jigging için UYGUN fiyatlı makina tavsiyesi ( daiwa modelleri tercih )

Konu, 'Makineler' kısmında bilge kağan tarafından paylaşıldı.

1. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Shimano Ultegra, Major Craft Solpara 275 50gr, Italcanna Jigging
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    43cm palamut , 50cm Lüfer , 7,5kg Sarıkuyruk
    Makina kaliteli olunca devir farketmiyor, çünkü makina kolları ona göre büyük yapılıyor.

Ayrıca Silverstar Eagle Jig demişsiniz, bu makinayı Tarabya'da Oltacımız Erol abi aldı istoç'tan, rapala çekerken 150gr ile klape teli ayrıldı. Hatta bayağı dalga geçtik daha boğazda rapala çekemiyor makina, jigging nasıl yapacak diye :)

2. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    Penn Affinity, Daiwa Emblem Pro 6000A, FinNor Marquesa 40II,Daiwa Exceler 4000HA,Daiwa Saltist 4500
    En İyi Avı:
    Daiwa Saltiga z veya Shimano Twinpower'a bakarsanız jig makinaları fakat devirler yüksektir. Yani yüksek devirde makinanın çekeceği yükü devir sayısı değil rulman kalitesi ve kol açısı/büyüklüğü belirler!

3. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Bu işte en iyi makine shimano stelladır.. Etiket fiyatı daha yüksek ürünler olabilir, ancak bu işin ustaları stella ve 4,1 deviri önermektedir.. Benim kendimdede remixon jig Master makine var gerçekten güçlü bir makine ancak arkadaş daha hesaplı modelleri sormuş.. Ben aktif olarak jig yapıyorum, Daiwa saltist 6500 6,2 devirli makine ile kendi makinemi jigging esnasında karşılaştırdım.. Daha fazla güç sarfetmek gerekiyor saltist için.. Silverstar eagle jig makinesine gerçekten şaşırdım bu makineyi kullanan arkadaşlarım var eurofish Osaka jig ile aynı fabrikada üretilen makinelerdir.. Devir sayısı 4,1 dir.. Keşke arkadaşınız spin için daha hafif bir makine kullansaymış..reeling

4. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    :D İstanbul böyle sizin jigging için kullandıklarınızı biz spin diye kullanıyoruz :D :laughing:

5. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    Spinde keşke bizim tuttuklarımız gibi iri balık çekseniz :) hooked lüfere, palamuta bu makineler büyük ve ağır.. Ancak boğaz akıntısını ve uzağa atışı düşününce Belkide büyük makineye gerek olabilir.. 5 sene istanbulda kaldım okul okuyacağız diye balığa gidemedim.. Değerini bilin burda balığı çok zor buluyoruz.. Rastgelsin reeling

6. furunotr

furunotr Haluk

O değerler kg. değil; libre cinsinden; bir libre yaklaşık 453 gram; sonuçta o rakamları 0,453 ile çarparsanız kg. değerin verir...

33x0.453=14.949 yani 15 kg.gibi...

7. furunotr

furunotr Haluk

Baktığınızda Stella'larda 5,6 - 5,7 devir görebiliyorsunuz; yani düşük devir diye bir kaide yok; avlak durumuna göre devir seçilebiliyor... 4,1 devir makinası hiç yok zaten...

http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/40

Dogfight'da 6,2 devirli bir jig makinası mesela...

http://www.avmarketi.com/asp/product/17934/Daiwa-Saltiga-Dogfight-Z6500H-makine

8. furunotr

furunotr Haluk

9. cyhnckr

cyhnckr Ceyhun

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    Haluk abi haftaiçi organizasyona bekliyoruz :), büyük ihtimal Çarşamba günü. Bizim konuda yazarım kesin günü.

10. Emrahmuh

Emrahmuh Emrah Kildiran

Favori Kamış:
    Okuma Cedros 60 Lb
    Favori Makine:
    Remixon Jig Master
    En İyi Avı:
    Orfoz 5 Kg
    http://www.avmarketi.com/asp/product/19044/Shimano-Stella-Salt-Water-20000-SW

Deviri bi kontrol edin.. Kastettiğim makine bu.. Benim yüksek devirli jig makinesi olmaz diye bir iddam yok, kullanımı daha zor ayrıca belirttiğim aralıktaki devir jig avına( en azından bizim bölgemizde ) daha uygun ve iyi sonuçlar veriyor , Avcılık açısından.. Jigde kullandığınız makineyi merak ettim.. Sonuçta forumlardan birşeyler öğrenebiliriz..

11. bilge kağan

bilge kağan bilge kağan tomas

Favori Kamış:
    lineaeffe rapid cx spin 2.05, DAM 2.40, okuma V system 2,40 spin
    Favori Makine:
    okuma trio 30s, okuma avenger 30a, Okuma Raw 65, daiwa sweepfire E 4000
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    daiwanın sitesinde birim belirtilmemişti, ben de lbs olarak düşündüm, sonra başka bir markanın 30'luk, 40'lık makinalarında 8 -10 kg drag görünce bu daiwadaki draglar olsa olsa kg.dır dedim :)

12. furunotr

furunotr Haluk

Yok; yanıltmasın sizi, üstte belirlememişler ama libre olarak değerleri; daha önce libre olarak belirtiyordu; bu sene belirtmemişler sanırım; tabii insan yanılabiliyor; Saltiga 6500'ün 30 kg.drag barındırdığı biliniyor; 66 ibaresi var onda da; 0,452,6 ile çarpınca drag değeri kg.olarak çıkıyor ortaya...

http://www.daiwa.com/reel/detail.aspx?id=603

13. Cgrtn

Cgrtn Çağrı

Favori Kamış:
    Speedmaster Game Type 2.70 10-50
    Favori Makine:
    Shimano Exsence 4000S
    En İyi Avı:
    Ya sabır...
    Benim bildiğim yeni saltigalar 27 kg drag gücüne sahip Haluk abi:confused:

14. bilge kağan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    alabalık 3 kg, turna 2 kg, levrek 3 kg, çipura 1,2 kg, zargana 95 cm ( 990 gr. )
    doğrudur, makinanın dragını kg cinsinden bildiğimiz takdirde sağlama doğru çıkıyor.

bendeki sweepfire'ın dragı 6 kg. daiwa sitesinde 13,2 lbs :) sağlama yapmadığımdan hata olmuş.

15. furunotr

furunotr Haluk

Sanıyorum eskilerde problem çıkınca drag değerlerini düşürüp malzemeyi kuvvetlendirdiler; en azından ben böyle biliyorum...:)

16. furunotr

furunotr Haluk

Aslında o değerler çok iyi; Saltiga 4500-5000'de bile 15 kg.drag var ki; bu bile muhteşem bir kuvvet bu çapta bir makina için...

17. Balikci34

Balikci34 selim

Favori Kamış:
    Sportex,Shimano
    Favori Makine:
    Shimano,Daiwa,Dam,Abu
    En İyi Avı:
    Turna
    Benim anlamadığım,sizlerin neden bu kadar drag kuvetine takılmanız,doğru konuşalım şimdi,aramızdan kaçımız bu drag değerlerine ihtiyaç duyuyor,bence yüzdeye vursak bir yada iki prosent çıkar,önemli konu drag ama herşey demek değil,10-20kg aralığındaki balıkları zaten çıkartır bu gibi makinalar,makinada rahata daha çok önem vermek gerekir,hoşunuza gitmeli kulanımı,yoksa drag kuvetleri her zaman lazım olmaz,daha çok kalamanın açılması önemlidir...

Not:Her ne kadar Haluk beyden alıntı yapmış olsamda,yazım sadece Haluk beye değil,tüm konu içersinde geçen üyelere...

18. skoylu

skoylu Serdar KÖYLÜ

Favori Kamış:
    Olta, başkası olmaz..
    En İyi Avı:
    Büyük beyaz; 7 mt. Güney Afrika Açıkları..
    Kaçımız da, evet, kaçımız? Soru şu, kaçımız jigging yapıyoruz?

Jigging gibi akla ziyan bir eylemi yapan kimse, akla ziyan balıklar tutmayı haketmiştir ve deniz hakedene pek cömerttir. O açıdan bakınca, kalaması sağlam bir makine ile yola çıkmak çok akıllıca bir şey olacaktır.

