elinize sağlık

6. HakanDurgut

HakanDurgut Hakan

Favori Kamış:
    SavageGear Bushwhacker XLNT 240cm 10-40gr
    Favori Makine:
    SHIMANO Stradic CI4 3000F
    En İyi Avı:
    88cm 4kg Yayın (spin takım ile)
    Kamil abi tebrikler.. rapor güzel olmuş :) oğlunuzda balıkçı olmuş artık maşallah..

7. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    kardeşimin eline çok yakışmış turna :) turnanında maşallahı var ama karizmatik çıkmış :D ellerinize sağlık... turnayıda tebrik etmek lazım takılmış sizin oltaya. balıklarında manyağı var bazıları gösterip elletmeyen cinsten çıkıyor :D

8. esref surek

esref surek eşref sürek

Favori Kamış:
    tekne ile olta balıkçılığı
    En İyi Avı:
    7 kiloluk sinarit
    Baba oğul balık keyfi bir başka olur
    allah mutluluğunuzu bozmasın
    harika bir anlatım
    bu güzel avlarınızın devamını dilerim
    rastgele

9. kamil alkan

kamil alkan kamil

Sertan Kardeşim hem tebriğin hemde fotoğrafları görünür hale getirdiğin için teşekkürler.

10. kamil alkan

kamil alkan kamil

Sevgili Barbaros
    Aslında daha bol balıklı bir rapor niyetindeydim fakat kısmet olmadı maalesef. Oğlumun benden daha iyi balıkçı olacağı kesin, ben oltayı ilk elime aldığımda yirmili yaşlara daha gelmemiştim, ama bizim kerata 6-7 yaşında olta ve balıkla tanıştı:p
    yorumun için teşekkür ederim.

11. kamil alkan

kamil alkan kamil

Eyvallah Samet Kardeşim,
    Acaba doğru düzgün anlatabildimmi diye düşünüyordum, okurken keyif almış olman iyi geldi. Bu arada oğlumun adaşıymışsın. Onun adı Samet Konuray:)

12. kamil alkan

kamil alkan kamil

Okuduğunuz için sizinde gözlerinize sağlık:)
    yorumunuz için teşekkür ederim.

13. kamil alkan

kamil alkan kamil

Hakan Kardeşim çok teşekkür ederim

Valla eline olta verdik, ufakdan da alıştırdık ama iyimi ettik kötümü ettik bilemiyorum. Arkadaşlarla balığa gidemez oldum. Evin içinde balık muhabbeti döndüğü zaman benden önce kapının önüne çıkıyor kerata:) Götürmeyince de 1 hafta konuşmuyor.idk

14. kamil alkan

kamil alkan kamil

Sevgili Furkan
    Aslında bu raporu yayınlamakta senin ''ilk dişli'' raporunun bayağı etkisi oldu. Senin raporu okuduktan sonra yayınlama kararı verdim dersem yalan söylemiş olmam:) Benim dişlide fena değil di hanihooked Ben pek avlarımı ölçmüyorum ama 60-70 cm vardı. Benim alıkoyma kriterlerim biraz farklı, balık gözümü doldurmaz ise alıkoymuyorum. Bunun yüzünden ava gittiğimiz arkadaşlar tarafından bayağı tepki gördüğümde olmuştur. 50 cm. civarı çok turna salıvermişimdir:)) 120 kg.lık adam 3 kg.dan ufak balık yakalayınca pek hoş olmuyor:D

15. kamil alkan

kamil alkan kamil

Eyvallah Eşref abi, güzel temennilerin için teşekkür ederim. Dediğin gibi baba oğul bir başka oluyor, biraz daha büyüyünce daha iyi olacağına inanıyorum fakat bu seferde ben yaşlanmış olacağım. onun hoşuna gidermi bilmem???
    selam ve saygılarımla.

16. rockchy

rockchy furkan aksakal

En İyi Avı:
    25 cm sarıkanat
    en iyisini yapıyorsun abi boşver ;) senin dişlinin maşallahı var zaten :) bende genelde ölçmem ama konu lüfer ailesinden bir birey olup üstüne bu kadar tartışma yaşanmışken ölçmek istedim. devlete göre lüfer bana göre sarıkanattı tuttuğum... :eek:

17. shadowpane

shadowpane Hakan

Favori Kamış:
    Shimano Antares/Vengeance/SuperAero Lineaffe_Spider Surf Okuma_VSystem/hellios/x-safina
    Favori Makine:
    Daiwa_Entoh/Ballistic Shimano_Aernos/KİSU/BULL'S AlbaStar.Pasha 60
    En İyi Avı:
    Yayın/Turna/Alabalık Eşkina/Levrek/Palamut/Lüfer/Kalkan
    baba oğul dayanışma içerisinde koca iki gün gölde çok güzel vakit geçirmişsiniz. acınızın çok zahmetli geçtiğini düşünüyorum ama en önemlisi oğlunuzla güzel bir başlangıç yapmışsınız ve derin bir anı bırakmışsınız. birlikte nice avlara dilekleriyle rasgele,

18. balli

balli m.nuri akkaya

Favori Kamış:
    D.A.M Telespin 3 mt. 10/30gr.
    Favori Makine:
    Shimano Hyperloop 4000 RB
    En İyi Avı:
    11,7 Kg. Aynalı sazan
    Kamil, gönlünüzce ve tadında nice birlikte avlar dilerim. Selamlar, baba yüreğine sağlık.:)

19. aydın karakaya

aydın karakaya Aydın KARAKAYA

En İyi Avı:
    sazan 12 kg
    tebrikler Kamil

20. simse66

simse66 Mehmet Burak

Favori Kamış:
    Shimano Biomaster Spinning 7 1"
    Favori Makine:
    Shimano Exage 2500 RCDouble Handle
    En İyi Avı: