Boru Kurdu Yetiştirme

Konu, 'Yemler ve Yemleme' kısmında ugursat tarafından paylaşıldı.

1. ugursat

ugursat uğur satılmış

Favori Makine:
    okuma salina SA65
    En İyi Avı:
    750 gr minekop
    arkadaşlar boru kurdu çıkaran insanlara saygım var hepsi birer emekçi fakat en azından acil durumlar kötü hava şartları için boru kurdu yetiştirebilsek çok iyi olurdu diye düşünüyorum...bunun için bir tuzlu su akvaryumuna ihtiyacımız var ...bu kurtların üremesi için heralde çok karışık bir düzeneğe ihtiyaç yoktur..bir sargozun veya çipuranın yaşadığı akvaryumda bunlar da yaşar....deniz ve boru kurdunu aynı anda veya tek tek yoğun koloniler şeklinde yetiştirmemizin vakti geldiğini düşünüyorum....bunu nasıl başarırız ? üreme şekilleri nedir?fikri ve bilgisi olanlar paylaşsın lütfen...

Uğur SATILMIŞ...

Son düzenleme: 27 Ocak 2010
  2. Okan_uA

Okan_uA .

Üretmesini gerçekleştirebilirsek gerçekten bizim için çok iyi olacak. Bazen yem gelmiyor, gelemiyor İzmirden ya da taze olmuyor falan falan....
    Bilgisi olan paylaşırsa çok mutlu oluruz.:)

3. fish founder

fish founder Özgür

bu konuya en doğru bilgi Karayel hocam'dan gelir düşüncesindeyim,

4. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Aslında iyi fikir. Sektör bile olur... Araştıralım.

5. Okan_uA

Okan_uA .

Kendimize kadar yem üretsek yeter :D

6. ALABORA21

ALABORA21 Doğu Murat Gözsüz

Favori Kamış:
    wmc ,d.a.m ,shimano,mustad,raphala
    En İyi Avı:
    117 KİLO orkinos
    Bildiğim kadarıyla doğal ortamları daha çok
    derelerin denizlerle bittiğ yerdeki kumullar, açık olarak denize dökülen kanalazisyon vb. alanlar yada dibi çamurlu tortullarda yetişmekte bu hayvan.
    Kültür balıkçılığı gibi de bazı yem çeşitleri de kültür yemciliği de yapılabilir.
    Fakat denemeK Lazım. Çok yumuşaK kumuLLarda devamlı bulunmakta.
    Etrafında bulunan Koruyucu kılıfıyla beraber bulunan 10-12 adet kadar kurtu
    akvaryumda aranan koşullara uyularak denemek lazım. Dişisini-erkeğini NasıL
    ayırt ederiz bilemem :)

7. alikemal

alikemal Ali Kemal GÖKTÜRK

yetiş karayel hocam :D:D:D ben bunu mamun için düşündüm ama konu yla yakup hoca el atmadığı için bi fikir alamadım yakup hocam engin akademik bilgilerinizden mamaun ve boru kurdu için uygun su şartları neler dir?

suyun sertliği?
    suyun sucaklığı?
    tatalı sumu /tuzlu sumu?
    kum tipi?
    Akvaryumda ihitiyaç duyulan filitre tekniği?
    hava motorları?
    Akvaryumdaki dipte bulunan kum kalınlığı?
    mamun ve boru kurdu ne yeriçer ?
    mamaun ve boru kurdunun cinsiyet ayrımı? (sürü halinde alındığında sanırım içinden bikaçtanesi dişi veya erkek çıkar)

bunlar bildiğim kadarıyla bir akvaryumun içindeki canlının yaşaması için gerekli dengelerin sayısal temel bileşenleri bunlar bir araya geldiğinde canlı doğal şekilde hayati fonksiyonlarını sürdürür ve belli aşamadan sonra ortama alışma süresi diye biliriz bu evreden sonra eş tutmalar ve üremeler olur

eş tutma ve üre konusunda ayriyetten uyulması gereken kurallar vardır bunlar canlının döllenme aşaması ve yumurtların korunumu ve beslenmesi için gerekli kurallar canlı doğuran çoğu tatlı su canlısı yavrularını yediğini biliriz acaba bu mamaun ve boru kurdu için geçerlimi?

bir akvaryum hobicisi olarak bu konuyu detaylamış oldum bu sıraladığım sorular olmazsa olmazlardır yakup hocam mamun ve boru kurdu için bilgi bekliyoruz

8. 56561

56561 Yücel

Favori Kamış:
    Daiwa Sensor Red Surf 4.00, Daiwa Procaster Samfish 2.10
    Favori Makine:
    Shimano Catana 4000FA, Ryobi Ecuisma 8000vi
    En İyi Avı:
    10.5 kg rus kefali, 5.250 Levrek, 1573gr kofana
    Boru kurdu tam tersi olarak temiz kumullarda barınıyor ve hayatını çevresini kaplayan zarın içerisinde statik olarak sürdürüyor.Boru kurdunun dışındaki zar kumun içinde dik olarak duruyor. Genellikle boyunun 2-3 katı büyüklüğündeki bu zardan yelpazesini çıkararak besleniyor. Tehlike hissettiği anda zarın içine kaçıyor. Ayvalık sarımsaklı sahilinde bizzat 3-5 metrelerde gözlemledim zor da olsa şnorkel yardımıyla bir tanesini çıkartmayı başarmıştım. Sizin bahsettiğiniz batak kurdu tabir edilen kum kurdu türü olsa gerek.
    Bunun dışında mamunu akvaryumda üretmek mümkün fazla bir besin ihtiyacı yok ve kolay uyum sağlıyor. Bu bakımdan boru kurdu, üretmek açısından en zor seçeneklerden biridir diye düşünüyorum

9. dermasol

dermasol

boru kurdunun sahtesini gördüm plastik kavanoz içinde satıyorlar suni olarak kokulandırma da yapılmış acaba deneyip de netice alan var mı

10. tarcan

tarcan ...

Favori Kamış:
    .
    Favori Makine:
    .
    En İyi Avı:
    Kefal 325 gram
    .

Konuya biraz renk gelsin .:)

11. dj-nursi

dj-nursi nursel

Favori Kamış:
    ......
    Favori Makine:
    d.a.m
    En İyi Avı:
    8.900 sazan
    bulgaristanda canlı yem sektörü var ama nasıl yetiştiriyorlar bilemiyorum .
    yalnız toprak solcanı çiftliii olan bi balıkçı biliyorum .çiftlik derken öle büyük bi çiftlik deil evde solucan yetiştiriyor deişik yemlerle besliyo ve satıyo kokularını verdiii yemlerle deiştiriyo.

12. karayel

karayel Yakup ERDEM

Favori Kamış:
    şeytan otası
    En İyi Avı:
    kaya balığı (1.5 gram) :)
    İnternet Kahvesinde alel acele yazdım, şimdi şu mesajı bir gözden geçireyim, daha rahat yazabileceğim yerdeyim.
    :)
    Arkadaşlar ben avcıyım, hatta "balık avcılığı yönetimi" uzmanıyım .

Bu iş ise yetiştiriciliğin konusu, Türkiye'de akademik olarak 1000'e yakın yetiştirici bir o kadar da bu canlılarla uğraşan temel bilimci ve biyolog vardır.
    Bunların en az 200'ü bunu rahat yetiştirecek uzmanlığa sahip.

Neden forumlara gelmiyorlar acaba? :)

Ben bu canlının tam olarak bilimsel adını bile bilmiyorum. Kütüphanemde yaşam şartlarıyla ilgili derin bilgiler mutlaka vardır. Oradan bir şeyler toplarım fakat dediğim gibi latince adını bilmek gerekiyor.

Son düzenleme: 28 Ocak 2010
  13. Bandırmalı

Bandırmalı mustafa

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    karagöz (1,500gr)Kırlangıç (2kg) Minekop(3kg) Levrek (2kg)
    boru kurdunu değilde sülünezi hem meraktan hemde elimizin altında canlı olarak bulunsun diye denemiştim kuvvetli yemlerden 50tane kadar büyükçene ve geniş bir bidona koymuştum hatta sarı dillerini çıkartıp kendilerini kuma çekmelerini seyretmek bile güzeldi ilk 5gün herşey çok güzeldi beslenme hortumları hep kumun üzerinde doğal hayatında gibiydi ve hergün sahile gidip sularını değiştiriyordum 6cı günden sonra beyaz bir sıvı salgılamaya başladılar bu durumda su değiştirmeyi sıklaştırdım ama yinede 8 gün sonra hepsi öldüler belki içlerinden ölen biri diğerlerininde ölmesine sebep oldu ama şu anda elle çıkan sülünezleri aynı gün az seyrek olan kumsal yerlere bırakıp o yerlerdede üremelerini sağlama düşüncem var:)

14. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Denedim

Sadece boru kurdu değil bir çok çeşit silikom ve kokuladırılmış suniler kullandım. alıklar sadece bir ısırıktansonra dokunmuyorlar kokusuda hemen gidiyor. Berkley in pahalı ürünlerini denedim ama henüz bir neticeye varamadım.:(

15. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Yakup hocam latincesi Diopatra neapolitana benim kütüphanemde yok. Konuyla ilgili detaylı sağlam bir kaynakta bulamadım.

16. Kırıkolta

Kırıkolta Murat

Favori Kamış:
    Okuma Salina
    Favori Makine:
    Shimano exage 3000
    En İyi Avı:
    Turna 52cm
    Bu tecrübede bizim için iyi oldu. Teşekkürler.

17. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Boru kurdunu lüferde deneyen var mı?

18. mufi

mufi Muvaffak İŞMEN

Favori Kamış:
    kıyı balıkçılıgı standart malzeme oltakamışı ve makine
    Favori Makine:
    Daiwa GS 9
    En İyi Avı:
    her av iyidir yeterki usule uygun olsun
    Boru kurdu hakkında bilgi almak isteyenler Ege Üniv.Su.Fak. Hidrobiolog Ertan Dağlı nın okul e mailine mesaj atsın..bilmediğiniz konuda yardımcı olabilir..Kerem Bakırda olabilir..çok şeker insanlar..

http://www.akuademi.net/USG/USG2007/CK/ck06.pdf

Son düzenleme: 7 Eylül 2011
  19. halit

halit HALİT DEBBAĞ

Favori Kamış:
    Okuma Salina SeaSpin 10-40g kamış 240cm
    Favori Makine:
    spro dxi 430
    En İyi Avı:
    13 kilo aynalı sazan 4,5 kilo turna
    bu konu ile küçük bir araştırma sonunda şu bilgileri elde ettim. aslında uygulaması da kolay. denemekte fayda var .
    Malzemeler
    - 1 adet plastik veya cam akvaryum yada bu plastik 5 lt lik kova da olabikir
    - hava taşı ve motoru
    - deniz suyu (Tatlı suda da üretilir fakat çok uğraştırır sürekli kimyasal madde ile suyu güçlendirmek gerekir bu hem pahalı hemde kimyasal maddelerin canlıları olumsuz etkileme riskini çoktur)
    - denizden çıkartılmış yosunlu kaya parçaları

- kuru maya (1 lt deniz suyuna 0.5 gr kuru maya ölçüsünde - 1 sene boyunca bu maya idare eder)

akaryuma yapay deniz ortamı hazırlandıktan sonra 3-4 gün deniz suyu rengi koyulaşıncaya kadar dinlendirilir
    bu süre sonunda aynı normal akvaryumlarda olduğu gibi yapay alan havandırılmaya başlanır piyasada satılan 1tl lik hava taşları bu işi rahatlıkla görür

eldeki canlı boru kurtları üretim alanına atılır akvaryumun bütün kenarları içeri ışık gelmeyecek şekilde kaplanır

karanlık ortam kurtların üremesinde daha çok fayda sağlayacağı için yaklaşık 3-4 hafta sonra akvaryumun diplerinde, kayaların altlarında yüzlerce yeni kurdun oluştuğunu görürsünüz

20. REİS

REİS Mahir Ersin

Favori Kamış:
    Olta
    En İyi Avı:
    Torikler-Kofanalar
    Teşekkürler.