19. furunotr

furunotr Haluk

Baktım şimdi; amcalar kataloğu doğru dürüst okuyamamışlar...:) 4,4 o makinanın devri... Avrupa modeli ama Avrupa sayfasında bu model yok; dijital kataloğunda vardır; indirip bakın dilerseniz...

http://fish.shimano-eu.com/publish/content/global_fish/uk/nl/index.html

Japon sitede özelliklere bakınca görülüyor...

http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/40

Biz jig disiplininde avcılık yapmıyoruz ama jig makinaları kullanıyoruz; tabii mesela Shimano'da 6000 ve 8000 olanlar uygun bizim için; her niyeyse 8000'i seçiyoruz genellikle (psikolojik olabilir); istisnai 10000-12000 kullanan da mevcut arasıra... Tabi jig displininde tecrübemiz falan da yok haliyle; ancak dinlediklerimiz, duyduklarımız ve okuduklarımız kadar... Bazan; bazı durumlarda devri nisbeten düşük makinalar tercih edilirken; bazı durumlarda yüksek devirliler daha makbul olur imiş... (Kayalara, kovuklara girecek cins balık var ise düşük devirli yani nisbeten güçlü makinalar kullanılıyor imiş ki oralara girip sıkışıp kalmasın balık ve avı kaybetmeyelim diye; diğer türlü hızlı devirli makinlar daha fazla veya çok daha fazla sarabildiği için kamışla balığı yukarı doğru kaldırıp boşluğu çabucak alabiliyorlar imiş...:) Pek mişli, muşlu oldu...

Nacizane tavsiyem şu şekilde olacak; jig makinası alacak iseniz veya en azından idare edecek kadar bir makina (bu hedef avın irilik ve niteliğine göre olmayabilir de) geri bırakma mandalının ya hiç olmamasını (Saltiga, Saltist, Stella, Twinpower'da yok); ya da kolayca bir yerinizle temas etmeyecek bir yerde; mümkünse makina altında ve ancak istediğiniz zaman ancak parmağınız ile kumanda edilebilecek bir şekilde tasarlanmış olması (Biomaster; hafif ve orta jig makinası) çok önemli bir husus; aksi halde farkında olmadan sizin bedeninize veya başka bir yere değdiğinde kolaylıkla geri bırakma aktif hale gelebiliyor ve el parmaklarınızı, elinizi kırmanız; en azından trofe olabilecek avı kaçırma ihtimaliniz yüksek oluyor (Ryobi Applause'nin geri bırakma sistemi gibi)... Onun için büyük çoğunlukla; hatta benim gördüğüm ve bildiğim kadarıyla Biomaster (ki bu SW8000PG veya HG modeli oluyor) dışında geri bırakma mandalı barındırmıyor jig için tasarlanmış makinalar...

Shimano ve Daiwa dışında Okuma'nın; Tica'nın ve Ryobi'nin (ülkemizde bulunabildiği için bu markaları yazıyorum) jig için tasarlanmış, beğeni ile kullanılan ve işini yapabilen jig makinaları mevcut; bütçeye ve zevke göre herhangibiri seçilebilir...

20. bilge kağan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    bizim jigging deneyeceğimiz meraları bilenler vardır, iskenderun ve dörtyol arasında kalan bölümün açıkları. fangri, mercan, sinaritten ziyade devasa boyutlarda akya ve sarıkuyrukların ( kuzu ) bol olduğu yerler. hatta bunların 5 - 20 kg aralığında olanları kıyılardan dahi zaman zaman tutulmakta. hal böyle olunca 40 - 50 kg. civarı, güçlü balıkların denk gelme ihtimali var. bu yüzden drag diyorum, yoksa bu işi bildiğimden değil. ama sadece makina ile olmuyor tabi, bunun misinası var, kamışı var, iğnesi var, hepsinden önemlisi öyle balıkları çekmek için ustalık gerekli.

aslında bu pahalı bir av şekli, bunu da biliyoruz ama ne yapalım, bütçemiz kısıtlı idk yine de bu zevki tatmak istiyoruz.

şahsen benim imkanım daha da kısıtlı, bu işi denemek için elimdeki daiwa bg 20 dışında uygun makinam yok, şu an için alma imkanım da yok. takımlar hep hafif, spin takımları.

ilerde jig takımı almışken iyisini almak istiyorum, aceleye getirmeden.:rolleyes: