kayalık ve yosunlu avlak

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı' kısmında acemiyim07 tarafından paylaşıldı.

1. acemiyim07

acemiyim07 Nihat

Merhabalar, Alanyada sahilden avlanmaya çalışıyorum ama her seferinde hayal kırıklığı olmaya başladı. Bölge sığ,kayalık ve yosunlu ; dip takım hazırlıyorum , çekerken mutlaka takılıyor ve kopuyor. Şamandıralı takım deniyorum, bu seferde dalgalar kıyıya bırakıyor oltayı. Denizde kıyı balıkçılığına ısınamadım, gölde avlanmak çok kolaymış. Tecrübeli arkadaşlardan yardım istiyorum. Nasıl bir takım yapmalıyız ? Alanya kıyılarını özellikle Mahmutlar tarafında avlanmış olanlar varsa tavsiyelerini duymak isterim. Teşekkürler.

2. murat ozan

murat ozan murat ozan

Favori Kamış:
    olta
    kıyı şeridi 50 60mt ye kadar kayalık bu mesafeden ileri atman lazım .ve oltanı çekerken hoplatıp hızlı çekersen takılmalar en aza inecektir..

3. Yenerbey31

Yenerbey31 Levent AKSOY

Favori Kamış:
    Seytan oltasi
    Iki secenegin var

1.Kiyidan uzakatis yapmak

2.Avlagi degistirmek

Birinci secenek eger illa o avlakta avlanmak istiyorsan oltani en az 60-70 mt ileriye atarsan takilma daha az olcaktir.Cekerken hizli sarmak kaydi ile tabi boylelikle takimin geri gelirken yatay pozisyorda gelir ve takilma olmaz.Yalniz bunu yaparken hic durmadan olta sudan disariya cikincaya kadar hizli cekmen lazim.Ozellikle taslik meralarda ne yaparsan yap takilmadan kurtulamazsin.Heleki oltan 3 lu dip takimi ise her atisin takilir.Samandirali takim kullandigini soylemissin.Samandirali takimi cok az kullandim ben genelde diptakimi kullanirim ama birkac defa samandirali takimda takmistim:D Bu tabiiki yakalamak istedigin baliklada cok alakali.Mesela Bodrumda cok guzel derin ve taslik mekanlar var fakat oralarda ben tekli yada uclu dip takim atamiyorum cunku en az 3 atmaya bir takiliyor.Simdi buralari seytan oltasi(Sadece misina ve igne) ile denemek istiyorum cunku takilma minumum olacagi kanaatindeyim.Yalniz seytan oltasini senin bahsettigin merada kullanamazsin cunku sig oldugunu soylemissin.Seytan oltasi icin kesinlikle derince yerler tercih edilmeli.

Ikinci secenek avlagi degistirmek.Sig taslik ve yosunluk merada ben sahsi olarak avlanmam.Yani genelde dip takimi kullanan birisi olarak derin,kumluk veya az taslik yer yer bitkili bolgeleri tercih ederim.Civarda kullanabilecegin iskele liman ve kiyiya cikinti yapan taslik yerler varsa buralari dene derim.Veya normal sahil plaj gibi bir yer.Buralardan uzak atislarla sansini deniyebilirsin.Umarim istedigin baliklari tutarsin simdiden rastgele

reeling

4. fredyss

fredyss FERDİ

Favori Kamış:
    Okuma salina seaspin, lineaeffe s-flex 15 kilos
    Favori Makine:
    daiwa crossfire, okuma travertine
    En İyi Avı:
    Turna 2,5 kg
    fırdöndülü kurşun kullanırsan biraz daha az takılır.
    ya da şamadıralı oltada yine fırdöndülü kurşun ama kurşun dibe sürtecek (burada dikkat sürtecek şekilde yani kurşun dibe tam oturmayacak.) şekilde ayarlarsan dalga nedeniyle kıyıya gelmesini de engellemiş olursun. takımı ilk çektiğin anda kamışı yukarı doğru dikleyerek aynı anda sarmaya başlarsan takılma olasılığın biraz daha düşürürsün. ondan sonra da hiç boşluk vermeden kamışın ucu yukarıda olacak şekilde sarmalısın.

5. Kadir Levrek Peşinde

Kadir Levrek Peşinde SİDEPRENSİ eski nick im

Favori Kamış:
    OKUMA ALUMİNA SPİN KAMIŞ 240cm
    Favori Makine:
    süper passion 740m ve küçük kardeşleri
    En İyi Avı:
    süper maxim misina :9
    ekseri kurşunmu iğnemi takılıyor? bahseddiğin kayalık bölge ne kadar uzak karaya,
    tahmini ne kadar derin kayalık bölge(su yüzeyine yakınlık derecesi)

6. greenfish

greenfish q

Ben mahmutlarda olta atıyorum. biraz kısır avlaklarla dolu malesef.

oltanın sürekli takılıyor olması avlak kadar birazda senden kaynaklanıyor olabilir. oltayı çekerken kurşunu dipten kaldırıp seri bi şekilde sarmak gerekiyor, öyle yerler var ki kurşun dibe indiği an olta kalıyor :D

birde hazır takım kullanıyorsan kurşunun dibindeki iğneyi mutlaka kes. o iğneler çok fazla takılıyor. kurşunla iğneler arasında 40-50 cm mesafe bulunmasıda bir nevi engelleyecektir.

7. ozzyjen

ozzyjen Özcan Yıldız

Alanya da avcılık eger nokta atışı yapmazsanız genelde bu şekilde malesef...Dibe takılmalarda kullandıgınız ekipmanda aslında önemli...Kullandığınız kamış bir surf kamışsa ve makinenizin sarımı da iyiyse takımınızı kayalık bölgenın ardına yolladıktan sonra sarma işlemini arkadaşların da dediği gibi kamışı yukarıda tutarak ve hızlıca sarım yapmak suretiyle takılmaların önüne geçme şansınız var...Bizim alanya bölgesi malesef böyle ne yapalım..Balığın saatini ve yerini bilmedikten sonra eve boş gelmek de kaçınılmaz oluyor...Rastgele

8. onerealife

onerealife Talha

Favori Kamış:
    Linefee S-Flex 4.20 15 kg - AlbaStar 3.50
    Favori Makine:
    Shimano Ultegra 5500 xtb
    En İyi Avı:
    Karagöz Yarım kilo
    Nacizane olarak ben her yerde oltami taktiriyordum dediginiz bolgeleri bilmiyorum ama
    tek igne ve tup kursun kullanabilirsiniz.

9. acemiyim07

acemiyim07 Nihat

denizin hemen başlangıcı kayalık 5-6 metre ileriye kadar adam boyunu geçmiyor sonra derinleşmeye başlıyor gerisi kum diye tahmin ediyorum kayalar görünmüyor artık. 3 lü dip olta atıyorum altındaki kasaya da 35 gram kurşun bağlayıp atıyorum. Köstekleride kısa tutuyorum ama nafile. İleriye atsam bile dediğim gibi çekerken kıyıya çıkarken o 5-6 metre içinde takılıyor. Geçen rapala denedim en fazla 30 cm e dalıyor o bile takıldı.

10. acemiyim07

acemiyim07 Nihat

şunu sorayım en altta tek iğneli bir takım hazırlasam 40-50 cm üstüne fırdöndü ondan sonrada gezer kurşun kullansam daha verimli olabilir mi ?

11. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Pelican Florence Kamış 100-250G Karbon Surf 420cm
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    sana güzel bir taktiğim olucak dikkatli dinle ben çok başarılı avlar yaptım bu takımla . takımın en altına sıkma 10 gr kurşun takıyorum 30 cm ustune iğne ardından gezer plastik stoper ve stoperin üstune zargana topunun kancalarını cıkarıp ortasına delik açıyorum zargana topu gezer hale geliyor ve hedeflediğin yere kolayca gidiyor takım ayrıca çekerken zargana topu sayesinde hafif olan kurşunun yukarı dogru geliyor ta ki alt stopere zargana topu takılana kadar ki bu mesafe zaten kayalara takılmadan takımını geri çekmene yardımcı oluyor.dene derim sıfır takılma:D takım kendi icadımdır başka kullanan da gormedim

12. greenfish

greenfish q

emre abi çizmen mümkün mü ? :D

13. texaslı

texaslı emre bekler

Favori Kamış:
    Pelican Florence Kamış 100-250G Karbon Surf 420cm
    Favori Makine:
    Okuma Distance Surf Pro
    En İyi Avı:
    EŞKİNE 1600 gr
    zor bişi yok kardeşim altda sıkma kurşun ustunde iğne ustunde stoper ustunde zargana topu ama zargana topunun ortasını deliceksin misineyi geçirceksin bu kadar.sadece delik stoperden geniş olmaın yeter