akdenizde surf tekniği

Konu, 'Kamışlar' kısmında miller01 tarafından paylaşıldı.

1. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    OKUMA V SYSTEM 240cm DAIWA REGAL TELESPIN 15-60GR 2.75M
    Favori Makine:
    SPRO Passion 720 Ryobi Ecusima 4000 VI,Okuma Trio 55 Red Core
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Arkadaşlar yaklaşık 10-15 gündür surf atışla ilgili konuları okuyarak,internetten vidoları inceliyorum.Surf tekniğiyle ilgili aklıma takılan bir kaç soruya cevap arıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.Öncelikli olarak avlanacağım bölge Mersin sahili(deniz kumluk ancak yaklaşık 100 metre mesafede kıyıya paralel uzanan kayalık alan mevcut).Bu bölgede avlanırken kaç gram kurşun tercih edilmeli(75 gramlık kurşun kullanılan av rapororları mevcut).İkinci olarak önereceğiniz kurşunu ağırlığıyla hedef mesafem ne kadar olmalıdır.Üçüncü ve son olarak nasıl bir kamış kullanmalıyım:genelde forumda surf kamış kullananlar İstanbul bölgesinden olduğu için daha çok 200 gram gibi ağırlıklara uygun kamış öneriyorlar sanırım(tahmin ediyorum her kamışın daha verimli olduğu ağırlık değerleri mevcuttur)Önerebileceğiniz marka ve model olursa çok sevinirim.

Not:halihazırda acemi olduğumdan örüye cesaret edemediğimden mono misina kullanıyorum

2. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Ali bey;

- Kullanacağınız kurşun, kamışınızın atar değerleri aralığında olmalı. Kendimden örnek vereyim;
    - Daha önce kullandığım Italcanna Kombat kamışım, 220 gr atarlıydı. Ben ise bu kamışla en performanslı atışlarımı 90 ve 100 gr ağırlıklarla yapıyordum. Bu kamışla 150-200 gr da atabilirim ama 90 ve 100 gr dan aldığım performansı alamam. Aklınızdan ne kadar ağır kurşun, o kadar uzak atış mantalitesini silin öncelikle :)
    - İstanbul'daki arkadaşlarımızın çoğunluğunun ağır kurşun kullanmasının sebebi, boğazdaki akıntıdan dolayı yemi veya rapalayı dibe indirebilmek için (Yanlışım varsa düzeltsinler lütfen)

- Kamış konusunda benden tavsiye isteyen herkese tuzlu önerilerde bulunuyorum. Bu işe ilk başladığımda 2 adet kamış eskittim ve sonunda doğruyu buldum :) Alacağınız kamış ne olursa olsun kaliteli olsun, ip kullanımına uygun olsun (fuji yüzükler) ve ip kullanın :D Mümkün mertebe ince olsun ;)

Olur da yine de tavsiye isterim senden İnan derseniz. O zaman tavsiyede bulunurum Ali abi :)

3. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    İnan kardeşim vakit ayırıp cevap yazdığın için çok teşekkür ederim.Merak ettiğim konu şu;bel fıtığı operasyonu geçirdiğim için atış esnasında sırt ve bel kaslarına mümkün mertebe az yük binmesini istiyorum,onun için de tahminen 4 metrelik kamışın ucunda ki ağırlıkda 50-100 gramlık oynamalar bile atış esnasında binen yükü artıracaktır diye düşünüyorum(henüz surf kamışla 1 atış dahi yapmadım :) )
    O nedenle yazdıklarından anladığım kadarıyla 75-100 gramla da yeterli mesafelere atış gerçekleştirilebiliyor.O zaman 75-100 gram kurşun için verimli olacak,başlangıç için 200-250 liraları geçmeyen kamış önerisinde bulunabilrseniz sevinirim,Saygılar...
    Düzeltme:spin kamışlarda kamışın alt atar değeri belirtiliyor ama surf kamışlarda genelde üst sınır belirtiliyor(150 grama kadar atar,250 grama kadar atar şeklinde)

4. İnan01

İnan01 İnan Köse

Favori Kamış:
    Daiwa Crosscast 2.59 28-84 / Major Craft Skyroad 2.44 7-23
    Favori Makine:
    Shimano Twinpower HG 4000 / Shimano Stradic Ci4 3000
    En İyi Avı:
    Balık
    Şu an bir arkadaşımın (Yusuf) kullandığı, memnun kaldığı, hafif bir kamış Ali abi :) Penn Surf Blaster 7000 ve Power Pro Moss Green örgü misina ile kullanıyor. Kafanı fazla karıştırmadan al derim :)

4.20 Boy
    330 Gr ağırlık
    140 Cm kapalı uzunluk

5. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Çok teşekkür ederim İnan kardeşim.Okuduğum konularda da en fazla ismi geçen kamışlardan birisiydi,sağolasın...

6. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Bunu fazla kafanıza takmayın, söylediğiniz ağırlıklarda bu iş sorun çıkarmaz.. bende boyundan kuyruk sokumuna kadar 5 tane fıtık var.. İstanbul boğazında 150-200 gram arası kurşunlarla her hafta sonu saatlerce atış yapıyorum..

7. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Teşekkür ederim Berkan Hocam geçmiş olsun...

8. adalı balıkçı

adalı balıkçı Berkan

Favori Kamış:
    Lineaeffe Surf Mill 4.20 & Spirit Surf 3.90 - ProCatch Carbospin Pro 2.70
    Favori Makine:
    Okuma Avenger Av 65b
    En İyi Avı:
    Her yeni gün daha iyisi için bir fırsattır..
    Size de geçmiş olsun.. bu arada surf mill'i ben de kullanıyorum, iyi kamıştır :thumb:

9. Dogukandogukan

Dogukandogukan Doğukan

ya bu reimdeki lineaffe surf mill kamışı herkes övüyor av marketim de de epey alan var fakat kendi tecrubelerimi paylaşayım... kamış hafif eyvallah.. ama en önceki ilk iki mercek çıktı kamışın bağlantı yerlerindejki plastikler çıktı... gönderdim tamir edip geri gönderdiler sağ olsunlar ama aynı şikayeti bir kez daha başka birinden okumuştum... alternatif bir kamış bakarsanız sizin faydanıza olur

10. aknysfsrn

aknysfsrn AKINYUSUF

Favori Kamış:
    D.A.M SPEZIPOWER TELE SURF 420
    Favori Makine:
    Shimano aero
    En İyi Avı:
    Yumurtalık Pistaş mevkii LAGOS 5 kg
    inan abimin yazdıklarını okuyunca bana yazacak bişey kalmamış :)
    bende olsam Lineaeffe Spider Surfer 420cm önerirdim fakat inan abimin önerdiği bu kamışın daha üst sekmanı bence kaçırma al derim bu arada bel fıtıgın için geçmiş olsun bel fıtıgı olmayanımız yok sanırım balık avı net üyeleri olarak ben yanımda daima sıcak su torbası ile ava giderim belden soguk yememeye dikkat et abim

11. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Akın kardeşim teşekkür ederim,sana da geçmiş olsun abim...

12. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Çok sağolun Doğukan kardeşim ama bu balıkcılık işi de beya eşya gibi birisine iyi geliyor çok memnun başkası şikayetçi olabiliyor,şansımıza bakalım... reeling

13. Querorz

Querorz Fatih

İnan Ve Akın Abi'ye muhalefet edeceğimi hiç düşünmezdim( :D ) ama Surf Mill ve Spider Surfer çok hafif kamışlardır. Aynı markanın daha ağır kamışlarına göre ise daha zayıf kamışlardır. Bir kaç yerde, atarken kırıldığını okumuştum. Bildiğim kadarıyla Boğaz'da atçekde yormadığı için sağlam olmasa da öneriliyor ancak Akdeniz'de surf avda kamışın ağırlığı bir önem arz etmezken neden bu kamışlar önerildi merak ettim :) .

14. zeplin33

zeplin33 ALi BİNAL

Favori Kamış:
    Ron Thonson TYran
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4
    En İyi Avı:
    Baraküda 85 cm
    İki yıl önce lineaffe oyster surf 3,90 kamış aldım iki adet ağır ama fiyatı makuldu 55 tl almıştım, Mersin de avlanıyorum, çok hor kullanmama rağmen sıkıntı olmadı, 250 gr atarlı ama en iyi 75-100 gr aralık kurşun atabiliyorum ağır olanı akıntı olursa kullanıyorum normalda 60-70 gr civarı kurşun kullanıyorum.Çok memnunum bence rahatsızlığınızı etkilemeyecekse sırf kamış hafif olduğu için çok para vermenizi tavsiye etmem , zaten burda genelde beklemeli oluyor av, sürekli at çek yapmayacaksanız tabiki.

15. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    75-100 gram gibi ağırlıklarda kırılma yaşarmıyım acaba Fatih Hocam,birde surf mill ve spiderın tek artısı hafiflik mi acaba? idk

Adaşım belirttiğim gibi daha önce hiç atış yapma şansım olmadı surf kamışla,o yüzden kamışın ağırlığında ki 150-200 gram farklılıklar sorun yaratır mı bilemiyorum,bir de 3,90 boy ile 60-70 gram kurşunla mesela 0,30luk mono misinayla yeterli mesafeye erişilebilir mi yoksa almışken 4.20 mi almalıyım? reeling

16. furunotr

furunotr Haluk

Atılacak ağırlığa göre kamış seçimi çok önemli; bir de avlanma disiplinine göre; eğer yemliye kullanacaksanız seçeceğiniz ürünün yemi asgari şekilde hırpalaması tercih nedeni olmalı...

Sizin bütçeniz ve yukarıdaki ağırlıklar sözkonusu olduğunda ve özel durumunuzdan dolayı konforlu bir ürün istediğinizden aşağıda sıralayacağım ürünleri incelemenizi önerebilirim... Sıralamam tercihe göre değil rastgeledir...:)

1- Spider Surf veya Surf Mill (Lineaeffe)
    2- Amudson Kudos Expert
    3- Olympus Syntec Pro Mormora
    4- Italcanna Kombat (bulunabiliyor ise 160 gr. atarlısı)
    5- Italcanna Urania
    6- Awa Shima Aqualis Wave Team Surf

gibi ve benzerleri kamışlar...

Tüm bunlar nisbeten yumuşak karakterli ve atış aralıkları isteğinize uygun ürünler... Bilhassa Urania 125-150 gr. aralıkla ağırlıklarda çok iddialı bir ürün...

17. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Bilgilendirici mesajınız için çok teşekkür ederim.Spider Surf veya Surf Mill'i İnan ve Akın kardeşlerim de önermişlerdi mantıklı duruyorlardı,sanırım 2-4-5'de başlangıç için düşündüğüm bütçeyi aşıyor,olympus sanırım stoklarda yok,awa shima ise daha önce düşünmediğim bir modeldi ama o da mantıklı ve yakışıklı duruyor :thumb: araştırma listeme eklemiş bulunuyorum.Saygılar...

18. kayral

kayral Önder

Favori Kamış:
    awa-shima
    Favori Makine:
    ryobi
    En İyi Avı:
    çupra 2,10kg/Levrek 4 Küsür
    Kamış tavsiye edecek kadar deneyimli değilim. Ben sadece avlanacağınız suyun derinliğini ve dalga durumunu da göz önüne alarak seçiminizi yapmanızı öneririm, sert havalarda avlanıyorsanız 75-100 gr.lar pek kurtarmayabilir.

Haluk Abi Selamlar :)

Maver kamışlar ne zaman geliyor bilginiz varmıdır?

19. zeplin33

zeplin33 ALi BİNAL

Favori Kamış:
    Ron Thonson TYran
    Favori Makine:
    Shimano Stradic CI4
    En İyi Avı:
    Baraküda 85 cm
    Adaşım belirttiğim gibi daha önce hiç atış yapma şansım olmadı surf kamışla,o yüzden kamışın ağırlığında ki 150-200 gram farklılıklar sorun yaratır mı bilemiyorum,bir de 3,90 boy ile 60-70 gram kurşunla mesela 0,30luk mono misinayla yeterli mesafeye erişilebilir mi yoksa almışken 4.20 mi almalıyım? reeling[/QUOTE]

Benim boyum 1,65 olduğu için 3,90 almıştım, ayrıca uzağa atışta sadece kamışla olmaz surf makinada olması gerekli, Benim 3,90 surf kamış ve ryobi surf makina var misina 0,35 mono kullanıyorum fazlası ile yeterli oluyor. Olmadı deneyelim sıkıntıya gerek yok, boşa para vermektense.

20. miller01

miller01 ali ihsan

Favori Kamış:
    Favori Makine:
    En İyi Avı:
    SIRA ONDA...
    Benim boyum 1,65 olduğu için 3,90 almıştım, ayrıca uzağa atışta sadece kamışla olmaz surf makinada olması gerekli, Benim 3,90 surf kamış ve ryobi surf makina var misina 0,35 mono kullanıyorum fazlası ile yeterli oluyor. Olmadı deneyelim sıkıntıya gerek yok, boşa para vermektense.[/QUOTE]

Teşekkür ederim deneme yapabilirsek çok iyi olur,Mersine gelemeden mutlaka msj bırakırım özelden mutlaka...